Трамадол

Фармакологічна група: Анальгетики (Болезаспокійливі), Знеболюючі. Анестетики і спазмолітики

Класифікація: N02AX02

Міжнародна назва: Tramadol

Діюча речовина: Трамадол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Трамадол є психотропним знеболюючим препаратом, що володіє швидким та тривалим ефектом. За своєю ефективністю він поступається хіба що морфіну. Він був винайдений більше 50 років тому та з роками став найпопулярнішим опіоїдним анальгетиком серед усіх виробляємих. Однак призначається він тільки у виняткових випадках, як й будь-який інший наркотик. Лікарський засіб випускається в безлічі зручних форм, в тому числі у вигляді таблеток, капсул, розчину для внутрішнього застосування, ректальних супозиторій та у вигляді розчину для ін’єкцій. Кожна з форм має свої особливості, які повинні бути враховані перед початком лікування трамадолом.

Інструкція до препарату трамадол

Знеболювальну дію лікарський препарат здійснює за рахунок активації ним опіатних рецепторів. Крім цього, препарат дозволяє відкритися калієвим та кальцієвим каналам, викликає гіперполяризацію мембран та знижує проведення нервового імпульсу. В кінцевому підсумку кількість катехоламінів в організмі стабілізується, оскільки вони перестають руйнуватися, а значить збільшується пристосувальна реакція організму до больових навантаженнь. При цьому кора головного мозку пригнічується, що викликає седативний ефект.

Всмоктування препарату та потрапляння його в кров відбувається дуже швидко. Вже через 15 хвилин після введення настає знеболювання, яке триває до 8 годин. Нова доза препарату вводиться саме після закінчення дії попереднього прийому, а не в рівних проміжках протягом доби, як буває з більшістю інших лікарських засобів. Терапевтичне дозування і короткі курси застосування не здатні чинити серйозного негативного впливу на організм пацієнта, але тривале лікування може призвести до залежності, подолати яку також важко, як і будь-яку іншу опіоїдну наркотичну залежність.

Зовнішній вигляд лікарського засобу

Препарат трамадол виробляють у вигляді:

  • круглих плоских білих таблеток, що володіють суничним ароматом;
  • біло-зелених капсул в желатиновій оболонці;
  • прозорих крапель для перорального прийому;
  • прозорого розчину, використовуваного для внутрішньовенного введення.

Показання до прийому

Показанням до призначення настільки сильного анальгетика слугує середньо інтенсивний та сильно виражений больовий синдром, в тому числі викликаний операційними втручаннями, злоякісними новоутвореннями, серйозними травмами. Тривале лікування трамадолом призначається тільки у випадках, коли больовий синдром не зникає, а посилюється, наприклад, при розвитку ракових захворювань. У всіх інших випадках застосування препарату закінчується тоді, коли біль відступає або істотно знижується. Трамадол також може бути замінений іншим знеболюючим лікарським засобом, ненаркотичного походження. У деяких випадках лікарський засіб призначається також перед здійсненням хворобливих обстежень або терапевтичних процедур.

Як і будь-який інший наркотик, трамадол має велику кількість протипоказань до використання. Серед них виділяються особлива чутливість до компонентів препарату, захворювання, що викликають пригнічення функцій дихальної та центральної нервової системи, деякі психічні порушення (у тому числі схильність до суїциду), хвороби нирок, печінки, вагітність та подальше годування груддю, дитячий вік.

Особам, які мають в анамнезі наркотичну залежність, різні порушення свідомості, високий внутрішньочерепний тиск, різні черепно-мозкові травми, епілептичні припадки також слід уникати вживання трамадолу або здійснювати застосування під медичним контролем. По можливості, трамадол в цих випадках повинен бути замінений більш безпечними для постраждалих органів ліками.

Можливі побічні ефекти

При використанні трамадолу можуть з’явитися небажані побічні ефекти з боку всіх систем організму. Найчастіші серед них: посилене потовиділення, запаморочення або головний біль, швидка стомлюваність та постійна слабкість, підвищена нервозність, тривожність, або, навпаки, стан ейфорії, галюцинації, порушення сну, координації рухів, судоми, депресивні стани, порушення пам’яті та розумових здібностей, зору, смаку. Крім цього, пацієнти можуть зіткнутися з нудотою, блювотою, проблемами з ковтанням, тахікардією, колапсом легенів, проблемами з сечовипусканням, менструальним циклом у жінок.

Взаємодія з іншими ліками

Трамадол може посилити дію лікарських засобів, що пригнічують нервову систему, в тому числі транквілізаторів, різних снодійних та заспокійливих препаратів, ліків, які використовуються для наркозу, навіть етанолу. З цієї причини спільне застосування алкоголю та перерахованих речовин не рекомендується. У той же час знеболююча дія трамадолу істотно знижується при одночасному використанні з карбамазепіном, барбітуратами. При цьому знижується не тільки ефективність, але і тривалість впливу трамадолу на організм пацієнта. Якщо пацієнт в минулому приймав багато засобів, можливий розвиток у нього толерантності, що означає відсутність серйозної лікувальної дії на організм.

Одночасне використання трамадолу й нейролептиків, фуразолидона, прокарбазину істотно підвищує ризик розвитку судомних реакцій, тому спільне їх застосування вкрай небажане, особливо особам з епілептичними припадками в анамнезі.

