Прополіс

Фармакологічна група: Настойки і екстракти

Класифікація: D03AX

Міжнародна назва: Propolis

Діюча речовина: Прополіс

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Навіть зараз, коли фармпромисловість виробляє масу найрізноманітніших ліків, природні засоби залишаються як й раніше популярними. До цілющих та неповторних природних засобів слід віднести й прополіс. Його додають в косметику для обличчя, волосся, тіла та лікарські препарати. Прополіс володіє неймовірними властивостями – з нього готують настоянку, яка має широкий список показань до застосування.

Настоянка прополісу на спирту

Всім відомий завжди присутній в аптечних точках фарм засіб, що містить бджолиний клей – це спиртова настоянка. У ній є восьмидесятипроцентний етанол, який допомагає зберегтися практично усім компонентам прополісу не змінними.

Багато хто цікавиться, як приймати настоянку, адже вона містить такий високий відсоток спирту. З її допомогою протирають мікроскопічні рани, різні пошкодження шкірних покривів, а також слизові оболонки в організмі. Часто прополіс у вигляді спиртової рідини призначають для протирання ясен під час лікування будь-якого роду стоматологічних хвороб, однією з яких є пародонтит. Воістину, дивують результати показання застосування настоянки в терапії ЛОР-хвороб – тонзиліту, отиту, гаймориту та ін.

Прополіс – це не до кінця досконально вивчений склад, який створюється бджолами, тому під час лікування слід проявити всю свою пильність, уважність та обережність. Річ у тому, що у пацієнта може виникнути індивідуальна нестерпність бджолиного клею. Зазвичай це відбувається відразу після першого використання настоянки або прополісу в будь-якому іншому змісті та вигляді, проте, досить часті є й такі випадки, коли ознаки непереносимості компонентів речовини проявляються через кілька тижнів. Буває навіть так, що непереносимість проявляється при повторному курсі лікування та пацієнту навіть в голову не приходить, що виникнувші реакції спровокував прополіс.

Тому перед терапевтичним курсом рекомендується нанести прополіс, настойку на передпліччя або слизову оболонку в роті (піднебіння). Якщо в результаті поверхня стала почервонілою, опухлою, зудить або покрилася суцільним міхуром, то від подальшого застосування настоянки потрібно відмовитися.

Настоянку на спирту не варто застосовувати тим людям, яким проблематично приймати алкоголь з різних причин, особливо всередину.

Прополіс – це цілющий подарунок природи

Кожен, хто вперше чує про цю натуральну речовину, цікавиться, що таке прополіс? Прополіс, який ще називають бджолиним клеєм або узами, являє собою клейку речовину темного кольору. Він використовувався в лікувальних цілях ще в стародавньому Єгипті й в наш час не втратив своєї актуальності. Клей збирають бджоли суворо спеціального віку, облітаючи молоді бруньки різних видів дерев. Після збирання клею бджоли летять у вулик та передають його іншим бджолам, а самі в нього не залітають – так зберігається абсолютна стерильність вулика. Молоді й чисті бджоли, які очікують клейку речовину всередині вулика, змішують його зі спеціальним бджолиним ферментом та вже потім використовують в справі. Отриманим в результаті прополісом бджоли герметизують щілини, будують стільники, мурують в них убитих комах-ворогів, що посягнули на бджолину територію, а також виготовляють кришечки для закриття сот. В середньому один вулик надає близько 150 г прополісу. Для збирання бджолиного клею зі стіною та рамок у вуликах бджолярі використовують спеціальні решітки.

Якщо спробувати свіжозібраний прополіс на смак, то можна відчути, що він декілька гіркуватий, але, водночас, відчувається деяка пряність. Його консистенція досить клейка через особливості складу, а колір може варіюватися від зеленуватого до коричневого – це безпосередньо залежить від рослин, з яких його збирали працьовиті бджоли. Готовий прополіс пахне медом та ладаном одночасно. При висиханні речовина темніє, стає досить щільною та володіє сильною крихкістю. Навіть при нагріванні прополіс не втрачає своїх неповторних якостей, через що при багатьох хворобах його спочатку гріють.

Користь прополісу полягає в тому, що в його складі міститься близько двох сотень сполук, які забезпечують неперевершеу бактеріостатичну та бактерицидну дію. Завдяки цьому бджолиний клей відмінно бореться з найбільшим списком бактерій та вірусів, не викликаючи навіть при тривалій дії дисбактеріозу – в цьому він виграє в антибіотиків.

Далеко не всі складові прополісу були проідентифіковані, однак, було з’ясовано, що в ньому точно є рослинні смоли, дубильні та летючі речовини, ефірні масла, амінокислоти, калій, магній, сірка, натрій та інші мікро- та макроелементи, а також флавоноїди, бальзами та багато іншого.

Крім бактерицидного, бджолиний прополіс має протизапальну, імуностимулюючу, а також антитоксичною  ефективністю. На основі вуз готують багато засобів, наприклад, свічки з прополісом для лікування гінекологічних проблем, а також геморою, простатиту та ін.

Існує також мазь прополісу, яка по суті є гомеопатією. Її застосовують для усунення больового симптому (локально), а також для прискорення регенерації тканин.

