Ацикловір

Фармакологічна група: ГРВІ, застуда і грип, Противірусні препарати

Класифікація: J05AB01, D06BB03, S01AD03

Міжнародна назва: Аciclovir

Діюча речовина: Ацикловір

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

На відміну від безлічі інших противірусних засобів, Ацикловір спеціалізується на лікуванні вірусів герпесу, а саме простого герпесу, оперізуючого лишаю, вітряної віспи. З цими захворюваннями протягом життя стикається кожна людина. Саме тому ось уже кілька десятиліть Ацикловір надзвичайно популярний. Крім постійного терапевтичного використання, лікарський препарат служить також базою для виробництва нових противірусних препаратів. Унікальною особливістю Ацикловіру є його здатність вибірково впливати на клітини. Потрапляючи в організм здорової людини, препарат залишиться абсолютно інертним, але варто йому зустріти на своєму шляху клітку герпесвірусу, як починається активна робота по боротьбі з ним. Хоча Ацикловір й не здатний повністю знищити вірус, він знижує його відтворення та поширення на стільки, що організм здатен сам перемогти хворобу.

Інструкція до препарату Ацикловір

Повний перелік правил прийому Ацикловіру, а також список показань від чого призначається лікарський препарат перерахований в інструкції до кожної конкретної форм засобу. Загальний принцип дії заснований на здатності Ацикловіру потрапляти тільки в клітини вірусу. При цьому вірус приймає діючу речовину лікарського засобу за гуанін, завдяки подібній структурі та вбудовує його в свою ДНК. У результаті цього утворюється органічна сполука, що не дозволяє вірусу розмножуватися та його поширення по організму припиняється. Після цього імунітет хворого стає здатний з легкістю перемогти хворобу, хоча вірус герпесу залишається в організмі назавжди й при несприятливих умовах відбувається рецидив.

Всі форми випуску препарату здатні вплинути на герпесвіруси, але крім цього їх можуть призначити у складі комплексної терапії особам, з вираженим імунодефіцитом, як для профілактики зараження вірусами герпесу, так й для їх лікування.

Дозування, вибір форми випуску, тривалість лікування багато в чому залежать від того, чи відбулося первинне зараження герпесвірусом або це рецидивуюче зараження. Кінцеве рішення про призначення препарату приймає лікар, грунтуючись на зборі повного анамнезу пацієнта.

Препарат добре поєднується з іншими лікарськими засобами, хоча в деяких випадках й потрібна корекція схеми лікування. Прийом препарату не забороняє одночасне вживання алкоголю, але слід пам’ятати, що наявність алкоголю у крові послаблює імунітет, а значить уповільнює процес лікування. По можливості слід відмовитися від вживання спиртних напоїв на час лікування противірусним препаратом.

Застосування таблеток, крему, мазі під час вагітності та грудного вигодовування не має суворої заборони, проте при призначенні препарату слід розповісти лікарю про свою вагітність або годування грудьми для оцінки можливих ризиків для дитини. Якщо застосування лікарського засобу не можна уникнути, краще обмежитися зовнішнім його застосуванням.

Оскільки повне одужання від герпесвірусів неможливе, рекомендується проводити періодичну профілактичну терапію. Вона повинна узгоджуватися з лікуючим лікарем та не проводитися частіше 1 разу в кожні півроку. В іншому випадку штам вірусу може мутувати та перестати показувати достатню чутливість до препарату, що істотно погіршить загальний стан організму.

таблетки Ацикловір

Таблетована форма лікарського засобу проводиться в дозуванні 400 мг на 1 таблетку. Це досить великий обсяг речовини й при лікуванні деяких хвороб буває досить половинки пігулки на прийом. Остаточне рішення про тривалість курсу, частоті прийому та кількості препарату повинен приймати лікар, але існують й усереднені норми.

Для лікування хвороб, викликаних вірусом простого герпесу, призначають по 200 мг препарату на 1 прийом. При цьому прийом повторюють кожні 4 години неспання, що становить 5-ти кратний прийом за добу. Курс лікування не перевищує 5 днів. Для профілактики рецидивів захворювання вірусом призначається по 200 мг 4 рази на день або по 400 мг двічі на добу. Терапія повторюється кожні півроку або рік. Для лікування вітряної віспи та оперізувального лишаю призначається по 800 мг препарату 5 разів на день протягом тижня. При цьому така форма лікування вважається слабо ефективною по відношенню до пацієнтів, які страждають імунодефіцитом. Для них таблетки рекомендується замінити розчином для інфузій.

Застосування таблеток Ацикловіру дозволяється для лікування дітей починаючи з 3-х річного віку. При цьому лікування та профілактика хвороб, викликаних простим герпесом відповідає дорослій схемі прийому препарату. Для лікування вітрянки та оперізуючого лишаю дітям з 6 років призначається по 800 мг 4 рази на день, а дошкільнятам – по 400 мг 4 рази на день.

