Йокс

Фармакологічна група: Антисептики і дезинфікуючі засоби

Класифікація: R02AA

Міжнародна назва: Jox

Діюча речовина: Аллантоїн, Повідон Йод

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Йокс – медикамент-антисептик для обробки порожнини рота та горла. Основним діючим інгредієнтом засобу є йодований повідон (povidone-iodine). Дана речовина вивільняється після контактування з слизовими, тобто після застосування, знищує ряд мікроорганізмів, включаючи деякі віруси, бактерії й грибки, зокрема грампозитивні та грамнегативні бацили й коки, сахароміцети (Saccharomycetes), певні бактерії-анаероби тощо. Інша активна речовина – протизапальний компонент алантоїн (алантоїн).

Даний препарат доступний під найменуваннями Йокс й Йокс-Тева.

Препарат Йокс (спрей) – інструкція із застосування

Дозування та спосіб використання. Препарат являє собою пластикову пляшку з механічним розпилювачем, що містить 30 мл розчину, йде в комплекті із аплікатором для порожнини рота. Йокс спрей застосовують місцево. При першому використанні дістаньте аплікатор з поліетиленового пакета, розірвавши ножицями або іншим інструментом. Потім його слід промити під теплою водою. Після цього зніміть захисний ковпак з флакона й надіньте на нього аплікатор. Утримуючи флакон у вертикальній позиції введіть аплікатор в рот. Зробіть два вприскування, направляючи аплікатор вліво та вправо, щоб охопило всі хворі ділянки горла. Якщо ви бачите, що аплікатор має пошкодження, використовувати його не можна. Застосовують як дорослим, так й дітям від 2 до 4 разів на добу. Якщо за станом здоров’я потрібно більше – кожні 4 години. Максимально допустима кількість застосувань на добу – шість.

Показання. Засіб може застосовуватися з метою дезинфікування рота та глотки:

  • при ангіні;
  • при фарингіті, тонзиліті, змішаній формі даних захворювань – тонзилофарингіт;
  • при глоситі (запаленні язика) та афтозному стоматиті (ураженні слизової рота внаслідок травмування);
  • при появі першої симптоматики на початку розвитку ГРВІ;
  • для багатогранного лікування в комбінації з антибіотичними медпрепаратами при ангіні стрептококової природи.

Використання при вагітності та ГВ. Після нанесення на слизові оболонки організм починає вбирати йод. В організмі цей мікроелемент перетворюється в йодити, які здатні проникати через плаценту й в грудне молоко. Відповідно, майбутнім матерям та жінкам, які годують груддю Йокс застосовувати заборонено.

Взаємодії з іншими засобами. Згідно з інструкцією до Йоксу, його не можна застосовувати з іншими медикаментами, призначеними для дезинфікування порожнини рота та глотки. Це особливо стосується перекису водню. Лікування Йоксом слід уникати при лікуванні літій-місткими препаратами, оскільки комбінація спрею й даних засобів може призвести до вираженої синергічної гіпотиреоїдної дії. Наступні обмеження полягають в тому, що Jox не можна комбінувати з хлоргексидином, сульфадіазином срібла (Дермазин, Сільведерм, Сульфаргін, Сільвердін), сильними лужними засобами, тиосульфатом натрію (Sodium thiosulfate), метабісульфітом натрію (натрієм піросернистокислого, Е223), тіомерсалом (мертіолята), що містять ртуть сполуками, мазями, бензойною настоянкою, речовинами-окислювачами, солями лугів, сполуками з кислою реакцією.

Для забезпечення максимальної безпеки та запобігання будь-якого роду небажаних взаємодій слід сказати лікарю про будь-які рецептурні й безрецептурні засоби перед початком лікування Йоксом. Те ж саме слід зробити, якщо вам потрібно пропити будь-який препарат на фоні терапії повідоном та алантоїну.

Застереження. Будьте обережні при використанні засобу, якщо ви страждаєте від запалення гортані, яка проявляється у вигляді захриплості (вам важко розмовляти), хрипів й гавкаючого кашлю. У таких ситуаціях застосовувати Jox вкрай рекомендовано тільки після консультації з лікуючим фахівцем. Якщо ви страждаєте від печінкової недостатності, вам також потрібно поговорити з лікарем перед застосуванням спрею або розчину. Препарат може вплинути на результати певних діагностичних маніпуляцій, наприклад, сцинтиграфії щитовидки, що супроводжується введенням радіоактивних ізотопів.

Не використовуйте внутрішньо (не ковтайте)!
При використанні спрею закрийте / захистіть очі та не вдихайте продукт!

Вплив на реакцію. Засіб не зачіпає здатність керування автомобілями або іншими механізмами.

