Атропін

Фармакологічна група: Лікування ШКТ, Препарати для шлунково-кишкового тракту

Класифікація: A03BA01

Міжнародна назва: Atropine

Діюча речовина: Атропін

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Атропін (або атропіну сульфат) – це невід’ємний засіб в лікуванні багатьох  захворювань шлунка, кишок, нирок та ін. Атропіном (лат. Atropinum sulfate) називається антихолтнергічний алкалоїд природно-рослинного типу. Він міститься в пасльонових рослинах, а також у одурманюючих травах. Перед використанням за призначенням важливо від верху до низу прочитати інструкцію та впевнитись у відсутності протипоказань. Відкриття атропіну відбулося ще в минулому столітті, чому передували численні дослідження.

Опис Атропіну сульфату та показання до застосування

Atropinum відноситься до фармакологічно-терапевтичної групи алкалоїдної беладони (беладони) й, як було сказано раніше, має природне походження. Головна речовина (атропін) однаково добре зв’язується з М-1, М-2 та М-3 підтипами мускаринових рецепторів. Надає свій клінічний вплив не тільки на центральні, а й на периферичні М-холінорецептори. Дуже слабо та невиражено атропін діє на Н-холінорецептори, а також стає сильною перешкодою для стимулювання ацетилхоліну в цілому. В результаті такої дії на ацетилхолін секреція всіх залоз в організмі зменшується до мінімально-допустимих показників (це стосується слинних, потових, шлункових, слізних та бронхо-залоз).

Atropinum впливає на тонус м’язів внутрішньо-розташованих органів, знижуючи їх. Це стосується гладко-мускулатурних м’язів жовчних шляхів та міхура, бронхів, підшлункової залози, шлунка, сечовидільного каналу та сечового міхура. Крім того, атропін може викликати сильно / слабо-виражену тахікардію, зробити більш утрудненим відтік внутрішньої рідини, розширити зіниці, а також викликати аккомодативний параліч. При середньо-помірних дозах здатний діяти, як наркотик, забезпечуючи пацієнта відстроченим та тривалим седативним ефектом. Це пояснюється високою здатністю Atropinum впливати на центральну нервову систему.

Всмоктування та дія атропіну-вмістого засобу відбувається дуже швидко, після чого речовина дістається до системи кровотоку та дає свій лікувальний ефект. Розподіл атропіну в організмі також відбувається на диво швидко, разом з цим він проникає через плацентарний бар’єр та материнське молоко. Речовина також легко проникає й через гематоенцефалічний бар’єр. Наприклад, якщо взяти до уваги внутрішньовенно-введені ліки, то його максимальна концентрація в крові спостерігається вже через пару-кілька хвилин.

В якості симптоматичної терапії Atropinum має такі показання до застосування:

  • Виразка шлунку;
  • Виразка 12-палої кишки;
  • Пілороспазм;
  • Гострий панкреатит;
  • Холецистит;
  • Жовчокам’яна хвороба;
  • Кишкові спазми;
  • Бронхіальна астма;
  • Офтальмологічні захворювання, зумовлені зниженням зору;
  • Активно-пасивні спазми в сечовивідних шляхах.

Крім того, Атропін призначають перед проведенням передопераційного наркозу, а також під час продовження хірургічного втручання для профілактики спазмів в дихальній системі, а також для потрібного в цей період зменшення секреції видільних залоз. Atropinum дуже ефективний у вигляді швидко-діючого антидоту, коли у людини сталося отруєння в результаті негативно-впливових холіномиметів та антихолінестеразів.

Атропін активно застосовується в психіатричній гілці медицини. Тут широко-дієвий засіб використовується для лікування психозів – афективних, кататоничних, параноїдальних та багатьох інших. Для цього раніше застосовували атропінокоматозну терапію, де були присутні підвищені дози Atropinumа. З 1970-х років цей лікувальний метод проти психозів майже не застосовують.

