Прогестерон

Фармакологічна група: Гормональні препарати, Гормональні розлади

Класифікація: G03DA04

Міжнародна назва: Progesterone

Діюча речовина: Прогестерон

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

При багатьох проблемах в жіночому організмі лікарі дуже часто прописують Прогестерон. Це гормон, який перевели в форму ін’єкційного розчину або додають в таблетки. Препарат на основі прогестерону ефективний при аменореї, загрозі викидня та багатьох інших проблемах, де він призначається строго в індивідуальному порядку. При цьому доза гормону та тривалість лікування з його застосуванням повністю залежить від конкретної хвороби та загального організму пацієнта.

Інструкція по застосуванню

Препарат у формі таблеток призначений для внутрішнього прийому. При цьому дозування та курс терапії повністю залежить від виду захворювання у жінки, а також його занедбаності.

Розчин на основі прогестерону перед використанням акуратно нагрівають безпосередньо на водяній бані приблизно до температури тіла людини (від 30 до 40 градусів). Далі препарат готовий до застосування, що здійснюється або внутрішньом’язово, або підшкірно.

Жінкам з ановуляторними кровотечами призначають по 5-15 мг гормону на добу. Тривалість такого роду терапії повинна складати не більше 6-8 днів. Якщо пацієнтці напередодні було проведено вишкрібання слизової матки, то ін’єкції в такому випадку необхідно відкласти та почати лікування через 18-20 днів. Іноді після початку лікування маткові кровотечі дещо посилюються, що зазвичай триває не більше 3-5 днів. У разі, якщо після 6-денного лікування кровотечі не припинилися, то це означає, що підібране лікування із застосуванням гормону повністю недоцільно і його варто припинити.

Жінкам, які страждають на аменорею або гіпогонадизм, вводять по 5 мг препарату щодня. Іноді схема лікування цих хвороб виглядає по-іншому – гормон вводять по 10 мг через день. При цьому курс лікування становить близько 6-8 днів.

Попередження, а також лікування загрози мимовільного переривання вагітності, призначають по 10-25 мг препарату щодня. Лікування при цьому має тривати до тих пір, поки загроза викидня повністю не усунеться. Якщо у жінки спостерігається звичний викидень, то їй призначають Прогестерон до настання 4 місяця вагітності.

Для усунення або деякого зменшення больових симптомів під час менструальних кровотеч уколи гормону вводять за 6-8 днів безпосередньо до початку місячних. Дозування препарату при цьому відповідає від 5 до 10 мг щодня. Як і в інших випадках, тут гормон застосовують протягом 6-8 днів. При необхідності доза препарату збільшується та може доходити до 25 мг одноразово.

Під час лікування прогестероном в будь-якій формі випуску перевищення призначеного дозування не допускається, оскільки в результаті можна отримати не тільки небажаний надлишок гормону в організмі, але й зіткнутися з його побічними реакціями.

Протипоказання та побічні ефекти

Всі лікарські засоби, вироблені на основі прогестерону, не можна приймати в таких випадках:

 • Раніше встановлена ​​гіперчутливість, що виникає по відношенню до самого гормону або до інших компонентів препарату;
 • Серйозні захворювання печінки, які значно порушують її роботу;
 • Неоплазія статевих органів або грудей (це стосується як підтвердженої, так і підозрюваної патології);
 • Вагінальні кровотечі, причина яких неясна;
 • Незавершений процес аборту або невдалий його підсумок;
 • Порушення, які мають тромбоемболічний характер;
 • Порфирія;
 • Порушення мозкового кровообігу, а також крововиливи;
 • Пацієнтці ще не виповнилося 18 років;
 • Позаматкова вагітність;
 • Термін вагітності більше 36 тижнів, оскільки в подальшому можуть виникнути проблеми з родовою діяльністю.

В результаті прийому великих доз Прогестерона, ніж це потрібно, жінки можуть стикатися з такими побічними діями препарату:

 • Порушення в менструальному циклі;
 • Артеріальний тиск стає дуже високим;
 • Менструальні кровотечі можуть виникати в будь-який час циклу, навіть в його середині;
 • Алопеція;
 • Сонливість;
 • Інші реакції.

Прогестерон – це гормон

За вироблення цього гормону відповідає кора надниркових залоз, а також жовте тіло яєчників (у жінок). Прогестерон є гестагенним препаратом та має синтетичне походження. Він здатний зменшити скоротність матки та маткових труб, а також істотно зменшити їх загальну збудливість. Завдяки цим діям представлений гормон значно зменшує ймовірність виникнення викидня на будь-якому терміні та запобігає його виникнення при існуючій загрозі. Крім того, Прогестерон сприяє стимуляції або пригнічення секреції безпосередньо гонадотропних гормонів, що залежить від точної дози препарату.
Розчин вводиться внутрішньом’язово. Після процедури введення препарату він всмоктується в кров протягом декількох хвилин. При цьому в кров потрапляють практично все ліки. З такою ж швидкістю відбувається і його період напіввиведення.

Показання до застосування Прогестерона

Відомо, що естроген та прогестерон є жіночими гормонами, які відповідають за розвиток статевих органів та здатності до народження дітей. Якщо в жіночому організмі рівень гормонів в нормі, то вона відрізняється спокоєм та доброзичливістю. Крім того, у неї немає ніяких проблем зі здоров’ям, які можуть бути викликані низьким або високим рівнем гормонів. Якщо представниця прекрасної статі страждає від безсоння, зайвої дратівливості, болю в животі під час менструації та інших проблем, то це не норма й, можливо, їй необхідно здати спеціальний аналіз, який здатний показати рівень гормонів в крові.

