Клотримазол

Фармакологічна група: Протигрибкові препарати

Класифікація: D01AC01

Міжнародна назва: Clotrimazole

Діюча речовина: Клотримазол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 4.00 из 5)
Loading...

Клотримазол – ефективний протигрибковий засіб, що застосовується для локального та зовнішнього користування. Для прийому всередину не призначається. Препарат випускається багатьма фармацевтичними фірмами, що відображаються на його ціновому діапазоні. Лікарські форми вітчизняного виробництва, природно, коштують дешевше, тоді як імпортні засоби мають трохи вищу вартість. В цілому, Клотримазол належить до доступних препаратів, які непогано переносяться організмом та мають мінімум протипоказань.

Форма випуску

  • мазь Clotrimazolum 1%;
  • крем Clotrimazolum 1%;
  • гель Clotrimazolum 1%;
  • Clotrimazolum свічки інтравагінальні 0,1 г;
  • Clotrimazolum таблетки інтравагінальні 0,1, 0,2, 0,5 г;
  • Clotrimazolum розчин у флаконах 1%.

Рідко можна зустріти препарат у вигляді аерозольного розпилювача (спрею), порошку, гранульованих часток тощо.

Інструкція по застосуванню

Для чого та в яких кількостях лікарі призначають препарат? Перед використанням будь-якого лікарського засобу необхідно вивчити інструкцію по його застосуванню, яка обов’язково додається до упаковки. Згідно з інструкцією, Клотримазол слід наносити тільки на попередньо очищені від ймовірних забруднень ділянки шкіри, що допоможе збільшити ефективність активної речовини. Робити це потрібно за допомогою мильного розчину. Очищені ділянки після миття потрібно ретельно просушити.

У місцях ураження грибками препарат наноситься на шкіру тонким шаром до трьох разів на день. При цьому завжди слід захоплювати невелику частину здорового епідермісу навколо хворої зони. Незалежно від походження захворювання та ступеня його занедбаності, лікування слід продовжувати протягом двох тижнів після усунення об’єктивних проявів хвороби. В середньому курс антимікотичної терапії повинен тривати від 2 до 4 тижнів, в залежності від природи збудника.

При молочниці у представниць жіночої статі Клотримазол призначається курсом, тривалість якого залежить від форми випуску застосовуваних форм препарату. Мазь застосовується двічі на день протягом семи днів шляхом втирання в шкіру промежини. При вагінальному кандидозі рекомендується використовувати Клотримазол свічки та таблетки для інтравагінального застосування. Їх необхідно ставити по 1 двічі в день протягом трьох днів або по одній один раз в день протягом 6 днів.

Для чоловіків при молочниці рекомендовано зовнішнє застосування мазі або гелю. Лікарський засіб слід наносити масажними рухами на уражені ділянки, ретельно втираючи в шкіру статевого члена та під крайню плоть. Після нанесення Клотримазолу не можна одягати спідню білизну до повного вбирання препарату. Кратність застосування медикаменту становить 2 рази на добу.

При оніхомікозі найкраще використовувати розчин Клотримазолу, через те, що саме ця форма препарату краще за інших проникає в ніготь. Також розчин застосовується при грибкових ураженнях слухового аналізатора (для обробки кожного вуха необхідно від 10 до 20 крапель рідини) та в разі захворювання слизових оболонок ротової порожнини. Краплі потрібно використовувати згідно зі схемою 3-4 рази на день.

Для санації статевих шляхів перед пологами жінці одноразово вводять 200 мг речовини в таблетованій формі. У гінекології препарат заборонено використовувати під час місячних та в першому триместрі вагітності.

Клотримазол мазь – зміст

Містить 0,01 г/г чинну однойменну речовину з протигрибковою активністю, а також ряд допоміжних речовин, серед яких пропіленгліколь, метилпарабен, поліетиленоксиди, ніпагін.

Що у собі містить крем Клотримазол

Крем включає з себе, крім 0,01 г (в одному грамі речовини) активного компонента, допоміжні інгредієнти, а саме: полісорбіт, фенілкарбінол, стеарат сорбітану, підготовлена ​​вода. Склад гелю відрізняється тільки додатковими компонентами. Ця форма медикаменту (гель) містить етанол, пропіленгліколь, похідні акрилової кислоти, макрогол, гліцерин, ефіри шавлії. Склад розчину: протимікозний компонент 10 мг, пропіленгліколь, поліетиленгліколь, спирт етиловий 96%.

Таблетки Клотримазол та їх використання

Для інтравагінального використання по 100, 200 та 500 мг складаються з основної активної речовини в зазначеній кількості, лаурилсульфата натрію, лактози, крохмалю, адипінової кислоти, колоїду двуоксидного кремнію та інших допоміжних компонентів органічного походження.

Склад вагінальних свічок дещо відрізняється від таблеток. В одній супозиторії міститься 100 мг клотримазолу, а також напівсинтетичні гліцериди в кількості до двох грамів, які дозволяють надати свічкам звичну та максимально зручну для введення форму.

Показання до застосування

Від чого допомагає лікарський засіб? Препарат використовується для лікування грибкових захворювань шкіри та слизових оболонок, спровокованих дерматофітами, дріжджовими й пліснявими грибками. Він також застосовується при лишаях, викликаних збудником роду Малацезія та еритразмії.

