Амоксиклав

Фармакологічна група: Антибіотики

Класифікація: J01CR02

Міжнародна назва: Amoksiklav

Діюча речовина: Амоксицилін, кислота клавуланова

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

При інфекційних захворюваннях різної тяжкості можуть призначатися антибіотики, які борються не просто з симптоматикою, а безпосередньо зі збудниками хвороби. Одним з таких препаратів є Амоксиклав. Від чого його призначають, які форми випуску існують, а також в яких випадках належить застосування в тій чи іншій дозуванні, буде з’ясовано в цій статті. Ми розповімо вам про протипоказання до цих ліків і розберемо схожі за своєю дією лікарських препаратів.

Інструкція по застосуванню Амоксиклаву: коли призначається, і в яких випадках можуть бути протипоказання?

Перед тим, як приймати ліки, проконсультуйтеся з лікарем. Вам може бути призначений Амоксиклав, якщо лабораторні дослідження показали:

  • Наявність інфекцій ЛОР-органів і верхніх дихальних шляхів (при тонзиліті, фарингіті, отиті, гострому або хронічному синуситі).
  • Інфекції сечовидільної системи (при гострому або хронічному циститі, пієлонефриті, уретриті і т.д.).
  • Інфекції суглобів і кісткової тканини.
  • Шкірні інфекції та інфекції м’яких тканин (у тому числі викликані укусами тварин).
  • Захворювання нижніх дихальних шляхів (гострий бактеріальний або хронічний бронхіт, пневмонія).
  • Інфекційні захворювання жовчовивідних шляхів (холангіт, холецистит).
  • Інфекційні ЗПСШ і інші гінекологічні захворювання.
  • Профілактика інфекцій при оперативному втручанні.

Також медикамент може використовуватися в стоматології для лікування інфекцій ротової порожнини при запаленні ясен і зубів.

Однак є протипоказання, з якими також слід ознайомитися перед використанням ЛЗ.

Препарат заборонено приймати пацієнтам, у яких були порушені функції печінки внаслідок прийому ліків, що містять хоча б один з активних компонентів амоксиклаву в анамнезі, а також пацієнтам з холестатичної жовтяницею.

Також не рекомендується застосування антибіотика при гіперчутливості до амоксициліну, клавуланату або будь-яким препаратам групи цефалоспоринів і пеніцилінів.
Не рекомендують:

  • при лімфолейкозі;
  • при печінковій або нирковій недостатності;
  • при мононуклеозі;
  • при виразковий коліт;
  • при патологіях кишкового тракту різної етіології.

Не слід призначати людям, у яких кліренс кератину менше 30 мл в хвилину.

У період вагітності і в період лактації медикамент приймати дозволено, правда, під ретельним контролем лікаря.

Побічні ефекти спостерігаються досить рідко, проте все ж вони можуть проявлятися. Антибіотик згубно впливає на кишкову мікрофлору, тому для її відновлення після курсу амоксиклаву слід пройти курс пробіотиків, таких, як Лінекс.

З боку шлунково-кишкового тракту можуть відчуватися болі в животі, нудота, диспепсія. Можливо розлад шлунку.

Побічним явищем при застосуванні амоксиклаву може стати виникнення вагінального кандидозу у жінок, а також ураження грибами Кандида ротової порожнини та інших слизових оболонок у пацієнтів обох статей.

Ще одна неприємна реакція організму на препарат – алергія. Вона може проявлятися шкірними висипаннями, почервонінням і свербінням, дерматитом. В особливо рідкісних випадках може статися набряк Квінке або анафілактичний шок.

У цій ситуації потрібно проконсультуватися з лікарем на предмет припинення використання ліків або ж зниження дози.

При тривалій терапії може розвинутися гепатит або холестатична жовтяниця, більшою мірою до цього схильні чоловіки і люди похилого віку.

В індивідуальних випадках виникають зміни в крові: агранулоцитоз, лейкопенія і т.п.

Можливо порушення сну (безсоння), анемія, слабкість, запаморочення і сильні головні болі. Рідше зустрічаються такі реакції, як поява крові в сечі і псевдомембранозний коліт.