Ознаки того, що прогестерон низький:

 • Менструації, як правило, характеризуються рясними кровотечами;
 • Кровотечі міжменструального характеру, притаманні безпосередньо в другій половині циклу;
 • Періодичні або постійні затримки менструації;
 • Лице хворої стає пастозним та кілька набряклим, що пояснюється затримкою солей натрію в організмі;
 • Труднощі з виношуванням вагітності.

Якщо прогестерон підвищений, то у жінки можуть виникнути такі неприємні симптоми:

 • Періодично з’являються головні болі;
 • Помітна стомлюваність, а також часте бажання поспати в денний час доби;
 • Постійне бажання з’їсти що-небудь солодке;
 • Зниження лібідо (воно відбувається далеко не завжди при підвищеному прогестероні, однак, це явище і не можна назвати рідкісним);
 • Проблеми з кишковою перистальтикою – вона значно сповільнюється, якщо порівнювати з попередніми показниками, в результаті чого у пацієнтки часто виникає метеоризм;
 • Стрімке збільшення маси тіла за рахунок швидко накопиченого жиру під дією гормону;
 • Депресивні стани;
 • Вугрі, що виникає переважно на обличчі.

Часто при зниженні або підвищенні прогестерону в організмі жінки у неї спостерігається не один, а відразу кілька симптомів цього явища. При найменшій підозрі зміни рівня цього гормону слід відразу звернутися до гінеколога. Можливо, після здачі потрібних аналізів він призначить саме препарат Прогестерон. В цілому, він має такі показання до застосування:

 • Систематичну відсутність менструації протягом декількох місяців, що, як правило, вказує на наявність в організмі жінки серйозних проблем;
 • Кровотечі в матці, що несуть Ановуляторний характер;
 • Ендокринне безпліддя (в тому числі й у чоловіків);
 • Нездатність виносити вагітність;
 • Загроза переривання вагітності, яка обумовлена ​​саме браком прогестерону;
 • Олігоменорія та альгодисменорія.

На основі прогестерону виробляються медичні препарати. Вони випускається безпосередньо у вигляді таблеток, а також розчину для внутрішньом’язового введення.

Уколи Прогестерона

Одна з відомих форм випуску описуваного гормону синтетичного походження – це розчин для ін’єкцій. Як правило, уколи із застосуванням цього гормону показані для нормалізації розладів жіночої статевої системи. У більшості випадків появи такого роду розладів сприяє недолік зазначеного гормону. За допомогою штучного Прогестерона успішно та ефективно лікують багато форм безпліддя, а також відновлюють менструальний цикл.

Дуже часто укол Прогестерона призначають при вагітності для її збереження, коли виникає небезпека викидня. Крім того, якщо в організмі вагітної рівень цього гормону вкрай низький, то це може дуже негативно позначитися безпосередньо на організмі формуючої дитини. Особливість застосування Прогестерона під час вагітності полягає в тому, що його призначають не пізніше 36 тижня.

В організмі майбутньої матері повиненна бути присутня потрібна кількість описуваного гормону. Саме прогестерон відповідає за підготовку жінки до майбутніх пологів – зміцнюється її нервова система, а також йде підготовка молочних залоз безпосередньо до грудного годування дитини та стимулюється необхідне зростання матки.

Препарат для уколів випускається безпосередньо у вигляді маслянистого розчину жовтуватого або зеленуватого кольору. Він вводиться внутрішньом’язово, а також підшкірно. За рахунок густуватої консистенції розчину його введення може супроводжуватися незначними больовими відчуттями, які проходять досить швидко.

Прогестерон в таблетках

Крім розчину, прогестерон випускається і в зручній таблетованій формі. Сьогодні в аптеках існує чимало засобів, які мають в своєму складі цей гормон. Йдеться про такі препарати в таблетках, як Дюфастон, Утрожестан, Крайон, Іпрожін та багато інших.

Таблетки, що містять цей гормон в своєму складі, призначаються для нормалізації гормонального фону у жінок при різних захворюваннях. Йдеться про безпліддя ендокринного характеру, відсутності менструації протягом декількох місяців, ендометріозі та інших хворобах. Нерідко прогестерон виконує функцію замісної терапії після такої процедури, як видалення яєчників. У деяких випадках описувані таблетки призначають для збереження вагітності при наявності відповідної загрози.

Призначенням цього гормону в таблетках повинен займатися тільки гінеколог після того, як визначиться його рівень після відповідного аналізу.

Ціна Прогестерона

Препарат, вироблений на основі синтетично розробленого гормону прогестерону, можна купити, безумовно, в кожній аптеці. Перевага препарату полягає в тому, що він має дуже привабливу низьку вартість. Однак якщо говорити про таблетки з цим гормоном в складі, то вони мають різну вартість.

Сьогодні більшу популярність знаходить таке поняття, як інтернет-аптека. За принципом роботи такі аптеки не відрізняються від звичних інтернет-магазинів – в них можна замовляти різні ліки. Іноді на таких сайтах можна підібрати аналоги того чи іншого препарату, якщо необхідна покупка більш дешевого препарату. Однак при виборі такого роду аптеки необхідно проявляти особливу обережність та стежити за тим, щоб ліки не були підробленими.


Увага!

Використання Прогестерон без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.