Інструкція до настоянки прополісу та особливості її застосування

Настоянка бджолиного клею дозволена до застосування тільки від 3 років в дитячому віці, де її застосовують місцево для аплікацій, полоскань, промивань та обов’язково інгаляцій (добре допомагають від кашлю).

Мікротравми, а також нагноєнні захворювання шкіри вимагають нанесення настоянки прополісу тампоном в чистому вигляді. Процедура проводиться 1-3 рази на день.

Лікування зовнішнього отиту передбачає початкове очищення слухового проходу за допомогою ватної палички, а після цього в вухо варто ввести змочений в прополісі тампон. Його тримають в вушному проході зазвичай не більше 2 хвилин 2-3 рази в день. Як альтернативний спосіб застосування настоянки прополісу при отиті – це закопування вух: в кожне хворе вухо капають 1-2 краплі настоянки не менш трьох або чотирьох разів на добу.

Хронічний фарингіт та тонзиліт передбачає змазування слизової оболонки горла й рота настойкою 1-2 рази в день не менше 1-2 тижнів. Також з настойкою бджолиного клею рекомендують робити інгаляції від тонзиліту, для чого готують водний розчин в співвідношенні настоянка-вода 1:20. В добу проводять не більше 1-2 інгаляційні процедури, при цьому лікувальний курс складає 7-10 днів.

Хронічний гайморит передбачає застосування настоянки прополісу разом з 0,9% розчином натрію хлориду, дотримуючись співвідношення 1:10. Отриманою цілющою сумішшю ретельно промивають гайморові пазухи 2 рази в день два тижні.

При лікуванні пародонтозу прополісну настоянку вводять в пародонтальні кишені в турундах та тримають трохи менше як п’ять хвилин.

Відмінним засобом від кашлю та застуди є настоянка бджолиного клею, розведена з молоком. За допомогою подібного цілющого коктейлю можна значно швидше ліквідувати застуду та грип. Нерідко його використовують в профілактичних цілях, особливо взимку. Не менш ефективним засобом буде й мед з прополісом, який можна успішно чергувати з вищеописаним молочним коктейлем.

Настоянку прополісу рекомендують й при вагітності, незважаючи на її вміст спирту. Є думка, що цей бджолиний продукт (особливо з медом) здатний попереджати викидень та усілякі порушення у розвитку плоду. Крім того, цей бджолиний засіб добре підходить для полоскання горла при вагітності, коли безліч інших препаратів просто заборонені. З використанням прополісної настойки застуда пройде в рази швидше, а горло перестане боліти вже через кілька днів.

У вкрай рідкісних випадках прополіс стає причиною виникнення шкірних проблем, одним з яких є дерматит. Крім того, в ході застосування прополісних продуктів важливо знати, що вони можуть викликати небажані реакції:

  • Шкірні покриви, а також підшкірна клітковина: у хворого може виникнути локальна кропив’янка, супроводжуючись усіма витікаючими симптомами, набряки на шкірі, непередбачувана сухість шкіри з подальшим розтріскуванням, пухирі, хворобливі везикулярні висипання.
  • Нервова система: тимчасові запаморочення.
  • Імунна система: алергічні прояви, до яких відноситься й ларингоспазм, набряк Квінке, скачки в температурі тіла.
  • Неприємність у вигляді беззастережної нудоти у шлунково-кишковому тракті.
  • Дихальна система: задишка.

Ціна настоянки та інших засобів з прополісом

Прополісна настоянка – це чудової ефективності засіб, який кожен може купити в аптеці за невисокою вартістю. Можна навіть сказати, що ціна цього засобу є вкрай бюджетної – в одному флаконі міститься 25 мл засобу. Конкретна вартість засобу залежить безпосередньо від виробника.

Вартість мазі на основі бджолиного прополісу трохи вища, якщо порівнювати з настойкою, однак, також є прийнятною. Крім того, в аптеці можна придбати чистий прополіс за невисокою вартістю.

Крім аптеки, бджолині продукти, включаючи прополіс, можна легко придбати у бджолярів. Вони пропонують свіжий віск, прополіс та мед, на основі яких можна готувати цілющі засоби навіть самостійно в домашніх умовах.

Які є аналоги у настоянки прополісу?

Незважаючи на всю унікальність прополісної настойки, вона має деякі аналоги. Однак в їх складі не виявляється сам прополіс, хоча вони використовуються при схожих проблемах та мають схожий в іншому склад, мають співпадаючий код АТХ. Серед препаратів, якими при найгострішій необхідності можна буде замінити прополіс, виділяються наступні:

  • Масляний розчин Аекол у флаконах по 50 і 100 мл;
  • Актовегін (гель, мазь, крем);
  • Солкосерил (мазь, гель);
  • Алантан Плюс;
  • Хеппідерм Форте;
  • Альгофін (мазь);
  • Альтанова мазь та інші.

Застосовуючи в лікуванні той чи інший медпрепарат, важливо враховувати всі його протипоказання. Особливо це стосується антибіотиків. Втім, будь-який засіб може викликати реакції гіперчутливості, головне – обережність та попередня консультація з медиком.

При підборі фармзасобу любої класифікації рекомендується консультуватися із лікарем, дивлячись на всі особливості його складу. Нездорова печінка або серйозні проблеми з функцією нирок – це вагомий привід переглянути свій вибір ліків, оскільки може статися ускладнення.


Увага!

Використання Прополіс без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.