Валідол

Фармакологічна група: Серцево-судинна система, Серцево-судинні препарати

Класифікація: C01EB

Міжнародна назва: Validol

Діюча речовина: Розчин ментолу у ментиловому ефірі кислоти ізовалеріанової

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Валідол можна назвати одним з культових лікарських засобів. Вперше його запатентували більше 100 років і з самого моменту створення препарат став надзвичайно популярний на фармацевтичному ринку – спочатку в Європі, а потім й в інших країнах. Всі ці роки одні фахівці стверджують, що валідол надзвичайно ефективний, тоді як інші твердять про недоведеність його лікувальної дії на організм. Вся справа в тому, що лікарський засіб частіше здатний допомогти зняти невротичні симптоми, ніж вилікувати справжні хвороби серцевої системи. Проте, препарат як і раніше входить в список лікарських, хоч й безумовно застарів на тлі багатьох інших ефективних препаратів з доведеними клінічними випробуваннями ефективністю.

Інструкція до препарату валідол

Лікарський засіб валідол випускається в таблетках, капсулах, краплях. Дія препарату спрямована на рефлекторне розширення судин, але крім цього, валідол надає також деякий заспокійливий ефект. Розширення судин відбувається за рахунок подразнення чутливих нервових закінчень. Саме тому прийнято вважати, що лікарський засіб працює тільки з невротичними симптомами. В результаті прийому препарату під дією ментолу дратуються рецептори слизової, що, у свою чергу, веде до вивільнення енкефалінів, ендорфінів, динорфінів. Саме ці хімічні сполуки знижують больові відчуття та змінюють проникність судин в цілому. Помітний ефект настає майже відразу після прийому валідолу.

Дозування прийому лікарського засобу розраховується індивідуально, але в середньому досить приймати його в такий спосіб:

 • 1 таблетка двічі на день;
 • 1 капсула 3 рази на добу;
 • 5 крапель, попередньо нанесених на шматочок цукру.

Особливий спосіб застосування полягає в тому, всі форми препарату слід тримати під язиком до повного їх розчинення, а не ковтати та запивати як більшість інших ліків. Це обумовлено принципом дії лікарського засобу. Якщо таблетку проковтнути, вона не зможе подіяти на рецептори слизової, а значить не зробить ніякого впливу на організм.

Протипоказань до прийому лікарського засобу не існує, але у деяких осіб може виникнути індивідуальна підвищена реакція. У цьому випадку від його прийому краще відмовитися. Крім цього, досить часто препарат викликає побічні ефекти, а саме нудоту, сльозотечу, запаморочення. Вони не вимагають медичного втручання та самостійно проходять незабаром.

Натуральний склад лікарського засобу робить його безпечним при вагітності й годуванні груддю. Але перед початком прийому слід проконсультуватися з фахівцем, який спостерігає вагітність, оскільки в деяких випадках є ризик виникнення гіпертонусу матки, а це загрожує розвитком передчасних пологів.

З певною обережністю слід відноситися до спільного прийому валідолу та алкоголю. Їх одночасний прийом може повністю нейтралізувати дію лікарського препарату або навіть привести до загального погіршення самопочуття. Це пов’язано з тим, що велика кількість алкоголю робить рецептори абсолютно нечутливими до будь-яких зовнішніх подразників.

Передозування від прийому валідолу настає вкрай рідко, але якщо воно все ж проявилася, то серед симптомів буде головний біль, сильна нудота, зайве збудження, порушення роботи серця, зміна артеріального тиску, порушення роботи центральної нервової системи. У зв’язку з цим лікарський засіб не рекомендується використовувати в один час з іншими препаратами, також здатними привести до пригнічення ЦНС. При одночасному прийомі з нітратами, часто викликають головний біль, валідол сприяє зняттю цього симптому та полегшення стану пацієнта.

Склад препарату валідол

Основу лікарського засобу становить розчин ментолу в ментиловому ефірі ізовалеріанової кислоти. Саме ця речовина забезпечує вплив валідолу на організм. Ментол, який виділяють з м’ятного ефірного масла, знижує больовий синдром, заспокійливо діє на нервову систему людини за рахунок впливу на холодові рецептори слизової. Ізовалеріанова кислота теж виробляється з натуральних рослинних компонентів, а саме з коренів валеріани лікарської. В результаті валідол є лікарським засобом натурального походження, що робить його безпечним для використання.

Перевагою валідолу є той факт, що в препарат не додають ніяких додаткових речовин, а значить ризик виникнення алергічних реакцій знижується. При цьому на фармацевтичному ринку можна знайти ще один препарат: валідол з глюкозою, що містить в собі декстрозу та деякі допоміжні речовини. За своїм впливом на організм цей препарат практично не відрізняється від оригінального валідолу, але він не рекомендується до прийому діабетиками, оскільки містить цукор. Валідол з глюкозою був створений не для посилення будь-яких лікарських здібностей препарату, а з метою зробити його приємнішим на смак та запах, оскільки тримати таблетку під язиком необхідно кілька хвилин, до повного її розчинення. Не всі люди люблять ментол та для деяких солодкість глюкози стає способом приймати препарат правильно без шкоди для власних відчуттів.

