Ніфедипін

Фармакологічна група: Серцево-судинна система, Серцево-судинні препарати

Класифікація: С08СА05

Міжнародна назва: Nifedipinum

Діюча речовина: Ніфедипін

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...

Ніфедипін широко застосовується в кардіології як судинорозширювальний засіб. Препарат збільшує протоки коронарних та периферичних судин, знижує артеріальний тиск, покращує кровотік та нормалізує роботу серцевого м’яза. Інструкція по застосуванню строго обумовлює пункт про неприпустимість використання ніфедипіну вагітним та годуючим жінкам. Але, в окремих випадках патологічного стану вагітності, гінекологи призначають ліки, обумовлюючи дози й курс лікування в кожному конкретному випадку. Від чого й за яких обставин застосовують Ніфедипін під час вагітності ведеться мова в статті.

Як приймати ніфедипін: інструкція

Ніфедипін з однойменною активною речовиною, належить до 1 покоління препаратів-блокаторів кальцієвих каналів. Механізм дії ліків: Ніфедипін блокує накопичення кальцію в клітинах, викликаючи розширення судин. Нормалізується кровообіг в серцевому м’язі – міокарді. Поліпшується постачання його киснем. В цілому – лікарський засіб знижує тиск, знижує серцеве навантаження та полегшує роботу серця. Показання до застосування ніфедипіна:

 • лікування та запобігання нападів стенокардії при ішемічній хворобі серця;
 • зниження артеріального тиску;
 • профілактика судинної мігрені;
 • коліки різних етіологій: ниркова, кишкова, жовчнокам’яна, якщо потрібен сильний ефект зняття спазмів;
 • гіпертонус матки.

Форма випуску ніфедипіна – таблетки, звичайні або вкриті оболонкою з дозуванням 10 мг або 20 мг діючої речовини. Існують ретарднні (пролонговані) форми з уповільненим вивільненням діючої речовини з дозуванням 40 мг та навіть 60 мг.

Це більш сучасна модифікація ліків, що дозволяє повільно протягом 24 годин звільнити активну речовину. Контрольоване надходження препарату в кров дозволяє використовувати одну дозу на добу. Ніфедипін в пролонгованій формі слід вживати один раз в один й той же час для досягнення стабільного ефекту. Поліпшення стану хворого та результативна терапевтична дія зазвичай настає на 3-4 день прийому ліків.

У стаціонарних умовах використовуються інфузійні форми ніфедипіну для крапельного та внутрішньокоронарного введення. Ніфедипін як основна діюча речовини в комбінації з лідокаїном входить до складу протигемороїдального гелю Фіссаріо.

Препарат відпускається в аптечних установах по лікарському призначенню при наявності рецепта. Доза прийому встановлюється лікарем індивідуально для кожного пацієнта, відповідно до поставленого діагнозу, характеру захворювання, переносимості даного препарату, віку хворого, наявності в анамнезі інших хвороб.

Інструкція передбачає початкову терапевтичну дозу прийому – 1 таб. (10мг) – 2-3 рази протягом доби. Якщо належний ефект не настає, лікар може підвищити дозування до 2 таб. (10мг) 1-2 рази за добу. Максимальна доза ніфедипіну 40 мг. Медикамент рекомендується запивати невеликими ковтками води та приймати незалежно від прийому їжі.

Слід дотримуватися інструкції із застосування ліків, вкладену виробником в кожну упаковку. Анотація чітко обумовлює, як приймати й чим запивати даний препарат. Наприклад, ретардної форми ніфедипін рекомендується приймати після їди.

Ліки не слід розжовувати або розчиняти у воді. Якщо потрібно швидко купірувати високий тиск, рекомендується застосовувати препарат сублінгвально, тобто покласти таблетку в 10 мг під язик до повного розсмоктування. При цьому хворий повинен прийняти положення лежачи протягом години, щоб уникнути ортостатичного колапсу – запаморочення та навіть непритомного стану при різкому зниженні тиску.

