Тетрациклін

Фармакологічна група: Антибіотики, Лікування очей, Очні краплі, мазі, гелі

Класифікація: S01AA09

Міжнародна назва: Tetracycline

Діюча речовина: Тетрациклін

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 4.00 из 5)
Loading...

Тетрациклін відноситься до групи антибіотиків, відомих ще з кінця 40-х років минулого століття. У той час вони були настільки популярні та ефективні, що повсюдно використовувалися для лікування таких інфекційних захворювань як хламідіоз, холера, навіть вугрі. Однак така популярність зіграла злий жарт та поступово бактерії стали проявляти стійкість до компонентів тетрациклінових антибіотиків, що змусило вчених вести роботу по створенню нових напівсинтетичних видів. Одним з них став тетрациклін, який використовується до цих пір. Його ефективність настільки висока, що в  препарат входить в Україні в число життєво необхідних.

Інструкція до препарату тетрациклін

Оскільки тетрациклін використовується повсюдно не тільки для лікування людей, а й у ветеринарії, поступово чутливість до нього з боку хвороботворних бактерій падає. Тому слід максимально знизити частоту прийому лікарського засобу. Тільки лікар може вирішити від чого обов’язково слід призначити застосування препарату, а що можна вилікувати іншими, менш популярними антибіотиками. Так, багато хто вважає, що тетрациклін допомагає від проносу, але досвідчений інфекціоніст призначить лікарський засіб при таких симптомах тільки в разі якщо буде переконаний в інфекційну природу симптому. Без призначення фахівця прийом тетрацикліну й зовсім неприпустимий. Якщо ж препарат був призначений лікарем, слід уважно вивчити інструкцію, якою супроводжується кожна упаковка будь-якої форми лікарського засобу.

Дія тетрацикліну засноване на його здатності блокувати синтез білка, за рахунок порушення утворення комплексу між транспортною РНК та рибосомою бактерії. Ефективність лікарського засобу доведена відносно таких грам позитивних та грам негативних мікроорганізмів як стафілококи, стрептококи, лістерії, ціанобактерії, клостридії, хламідії, бактерії, що викликають сибірську виразку, гемофільні інфекції, дизентерія. Позитивний вплив на організм пацієнта починається вже в перші дві години після використання препарату та триває протягом наступних 8 годин, якщо прийом здійснювався перорально. Дія мазі закінчується трохи швидше.

Максимальна кількість лікарського засобу при прийомі таблеток або ін’єкцій спостерігається в печінці, нирках, легенях, селезінці, лімфатичних вузлах. Тому наявність в анамнезі захворювань, пов’язаних з погіршенням роботи цих органів може стати перешкодою до використання тетрацикліну. Обов’язково проконсультуйтеся з цього приводу зі своїм лікуючим фахівцем та переконайтеся, що він знайомий з діагнозами.

Тетрациклін в будь-якому вигляді з легкістю проникає в грудне молоко та через плаценту, тому під час вагітності й подальшого годування грудьми його застосування забороняється. Що стосується прийому дітьми, різні фахівці рекомендують не використовувати тетрациклін навіть у вигляді мазі дітьми до досягнення ними 8-11 років. Точніше протипоказання залежить від хвороби дитини, його стану та можливості вибору інших варіантів лікування.

Дозування препарату розраховується лікуючим лікарем. Таблетки приймають внутрішньо, не подрібнюючи та запиваючи великою кількістю звичайної води. Прийом повторюється 4 рази на добу. Первісне дозування поступово знижується до підтримуючого. Курс лікування має різну довжину. Так, бруцельоз лікується протягом 3-х тижнів, сифіліс – не менше 2-х тижнів, гонорея – протягом декількох днів.

Існують особливі показання та застереження до використання тетрацикліну:

  • Не рекомендується проводити багато часу під прямими сонячними променями під час лікування лікарським засобом незалежно від його форми, оскільки високий ризик розвитку фотосенсибілізації.
  • Тривале лікування передбачає проведення додаткових обстежень, здатних показати наскільки добре функціонують печінка, інші органи, концентрація активної речовини в яких максимально висока.
  • Під час прийому препарату маскуються симптоми захворювання на сифіліс, а значить при високому ризику зараження цією хвороби під час прийому тетрацикліну проводяться додаткові аналізи протягом усього курсу лікування.
  • Тетрациклін виявляє вплив на кальцій, який є в організмі, в тому числі є ризик зміни кольору зубної емалі, в деяких випадках на тривалий час.
  • Під час лікування додатково призначається прийом полівітамінних комплексів, здатних допомогти уникнути дефіциту вітамінів групи В, а також калію.
  • Якщо тетрациклін використовується для лікування шкірних захворювань, слід уникати потрапляння лікарського засобу в глибокі рани або на серйозні опіки, оскільки концентрація активної речовини в 3% може завдати ще більшої шкоди поверхні шкіри.

Незважаючи на тривалі курси лікування усіма формами випуску препарату, необхідно додатково консультуватися з фахівцем на предмет поліпшення стану. Так, при застосуванні мазі проти шкірних інфекцій через два тижні після початку використання має наступити поліпшення. Якщо цього не сталося, рекомендується підібрати нове лікування.

Лікування антибіотиками тетрациклінової групи, як і іншими антимікробними засобами, може призвести до погіршення стану кишкової мікрофлори. Щоб уникнути цього, призначається додаткова підтримуюча терапія біфідобактеріями або іншими аналогічними лікарськими засобами.