У дерматологічній практиці Клотримазол доцільно призначати в наступних клінічних випадках:

  • мікозна паронихія та оніхомікоз;
  • ураження шкірних покривів, включаючи ерозії та попрілості грибкового походження;
  • трихофітії;
  • мікроспорія та епідермофітія;
  • дерматомікози, ускладнені вторинною піогенною мікрофлорою.

У гінекології препарат застосовується:

  • для лікування та профілактики вагінального кандидозу;
  • при вагітності для санації родових шляхів перед пологами;
  • при генітальних суперінфекціях, спровокованих чутливими до препарату мікроорганізмами;
  • для лікування бластомікотичних інфекцій вагіни й зовнішніх геніталій, резистентних до ністатину;
  • для попередження вторинних грибкових інфекцій статевих шляхів, які виникають на тлі цукрового діабету, імунодефіцитного стану або після тривалого курсу антибіотикотерапії.

Фармакологія препарату

Клотримазол є хімічною речовиною з групи похідних імідазолу, який має виражену антимікотичну дію. Він проявляє високу активність відносно навіть найагресивніших збудників мікозів та дозволяє швидко усувати патологічні прояви потенційованих ними захворювань.

За допомогою клотримазолу вдається побороти такі варіанти захворювань:

  • дерматомікози, спровоковані Microsporum sp., Epidermophyton floccosum, Trichophyton sp.;
  • хвороби шкіри та слизових оболонок, спричинені дріжджоподібними грибками роду криптококу та Кандида;
  • патологічні стани, етіологічно пов’язані з підвищенням активності диморфних грибків, зокрема, Histoplasma capsulatum, Coccidiodes immitis, Parcoccidicides brasiliensis.

Механізм дії активної речовини заснований на його здатності блокувати синтез білкових комплексів клітинних мембран, в результаті чого їх цілісність порушується та грибки руйнуються. При підвищенні дозування препарат виявляє фунгіцидну дію. Він в кілька разів збільшує концентрацію перекису водню всередині мікозних клітин, що викликає їх руйнування.

При місцевому нанесенні на шкіру препарат добре абсорбується епідермальним покровом. При цьому в кров потрапляє зовсім незначна кількість речовини, що зводить до мінімуму ймовірність загальної інтоксикації. Клотримазол непогано проникає в нігтьову пластинку, тому може використовуватися при оніхомікозах.

Метаболізм лікарського засобу відбувається в гепатоцитах печінки. З організму метаболіти препарату виводяться разом з фекаліями, уриною та жовчю.

Застосування в період вагітності та лактації

Клотримазол може використовуватися тільки з другого триместру вагітності. Це стосується абсолютно всіх форм випуску препарату. Лікарський засіб на пізніх термінах не впливає на стан плоду. На шкіру препарат можна наносити до 3-х разів на добу. Вагінальні таблетки та супозиторії рекомендується застосовувати з використанням спеціального аплікатора. Тривалість терапевтичного курсу визначається лікарем та залежить від ступеня складності патологічного процесу, індивідуальних особливостей організму жінки, а також ефективності лікування.

При ГВ препарат застосовується з особливою обережністю й у виняткових випадках, через те, що факт його проникнення в грудне молоко не доведений.

Протипоказання та побічні ефекти

Використання препарату протипоказане при наявності у людини підвищеної чутливості до його компонентів.

Свічки та вагінальні таблетки не застосовуються щодо пацієнтів, у яких діагностовано наступні симптоми:

  • вагінальні кровотечі, маткові геморагії, ациклічні менструації;
  • больові відчуття в області малого таза та нижніх відділів живота;
  • дизурія;
  • виразки й відкриті ранові поверхні в зоні піхви;
  • виділення з піхви з неприємним запахом;
  • підвищення загальної температури тіла вище 38 С;
  • болю в області хребта;
  • розлади травлення у вигляді нудоти, блювоти та діареї.

При зовнішньому застосуванні Клотримазола можуть спостерігатися побічні ефекти, зокрема:

  • алергічні реакції;
  • свербіж та печіння в місці нанесення;
  • роздратування шкіри, поява пухирів та почервоніння;
  • розвиток лущення.

Місцеве використання Клотримазолу може стати причиною розвитку почервоніння та набряку слизових оболонок, появи висипань або симптомів інтерстиційного циститу. Препарат не можна використовувати дітям до 12 років.

Історія лікарського засобу

Clotrimazole був винайдений в 1969 році. Одне з перших наукових досліджень, присвячених даному препарату, було проведено в 1975 році вченими П. Сойером та Р. Брогденом (Sawyer P.R., Brogden R.N.). Присвячувалося воно антифунгальній активності засобу та його терапевтичній ефективності. Ще тоді було виявлено, що лімітуючими факторами застосування клотримазолу оральним шляхом виступають часті розлади шлунково-кишкового тракту та неврологічні реакції.

Зараз він входить до переліку основних лікарських засобів ВООЗ, який включає найбільш ефективні та безпечні ліки, необхідні в установ охоронній системі.

Яка ціна Клотримазолу

Скільки коштує Клотримазол? Купити препарат можна в будь-якій аптеці. Ціна залежить від форми випуску лікарського засобу та виробника, в середньому вона не перевищує 1-2 у. е.


Увага!

Використання Клотримазол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.