Atropinum випускається у вигляді очних крапель, таблеток, ін’єкційного прозорого розчину. Вибір тієї чи іншої форми залежить від загально-виявленої хвороби.

Інструкція по застосуванню Атропіну

Atropinum sulfat починають приймати тільки після відповідної рекомендації – самостійне застосування засобу заборонено. Справа в тому, що він має протипоказання та побічні дії.

Очні краплі

Тут Атропін застосовується при діагностичних дослідженнях очного дна для тих цілей, щоб розширити зіницю для більшої видимості й для лікування деяких очних хвороб.

Для лікування очних хвороб дітям від 7 років та дорослим призначають по 1-2 краплі в кожне вражене око від 2 до 6 разів на добу. Ефект від зрачково-розширювального засобу залежить від виду патології та може варіюватися від 7 до 12 днів.

У дитячому віці слід застосовувати Atropinum sulfate вигляді очних крапель в мало-концентрованих дозах – 0,125%, 0,25%, 0,50%.

Дуже добре переноситься засіб іноді може викликати побічні реакції й передозування (застосування в максимально-допустимих дозах). Симптомами яскраво-виражених надмірностей дозування Atropinumа в цьому випадку може бути  безсоння, судорожно-припадочний стан, галюцинації, дратівливість «на рівному місці», блювота та нудота, несильно значне падіння артеріального тиску,  пригнічення нервової та дихальної системи. Терапія передозування повинна включати  промивання шлунка в стаціонарі, а також симптоматичне лікування. При передозуванні очними краплями Atropinum медики також вводять пацієнтові холиномиметики та антихолинестеретики парентерально.

Ін’єкційний розчин

Atropinum вводиться ін’єкційно-різними способами – підшкірно, внутрішньом’язово та внутрішньовенно. При введенні предоперативного наркозу Атропіном сульфат вводять внутрішньо-шкірно в кількості 0,3-0,6 мг або разом з морфіном в кількості 10 мг за годину до анестезії. Якщо людина отруїлася антихолинестеразами, то йому вводять Atropinum внутрішньом’язово кожні півгодини в кількості 2 мг. Введення препарату не припиняють до тих пір, поки у хворого не з’являється тахікардія зі збільшеними зіницями, червоно-суха шкіра та нормально-стабілізоване дихання. Якщо такого роду отруєння є важко-протікаючим, то Atropinum вводять протягом двох днів – як правило, після дводенного проміжку часу настає таке явище, як «переатропінізація».

Максимально-прийнятна доза (разова) препарату залежить від віку хворого:

  • До 6 місяців – 0,02 мг;
  • 6 місяців – 1 рік – 0,05 мг;
  • 1-2 роки – 0,2 мг;
  • 3-4 роки – 0,25 мг;
  • 5-6 років – 0,3 мг;
  • 7-9 років – 0,4 мг;
  • 10-14 років – 0,5 мг;
  • Дорослі – разова 1 мг, а добова – 3 мг.

Атропін sulfate з величезною обережністю призначається людям, котрі перебувають в старому літньому віці. Вкрай чутливими до атропіну є діти-груднички, яким ще не виповнилося 3 місяців.

Таблетки

Таблетований Atropinum призначають для лікування проблем зі шлунково-кишковим трактом, де він незамінно добре й очікувано знижує секрецію шлунка. Як правило, ці таблетки застосовують в комплексі з іншими засобами.

Атропіновмісткі ліки випускається в одному варіанті дозування активної речовини – 0,5 мг. Їх прийом призначається за півгодини до сніданку / вечері / обіду або через годину після завершення прийому їжі. Дозування внутрішньо-застосовоючих твердих таблеток визначається індивідуально-підібраним планом для кожного пацієнта, однак, воно вважається оптимальним, якщо пацієнт почав відчувати непідробне висушування в ротовій порожнині. Підвищенням дозування атропіно вмісткими засоби у вигляді таблеток в такому випадку займатися краще не варто.

