Тобрадекс

Фармакологічна група: Протимікробні препарати

Класифікація: S01CA01

Міжнародна назва: Tobradex

Діюча речовина: Дексаметазон, Тобраміцин

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Що робити, якщо червоніють очні білки, відчуваються різі в очах, а кон’юнктива весь час безжально свербить? Все вірно – пулею летіти у відділення офтальмології. Дані симптоми – це барвисті ознаки ураження зорового органу малоприємною інфекцією, що приводить до розвитку кон’юнктивіту із подальшими ускладненнями. З лікуванням краще не зволікати, фраза «саме пройде» тут буде не до місця. З перших годин хвороби на неї потрібно йти з боєм, озброївшись спеціальними кремами та крапельками. І в тому, і в іншому вигляді існує гідна увага препарату – тобрадекс, про нього ми і поговоримо.

Тобрадекс інструкція: фармакологічні властивості та показання

Ставлення до групи місцево діючих глюкокортикостероїдів з антибіотиком-аміноглікозидами визначило код АТХ – S01CA01.

І краплі, і мазь мають в складі рівноцінну кількість елементів:

  • Дексаметазон – 1 мг;
  • Тобраміцин – 3 мг.

Допоміжні фрагменти різні, але про це трохи пізніше.

Завдяки складу при точковому застосуванні заражені місця опиняються під протизапальною та антибактеріальною дією.

Що є глюкокортикостероїдом дексаметазон має властивість занижувати сенсибілізацію тканин до чужорідної речовини, має протиалергічний, антиексудативний ефект, протистоїть запаленням.

Комбінація ГКС та антибіотико-аміногликозида (тобраміцину) не дає інфекції шансів поширитися.

Тобраміцин продукується мікроорганізмами роду Streptococcus tenebrarius.Широке охоплення збудників , під нього потрапляють практично всі грамнегативні і грампозитивні бактерії, проте занадто затягнуте застосування викликає розвиток стійких патогенних штамів до речовини.

Абсорбція активних компонентів дуже низька, напіввиведення не більше 3,5-4 годин, висновок контролюють нирки.

Коли призначають?

Тобрадекс схвалюють лікарі-педіатри, тобто його можна прописувати не лише дорослим, а й з перших місяців після народження немовлятам, при цьому важливе правило – дотримання надзвичайної обережності.

Приводи для призначення:

  • Іридоцикліт – запалення райдужної оболонки очей і війкового тіла.
  • Кон’юнктивіт (в т.ч. алергічної природи) – інфекційне запалення кон’юнктиви та слизової очей.
  • Кератит – запалення рогівки з виразками, при якому вона заплямовувалася.
  • Блефарит – стан, коли червоніють, болять та лущаться краї повік.
  • Кератокон’юнктивіт – патологія, при якій мають місце обидва захворювання відразу.
  • Блефарокон’юнктивіт (див. Пункт 5) – один з видів ускладнень кон’юнктивіту.
  • Екстракція катаракти – операція, після якої потрібно профілактичне застосування тобрадекс. Він також підходить для запобігання інфікування травмованих зорових органів.

Які наслідки застосування?

Стероїдна основа може сприяти підвищенню внутрішньоочного тиску (що часом провокує стероидную глаукому), викликати задню субкапсулярну катаракту та гальмувати загоювальні процеси, а значить, можливе рогівкове перфорування (при стоншуванні рогівки).

Пацієнти-алергіки можуть помітити, що повіки трохи припухлі, і випробувати бажання почухати очі.

Серед системних порушень менше, ніж 1% головних болів, ринореї, дисгевзія та ларингоспазм.

У 0,5% хворих втрачається гострота зору. Може з’явитися відчуття «плівки» на очах, туману, а також буває люди відчувають, як ніби під століттям щось заважає, хоча насправді чужорідний елемент не має місця.

Тривале застосування симбіозу “стероїди + антибіотики” може придушити імунну функцію. Наслідок цього – вторинна інфекція. Часто це грибкова інвазія, завдяки якій на рогівці з’являються нездатні загоїтися виразки. Все це вимагає офтальмологічного огляду. З цього випливає, що при затяжному лікуванні (понад 11-14 днів) потрібен постійний контроль стану рогівки.

Як наноситься мазь тобрадекс, та чим страшне передозування?

Мазь являє собою однорідну сірувато-білу субстанцію, упаковану в алюмінієві міні-туби по 3,5 г.

Крім дексаметазону й тобраміцину склад доповнили такі речовини: безводний хлорбутанол, білий вазелін та парафін рідкий.

Її наносять місцево закладанням невеликої полосочки мазі в кон’юнктивальний мішок. Для дітвори смужка – 1 см, для дорослих – 1,5 см. Але не більше.

Повторювати дійство треба 3-4 рази на день. У міру того, як запалення буде пропадати і почнуть проходити симптоми, частоту застосувань потрібно зменшувати, продовжуючи лікування до безповоротного зникнення слідів недуги.

