Адаптол

Фармакологічна група: Ліки для нервової системи, Невралгія

Класифікація: N05BX

Міжнародна назва: Adaptol

Діюча речовина: Мебікар

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

У сучасному суспільстві психіка людини не справляється самостійно з тиском на неї складних екологічних, економічних, побутових, соціальних та особистісних умов. Виснажуються пристосувальні механізми організму. Зростає кількість розладів невротичного характеру. Розвиваються психогенії. Збільшується число соматичних захворювань, що супроводжуються психоемоційними розладами. В результаті — ускладнюється процес адаптації людини та якість її життя. Значна кількість серед захворілих осіб працездатного віку створює потреби в застосуванні психотропних препаратів, які не мають негативного впливу на соціально-трудову активність пацієнтів т ефективно коригують психічні порушення. До ряду таких ліків, успішно використовуваних для зміцнення адаптивних здібностей індивіда, відносяться таблетки Адаптол з групи транквілізаторів та його аналоги.

Інструкція по застосуванню Адаптолу — від чого та для чого

Галузі медицини, в яких ефективно застосовується Адаптол, і спектр показань до його призначення дуже різноманітні:

Прийом препарату в терапевтичних дозах характеризується легкою переносимістю з мінімальною ймовірністю розвитку побічних явищ. Вкрай рідко може спостерігатися короткочасна гіпотензія та гіпотермія, легке запаморочення, слабкість, помірні диспепсичні порушення. При появі цих явищ необхідно проконсультуватися з лікарем, можливо, буде потрібно зниження прийнятої дози. Можуть спостерігатися алергічні реакції, які є приводом для відмови від лікування.

Використання лікарського засобу протипоказано при індивідуальній непереносимості, під час вагітності, лактації та дітям до 10-ти річного віку. Під час курсу лікування Адаптолом не допустимо вживати алкоголь. Поєднання даних речовин може викликати диспепсичні явища, значне зниження артеріального тиску, головний біль, запаморочення та алергічні реакції.

Адаптол має тільки пероральну форму — таблетки по 300 мг та 500 мг. Призначається 1, 2 або 3 таблетки на прийом, максимальна разова доза – 3 г, кратність прийому – 2-3 рази на добу. Максимальна доза за добу – 10 г. Тривалість курсу — від 2-3 днів до 2-3, іноді 6 місяців. Таблетки приймають незалежно від прийому їжі. Вони мають виражений гіркий смак, тому не рекомендується їх розжовувати та слід запивати достатньою кількістю води. Відразу після проковтування ймовірно відчуття гіркого присмаку у роті.

Аналоги Адаптолу по складу і дії та їх ціна

У ситуації, коли необхідно призначення Адаптолу, але ціна на препарат не влаштовує пацієнта, можливі 2 варіанти його заміни дешевими копіями. Перший варіант — це вибір повністю ідентичного за хімічною будовою та терапевтичним ефектам аналога іншого виробництва. До них відносяться Мебікар та Мебікс. Другий варіант — це підбір аналогічних по лікувальній властивості препаратів, але з відмінною хімічною структурою діючої субстанції. Препарати цієї групи — Фенібут, Афобазол, Грандаксин, Фензітат.

Заміну адекватного аналога слід довірити лікарю, щоб не купити марні ліки, які так й залишиться припадати пилом в домашній аптечці.

Механізм дії та лікувальні ефекти Адаптолу

Адаптол відноситься до групи анксіолітиків. Але в порівнянні з «класичними» транквілізаторами, його слід кваліфікувати, як малий денний транквілізатор.

Лікувальні ефекти препарату обумовлені перш за все його нейротропними властивостями, які проявляються на центральному та клітинному рівнях. Повністю механізм його дії не встановлений. Активна субстанція ліків здатна проникати через гематоенцефалічний бар’єр.

Передбачається, що в основі складного центрального впливу препарату лежить можливість відновлювати баланс між процесами збудження і гальмування в головному мозку.

Активність одних нейромедіаторних систем він пригнічує, а інших стимулює. Зокрема, активізує роботу ГАМК (медіатор процесів гальмування), підвищує рівень триптофану — попередника серотоніну (гормон «настрою») та пригнічує активність норадреналіну (медіатори збудження). Також стабілізує взаємозв’язок серотоніну та адренергічних дій. Таким шляхом реалізується анксиолітичний ефект. На клітинному рівні препарат надає мембраностабілізуючу дію, активує процеси тканинного дихання, енергозабезпечення та обміни глюкози. Завдяки зазначеним цитопротекторним властивостям, ліки проявляють стимулюючий, антиангінальний, стресопротекторний та ноотропний вплив на організм. Крім усього, Адаптол здатний збільшувати скоротливість міокарда та його насичення киснем, покращує кровотік по коронарних судинах, коригує судинну проникність та електролітний баланс крові.

Комплексні та різноманітні дії на організм активної речовини препарату обумовлює широкий спектр лікувальних ефектів Адаптолу:

  • Протитревожний ефект у препарату помірний, більш м’який, ніж у бензодіазепінових транквілізаторів. Редукується тривога, дратівливість, відчуття страху перед нападами паніки та їх тривожне очікування, поступово вирівнюється настрій, відновлюється соціально-трудова активність. Для купірування психомоторного збудження не підходить.

Не супроводжується вираженою загальною гнітючою дією на організм — не відзначено притуплення емоцій та почуттів, розгубленості уваги, відволікання, придушення активності. У терапевтичних дозах не володіє міорелаксуючим та протисудомним впливом.

  • Вегетостабілізуючий ефект виражений. Знижується частота та вираженість вегетативних кризів — помірно знижується частота дихання, пульсу та тиску, слабшають суб’єктивні прояви нападу (нестача повітря, кардіалгії), знижується пітливість. Прискорює редукцію симптомів абстиненції.
  • Побічно нормалізує сон. Відновлює структуру сну і полегшує процес засинання, не маючи в терапевтичних дозах безпосередньо снодійного ефекту. Має властивість збільшувати дію снодійних лікарських засобів.
  • Помірний ноотропний ефект. Покращує увагу, пам’ять та процеси мислення, підвищує продуктивність інтелектуальної та фізичної праці. Препарат проявляє антиастенічні та психостимулюючі дії без гіперстимуляції, загострення психопродукції.
  • Адаптогенні та стрес-протекторні ефекти особливо виражені при тривалому застосуванні (2-3 місяці). Спостерігається більш стійка ремісія, зміцнюється психологічна та фізична витривалість організму в стресових умовах.

Численні позитивні впливи на організм та відсутність небажаних впливів, подібних від лікування бензодіазепіновими транквілізаторами, не створюють обмежень щодо застосування препарату під час керування автомобілем, при роботі з небезпечними механізмами та в умовах підвищених розумових навантажень. Прийом Адаптолу не супроводжується кумуляцією речовини, розвитком лікарської залежності та синдрому відміни.


Увага!

Використання Адаптол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.