Лідокаїн

Фармакологічна група: Анестезія та м'язові релаксанти, Знеболюючі. Анестетики і спазмолітики

Класифікація: N01BB02

Міжнародна назва: Lidocaine

Діюча речовина: Лідокаїн

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 3.50 из 5)
Loading...

Лідокаїн синтезували майже 80 років тому, і він став першим місцевим анестетиком амідного ряду. Протягом усього цього часу препарат не просто продовжує використовуватися в медицині, але і служить певним стандартом для створення нових засобів.

Його дія триває довше, ніж у багатьох аналогів. Крім основної знеболюючої дії, лідокаїн здатний також нормалізувати порушення серцевого ритму, тому часто використовується в кардіології. Оскільки використання препарату дуже широко. Він проводиться в декількох зручних формах.

Лідокаїн у вигляді спрею

Лідокаїн в формі спрею використовується в якості поверхневої анестезії в стоматологічній, отолорінгічній, гінекологічної, хірургічній практиці, а також під час проведення різних медичних досліджень. Його робота полягає в блокуванні вольтажзалених натрієвих каналів, що перешкоджає самому виникненню больових імпульсів і передачі їх по нервових волокнах. Дія спрею починається протягом декількох хвилин і триває протягом години.

Згідно з інструкцією, показаннями до використання спрею з лідокаїном в стоматології стають:

  • необхідність первинного зняття больових відчуттів перед введенням ін’єкції в ясна;
  • накладення шовного матеріалу після проведення стоматологічних операцій;
  • при видаленні рухомих зубів або зубного каменю;
  • при проведенні простих стоматологічних операцій на вуздечці язику.

Для досягнення ефективного результату досить розбризкування 1-3 доз препарату в порожнину рота. При цьому фахівець повинен дотримуватися особливої ​​обережності, оскільки існує ризик потрапляння спрею в дихальні шляхи. Що може привести до раптової аспірації.

У отолорінгологіі область застосування обмежується проведенням операцій на носовій перегородці і проведенням електрокоагуляціонних заходів. Залежно від ситуації, дозування становить від 1 до 4 впорскування препарату.

У гінекологічній практиці спрей потрібно для проведення епізіотомії під час пологів і подальшого зшивання пошкодженої тканини, а також при інших хворобливих впливах на область піхви і шийки. При цьому кількість наноситься препарату може бути від 4 до 20 доз.

Хірурги вважають за краще використання лідокаїну в спреї при наявності у пацієнта невеликих опіків, подряпин, незначних пошкодженнях шкіри. В цьому випадку дозування розраховується, грунтуючись на силі больових відчуттів, величини пошкодженої ділянки і яку конкретну процедуру, яка буде проводитися.

Лідокаїн у вигляді гелю

У вигляді гелю препарат виробляється для місцевого застосування. Його використовують для досягнення анестезуючого ефекту слизової стравоходу, гортані, трахеї, порожнини рота, а також в урології, для знеболювання області уретри перед проведенням досліджень.

Іноді невелика кількість засобу наноситься безпосередньо на інструменти, за допомогою яких проводиться процедура. Для досягнення позитивного ефекту достатньо 2 г гелю, нанесених за допомогою ватного тампона. Якщо необхідний ефект не досягається протягом декількох хвилин, дозування збільшують. Максимальним є кількість, рівне 6 г, завданих протягом останніх 12 годин. Дія анестезії при використанні цієї форми препарату припиняється протягом 20 хвилин, після використання, тому такий спосіб знеболення підходить тільки для проведення короткочасних процедур.

Лідокаїн у вигляді крему

Крем або мазь використовується для зовнішнього застосування, наприклад, при необхідності знеболити рани та забої. При цьому попадання засобу на відкриту слизову не допускається, оскільки його хороша абсорбція може привести до токсичності. Для досягнення анестезуючого ефекту невелика кількість крему наносять на область, піддану больових відчуттів, 3-4 рази на добу. Використання даної лікарської форми не рекомендується дітям, до досягнення ними 12-ти річного віку. Якщо ж застосування лідокаїну необхідно, воно проводиться під наглядом дорослих.

Пластир з лідокаїном

У продажу є також пластир з лідокаїном для спини, здатний зняти больовий синдром, що виник в результаті периферичної поліневралгіі, м’язової, післяопераційної, посттравмотіческой болю, при остеохондрозі, артриті та інших захворюваннях суглобів, в косметології після епіляції і інших хворобливих процедур. Дія пластиру більш ефективно, ніж при використанні інших лікарських форм препарату, але при цьому триває до 10 годин.

Безумовною перевагою цього виду анестетика є його робота в обхід внутрішніх органів пацієнта. Засіб потрапляє безпосередньо на нервові закінчення, які не поширюючись в кров. При цьому повністю виключається розвиток таких побічних ефектів, як сонливість, зниження активності, уважності, загальною загальмованості, властивим іншим лікарським формам. Поєднувати пластир можна з одночасним прийомом будь-яких препаратів.