Незалежно від форми випуску препарату існують рекомендації щодо застосування.

Гранично допустимі добові дози амоксиклаву для різних вікових груп (амоксицилін / клавуланова кислота):

  • Діти від 14 років і дорослі – 6 / 0,6 м
  • Діти від – 45/10 мг / кг маси тіла.

Причому дітям до 14 років краще давати препарат у формі суспензії, а не таблеток.

Приймати медикамент слід через строго певні часові проміжки. Якщо ліки призначено двічі в день, то перерва між прийомами не повинен бути більше або менше дванадцяти годин. Якщо тричі, то відповідно, не більше і не менше восьми годин.

Незважаючи на те, що на абсорбцію прийом їжі ніяк не впливає, все ж пити лікарський засіб рекомендується до їжі, щоб знизити ймовірність виникнення побічних ефектів в області шлунково-кишкового тракту.

Тривалість курсу лікування зазвичай становить від п’яти днів до двох тижнів. Рішення про необхідність продовження терапії приймає тільки лікуючий лікар.

Лікарська взаємодія. При застосуванні амоксиклаву одночасно з іншими антибіотиками, які надають бактерицидну дію, його ефективність збільшується.

При цьому на зниження ефекту від препарату можуть вплинути тетрациклін, макроліди і інші бактеріостатичні ЛЗ.

Амоксиклав підсилює токсичність метотрексату при одночасному прийомі.

Антибіотик в симбіозі з алопуринолом викликає розвиток екзантеми, а з дисульфірамом – підвищується ризик виникнення алергії.

Якщо приймати з таблетками або суспензією пероральніантикоагулянти, то може бути збільшено протромбіновий час.

Так як препарат може надавати гнітючу дію на нервову систему, викликати судоми і запаморочення, то під час лікування слід утримуватися від керування автотранспортом, а також не займатися роботою, яка вимагає концентрації уваги і обережності.

Термін придатності всіх лікарських форм медикаменту – 2 роки. Зберігати в місці, захищеному від вологи та прямих сонячних променів, а також недоступному для дітей. Температура зберігання – не вище 25 градусів.

Таблетки Амоксиклав – фармакологічні властивості

Амоксиклав – це комбінований препарат, який складається з амоксициліну, що входить до групи пеніцилінових антибіотиків широкого спектру дії, і клавуланової кислоти (інгібітора бета-лактамаз).

Використовується препарат фахівцями в різних областях медицини – в хірургії, в урології, гінекології, пульмонології і т.д.

Фармакологічні властивості. Два активних компоненти – амоксицилін (напівсинтетичний пеніцилін) і клавуланова кислота надають комплексну дію на інфекцію.

Амоксицилін впливає на мембрану клітин шкідливих мікроорганізмів, руйнуючи її, від чого інфекція гине. Однак існують такі бактерії, які блокують дію антибіотиків завдяки виробленню бета-лактамаз.

Клавуланова кислота в свою чергу, зв’язуючись з амоксициліном, допомагає йому впоратися з такими мікроорганізмами, пригнічуючи дію бета-лактамаз. Так, в поєднанні з клавулановою кислотою амоксицилін отримує здатність впливати на набагато більшу кількість видів інфекцій, ніж поодинці.

Активні речовини ефективні відносно грамнегативних і грампозитивних бактерій:

  • Гемофільна паличка;
  • Шигели;
  • Клебсієли;
  • Стрептококи;
  • Ехінококи;
  • Бруцели;
  • Сальмонели і т.д.

Однак є й такі, які не піддаються впливу амоксиклавом: легионелла, хламідії, псевдомонади, ентеробактерій, иерсинии, хламідії.

Фармакокінетика обох діючих компонентів практично однакова. Ступінь всмоктування не залежить від прийому їжі, абсорбція з шлунково-кишкового тракту відбувається швидко, граничної концентрації в плазмі активні компоненти досягають через годину і в залежності від дози складають 3-12 мкг / мл (амоксицилін), до 2 мкг / мл (клавулановая кислота). З білками плазми зв’язуються погано.

