Амоксицилін

Фармакологічна група: Антибіотики

Класифікація: J01CA04

Міжнародна назва: Amoxicillin

Діюча речовина: Амоксицилін

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Там, де необхідне лікування антибіотиками, слід звертатися до препаратів, які добре себе зарекомендували. Однак варто знати, що не всі антибактеріальні засоби діють однаково та обов’язково вам допоможуть. Для початку слід порадитися з лікарем та ознайомитися з показаннями до застосування й побічними реакціями на ліки. Сьогодні буде розказано про антибіотики з широким спектром дії під назвою Амоксицилін. Ви дізнаєтеся, в яких випадках слід вдатися до нього, а в яких – лікування може виявитися неефективним, й чому. Також буде розказано про аналоги ліків, які зможуть стати гідною заміною Амоксициліну.

Інструкція до антибіотика: лікарська сумісність, протипоказання та побічні реакції

Амоксицилін зазвичай переноситься легко, але в окремих випадках може проявлятися негативний вплив на організм з боку різних органів людини.

У людей, що мають гостру чутливість до активного компонента, спостерігаються яскраво виражені алергічні реакції: шкірна гіперемія, кропив’янка, еритема, можливі реакції у вигляді кон’юнктивіту, синдрому Стівенса-Джонсона, алергічного васкуліту, еозинофілії та анафілактичного шоку.

Травна система може відповісти на лікування антибіотиком по-різному:

 • Може змінитися забарвлення верхнього шару емалі зубів;
 • Псевдомембранозний коліт;
 • Дисбактеріоз;
 • Може розвинутися холестатична жовтуха;
 • Гепатит;
 • Зміна смакових відчуттів;
 • Незначне підвищення активності печінкових трансаміназ.

Також в якості побічної реакції може бути розлад шлунку.

Нервова система під дією Амоксициліну також часом дає деякі збої, такі як: підвищене нервове збудження, судоми, депресія, тривожність, а також запаморочення та головні болі.

У рідкісних випадках при прийомі медикаменту пацієнти можуть відчувати утруднення в диханні. У деяких людей спостерігається агранулоцитоз, тахікардія, анемія. В одиничних випадках забарвлення язику може стати чорним.

Жінки, що приймають препарат, стикаються з таким побічним ефектом, як кандидоз піхви.

Передозування ліками може призвести до порушення водно-електролітного балансу, а також супроводжується нефротоксичністю.

Якщо була прийнята занадто велика доза Амоксициліну, слід почати місцеве лікування активованим вугіллям, деколи потрібний гемодіаліз. Специфічний антидот відсутній.

У період вагітності лікування повинно відбуватися під пильним медичним контролем, призначається препарат майбутнім мамам тільки при співвідношенні користі для них від терапії та можливих ризиків для плоду, тому що крізь плаценту активна речовина проходить вільно.

При годуванні груддю слід врахувати, що діючий компонент проникає в материнське молоко, тому доцільніше призупинити вигодовування немовляти до припинення лікування та повного виведення медикаменту з організму матері.

Лікарська взаємодія. Амоксицилін несумісний з аміноглікозидами.

При одночасному прийомі з метотрексатом зменшує його кліренс та збільшує токсичність. Прискорює та збільшує абсорбцію дигоксину.

При одночасному прийомі з пероральними контрацептивами їх ефективність значно зменшується.

Препарати, які надають проносну дію, а також глюкозамін та антациди знижують абсорбцію антибіотика.

Амоксицилін підвищує ефект від прийому антикоагулянтів, а при одночасному використанні Алопуринолу зростає ризик алергічних шкірних реакцій.

Керування автомобілем та іншими механізмами, які потребують посиленої уваги, під час лікування заборонено, оскільки препарат гнітюче діє на центральну нервову систему, та це може привести до аварійних ситуацій.

Особливі вказівки. Приймати з обережністю слід пацієнтам, що страждають на сінну лихоманку, бронхіальну астму та схильним до алергічного діатезу.