Існують певні правила використання пластиру з лідокаїном:

  • Забороняється мочити нанесений пластир, а в разі, якщо це все ж сталося, його необхідно замінити на новий.
  • Після зняття пластиру, наступний краще використовувати мінімум через 2 години.
  • Забороняється нанесення медичного засобу на пошкоджений шкірний покрив.

Важливо відзначити, що препарат тільки усуває больовий синдром, але не зцілює причину його появи, тому постійне використання лідокаїну без додаткової лікувальної терапії недоцільно.

Розчин лідокаїну

На сьогоднішній день для парентерального введення проводиться розчин препарату в концентраціях 2% і 10%. Перший використовується в якості провідникової анестезії, для обробки слизових, а також при необхідності знеболення в офтальмологічній практиці. Введення засобу відбувається шляхом внутрішньом’язових ін’єкцій або безпосередньо під шкіру. Досить часто 2-х відсотковий розчин використовується при призначенні пацієнтові хворобливих уколів.

10% -й розчин лідокаїну дозволяє здійснити аплікаційну анестезію. Конкретне дозування розраховується виходячи з ваги пацієнта, особливостей його метаболізму, стану серцево-судинної системи і часу, потрібного для проведення процедур.

Особливі вказівки

Лідокаїн не є наркотиком і не викликає звикання, але його використання дозволяється тільки після призначення лікаря, а відпустку будь-якої форми з аптеки здійснюється за поданою рецептом. Це пов’язано з деякими ризиками, які можуть проявитися в процесі використання препарату.

Забороняється застосовувати засіб в якості анестетика особам, які страждають такими кардіологічними захворюваннями як атріовентрикулярна блокада, синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта, кардіогенний шок, кровотечі, артеріальна гіпотензія.

У кардіології використовується лідокаїн в ампулах для купірування шлуночкової тахікардії, аритмії, при інфаркті міокарда і різних кардіологічних операціях. У цьому випадку лікування проводиться строго в стаціонарі, під постійним наглядом медичного персоналу. Дозування становить приблизно 25 мл розчину на 100 мл фізрозчину і вводиться внутрішньовенно з досить великою швидкістю.

Взаємодія з іншими ліками

Одночасне застосування лідокаїну з циметидином і пропранололом істотно підвищують ризик розвитку токсичної реакції, в результаті чого пацієнт може відчувати брадикардію і інші неприємні симптоми. Прийом барбітуратів призводить до необхідності збільшення дози анестетика. Спільне застосування з ліками, що діють на серцево-судинну систему вимагають особливо пильної уваги і корекції лікування.

Побічні ефекти

Крім побічних ефектів, пов’язаних з серцево-судинною системою, застосування лідокаїну може викликати ейфорію, світлобоязнь, головний біль, диплопію, дезорієнтацію, зупинку дихання, нудоту і блювоту, алергію і анафілактичний шок, інші негативні ефекти.

Передозування препарату може також привести астенії, порушень зору, судом, комі. Лікування полягає в підвищенні рівня кисню в крові за допомогою інгаляцій, симптоматичного лікування, введенні специфічного антидоту.

Рішення про застосування лідокаїну в якості анестетика має прийматися після об’єктивної оцінки і порівняння його позитивної дії на організм і виникнення можливих ризиків. Використання препарату не рекомендується вагітним і годуючим жінкам, оскільки препарат з легкістю потрапляє в організм дитини.

Лікарі відзначають високу ефективність препарату і часто використовують його в своїй практиці, але в той же час вони наголошують на необхідності підвищеної уваги при його призначенні. Контроль за станом пацієнта повинен здійснюватися як перед введенням, так і після нього. Визначення допустимої дози і можливої ​​реакції на використання лідокаїну має здійснюватися з проведенням нашкірної і внутрішньошкірної проби. Самостійне призначення навіть таких форм засобів як спрей або мазь для зовнішнього застосування неприпустимо.

При дотриманні всіх рекомендацій лікаря, ретельному вивченні анамнезу можна домогтися високих результатів на тлі використання невеликої кількості препарату. Відносно лікування пацієнтів-дітей варто задуматися про вибір іншого анестезуючої речовини, оскільки вітчизняний лідокаїн не пристосований для застосування з маленькими дітьми.

При виникненні в минулому реакції на лідокаїн або інші анестетики слід додатково підготуватися до початку застосування засобу. Це дозволить уникнути нових негативних наслідків.

Ціна на лідокаїн

Купити лідокаїн в аптеках можна у вигляді очних крапель, розчинів для ін’єкцій, спрею, а також у вигляді знеболюючою мазі. Найбільш поширена форма у вигляді розчинів для внутрішньом’язового введення знаходиться в низькій ціновій категорії і доступна до покупки усіма категоріями людей. Приблизно в 2 рази дорожче коштують мазі, що мають в своїй основі лідокаїн. Найдорожчою формою випуску є спрей, який використовується в основному під час проведення медичних процедур на базі стаціонару або в стоматологічних кабінетах.

Існуючі аналоги часто перевищують вартість оригінального лідокаїну, при цьому їх назви можуть незначно відрізнятися, що вводить покупців в оману. Тому перед придбанням препарату корисно ознайомитися з усім асортиментом представлених анестетиків.


Увага!

Використання Лідокаїн без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.