Чи потрібен для придбання Атропіну, рецепт?

Atropinum не можна купити просто так – в аптеці завжди вимагають його найточніший рецепт від спеціалізованого лікаря. Він написаний зазвичай латинськими буквами, включаючи дозування та спосіб застосування. Рецепт Атропіну сульфату виглядає так:

  • Rp: Sol. Atropini sulfatis 0.05% – 1 ml.
  • D. td N 10 in ampull.
  • S. по 1 мл підшкірно.

Виписувати цей рецепт повинен тільки лікар, де він також повинен написати конкретне захворювання, від якого ліки було призначено. Через те, що Atropinum діє як наркотик при тривалому багато-дозовому застосуванні, за наявністю рецепта стежать дуже строго.

Атропін у формі крапель очних

У складі цих очних крапель обов’язково присутні такі компоненти, як атропін сульфат (дієва речовина), натрію метабісульфат, хлорид натрію, спеціально-підготовлена ​​вода. Краплі мають водо-подібний вид – такі ж рідкі й прозорі, а їх запах злегка специфічний.

Крім досліджень очного дна, краплі Atropinum застосовуються й для лікування інших хвороб, пов’язаних із зоровими функціями. Це стосується комплексно-збірного лікування запальних недуг очей, травм в області очей, емболії, а також спастичних станів в центральній артерії сітківки.

Незважаючи на те, що Atropinum часто застосовують для діагностики очних проблем, лікарі всесильно рекомендують вибирати інші препарати для цих цілей. Для діагностики зазвичай вибирають мидриатики з коротким терапевтичним ефектом (зіничне розширення), що становить не більше 1-2 днів.

Для того щоб зменшити тахікардію від препарату, яка може виникнути як при субкон’юнктивальному, так й при парабульбарному введенні крапель, паралельно з закапуванням очей хворий може покласти під язик таблетку валідолу. Використовуючи краплі Atropinum в комплексі з іншими Кон’юнктивальними краплями інтервал між процедурами закапування повинен становити не менше п’ятнадцяти хвилин.

Ціна Атропіну в аптеках

Як було сказано вище, Atropinum sulfate можна купити в аптеці тільки після надання рецепта продавцеві-фармацевту. Вартість Атропіну є середньою, якщо порівнювати з багатьма іншими засоби такого зразка.

Іноді в інтернет-аптеках присутні більш низькі ціни, ніж в стандартних. Якщо передбачається транспортна доставка ліків в інше місто, то різниця може стати протилежною й інтернет-засіб обійдеться навіть дорожче. Але найчастіше покупці звертаються до таких нестандартних аптек з тієї причини, що в звичайній немає такого засобу. Купуючи в такій аптеці описаний атропіновмісткий або будь-який інший засіб, потрібно проявляти максимально-можливу обережність, щоб не отримати підробку замість медпрепарату.

Протипоказання

Наявність серйозних / несерйозних протипоказань у пацієнта має бути перевіреним дуже добре, так як навіть одне з них може спричинити за собою важкі проблеми. Йдеться про такі  протипоказання:

  • Виношування малюка на любому терміні та годування, так як атропін безперешкодно проникає через плацентарно-захисний бер’ер;
  • Високочутливі реакції до готівкових компонентів;
  • Захворювання серцево-судинної системи;
  • Гостро-поточні кровотечі;
  • Захворювання шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються непрохідністю (стеноз воротаря, ахалазія стравоходу та ін.);
  • Пошкодження мозку;
  • Тиреотоксикоз;
  • Глаукома;
  • Печінкова або / та ниркова недостатність;
  • Затримка сечі або високий ризик її виникнення.

Іноді строго-протипоказані явища пацієнт отримує після початку лікувально-відновного курсу. Тут ні одні негативні явища не беруться до уваги – про них варто в терміновому порядку повідати лікаря-фахівця, обізнаного про історію метеопатологіі від “а” до “я”.


Увага!

Використання Атропін без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.