У літньому віці призначення препарату може коригуватися відповідно до загального стану, присутністю у нього захворювань нирок. У разі ниркової недостатності при призначенні Ацикловіру повинен строго дотримуватися питний режим. Як правило, цього виявляється достатньо для того, щоб прийом лікарського засобу не викликав небажані наслідки, але в деяких випадках дозування потрібно знизити.

Таблетки Ацикловіру можна приймати безпосередньо під час прийому їжі, запиваючи склянкою води. Як й інші форми випуску, таблетки є безпечними та з обережністю їх дозволяється приймати навіть вагітним та годуючим жінкам, проте в деяких випадках таблетована форма може викликати небажані побічні ефекти, а саме: головний біль, запаморочення, нудоту, блювоту, діарею, біль у животі, свербіж, висип, чутливість до світла, підвищену стомлюваність, лихоманку. Ацикловір дозволяється приймати з іншими лікарськими засобами та, як правило, істотно один на одного на організм пацієнта спільний прийом препаратів не надає. Однак перед початком прийому слід обговорити це питання з лікарем. Іноді він може прийняти рішення про зниження дозування того чи іншого препарату, щоб не чинити сильного впливу на нирки.

Мазь Ацикловір

Лікарський препарат, що випускається у вигляді мазі, застосовують виключно для зовнішнього застосування. Це дозволяє знизити системну абсорбції ліків. Основним показанням до застосування такої форми випуску Ацикловіру є лікування проявів простого герпесу на губах та шкірі обличчя. Засіб наносять на пошкоджені ділянки обличчя приблизно кожні 4 години. Чим раніше починається лікування лікарським засобом, тим швидше хвороба припинить своє поширення та пропадуть її симптоми. Лікування повинно тривати, поки на всіх уражених ділянках не утворюється суха скориночка або вони повністю не пропадуть. В середньому тривалість курсу становить 5-10 днів.

Мазь Ацикловір викликає побічні ефекти у пацієнта ще рідше, ніж таблетована форма, але іноді вони можуть проявитися у вигляді алергічних реакцій, в тому числі серйозних набряків та кропив’янки, а також у вигляді сухості шкіри, лущення, свербіння, дерматиту у місцях, куди був нанесений препарат. При виявленні у себе одного з небажаних наслідків застосування лікарського засобу слід негайно скасувати використання мазі та звернутися до лікаря, який призначив лікування.

Крім мазі, Ацикловір випускається також у вигляді крему. Показаннями до застосування такої форми лікарського засобу, крім простого герпесу на губах та обличчі, стають генітальний герпес, вітряна віспа та оперізуючий лишай. Препарат наносять рівним тонким шаром на уражені ділянки тіла, причому бажано робити це ватним тампоном, а не голими руками. Це дозволить уникнути попадання нових інфекцій та скоротити поширення вірусу. Дозування становить приблизно 1,25 см смужки препарату на ділянку шкіри, який дорівнює 25 см2.

У вигляді побічних ефектів при застосуванні крему Ацикловір можуть виступити почервоніння шкіри, печіння, болючість, висип, вульвіт. Крем протипоказано наносити на слизові оболонки рота або очей.

При необхідності лікування герпесу в області очей, слід придбати спеціальну очну мазь Ацикловір. Зазвичай цю форму препарату призначають для лікування герпетичного кератиту. Приблизно 1 см мазі закладається в нижній кон’юнктивальний мішок кожні 4 години до повного загоєння, а також у наступні 3 дні після нього, щоб уникнути рецидивів. Важливо запам’ятати: очну мазь ацикловір після відкриття упаковки можна зберігати не більше одного місяця. Після закінчення цього терміну препарат використовувати забороняється.

Максимального ефекту від застосування мазі та крему можна досягти при одночасному застосуванні імуностимулюючих засобів.

Особливості застосування Ацикловір-Акрихіну

Одним з найбільш часто зустрічаються в аптеках є препарат Ацикловір-Акрихін. Цей лікарський препарат випускається у вигляді таблеток, дозуванням 200 та 400 мг речовини в кожній, та у вигляді мазі. Використання препарату для лікування герпесвірусів дозволяє уникнути появи нових поразок шкірного покриву та слизової, знижує ймовірність розвитку запалення, прискорює загоєння вже наявних проявів хвороби та знімає больові відчуття. Лікування лікарським препаратом призначається дорослим та дітям з 2-х років. Дозування становить 200 мг на прийом, 5 разів на день протягом 5 днів. У разі розвитку в організмі хворого імунодефіциту, дозування підвищується.