Якщо лікування затягується, то лікуючий лікар в обов’язковому порядку призначає якись протигрибковий засіб, наприклад, Ністатин або Леворин.

Якщо після закінчення трьох діб клінічний ефект від лікування не настає, слід провести лабораторні дослідження на чутливість шкідливих мікроорганізмів до Амоксициліну.

Зберігати будь-яку лікарську форму потрібно при кімнатній температурі в місці, в яке не надходять прямі сонячні промені, не довше трьох років. Після закінчення терміну експлуатації утилізувати.

Від чого призначається Амоксицилін: склад та показання до застосування

Амоксицилін – один з найбільш затребуваних лікарських засобів, призначених для боротьби з різними бактеріальними інфекціями.

Фармакологічна група, до якої належить антибіотик – напівсинтетичні пеніциліни.

Випускається ліки в декількох видах:

 • Таблетки (250 мг і 500 мг).
 • Капсули з різною дозуванням (250 мг і 500 мг).
 • Гранульована форма для виготовлення суспензії.

Також п’ятнадцятивідсотковий Амоксицилін зустрічається в ампулах, у цьому виді антибіотик широко використовується у ветеринарній медицині.

Однак сьогодні мова піде про тих формах випуску, які призначені для лікування людей, та нижче про кожну ми розповімо докладніше.

Фармакологічні властивості. Діюча речовина – амоксицилін (у вигляді тригідрату) ефективно бореться з грампозитивними та грамнегативними хвороботворними бактеріями, руйнуючи структуру їх клітинних стінок.

Добре справляється з такими збудниками:

 • бруцели;
 • стрептококи;
 • шигелі;
 • менінгококи;
 • сальмонели;
 • клостридії;
 • стафілококи;
 • пептострептококи та ін.

При цьому є безліч таких штамів бактерій та вірусів, з якими Амоксицилін не може впоратися за рахунок їх стійкості до його дії. Це такі мікроорганізми, які здатні до вироблення бета-лактамаз, вони ж у свою чергу руйнівно діють на молекули антибіотика.

Якщо ваша хвороба викликана одним з таких штамів, вам слід використовувати комбіновані препарати, що містять у своєму складі крім амоксициліну клавуланат. Ця речовина захищає Амоксицилін від руйнівного впливу бета-лактамаз та, відповідно, розширює спектр його дії. Детальніше про лікарські засоби, у яких є в наявності клавуланова кислота, ви дізнаєтеся при ознайомленні з аналогами.

Фармакокінетика. Тригідрат амоксициліну всмоктується з шлункового тракту людини швидко та повністю, при цьому немає ніякої різниці, на порожній шлунок був прийнятий медикамент чи ні – їжа не впливає на абсорбцію.

З білками плазми основний компонент зв’язується слабо, приблизно на 18-20%. Найбільша концентрація у крові настає вже через одну-дві години, при цьому розподіл в тканинах різних органів відбувається досить рівномірно.

Напіввиведення з організму займає близько півтори години. Виводиться амоксицилін в незміненому вигляді на 65% за допомогою сечовидільної системи, інша частина виходить з калом. У грудних дітей та літніх пацієнтів напіввиведення може зайняти трохи більше часу.

При відсутності запальних процесів у м’яких тканинах оболонки головного мозку крізь гематоенцефалічний бар’єр діюча речовина не проникає.

Амоксицилін призначають лікарі різних спеціалізацій, він застосовується при інфекційних ураженнях різних органів.

Для боротьби з бактеріальними інфекціями шлунково-кишкового тракту та жовчних шляхів: дизентерією, холециститом, перитонітом, сальмонельоз, черевний тиф, ентероколіт, холангитом та ін.

Знімає симптоми та усуває причину інфекцій дихальних органів в хронічній або гострій формі. Дії ліків піддаються: тонзиліт, пневмонія, трахеїт, ларингіт, ангіна, синусит, гайморит та ін.

Дає швидкий та виражений ефект під час бактеріальних уражень сечостатевої системи, призначається від пиелиту, пієлонефриту, гонореї, уретриту, циститу та ін.

