Гентаміцин

Фармакологічна група: Антибіотики, Дерматологія та регенерація, Лікування очей, Очні краплі, мазі, гелі

Класифікація: D06AX07

Міжнародна назва: Gentamicin

Діюча речовина: Гентамицин

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Гентаміцин – це широко-діючий антибіотик, який застосовують в гінекології, офтальмології та інших мед.сферах. Не варто купувати цей антибіотик без призначення свого лікаря, й тим більше зловживати ним, оскільки можна домогтися вельми небажаних наслідків. Форма застосованого засобу залежить від виду та характеру протікаючої хвороби. Наприклад, парентеральне застосування Гентаміцину передбачається при важких та гострих хворобах – холециститі, раневих-інфекційних уражень.

Для чого призначається Декса Гентаміцин у вигляді крапель?

Dexa-Gentamicin в формі крапель застосовується в офтальмології у багатьох випадках. Основною діючою речовиною в цьому препараті є дексаметазон та гентаміцину сульфат. Якщо говорити більш конкретно, то Dexa-Gentamicin у вигляді крапель очних призначається при таких офтальмологічних (зорових) хворобах:

 • Запалення в передньому сегменті ока. Як правило, таке запалення завжди супроводжується додатковими / супутніми інфекц.захворюваннями. Вони викликані, як правило, тими штамами, які виявляють свою чутливість до Gentamicin.
 • Запалення передньо-розташованого сегмента ока, що носить алергічний характер. Алергія такого типу часто супроводжується суперінфекцією бактерійного походження.

Антибіотик для офтальмологічного застосування не варто застосовувати тривало, оскільки кортикостероїди здатні при тривалому лікуванні підвищувати внутрішньоочний тиск, а також сприяти утворенню катаракти. Тому, лікуючись 10 днів, варто перевіряти внутрішньоочний тиск, щоб уникнути глаукоми. Загальний стан очей хворого повинен бути також перевірений детально.

Початок лікування Декса-гентаміцином має бути обдуманим після зважування всіх «за» та «проти», не забуваючи про протипоказання до застосування крапель:

 • Епітеліально-герпетичний кератит, а також інші очні хвороби, мають вірусне походження;
 • Рани / виразки на рогівці;
 • Глаукома закритокутового / відкритокутового типу;
 • Туберкульоз очей;
 • Інфекції ока бактеріального / грибкового походження.

Не варто кидати виклик своєму здоров’ю, якщо є хоча-б натяк на одне / кілька протипоказань. Потрібно провести детальне спілкування з лікарем-офтальмологом на тему лікування очних хвороб.

Інструкція по застосуванню Гентаміцину

Gentamicin акос є багатофункціональним антібактеріальним препаратом, який варто застосовувати, згідно інструкційним приписам. У той же час спосіб застосування залежить від випуску засобу.

Краплі Gentamicin

Перед тим як приступити до процедурного закапування очей / ока, варто зняти контактні лінзи до/після закапування в інтервалі 15 хв. Варто сказати, що при лікуванні краплями Gentamicin не дозволяється використовувати м’які контактні лінзи з тієї причини, що в складі ліків є benzalkonium cloride, що псує структуру лінз та викликає негативні наслідки. Око може дратуватися, а м’які контактні лінзи при впливі цієї речовини починають швидко знебарвлюватися.

Самі крапельки використовують так: в кон’юнктивальний мішок хворого ока закапують 1 краплю засобу і це роблять від 4 до 6 разів на добу. Сама тривалість очної терапії зазвичай становить менше 2 тижнів. Але для визначення дієвості / недієвості ліків в кожному конкретному випадку варто досліджувати хворі очі шляхом контрольованих аналізів час від часу, що також допоможе визначити, чи не потрібні інші ліки.

Наконечник крапельниці ні в якому разі не повинен доторкатися шкіри / очей при закапуванні, оскільки в іншому випадку можна лише зіпсувати його стерильність.

Gentamicin у вигляді крапель застосовується виключно у дорослих пацієнтів, оскільки в медицині немає довірчого досвіду після застосування у дітей.

Мазь Gentamicin

Гентаміцинову мазь застосовують зовнішньо. Уражені ділянки шкіри / м’яких тканин обробляють із застосуванням мазі не менше 3-4 разів на добу. Тривалість лікування буде такою, яка потрібна хворому, але не більше 2 тижнів.

Уколи Gentamicin

Гентаміцин в ампулах застосовується внутрішньом’язово / внутрішньовенно у дорослих та дітей (по строго-життєвими показаннями). В одному й в другому випадку дозування визначається масою тіла пацієнта.

