Обліпиха

Фармакологічна група: Вітаміни та антиоксиданти, Геморой (лікування), Лікування ШКТ, Препарати для шлунково-кишкового тракту

Класифікація: A16AX

Міжнародна назва: Hippophae

Діюча речовина: Олия облепиховая

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Обліпиха – це рослина, яка застосовується як в народній, так і в традиційній медицині. Хочете дізнатися, чим корисна обліпиха та які препарати виготовляються на її основі? Шукаєте рецепти для заготівлі на зиму? Тоді ця стаття для вас.

Варення з обліпихи

Варення з обліпихи – це корисні ласощі, що володіють масою корисних властивостей. Воно володіє солодко-кислим смаком, який подобається не всім. Але є і багато «фанатів» цих ласощів.

Щоб зробити варення, вам спочатку потрібно роздобути сировину. Варіантів два: купити або на збирати самому. Знайти ці плоди можна на стихійних ринках. У дворах та лісах ростуть дерева обліпихи. Як збирати її? Якщо ви подиветесь на фото обліпихи, ви побачите, що її гілочки дуже рясно вкриті ягодами. Короткі плодоніжки та паростки колючок можуть стати справжнім випробуванням для вас. Тому краще використовувати спеціальні пристосування, наприклад, гребінки або звичайний вигнутий дріт для видалення колючок. Крім того, ви можете зрізати гілки та вже акуратно обірвати їх дома.

Що далі? Наприклад, ви можете приготувати джем з цукром та без кісточок. Перебирая ягоди (1 кг), перетріть їх через сито. У пюре додайте цукор (1,2 кг) та воду (близько літра). Ставте на вогонь та варіть до готовності. Ближче до закінчення варіння додайте 2 ст.л. лимона. Ось і все: розкладайте джем по банках та закатайте.

Ще один рецепт для желе. Приготуйте в соковижималці обліпиховий сік з м’якоттю (1 л) та налийте в емальовану каструлю. Розмішайте 1 пакетик желфікс або іншу желатинову добавку (40 г) з 2 ст.л. цукру та додайте в каструлю. Поставте на плиту та сильно нагрійте, але не до кипіння. Періодично перемішуйте дерев’яною ложкою. Далі додайте цукор (близько 800 г). Варіть до повної готовності на невеликому вогні. Постійно помішуйте та прибирайте пінку. Далі розкладіть по банках та закатайте.

Що можна зробити ще з обліпихи?

  • Морс.
  • Вино (виходить смачний напій з помаранчевим відтінком).
  • Компот.
  • Чай з обліпихою (можна використовувати як плоди, так і листя).
  • Крім того, в народній медицині використовують відвари та настої, а також настоянки на горілці або спирті.

Свічки з обліпихою в аптеках

Свічки з обліпихою, наприклад, фітировий засіб в формі фітосвічок (супозиторіїв), використовуються в гінекології (при вульвовагінітах, аднекситах, ерозіях шийки матки), проктології (при гемороїдальних хворобах, анальних тріщинах, проктитах та колітах), а також для лікування урологічних захворювань ( циститу, уретриту та ін.). Використовується вагінально або ректально в якості доповнення до основної терапії. Свічки не мають побічних дій та добре переносяться в переважній більшості випадків.

Ціна препаратів подібного роду дуже доступна.

Масло обліпихи

Масло обліпихи (Hippophaeae oleum) – це засіб широкого спектра застосування. Він може використовуватися місцево для лікування опіків та інших уражень шкіри, перорально для лікування виразок, в формі інгаляцій з метою терапії захворювань верхніх дихальних шляхів. Ним користуються й при ЛОР-патологіях – ватними тампонами, змоченими в олії, змащують гланди та глотку, а також вводять турунди з засобом в зовнішні носові ходи при гаймориті. При вагітності масло обліпихи призначається за вказівками лікаря тоді, коли потенційна користь переважує ризики для здоров’я майбутньої дитини.

Масло обліпихи продається в аптеках за дуже доступною вартістю.

Корисні властивості обліпихи

Рослина неспроста використовується в якості активного компонента різних ліків. Вона увібрала в себе цілющу силу природи. Корисні властивості обліпихи є наступними:

  • Допомагає боротися з раком. Масло обліпихи містить потужні фітонутрієнти, які володіють протизапальними властивостями та навіть проявляють деяку протиракову активність. У дослідженні, опублікованому в «Poultry Science» (Solcan C, Gogu M, Floristean V та ін., 2013), було відзначено гепатопротекторну дію масла з ягід обліпихи, про що свідчило зниження побічних ефектів афлатоксинів (найнебезпечніших мітотоксинів) в печінці. Печінка є найбільшим органом в організмі та виконує масу корисних функцій, в тому числі, сприяє переварюванню їжі, зберігає енергію та видаляє токсини. Масло знижує ризик розвитку ракових утворень в печінці завдяки його очищуючих ефектів.
  • Мінімізує / запобігає проблемі зі шкірою. Ця рослина допомагає боротися з багатьма шкірними проблемами. Ягоди, масло ягід або насіння (кісточок) можна наносити безпосередньо на шкіру для запобігання сонячних опіків та кращого загоєння опіків, лікування ран, таких як пролежні та порізи. Згідно вебсайту WebMD, масло обліпихи можна місцево застосовувати для запобігання вугрів, дерматитів, сухості шкіри, екземи, шкірних виразок та розтяжок, а також для зменшення негативних результатів даних шкірних проблем.
  • Допомагає боротися з синдромом надниркової втоми. Оскільки масло обліпихи є потужним джерелом омега-7 (пальмітолеїнова, вакценова, паулінієва кислоти), воно може поліпшити роботу надниркових залоз. Утримання від продуктів, які виснажують організм, таких як кофеїн, цукор та оброблена їжа й додавання корисних продуктів, таких як омега-3, що містяться в жирній рибі, риб’ячому жирі та обліпихи (плюс омега-7 в тій же обліписі), забезпечать ідеальну дію для одужання. У поєднанні з тривалим відпочинком, зниженням занепокоєння та фізичних навантажень, масло обліпихи допоможе привести рівні енергії в норму (A. Norris, портал Mindbodygreen).
  • Захищає печінку. У дослідженні за участю 50 пацієнтів з цирозом печінки екстракт обліпихи зменшив тяжкість цирозу печінки у 30 осіб (Gao ZL, Gu XH, Cheng FT, 2003). У мишей з цирозом печінки екстракт обліпихи також зменшував тяжкість захворювання.
  • Може захистити від радіації. Згідно з дослідженням Goel HC, Prasad J, Singh S та ін. (2002), RH-3, що становить компонент екстракту обліпихи, захистив організм щурів від радіації. Екстракт забезпечив 82-проценти виживаємості гризунів в порівнянні з виживанням 0% в контрольній групі. В експерименті Goel HC, Kumar IP та ін. (2003), було показано, що обліпиха допомагає захистити ДНК від пошкоджень.
  • Може допомогти при діабеті. Екстракт з насіння обліпихи знизив високий кров’яний тиск, викликаний харчуванням з високим вмістом цукру у мишей (Pang X, Zhao J, Zhang W і ін., 2008). Тому його теоретично можливо застосовувати для боротьби з високим кров’яним тиском у діабетиків. Також було показано, що у тварин екстракт обліпихи знижує рівень цукру та жирів в крові, що є загальним симптомом діабету.
  • Прискорює загоєння ран. У дослідженні опікових пацієнтів була проведена перевірка ефективності масла рослини при відновленні ран. Вчені просочили пов’язки 151 пацієнта маслом обліпихи. У хворих було відзначено зниження болю та більш швидке відновлення шкіри навколо рани в порівнянні з контрольною групою зі звичайними пов’язками (Wang ZY, Luo XL, He CP, 2006).
  • Підсилює імунну систему. Екстракт обліпихи підвищував імунну систему у курчат та зменшував дію токсину T-2, руйнуючого їх імунні системи (T. Ramasamy, C. Varshneya, 2010). Також рослина збільшила стійкість імунної системи та її активність у щурів, чий імунітет був виснажений хронічним стресом через токсичність природних «убивчих» клітин, які є частиною реакції імунної системи (Diandong H, Feng G, тощо. 2016).
  • Має бактерицидну дію. Екстракт листя обліпихи зупиняє ріст безлічі бактерій, включаючи Escherichia coli, Salmonella typhi, Shigella dysenteriae, Streptococcus pneumoniae та Staphylococcus aureus (Yogendra Kumar MS, Tirpude RJ, 2013). Екстракти ягід та листя рослини продемонстрували такі ж антибіотичні ефекти проти бактерій MRSA (метицилін золотистого стафілокока), як і стандартно застосовується в даному випадку препарат ванкоміцин.
  • Корисно для серцево-судинної системи. Лікар Yan Jun Xu (Ян Джун Ксу), вчений-дослідник з Вінніпега, має дані, що свідчать про зниження рівня холестерину в крові після застосування обліпихової олії. Завдяки її антиоксидантним властивостям вона може пригнічувати агрегацію тромбоцитів, що забезпечує кардіозахисні властивості проти вільних радикалів, що ушкоджують клітини. Можливо, щоденне споживання олії обліпихи може запобігти серцево-судинним патологіям, таких як атеросклероз, високий тиск та навіть інфаркт.

Крім того, згідно з офіційними інструкціями до розглянутих вище засобів, обліпиха володіє жарознижуючими, болезаспокійливими, кровозупиняючими властивостями.


Увага!

Використання Обліпиха без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.