Покладено приймати при інфекційних хворобах м’яких тканин та покривів шкіри:

 • імпетиго;
 • бешихові запальні процеси на шкірі;
 • опіки, які ускладнені інфекцією;
 • лептоспіроз та ін.

Крім цього застосування терапії амоксициліном можливо при бореліозі, сепсисі та менінгіті.

Також призначити антибіотик можуть для профілактичного ефекту (щоб запобігти можливим бактеріальним ускладненням) при хірургічних операціях або ж для запобігання розмноження бактерій при запаленні ясен після видалення зубів або протезування.

Амоксицилін 500 мг та 250 мг – де купити?

Медикамент можна придбати в будь-якій аптеці, однак, з огляду на можливі побічні ефекти від його застосування, ряд протипоказань та складну взаємодію з іншими лікарськими засобами (з деякими з них у антибіотика повна несумісність), зробити це можливо, тільки пред’явивши рецепт на препарат.

Для чого це потрібно? Річ у тому, що самолікування може викликати безліч негативних, а часом навіть непередбачуваних наслідків для організму. Особливо це стосується прийому таких сильних антибіотиків, як амоксицилін.

Перш ніж вирушати в аптеку, слід отримати призначення лікаря. Він повинен бачити всі результати лабораторних аналізів, а також бути обізнаний про те, які ліки ви в даний період життя приймаєте. Виходячи з цієї інформації, фахівець сам зробить висновок, чи проводити терапію цим засобом або запропонувати альтернативу, а також зможе призначити необхідну саме вам дозу.

В капсулах та в таблетках Амоксицилін випускається у двох видах – по 250 мг та по 500 мг.

Дозування залежить від перебігу захворювання (воно може проходити легко, середньої важкості або ж важко, даючи ускладнення), а також від віку пацієнта. Якщо випадок серйозний, то доцільніше придбати Амоксицилін, в якому на одну таблетку (капсулу) припадає 500 мг активного компонента, це буде зручніше, ніж приймати по дві таблетки з меншим дозуванням.

Як приймати таблетки та капсули Амоксициліну?

Незалежно від того, що вибирає пацієнт – таблетований Амоксицилін або у вигляді капсул, спосіб застосування для обох лікарських форм однаковий. Яку з них вибрати, ви вирішуєте самі, або ж відштовхуєтеся від наявності на прилавку.

Таблетки мають двоопуклу овальну форму, вони покриті оболонкою білого або блідо-жовтого кольору та мають насічки з двох сторін.

Як правильно приймати та дозувати медикамент:

Прийом антибіотика слід проводити перорально, запиваючи питною водою в невеликих кількостях.

Дорослі пацієнти та діти з масою тіла, що перевищує 40 кг, приймають таблетки Амоксициліну 2-3 рази на добу по 500 мг.

Якщо перебіг хвороби складний, лікарем може бути збільшена дозування ліків до 750 мг або навіть до 1000 мг за прийом.

Гранично висока доза, яку доросла людина може прийняти в двадцятичотирьох годинний проміжок часу в період лікування, не повинна бути більше 6 мг. Причому потрібно строго дотримуватися рівного інтервалу між прийомами (8 годин).

При лікуванні гонореї, що не супроводжується ускладненнями, пацієнтам чоловічої статі призначається одноразовий прийом медикаменту в кількості 3 г одночасно з 1 г пробенециду. Жінкам же слід через одну добу прийняти Амоксициллін повторно.

При черевному тифі та інших гострих інфекціях травного тракту призначається по 1,5-2 г три рази на добу.

При лептоспірозі необхідно розділити 3 г препарату на 4 прийоми (перерва між кожною дозою – шість годин).

Діти з п’яти до десяти років приймають по 250 мг тричі на добу.

Дітям від двох до п’яти років належить не більше 125 мг за один прийом також три рази за 24 години.

Малюки до двох років приймають дозу, яка розраховується виходячи з ваги дитини – 20 мг/кг/ добу, розділивши на три рази.