Тетрациклін є відмінним антимікробним препаратом, активно використовується в багатьох країнах світу. Однак, існують штами бактерій, стійких до препарату. Симптоми, що викликаються такими мікроорганізмами схожі з симптомами бактерій, що піддаються лікуванню тетрацикліном. Тому перед призначенням лікарського засобу доцільно провести аналіз, що дозволяє виявити який саме штам викликав захворювання. А також слід пам’ятати, що успішне використання препарату в минулому не гарантує його ефективності при виникненні нових хвороб. По-перше, тому що бактерії можуть стати більш стійкими, по-друге, тому що це можуть бути інші мікроорганізми або ті ж, але істотно мутувавши.

Тетрациклін у вигляді мазі

Однією з форм випуску препарату тетрациклін є очна мазь. Вона здійснюється у вигляді 1% та 3% лікарського засобу, здатного вилікувати більшість інфекційних захворювань очей та шкіри. Деякі помилково вважають, що існують краплі тетрацикліну для очей, але в дійсності на фармакологічному ринку представлені тільки варіанти з іншими тетрацикліновими антибіотиками.

В офтальмології, як правило, використовують препарат, що містить в собі 1% тетрацикліну. Він призначається для лікування трахоми, блефариту, кон’юнктивіту, кератиту, а також при ячмені. Іноді лікарі використовують лікарський засіб в профілактичних цілях, для того щоб уникнути появи інфекцій у травмованого ока. Для лікування інфекцій потрібно наносити препарат 2-5 разів на день. При цьому здорові очі чіпати не слід, щоб уникнути вторинного інфікування. Спосіб застосування передбачає нанесення приблизно 5 мм мазі на нижню повіку, а потім рівномірно розподілити й на верхню частину ока шляхом масування. Після завершення процедури пацієнту рекомендується залишатися з закритими очима протягом 15 хвилин. Зір при цьому на деякий час падає, тому пацієнтові забороняється виступати в ролі водія або здійснювати потенційно небезпечні дії.

Лікарський засіб, що містить 3% активної речовини, застосовують проти гнійних інфекцій м’яких тканин, екзем, висипу, фурункульозу, від прищів на шкірі. Наносити препарат слід 1-2 рази в день на чисту та суху шкіру. При цьому обробці піддається не тільки уражена ділянка, а й здорова шкіра навколо нього. У деяких випадках процедуру замінюють накладанням спеціальної пов’язки. Залежно від виду захворювання та ступеня його тяжкості курс лікування може тривати кілька тижнів. Остаточне рішення приймається фахівцем.

Тетрациклін в таблетках

Одним з переваг антибіотика тетрацикліну є можливість його перорального застосування. Таблетки містять в собі 100 мг тетрацикліну гідрохлорид, здатного ефективно справлятися з хворобами лор-органів, пневмоніями, бронхітами, емпієма плеври, холециститом, пієлонефритом, кишковими захворюваннями, простатитом та іншими хворобами, викликаними інфекціями, нестійкими до дії активної речовини препарату. У деяких випадках одночасно призначаються 2 види таблетованих лікарських засобів, поєднання яких підвищує шанси на швидке знищення хвороботворних бактерій.

Таблетки не рекомендується використовувати для лікування дітей до досягнення ними підліткового віку та особам, що страждають на хронічні або гострі хвороби нирок та печінки.

Дозування визначається лікуючим лікарем, але в середньому становить 250-500 мг кожні 6 годин під час неспання. Такий серйозний вплив на організм нерідко викликає небажані побічні ефекти, а саме: головний біль, зміну складу крові, фотосенсибілізацію, стоматити, дисбактеріози, нестача вітамінів групи В в організмі. При появі одного або декількох симптомів слід звернутися за консультацією до лікаря та пройти симптоматичне лікування.

Що стосується взаємодії з іншими лікарськими засобами, таблетки тетрацикліну погано поєднуються з антацидами, препаратами, що містять в собі залізо, кальцій або магній, пеніциллінамін, цефалоспоринамін. Краще уникати їх спільного використання, оскільки вони можуть завдати серйозної шкоди організму. Не варто приймати тетрациклін одночасно з молочними продуктами.

На відміну від мазі, таблетки істотно впливають на роботу нирок, печінки, кровотворних органів, тому необхідно здійснювати додатковий контроль за їх функціональністю.

Крім таблетованої форми та мазей, у продажу також є порошок тетрацикліну. Він використовується для приготування розчинів для внутрішньом’язового введення препарату. Така форма випуску в основному використовується в амбулаторному лікуванні, якщо пацієнт знаходиться у важкому стані, наприклад, при сепсисі, зараженні крові, перитонітах. В цьому випадку внутрішньом’язове введення дозволяє лікам швидко почати діяти.

Ціна на препарат тетрациклін

Ціна на лікарський засіб не залежить від компанії, яка випускає препарат, форми препаратів. Оскільки тетрациклін входить в реєстр життєво необхідних ліків, його вартість на порядок нижче, ніж у інших антибіотиків. При цьому навіть не важлива форма випуску засобу. Таблетки, мазі, порошок – всі засоби приблизно однакові та доступні кожній категорії громадян. Що стосується фармакологічних компаній, тетрациклін в різному вигляді випускають не менше 8 різних фірм в Білорусі, Росії, Вірменії, Узбекистані, Таджикистані, Туркменістані та Азербайджані й всі засоби практично не відрізняються за ціною. Тетрациклін – унікальний засіб, перед придбанням якого не обов’язково оббігати всі аптеки поруч з домом, щоб з’ясувати скільки коштують ліки в кожній з них. Та й купити його можна на кожному кроці, при наявності відповідного рецепту від лікаря.


Увага!

Використання Тетрациклін без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.