Необхідно коригувати дозування препарату в сторону зниження літнім пацієнтам, вагітним, людям, страждаючим захворюваннями печінки та важкими патологіями мозкового кровообігу. При застосуванні ніфедипіну в комбінації з іншими ліками рекомендується регулювати дозування. У разі забудькуватості хворого про прийом медикаменту, не слід випивати подвійну дозу ліків.

Ніфедипін має ряд побічних ефектів, що проявляються в почервонінні обличчя та кінцівок, головного болю, почастішання серцебиття, слабкості та підвищеної сонливості, набряклості ніг в області щиколоток, алергічних проявах, а також можливу появу нудоти, диспепсії або запору. Рідко можуть спостерігатися судоми в м’язах.

Вагітній жінці слід поставити лікаря-гінеколога до відома при виникнення побічних ефектів та погіршення самопочуття. У цьому випадку лікар знижує дозу препарату або поступово скасовує ліки зовсім.

Інструкція по застосуванню обумовлює протипоказання, при яких не допустимо прийом ніфедипіну:

 • важкий ступінь серцевої недостатності;
 • інфаркт міокарда;
 • аритмія;
 • нестабільна стенокардія;
 • гіпотензивні стани.

Ніфедипін може всмоктуватися в материнське молоко, тому протипоказаний жінкам в період лактації. Інструкція по застосуванню вказує на недоведеність позитивного ефекту або нешкідливість у дітей до 18 років.

Препарат впливає на гостроту та реакцію тих, хто управляє автотранспортом та механізмами. При терапії ніфедипіном не рекомендується вживати алкогольні напої та грейпфрутовий сік через можливу несумісність й токсичного ефекту на організм.

Пацієнтам слід знати про зниження дії ніфедипіну при вживанні продуктів харчування та ліків, що містять кальцій.

Різка відміна ліків може привести до стрімкого підвищення кров’яного тиску та погіршення стану пацієнта, тому рекомендується поступово знижувати дози та поетапно відмовлятися від препарату.

Лікарі-кардіологи відзначають не тільки позитивні якості ніфедипіну, але і його недоліки.

Короткочасність дії препарату. Таблетки проявляють ефективність протягом обмеженого часу, що триває не більше 6 годин. Через це доводиться приймати ліки 3-4 рази на день. Багато пацієнтів забувають вчасно приймати медикамент.

Частий прийом препарату та наявність великого переліку побічних ефектів не дають можливість проводити тривалу терапію хвороб серця.

Ніфедипін не рекомендується призначати тривало як монотерапію, ліки слід застосовувати в комбінації з бета-блокаторами, пом’якшуючими побічні ефекти препарату.

Якщо препарат, призначений лікарем, відсутній в аптеці, вагітна жінка повинна поставити лікаря до відома. Тільки гінеколог, що стежить за ходом вагітності, може замінити відсутній препарат на аналогічний, розрахувати дозування та встановити курс лікування.

В яких випадках призначають Ніфедипін при вагітності

Фармакологічні властивості препарату: зниження судинних спазмів та здатність розширювати артеріальні й коронарні судини дозволяють використовувати Ніфедипін при наступних ускладненнях вагітності:

 • гіпертонус матки;
 • артеріальної гіпертензії вагітних;
 • стенокардії вагітних;
 • інших серцево-судинних патологіях.

При підвищеному тонусі матки виникає ризик загрози викидня. Втрата дитини на ранніх стадіях вагітності – величезна травма для майбутньої мами, яка відбивається на її здоров’ї та загрожує негативними наслідками. Тому, коли у вагітної жінки спостерігається гіпертонус матки, лікарі призначають лікарську терапію для усунення хвороби.

Найчастіше в цих випадках гінекологи використовують Ніфедипін. Ліки прописують у вигляді монотерапії або в комплексі з іншими препаратами. При цьому ведеться постійний контроль за станом вагітної. Після закінчення патологічних симптомів Ніфедипін поступово скасовують.

Вагітним з підвищеним й «стрибаючим» кров’яним тиском також призначають Ніфедипін в терапевтичних індивідуальних дозуваннях. Ліки сприяють нормалізації кров’яного тиску та усувають загрозу розвитку серцево-судинних патологій. Підвищений та нестабільний тиск негативно відбивається не тільки на здоров’ї жінки, але також й на внутрішньзародковий розвиток малюка, тому лікування Нефедіпіном важливе для підтримки здоров’я вагітної жінки.