Препарат дозволено приймати немовлятам з перших тижнів життя, однак, якщо така необхідність виникла, краще вибрати іншу форму антибіотика – суспензію.

Тривалість терапії при тому чи іншому захворюванні призначає лікар.

Суспензія Амоксицилін – як правильно приготувати?

Дітям до п’яти-шести років буває складно проковтнути цілу капсулу або таблетку, особливо такого розміру, як Амоксицилін. Те ж саме стосується й пацієнтів інших вікових груп, у яких з ковтальним рефлексом є якісь проблеми.

Спеціально для таких випадків розроблені гранули, які необхідно розвести в правильному співвідношенні для отримання суспензії. Вони випускаються в темних скляних флаконах, в комплекті присутня спеціальна мірна ложечка, що дозволяє відміряти потрібну дозу. Суспензія також приймається перорально, вона має приємний малиновий аромат та солодкий смак.

Пити її слід або до, або після їжі. Дорослі та діти, маса тіла яких більше сорока кілограм, приймають по 10 мл (500г) три рази на день, якщо ж захворювання з ускладненнями, дозування може бути вище – по 15-20 мл тричі на добу.

Діти з п’ятирічного віку до десяти років приймають по 15 мл суспензії, розділяючи на три рази.

Малюкам від двох до п’яти років показана добова норма – 7,5 мл (по 2,5 тричі на день).

Грудничкам від трьох місяців до двох років належна кількість ліків розраховується так – 20 мг на 1 кг ваги дитини на добу.

До трьох місяців препарат можна давати з інтервалом о 12 годині двічі за добу з розрахунку 30 мг/кг/ доб.

Якщо дитина недоношена, слід або збільшити проміжок між прийомами, або зменшити разову дозу.

Для того, щоб приготувати розчин, необхідно у флакон з гранулами Амоксициліну долити питної води до спеціальної позначки. Якщо води буде більше або менше, дозування буде вже зовсім не те. Для кращого розчинення воду додавайте потроху два або три рази, ретельно струшуючи флакон.

Одна мірна ложка готової суспензії містить 5 мл активної речовини.

Зберігати суміш можна не більше двох тижнів. Якщо після лікування у вас залишилася невикористана суспензія, її слід викинути. Залишати її не можна ні в холодильнику, ні в аптечці. Якщо препарат знадобиться в наступний раз, то його потрібно буде змішувати заново.

Амоксицилін: ефективні аналоги та ціна

Вибирати ліки за принципом – «чим дорожче, тим краще», не можна. І хоча Амоксицилін має досить низьку ціну, але відпускається за рецептом через те, що у нього сильний терапевтичний ефект.

Знайти його можна в будь-якій аптеці, там же можна купити й аналоги антибіотика.

Замінники Амоксициліну можуть знадобитися не тільки при індивідуальному несприйнятті організмом цих ліків, але й у разі, якщо патогенні бактерії містять бета-лактамази, що руйнівно діють на молекули медикаменту.

У такій ситуації необхідно звернутися за допомогою до комбінованих антибіотиків, які містять крім амоксициліну у своєму складі ще одну активну речовину – клавуланат.

У поєднанні з клавулановою кислотою спектр дії препарату значно розширюється.

Аналоги, які може призначити фахівець, такі:

 • Амоксиклав;
 • Аугментин;
 • Сумамед;
 • Амосін;
 • Флемоксин Солютаб;
 • Амоксіар;
 • Панклав.

Це далеко не повний перелік дженериків, які підійдуть для лікування тих же захворювань, що і Амоксицилін. Однак перераховані препарати – одні з найбільш затребуваних і призначаються антибактеріальних засобів.

Якщо хвороба торкнулася дитини, то Амосін стане відмінним вибором при ангіні, гострому отиті, гаймориті і інших інфекціях. Лікування цим замінником дозволено з перших днів життя малюків, а по ефективності він не поступається оригіналу.

При виборі препарату завжди радьтеся з лікарем, знаючи особливості вашого організму, він підбере для найбільш ефективного лікування той засіб, який допоможе вам найкраще.


Увага!

Використання Амоксицилін без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.