У всіх рідинах і тканинах людського організму обидві речовини розподіляються практично рівномірно. Якщо немає запалень в оболонках головного мозку, то вони не проникають в гематоенцефалічний бар’єр.

Добре проходять через плаценту і можуть виділятися з материнським молоком.

Амоксицилін метаболізується на 20-25%, клавулановая ж кислота може піддаватися більш сильному метаболізму.

Висновок з організму займає від години до шостої години в залежності від прийнятої дози. Амоксицилін виводиться в основному за допомогою нирок в незмінному вигляді, тоді як клавулановая кислота виводиться сечею у формі метаболітів.

Форм випуску ліків кілька:

  • Таблетки;
  • Суспензія;
  • Розчин для внутрішньовенних ін’єкцій.

Кожна з цих лікарських форм потребує більш детальному описі.

Таблетки амоксиклаву випускаються в декількох дозуваннях амоксициліну (перша цифра), дозування ж клавулановоїкислоти всюди однакова – 125 мг (друга цифра):

  • 375 мг = 250 мг + 125 мг.
  • 625 мг = 500 мг + 125 мг.
  • 1000 мг = 875 мг + 125 мг.

Також можна придбати швидкорозчинні таблетки Амоксиклав Квіктаб, така приставка означає, що дозування в цих таблетках мінімум 625 мг.

Перевага таблеток перед іншими лікарськими формами ліки в тому, що їх зручно прийняти в будь-який час і в будь-якому місці, так як суспензію слід неодмінно розводити, а ось таблетки – не обов’язково.

Їх можна або розчинити в невеликій кількості води, а потім випити, або при неможливості проведення такої дії, можна просто покласти таблетку на язик і розсмоктати, вона розпадеться досить швидко.

В яких випадках призначають Амоксиклав в дозуванні 1000 °

У складі амоксиклаву з найбільшою дозуванням 875 мг і 125 мг активних компонентів, а також такі допоміжні речовини: кремнію діоксид, тальк, кроскамеллоза натрію, магнію стеарат, кросповідон, мікрокристалічна целюлоза.

Медикамент з такою сильною концентрацією антибіотика може бути призначений в разі складного перебігу хвороби, наприклад, гострої форми бронхіту або ж крупноочаговом пневмонії.

Високі дози Квіктаб можуть допомогти при ускладненою ангіні, в результаті протікання якої виникають заглоткові абсцеси.

При важкому гаймориті можна уникнути хірургічного втручання, якщо для терапії цього захворювання використовувати Амоксиклав 1000.

При інфекційних захворюваннях оболонок мозку, в тому числі менінгіту, який викликаний патогенними організмами, нестійкими до діючих речовин препарату, маленьке дозування може бути неефективне, тому слід використовувати таблетки з максимальною концентрацією активних компонентів.

Однак при призначенні лікування цієї лікарської формою медикаменту, слід пам’ятати, що пацієнт повинен перебувати під наглядом лікаря, тому що побічні ефекти від прийому цього антибіотика можуть бути значно серйозніші, ніж при лікуванні малими дозами ліків.

Коли слід віддати перевагу суспензії Амоксиклав?

Суспензія для прийому всередину може продаватися у двох дозуваннях.
У п’яти мілілітрах готової суспензії міститься:

  • 125 мг амоксициліну + 31,25 мг клавуланату;
  • 250 мг амоксициліну + 62,5 мг клавуланової кислоти.

Ліки в такому вигляді застосовується при неускладнених інфекціях ЛОР-органів дорослими, а також дітьми. Це пов’язано з тим, що суспензія має найбільш маленьке дозування, яке здатне справлятися з фарингітами, синусити, ларингіти і іншими захворюваннями в легкій формі.

У складі присутні штучні підсолоджувачі та ароматизатори, через це смак у препарату досить приємний, завдяки чому не доводиться довго вмовляти малюка прийняти ліки.

Суспензія випускається у флаконах з темного скла, в комплекті додається мірна ложечка 5 мл і піпетка-дозатор.