Стан артеріальної гіпертензії проявляється у вагітних, як хронічний або набутий в період вагітності. Хронічний процес хвороби розвивається задовго до початку вагітності, а набута гіпертензія зазвичай виникає на 20 тижні вагітності. Перепади тиску, великі набряки, психологічні зриви та неврологічні розлади – результат прояви пізнього токсикозу, такого небезпечного для життя матері й майбутньої дитини.

Ніфедипін ефективний та краще інших гіпертензивних ліків знижує та стабілізує кров’яний тиск у вагітних. Тому лікарський вибір на користь ніфедипіну буває єдиним та правильним. Лікарі призначають Ніфедипін у випадках, коли існує ризик загрози здоров’ю вагітної жінки та використанні інших альтернативних менш небезпечних методів лікування.

До сих пір немає чіткої медичної позиції про небезпечний або безпечний вплив препарату на організм майбутньої мами. Різні джерела обумовлюють токсичний вплив ліків на перших тижнях вагітності, коли формуються основні життєві органи плода.

У медичній практиці допустимо призначення ніфедипіну після 16-20 тижня вагітності. На цьому терміні ліки менш небезпечні, як показали численні медичні спостереження. Слід пам’ятати – в кожному конкретному випадку ситуацію під контроль бере лікар. І тільки він призначає ліки в потрібній дозі та встановлює курс лікування.

Ціна ніфедипіну в аптеках

На фармацевтичному ринку Ніфедипін випускається різними виробниками та представлений під різними торговими назвами. Ціновий сегмент лікарського засобу Ніфедипін включає препарати, що мають доступні ціни для більшої маси населення, далі йдуть медикаменти із середнім ціновим діапазоном та дорогі відомі бренди імпортних виробників. Найпоширеніші лікарські форми ніфедипіну, що знаходяться в ніші соціальних цін:

 • Ніфедипін 10мг, таб. №10 або №50 ОЗОН
 • Ніфедипін 10 мг, таб. №50 ФП Оболенський
 • Фенігідин 10 мг, таб. №50 ЗДОРОВ’Я

Дженерики-препарати ніфедипіну середньої вартісної категорії:

 • Кордафен 10 мг, таб. №25 POLPHARMA
 • Ніфедипін 10 мг, таб. покр. обол. №50 BALKANPHARMA-DUPNITSA
 • Коринфар 10 мг, пролонгованої. таб. в обол. №50 TEVA
 • Кордафлекс 20 мг, таб. №30 або 10 мг. таб. № 100 EGIS

Брендові дорогі форми ніфедипіну:

 • ОСМО-Адалат 30мг, таб. з контрольованим вивільненням №28 Байер
 • Кордіпін 10 мг, таб. покр. обол. № 50 KRKA
 • Ніфекард ХЛ 30 мг або 60 мг, таб. з контрольованим вивільненням № 30 або №60 LEK

Препарати-аналоги ніфедипіну

Фармацевтичний ринок представлений великою різноманітністю препаратів-аналогів під іншими торговими назвами з однаковим діючим компонентом (ніфедипін) та належать до однієї групи – антагоністів іонів кальцію. Перелічимо найбільш поширені лікарські форми ніфедипіну:

 • ОСМО-Адалат 30мг, таб. з контрольованим вивільненням №28 Байер
 • Фенігідин 10 мг, таб. №50 ЗДОРОВ’Я
 • Коринфар 10 мг, пролонгованої. таб. в обол. №50
 • Кордафлекс 20 мг, таб. №30 або 10 мг. таб. № 100 EGIS
 • Кордіпін 10 мг, таб. покр. обол. № 50 KRKA
 • Кордафен 10 мг, таб. №25 POLPHARMA
 • Ніфекард ХЛ 30 мг або 60 мг, таб. з контрольованим вивільненням № 30 або №60 LEK
 • Фармакологічна група препарату: блокатори кальцієвих каналів

Увага!

Використання Ніфедипін без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.