Здебільшого Ацикловір-Акрихін нічим не відрізняється від класичного Ацикловіру. Але тим не менше він є дженериком, а значить може викликати інші побічні ефекти. Офіційна інструкція із застосування говорить про можливість виникнення нудоти, блювоти, підвищення білірубіну, анемії, сплутаності свідомості, лихоманки, порушень зору та інших небажаних симптомів, властивих також класичнму Ацикловіру. Однак всі вони трапляються рідко та пов’язані з індивідуальними особливостями пацієнта.

Крім цього можливе також передозування, що характеризується комою, судомами. У цьому випадку лікарський засіб скасовується, а в лікувальному закладі проводиться симптоматичне лікування. При дотриманні призначень лікаря та суворому дотриманні інструкції передозування неможливе.

Відносно Ацикловір-Акрихіну лікарі кажуть про його високу якість, ефективність та швидкому настанні поліпшення стану. Однак разом з тим вони відзначають серйозні зміни у складі крові, що настають при тривалому та безконтрольному прийомі препарату. Саме тому самопризначення лікарського препарату без попередньої консультації з лікарем, а також недотримання дозувань та тривалості курсу забороняються.

Препарат Ацикловір з самої своєї появи й до сьогоднішнього дня є єдиним по-справжньому ефективним засобом лікування герпесвірусів, які не мають, шкідливого впливу на здорові клітини людини. З огляду на, що захворювань, викликаним вірусом простого герпесу, а також вірусом варицелла зостер, схильних до хвороби мільйонами людей у ​​всьому світі, боротьба з ними є дуже важливим завданням. Саме тому творцеві Ацикловіру була присуджена Нобелівська премія за розробки препаратів, орієнтованих на точкову боротьбу з вірусами. Одним з них є й Ацикловір.

Ціна на препарат Ацикловір

Лікарський препарат ацикловір відноситься до категорії дешевих лікарських засобів. Він доступний для всіх категорій громадян. Остаточна ціна залежить від регіону продажів засобу, цінової політики аптеки, виробника та форми випуску Ацикловіру. Найдешевше коштують таблетки та мазі таких фармацевтичних компаній як Озон, Белмедпрепарати, Бєлупо. Вище вартість встановлюється на аналоги за діючою речовиною Ацикловір-Акрихін від компанії Акрихін, Ацикловір Форте від компанії Оболенський ФП, Ацикловір Сандоз від швейцарської фірми Сандоз, Ацикловір Гексал.

Крім перерахованих, Ацикловір випускають під такими торговими іменами як Ацигерпін, Ациклостад, Віворакс, Виролекс, Гервіракс, Герпевір, Герперакс, Зовіракс, Суправіран, Цикловір, Цитівір та безліч інших. Вони не є чимось унікальним та виявляють ту саму дію на організм пацієнта, що й класичний Ацикловір.

Купуючи дорожчі аналоги, що мають у своєму складі звичайний Ацикловір, ви переплачуєте не за більш високу якість, а за брендовість препарату. Тому перед здійсненням покупки в аптеці рекомендується уважно вивчити наявний асортимент та вибрати найбільш підходящий для себе за ціною.

Існують й інші замінники Ацикловіру, що містять у своїй основі іншу діючу речовину. Як правило, їх призначають в ситуаціях, коли звичайний Ацикловір викликає небажані побічні ефекти. Найпоширенішими аналогами є:
1. Ізопринозин. Містить у собі інозин пранобекс. Є імуностимулюючим засобом. Крім герпесвірусів, допомагає також лікувати кір, вірусні бородавки, контагіозний молюск, цитомегаловірус, інфекційний мононуклеоз, інші захворювання. Цей лікарський засіб має ряд протипоказань, серед яких подагра, сечокам’яна хвороба, аритмія.
2. Фоскарнет натрію. Крім герпесвірусів призначається при хворобах, викликаних вірусом імунодефіциту людини і цитомегаловірусної хвороби.
3. Бонафтон. Підходить для лікування герпесу на слизових оболонках рота, а також в комплексній терапії лікування гінгівіту та стоматиту.
4. Кагоцел. Один з найпопулярніших противірусних препаратів на фармацевтичному ринку. Відрізняється від Ацикловіру здатністю індукувати продукцію інтерферону, що дозволяє організму ефективно боротися з вірусними інфекціями. Строго заборонено до прийому вагітним та годуючим жінкам, а також дітьми віком до 3-х років.

Велика частина перерахованих аналогів відрізняється від оригінального препарату більш високою ціною, але окремі лікарські засоби також доступні для всіх.

Слід зазначити, що Ацикловір та інші лікарські засоби, що містять у своїй основі цю речовину, набагато більш ефективно борються з герпесвірусами, ніж інші імуномодулятори та противірусні препарати. Тому у випадках, коли їх застосування нічим не забороняється, для лікування слід вибирати саме Ацикловір.


Увага!

Використання Ацикловір без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.