Існують й інші особливості взаємодії трамадолу з лікарськими препаратами різних груп. Лікуючий лікар, який призначає трамадол, повинен знати про всі медикаменти, прийнятих пацієнтом в даний момент, щоб уникнути негативного впливу їх на організм і один одного.

Передозування препаратом

При недотриманні призначення лікаря високий ризик розвитку передозування активною речовиною лікарського засобу. При цьому виявляються симптоми пригнічення дихальної системи, зупинки дихання за типом апное, судоми, зміна розміру зіниці, навіть кома. В цьому випадку трамадол слід негайно скасувати, а пацієнту почати вводити налоксон, який є антагоністом препарату. Крім цього рекомендується зробити промивання шлунка та забезпечити симптоматичне лікування.

Спосіб застосування та дозування

При використанні в лікуванні таблетованої форму випуску медикаменту, його приймають всередину, з достатньою кількістю води або іншої рідини. Дозування підбирається строго індивідуально, залежно від сили больового синдрому, як і тривалість курсу лікування. Зазвичай призначають по 50 мг за один прийом не частіше 8 разів на добу для лікування дорослих та дітей, які досягли 14-ти річного віку. Літнім людям, а також особам, які страждають хронічними захворюваннями печінки та нирок дозування знижується, а інтервал між прийомами зростає.

Розчин для ін’єкцій дозволяється вводити внутрішньовенно, внутрішньом’язово або за допомогою крапельниці. При цьому введення повинно бути повільним. Трамадол розчиняється з фізіологічним розчином або спеціальною водою для ін’єкцій. Кількість визначається рівнем концентрації, яку необхідно досягти. Дорослим та дітям з 14-ти років вводиться по 50-100 мг активної речовини за один раз 4-6 раз на добу. Дітям з одного року вводять по 1-2 мг на 1 кг ваги.

При призначенні ректальних супозиторіїв дозування становить по 1 свічці для дорослих та дітей старше 14 років. Максимально за добу вводиться не більше 4-х супозиторіїв. Якщо цього обсягу ліків виявляється недостатньо, хворому призначаються інші форми випуску трамадолу, які мають більший аналгетичний ефект.

Оскільки лікарський засіб суттєво впливає на свідомість та реакції людини, під час його використання забороняється водити автомобільний транспорт та здійснювати потенційно небезпечну роботу, що вимагає особливої ​​концентрації уваги.

Наркотична залежність від прийому трамадолу зустрічається рідко. Численні дослідження довели, що для розвитку такого ефекту у трамадолу недостатньо наркогенного потенціалу. З цієї причини багато країн відносять трамадол до ненаркотичних опіоїдних препаратів. І при чіткому дотриманні дозування, призначеного лікарем, залежність дійсно не виникає. Однак, існують ситуації, в яких потенційна небезпека трамадолу зростає в багато разів. У тому числі до таких факторів ризику відносяться вже наявні у пацієнта в анамнезі алкогольної або опіоїдної залежності. Якщо на самому початку використання трамадолу його активно використовували в якості засобу, здатного допомогти побороти наркотичну «ломку», то з часом прихильність до наркотиків стала абсолютним протипоказанням до призначення трамадолу, оскільки стало очевидно, що цей препарат також здатний викликати повторну залежність.

У зв’язку з цим забороняється вживати будь-яку з форм лікарського засобу самостійно, без попередньої консультації з фахівцем. Якщо ж в домашній аптечці присутній трамадол, що залишився після лікування больового синдрому в минулому, за ним необхідно уважно стежити, щоб не допустити необережного використання дітьми або літніми членами сім’ї. По можливості, непотрібний лікарський препарат слід знищити.

В іншому трамадол має низку переваг, перед аналогічними засобами. При високій ефективності зниження больового синдрому препарат є безпечним для шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної та дихальної системи. У зв’язку з цим деякі лікарі вважають за краще використовувати в лікуванні пацієнтів саме трамадол, а не звичні нестероїдні протизапальні ліки, які надають серйозної шкоди організму людини. Нерідко трамадол поєднується з парацетамолом. У будь-якому разі не слід самостійно замінювати один препарат іншим.

Ціна на препарат трамадол

Трамадол є недорогим та досить доступним знеболюючим препаратом. Ціна на розчин для ін’єкцій трохи нижче, ніж на таблетки. Для тривалого лікування найвигідніше купувати саме їх. Краплі та свічки коштують трохи дорожче, а вигода від їх придбання обмежується виключно зручністю використання. Остаточна вартість залежить і від виробника, оскільки крім оригінального лікарського засобу на ринку присутня велика кількість дженериків. Деякі з них за ціною відрізняються від оригінального лікарського засобу в більшу сторону, тому при самостійній покупці препарату вивчіть асортимент та цінову політику аптеки, в якій плануєте зробити покупку.

Незважаючи на низьку ціну та повсюдний продаж у всіх аптеках, купити трамадол може не кожен. Для цього знадобиться рецепт від лікаря-фахівця, в якому вказане точне дозування та форма препарату. Ведеться суворий облік виписку та продажу цього лікарського засобу, як і будь-яких інших опіоїдних анальгетиків.

Аналоги препарату

Лікарський засіб трамадол має велику кількість аналогів. Найвідомішими серед них є плазадол, протрадон, сінтрадон, трамал, трамолін, трамундін ретард, трамадекс. Перераховані аналоги мають таку ж активну речовину та можуть служити заміною оригінальному трамадолу.


Увага!

Використання Трамадол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.