Від чого допомагає валідол

Валідолу приписують багато чудових властивостей, але насправді спектр його впливу на організм досить серйозно обмежений. Лікарський засіб знімає такі симптоми як:

 • Усуває біль в серці, але тільки якщо він викликаний легкою формою стенокардії у молодих людей, чий анамнез не обтяжений серцево-судинними захворюваннями. Такий біль стає результатом різкого звуження судин серця й, як наслідок, зниженням кількості кисню, що потрапляє в організм. При цьому валідол надає непостійний ефект та його не може вистачити при виникненні ситуації, яка загрожує важкою формою стенокардії.
 • Знімає стрес та зайве хвилювання. В цьому випадку лікарський засіб допомагає за рахунок вивільнення нейромедіаторів та гормонів щастя. Ефект від впливу валідолу є коротким, тому якщо хвилювання не лише в цю хвилину й швидше за все протримається кілька годин, краще прийняти більш ефективний препарат пролонгованої дії.
 • Усуває нудоту, викликану «морською хворобою». Оскільки препарат впливає на холодові рецептори слизової, він здатний відволікати від яскравих симптомів заколисування, а саме від нудоти, запаморочення, зміни слиновиділення. Втім, такого ж ефекту можна досягти, розсмоктуючи м’ятні льодяники або жуйки, що й робить більшість людей, які страждають на цю хворобу.
 • Знижує тиск за рахунок розширення судин. При цьому слід пам’ятати, що валідол не ефективний, якщо гіпертонічна криза занадто сильна. Для нормалізації стану в цьому випадку знадобиться комплексне лікування.

Для чого призначають валідол

Показання до застосування лікарського засобу випливають з його здібностей усувати той чи інший симптом. Що стосується валідолу, то його призначають при декількох захворюваннях:

 • У комплексній терапії лікування диссоціативних розладів особистості, неврозів, істерії та істеричних припадків. У перерахованих випадках лікарський засіб знімає відразу два симптоми: хвилювання та тривожність, а також серцеві болі, викликані ними.
 • У лікуванні розладів вегетативної нервової системи, що характеризуються, в тому числі, запамороченнями, легкою нудотою, пітливістю.
 • Для зняття симптомів легкої стенокардії. Виключно з метою купірування швидкого купірувального нападу. Після цього необхідно негайно звернутися за допомогою до медичного закладу, оскільки причину, що викликала стенокардію, валідол усунути не може
 • При нейро-циркуляторній дистонії за кардіальним типом.
 • При функціональній кардіалгії.

Слід пам’ятати, що сам по собі валідол тільки знімає симптоми перерахованих захворювань та робить це в найкоротший термін, чим значно полегшує стан пацієнта, але він не усуває причини, які привели до того чи іншого захворювання. Тому не рекомендується зловживати прийомом препарату, щоб позбутися від неприємних симптомів. Це може привести до різкого погіршення стану. При появі одного або декількох симптомів хвороб, перерахованих вище, рекомендується звернутися до профільного фахівця за додатковою консультацією та напрямком на обстеження. Найчастіше в цих випадках потрібна допомога невролога, кардіолога, психіатра чи психотерапевта, але первинний огляд та консультацію може провести дільничний лікар-терапевт. Він же розповість, як приймати валідол або інші препарати при повторенні нападу та які аналізи слід здати.

Валідол – досить специфічний препарат. За більш ніж 100 річну історію він став значно поступатися конкурентам, які надають більш серйозний лікувальний ефект при лікуванні захворювань. І тому в більшості європейських країн його давно перестали використовувати. Однак країни СНД, які полюбили лікарський засіб ще за часів СРСР, як і раніше вважають його «паличкою-виручалочкою» та приймають чи не з будь-якого приводу, не замислюючись про те, наскільки ефективний або неефективний препарат. Професійні ж медики в більшості своїй приписують валідолу швидше ефект «плацебо» та рідко рекомендують його до використання, якщо мова йде про серйозні терапевтичні порушення в роботі організму. Однак, визнають, що лікарський засіб може бути корисним для осіб, схильних до панічних атак, істеричних станів. Безумовною перевагою препарату є той факт, що при його прийомі без призначення фахівцем досить важко нашкодити собі, як при прийомі багатьох інших лікарських засобів. Саме тому валідол відпускається без рецепта.

Ціна на препарат валідол

Валідол відноситься до групи лікарських препаратів з низькою вартістю. Тому він популярний у населення та зустрічається в аптечці кожної людини середнього віку. Фірми-виробники роблять деяку націнку на лікарський засіб в рахунок своєї брендовості. Саме тому валідол від компанії Фармстандарт коштує трохи менше, ніж валідол розкрученої в останні роки оновленої фірми ПФК, що випускає лікарські засоби під брендом Renewal.

Що стосується форми випуску препарату, то тут все досить прозаїчно. Найдешевше можна придбати валідол в таблетках. Трохи дорожче обійдуться капсули. Найдорожчою формою випуску вважаються краплі валідолу. Остання форма випуску підходить скоріше для домашнього використання, оскільки для прийому може знадобитися шматочок рафінованого цукру, який рідко потрапляє до рук поза домом.

В цілому ж лікарський засіб не належить до жодного з тих, розкид цін на які дуже широкий, тому його сміливо можна купувати в найближчій аптеці до дому та не хвилюватися, що занадто сильно переплатив. Саме дешевизна та доступність зберігає за валідолом лідерські позиції в продажах, навіть незважаючи на те, що існує маса більш ефективних препаратів.


Увага!

Використання Валідол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.