Чи небезпечні сверхдози?

Переконаність, що чим частіше та більше мазати (ну або капати), тим скоріше настане результат, в корені невірно. Якщо перестаратися з лікуванням, то й позитивної динаміки не домогтися, і можна собі навіть нашкодити.

При передозуванні починають страшно свербіти повіки, вони обтяжують і сильно набрякають, завдаючи незручності і біль.

На тлі потрапляння в організм надмірної кількості препарату, може розвинутися:

  • Розширення судин дерми (еритема);
  • Кератит крапковий;
  • Кон’юнктивальна гіперемія.

Пацієнт буде постійно потирати очі, а сльозоточивість посилиться. Потрібно промивання проточною водою очей та відвідування лікаря.

Як дозувати краплі тобрадекс, та які протипоказання?

Рідка форма являє собою очну суспензію, запечатану у флакони по 5 мл з крапельницею-дозатором з полімерів.

Елементами доповнення в цьому випадку служать: натрію хлорид, сірчана кислота, тілоксапол, едетат динатрію, гідроксиетилцелюлоза, безводний натрію сульфат, хлорид бензалконію, очищена вода.

Капати тобрадекс слід в кон’юнктивальний мішок, відкинувши голову вгору і трохи відтягнувши нижню повіку.

Найперші 24-36 годин при важкій картині захворювання належить закопування 1-2 крапель кожні 2 години. Потім показано зниження дози до 1-2 крапель раз в 4-6 годин.

В деяких випадках для зручності пацієнта можна скомбінувати обидві форми тобрадекс під час терапії: рідку закопувати під час неспання, а на час сну закладати мазь.

Кому не можна?

Крапельна форма, як і кремова, мають ряд протипоказань:

  • Інфекції, що викликаються грибком;
  • Мікобактеріальне ураження очей;
  • Захворювання вірусної природи;
  • Недавній витяг стороннього тіла рогівки;
  • Індивідуальне несприйняття компонентів.

Не варто використовувати в лактаційний період.

При вагітності тобрадекс лікуються тільки в особливих випадках, в малих дозах і дуже коротким курсом. Це пов’язано з тим, що за результатами клінічних досліджень стало ясно: великі дози дексаметазону при тривалому впливі на організм викликають внутрішньоутробні аномалії розвитку, а тобрамицин в високих кількостях провокує нефротоксичність у зародка.

Тобрадекс: особливості застосування та ціна

Ліки в будь-якому вигляді добре поєднується зі всякими офтальмологічними засобами, їх можна використовувати паралельно. Єдина умова – між застосуванням декількох медикаментів повинен дотримуватися невеликий інтервал – хоча б 5 хвилин.

Якщо одночасно застосовуються системні антибіотики-аміноглікозиди, то слід спостерігати за змінами в загальному стані крові.

Важливо уникати попадання засобу в ніс та випадкового проковтування.

Через можливе затуманення зору до управління транспортом не допускаються люди, що проходять терапію. Те ж стосується й небезпечних робіт з високою зорової концентрацією.

Купити тобрадекс можливо тільки за виписаним рецептом з печаткою лікаря-офтальмолога. Інакше засобу в руки до пацієнта не потрапити. Мазь трошки дешевше рідини. Хоча в обох випадках ціна не те щоб кусається, але зуби демонструє. Якщо гарненько покопатися в світовій павутині, можна знайти вигідні пропозиції в аптеках свого міста, отримати знижку, та навіть безкоштовну доставку прямо на поріг будинку. А можна звернутися до більш простих препаратів, благо їх досить багато.

Тобрадекс або його аналоги – що краще?

Якщо вибирати між аналогами по структурі та оригіналом, то можна сміливо віддавати перевагу тому засобу, який буде дешевше. Адже крім виробника відмінностей просто не знайти.

Декс-тобрін в краплях має ті ж активні компоненти, і лише злегка відрізняється від тобрадекс допоміжними складовими. Вартість одного флакона приблизно на 20-30% нижче, і це незаперечна перевага дженерика.

Медетром аналогічний як за складом, так і за ціною. Випускається в краплях-суспензії. Якщо одного засобу не виявилося в аптеці, його легко можна замінити іншим.

Якщо по індивідуальним особливостям організму тобрадекс не підходить, потрібно звернути на це увагу окуліста, щоб він для призначення вибрав схожий за дією препарат з іншими складовими.

Декса-Гентаміцин лише частково повторює структуру тобрадекс завдяки дексаметазону. Другим важливим компонентом в складі крапель виступає сульфат гентаміцину. Препарат дорогий, але він сильний. Має протипоказання, тому затвердити його повинен лікар.

Вибравши будь-який із засобів, дотримуйтеся правил зберігання і викидайте після настання кінцевої дати використання, вибитою на коробці. Завжди щільно закривайте флакон з краплями і кришечку на тубі з маззю.


Увага!

Використання Тобрадекс без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.