Дорослим зазвичай призначають 3 мг/кг на добу внутрішньом’язово / внутрішньовенно, при цьому дозу розділяють на 2-3 введення. Це стосується в основному помірних / серйозних інфекцій. При цьому в добу можна застосувати не більше 5 мг / кг (також 2-3 введення). Якщо пацієнт страждає на ожиріння, то дозування засобу зменшується, відповідно зі спеціальною формулою – ДМТ = ІМТ + 0,4 (ФМТ-ІМТ), якщо ідеальна маса тіла при розрахунках визначилася як підвищена на 20% та більше.

Як правило, лікування триває 7-10 днів, однак, якщо захворювання протікає дуже важко та повільно, то курс продовжується на довше. Якщо так сталося, що по важко-поточному одужанню тривав терапевтичний курс, то за станом функції нирок повинен бути встановлений найсуворіший контроль.

Дітям до трьох років Gentamicin призначають, якщо іншого виходу немає. При цьому дітям всіх вікових груп на добу можна застосовувати не більше 5 мг / кг ліків за 2-3 «заходу» (тобто введення). Новонародженим / дітям молодшого віку (до 3 років) варто перевіряти концентрацію Гентаміцину у крові й контролювати її – це робиться приблизно через годину після введення.

Gentamicin у вигляді порошку

Gentamicin порошок застосовується виключно в тваринництві – у сільському господарстві  його застосовують для лікування телят, поросят, підсвинків та молодих сільськогосподарських птахів від шлункових-кишкових захворювань:

 • Колибактеріоз;
 • Капмілобактеріоз.

Перед застосуванням порошкоподібну масу розводять з водою для напування тварин в співвідношенні 5 г на 100 кг маси тіла. Більш докладну інструкцію з приводу застосування порошку в ветеринарії варто запитати у лікаря-ветеринара.

Варто сказати, що такої форми, як таблетки, у препарату Gentamicin не існує.

Гентаміцин у вигляді мазі

Антибактеріальний засіб Gentamicin в формі мазі призначений для зовнішнього застосування. Активно-діючою речовиною у антибіотика є гентаміцин у формі сульфату.

Гентаміцинова одновідсоткова мазь застосовується при піодерміях, поверхневих фолликулитах, паронхіях, інфікованим акне, сикозі, ранах / опіках з інфікуванням та інших «зовнішніх» хворобах.

Під час вагітності / грудного годування варто відмовитися від гентаміцинової мазі (як і від усіх інших форм Gentamicin). Якщо при лактації від препарату відмовитися не можна, то грудничка переводять на молочно-адаптовану суміш тимчасово / назавжди.

В яких випадках показані уколи Гентаміцину?

Ампули Gentamicin, за допомогою яких роблять внутрішньом’язові / внутрішньовенні уколи, показані при важко-поточних ураженнях, а саме при системних інфекціях, які «не беруть» безпечніші антибіотики. Це стосується:

 • Сепсису (sepsis);
 • Менінгіту (meningitis);
 • Емпієми плеври (purulentis adcommodata lateris dolore);
 • Абдомінальних інфекцій (musculus infectio);
 • Інфекцій кісток / суглобів (arthritis infectious);
 • Пневмонії (peripleumonicis) та ін.

Розчин вводиться лише в умовах стаціонару, в якому проходить лікування пацієнта. При цьому здійснюється контроль за станом печінки / нирок / загального стану хворого для уникнення проблем зі здоров’ям – при тривалому застосуванні уколів Gentamicin (від 10 днів) проявляється небезпечна токсичність препарату.

Уколи Gentamicin варто застосовувати з великою обережністю при паркісонизмі / бутулізмі / дегідратації / в новонародженості / недоношеності / літньому віці.

Ціна Гентаміцина в аптеках сьогодні

Gentamicin і Dexa-Gentamicin можна купити за дивно низькою ціною в більшості аптек. Однак тут все залежить від форменного змісту ліків та від обсягу. Наприклад, один кілограм порошку (використовується у ветеринарії / сільськогосподарській індустрії) коштує зовсім чималу суму, на яку можна б жити пару тижнів. Але такими “пакетними” обсягами ліки скуповують хіба що лікарні та інші мед. установи, сільськогосподарські ферми та ін.

Gentamicin та Dexa-Gentamicin продається лише за рецептом. Безрецептурний відпуск можливий лише в індивідуальних випадках, й то не завжди. Рецепт зазвичай дає лікуючий лікар, який ставить діагноз хворому та призначає йому лікування.

Коли відкрили гентаміцин?

Перший антибіотик був відкрити Флеммінгом більше сотні років тому. У післявоєнні роки “антибіотична медицина” розвивається стрімко та в 1963 р. відкрили гентаміцин. Синтезували його вчені зі Сполучених Штатів, які працювали в «Schering Corporation». Це аміноглікозидний антибіотик, який виявляє свою різнобічну високо-активність. Вироблення гентаміцинів здійснюється за рахунок Micromonospora, а також Micromonospora-purpurea. Другий  приклад говорить про промисловий гентаміцин.


Увага!

Використання Гентаміцин без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.