Дозування і поради щодо застосування суспензії. Ліки в такій формі дозволено давати дітям грудного віку при необхідності.

Діти з народження до трьох місяців отримують не більше 30 мг / кг / сут антибіотика, можна розділити на два прийоми – один раз о 12 годині під суворим наглядом лікаря.

Дітям старше трьох місяців при інфекціях середньої тяжкості 20 мг / кг / сут. Слід давати в три прийоми раз о восьмій годині.

При важких інфекційних захворюваннях діти отримують 40 мг / кг / сут. У три прийоми один раз о восьмій годині.

Точна міра повинна бути розрахована виходячи з маси тіла малюка.

Підлітки з 14 років та дорослі повинні приймати по 1 мірній ложці один раз в шість-вісім годин.

Для приготування суспензії в домашніх умовах слід струсити кілька разів флакон з порошком, після чого додати води до позначки на бульбашці. Зробити це потрібно в два підходи, при цьому струшуючи, поки порошок повністю не розчиниться, і ви не отримаєте однорідну субстанцію.

Готовий розчин допускається зберігати не довше семи днів, якщо після закінчення цього терміну він не був використаний, його потрібно утилізувати.

Амоксиклав аналоги і ціна на препарат в аптеках

Амоксиклав випускається різними фармацевтичними компаніями по всьому світу. Слід розуміти, що ціна між ліками вітчизняного і зарубіжного виробництва може відрізнятися мало не в два рази. Особливо це стосується антибіотика німецького виробництва.

Дешевим медикамент назвати не можна, але в той же час його ціна цілком прийнятна і доступна більшості громадян. Також вартість суспензій і таблеток значно відрізняється в залежності від кількості активних речовин в одній пігулці або дозі суспензії. Чим вище концентрація амоксициліну, тим вище піднімається ціна за упаковку.

Амоксиклав відпускається тільки за рецептом, тому придбати його в аптеці без відвідування лікаря не представляється можливим.

При виборі аналогів будь-яких ліків слід спиратися на два основних фактори:

  • однаковий терапевтичний ефект – замінник повинен надавати те ж саме діяння, що і оригінальний препарат, але за рахунок абсолютно інших діючих компонентів;
  • однакова структура – склад дженерика повинен повністю відповідати складу оригінального лікарського засобу.

Аналоги по терапевтичній дії можуть бути підібрані не тільки з тієї ж фармакологічної групи, але і з інших.

Так, замість амоксиклаву вам можуть бути призначені наступні медикаменти:

  • Амоксицилін – аналог за діючою речовиною. Але тільки по одному – клавулановоїкислоти в складі немає, а значить, з деякими мікроорганізмами антибіотик буде впоратися не в силах. Однак, якщо після лабораторних аналізів з’ясується, що для перемоги над інфекцією досить Амоксициліну, то доцільніше зупинити свій вибір на ньому, адже його ціна нижча практично у вісім разів.
  • Аугментин – повний структурний аналог, з тою же самою фармакологічною дією і побічними ефектами, за ціною теж особливих відмінностей немає, тому вибір може грунтуватися на наявності лікарського засобу в аптеці.
  • Флемоксин Солютаб – не містить клавуланової кислоти, тому він неефективний щодо багатьох патогенних організмів. Також перелік показань до застосування у цього препарату суттєво менше, так, наприклад, на інфекції кісткової тканини ліки не роблять терапевтичної дії. При виборі грунтується на радах фахівця.
  • Сумамед – відноситься до групи макролідів, діє трохи швидше амоксиклаву і дозволяє зменшити період відновлення. Якщо пеніциліни неефективні в лікуванні хвороби і з’являються ускладнення, то найчастіше терапевти і педіатри переходять на використання Сумамеду. Хоча дітям його можна застосовувати тільки з півроку.

Існує ще безліч ліків, здатних замінити Амоксиклав. У будь-якому випадку самолікування інфекційних захворювань може призвести до тяжких ускладнень, тому все лікування має проходити під контролем вузьких фахівців.


Увага!

Використання Амоксиклав без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.