Йокс-Тева – розчин для місцевого застосування

Препарат йде у вигляді скляного флакона, що містить 50 або 100 мл розчину. У комплекті є мірна чашка.

Коротка інструкція. Препарат Йокс-Тева в даній формі беруть в сильно розбавленому вигляді. Ось що потрібно зробити: розбавити розчин водою в пропорції від 1 до 20 до 1 до 40. Рідиною що вийшла, потрібно полоскати горло або рот від 2 до 4 (макс. 6) раз протягом доби. Між полосканнями має проходити мінімум по 4 години.

Йокс спрей та розчин, протипоказання й побічні ефекти

Не використовуйте Jox при наступних обставинах:

  • гіперчутливості на йод або інші складові засобу;
  • підвищеній функції щитовидки (гіпертиреозі) та інших порушеннях роботи даного органу;
  • ниркової недостатності;
  • серцевої недостатності у важкій формі;
  • при вагітності та лактації (як було зазначено вище);
  • недосягнення 8-річного віку при використанні оральних спреїв, недосягнення 6-річного віку при використанні розчину;
  • 2-тижневого терміну до / після терапевтичних заходів або проходження діагностування з використанням радіоактивного йоду.

Побічні ефекти можуть проявлятися у вигляді рідкісних алергічних реакцій. Нечасто може виникати відчуття сухості в роті. У місці аплікації (нанесення) медикамент здатний заподіяти відчуття печіння, особливо у маленьких пацієнтів. При довготривалому або надмірному застосуванні пацієнти можуть страждати від надмірної саливації (слиновиділення), гіпернатріємії, металевого присмаку у роті та інших проявів йодизма – надлишку йоду в організмі.

Ціна Йоксу в аптеках

Придбати засіб можна в звичайних та онлайн-аптеках без рецепта. Але, наприклад, в Чеській Республіці, де власне й виробляється даний препарат (а саме в Опаве), його використання без консультації лікаря рекомендується тільки при лікуванні стоматиту, поразок мови, глотки та мигдалин.

Ціна Йоксу середня. Йокс-Тева виробництва Ізраїлю не особливо відрізняється за вартістю.

Аналіз наукових випробувань активних компонентів Йокс

Згідно зі статтею Reimer K (Реймер К), Wichelhaus T (Вічельхаус Т.), Schäfer V (Шефер В.), Rudolph P. (Рудольф П.), Kramer A (Крамер А.), присвяченій антибактеріальный активності повідону-йодину та опублікованій в 2002 році в меджурналі «Dermatology», мікробіцидний спектр дії даної речовини, позначеною абревіатурою PVP-I, є дуже широким. При цьому у мікроорганізмів не розвивається резистентність до препарату, як це буває у випадку з антибіотиками. Вчені відзначили, що підвищена ступінь бактерицидної ефективності засобу щодо високостабільних грампозитивних патогенних мікроорганізмів (наприклад, Стафілококкус Ауреус), особливо важлива для забезпечення гігієни при лікуванні. Пояснюємо: речовиною можна обробляти шкірний покрив рук з метою дезінфекції.

Застосування повідону-йодином не обмежується застудою та гострими респіраторними захворюваннями. Він може також застосовуватися для лікування ран. Групою вчених Bigliardi PL (Бігліарді П.Л.), El-Kafrawi H. (Ель-Кафраві Х.), Pyon JK (Півонія Дж.К), Villa MA (Вілла М.А) та ін. У 2017 році було описано використання йодованого повідону для лікування ран. Вони відзначили такі важливі характеристики препарату в даному аспекті, як здатність проникати в біоплівки, невиражена цитотоксичность, відсутність асоційованої резистентності, а також гарна переносимість пацієнтами. Тому повідон-йодином вже десятиліттями застосовується для загоєння ран, і на думку дослідників, буде застосовуватися у майбутньому.

Інші препарати на основі активних компонентів Йокс

Повідон доступний за кордоном як Nutrivisc 5% (Нутрівіск 5%), Vidisept (Відісепт), Tearex (Тірекс), Rovidone (Ровідон), Refresh (Рефреш), Protagens Mono (Протагенс Моно), Renu (Рену), Oculac (Окулак) . Повідон без йодину застосовується від втоми очей. Він є компонентом такого відомого препарату, як Візин. Алантоїн ж застосовують як засіб для догляду за шкірою, як складовий компонент очних крапель та ін. Деякі назви: Alantan (Алантан), Alantamida (Алантаміда), Egoderm (Егодерм), Contractubex (Контрактубекс), Alphosyl (Алфозіл), Masse (Массі ) та ін.


Увага!

Використання Йокс без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.