Аскорбінова кислота

Фармакологічна група: Вітаміни та антиоксиданти

Класифікація: A11GA01

Міжнародна назва: Ascorbic acid

Діюча речовина: Аскорбінова кислота

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Хто не знає, що таке аскорбінова кислота (або «аскорбінка»)? На латинській це звучить, як Acidum-ascorbinicum (Ацідум аскорбінікум). Дітям з малих років (від 3) дають цю «кисленьку пігулку» для профілактики та допоміжного лікування застуди та просто для зміцнення імунітету. Але «аскорбінка» буває ще й з глюкозою. Безмірне її вживання вкрай небажано, оскільки жодному організму не потрібен надлишок вітаміну С з усіма наслідками, що випливають. Перед прийомом «аскорбінки» слід знати, які в цілому показання та протипоказання вона має.

Інструкція по застосуванню Аскорбінової кислоти

Для чого приймають «аскорбінку» було сказано вище. Варто сказати, що цей вітамін, як і будь-які інші ліки, варто приймати відповідно до інструкційних даних. При цьому інструкцію можна, найчастіше, самостійно знайти на просторах інтернету, оскільки в аптеці разом з драже / таблетками її дають рідко.

Перед прийомом аскорбінової кислоти в будь-якій формі слід відмовитися від лужного пиття, а також фруктових / овочевих соків, оскільки так вітамін всмоктується набагато гірше. На абсорбацію вітаміну також впливають й оральні контрацептиви, що стоїть в обов’язковому порядку пам’ятати при лікуванні.

Аскорбінову кислоту варто приймати після їжі всередину. Дорослі та діти після 14 років приймають по 50-100 мг вітаміну (це 1-2 драже) на добу. Діти 3-14 років приймають по 50 мг вітаміну на добу. Це вказані профілактичні дози аскорбінки.

В процесі лікування захворювань та застуди дорослі й діти від 14 років приймають 50-100 мг вітаміну 3-5 разів на добу, дітям від 3 до 17 років – від 50 до 150 мг за раз 2-3 рази на добу (в залежності від віку ).

Жінкам при вагітності, а також після пологів, у яких присутній вкрай низький та неоптимальний рівень вітаміну С в крові призначають по 300 мг на добу протягом 10-15 днів. Після цього жінка переводиться на профілактичний прийом вітаміну – в добу варто приймати 100 мг вітаміну аж до закінчення грудного годування.

При перевищенні дозування іноді виникають побічні дії «аскорбінки» – нудота / печія / блювання / висип / свербіж / екзема / набряк Квінке та ін. Якщо трапилося подібне, то від прийому аскорбінової кислоти далі варто відмовитися, а при виникненні серйозно-турбуючих реакцій варто навіть звернутися в швидку / до лікаря.

Замість Vitamine-C можна також їсти лимони / апельсини / мандарини / грейпфрути. Для отримання потрібної дози кислоти-яку містить вітамін, варто їсти пару скибок лимона, можна вмочати його в цукор. В лікувально-відновлювальних цілях з’їдається більше лимона / апельсинів / мандаринів / грейпфрутів. До нас цитрусові завозяться з Туреччини або Іспанії та часом вони бувають аж надто дорогими, тому в такі періоди можна обходитися не дорогим в аптеках вітаміном С.

Для чого застосовується Аскорбінова кислота в ампулах?

Аскорбінка випускається не тільки у вигляді таблеток, смачних драже, але й в ампулах. Уколи вітаміну С показані, перш за все, при важких хворобах, які вимагають якомога швидшого усунення й стабілізації здоров’я пацієнта. Аскорбінка в ампулах – це розчин 5%, який вводять внутрішньовенно при таких станах, які терміново потребують лікування це:

  • Серйозний та навіть загрозливий здоров’ю гіповітаміноз життєво-важливого вітаміну С;
  • Діатез геморагічного типу;
  • Схильність людини до часто-виникаючих кровотеч в організмі (носовим / легеневим / печінковим / маточним);
  • Інфекційно-запальні атакуючі ураження;
  • Печінкові хвороби;
  • Недостатність в функціонуванні надниркових залоз;
  • Мляво-затягуються рани та інші нашкірні пошкодження;
  • Виразки різного походження;
  • Кісткові переломи / тріщини;
  • Дистрофічні прояви;
  • Занадто інтенсивне розумове / фізичне навантаження.

Також ампули вітаміну С часто призначають вагітним / годуючим жінкам, які схильні до дефіцитів цього водорозчинного вітаміну. До того ж, помірна профілактика вітамінів ніколи не зашкодить майбутній дитині / грудничку. Але при вагітності вітамін краще пити за призначенням лікаря-гінеколога та після здачі аналізів. Як правило, в сечі після лабораторного дослідження відразу видно, яка кількість аскорбінової кислоти є в організмі жінки.

У той же час «всемогутній» вітамін С має й протипоказання – стану, при яких його прийом заборонений через небезпеку несподіваних наслідків:

  • Тромбофлебітні нхвороби;
  • Схильність до частого / рідкісного виникнення тромбозів;
  • Цукровий діабет.

Крім медичних, «аскорбінку» ще застосовують й в косметичних цілях – вітамін в ампулах застосовують для обличчя, а також для волосся. За допомогою ампулової «аскорбінки» жінки з легкістю в домашніх умовах проводять профілактику раннього (або не раннього) старіння шкіри обличчя. Також вітамін С прекрасно освітлює шкіру, усуваючи чорні крапки з області носа та щік (а у деяких вони є й на інших лицьових ділянках). Насправді існує маса варіантів приготування рецептів з «аскорбінкою», які можна знайти в інтернеті. Один з них виглядає таким чином:

одну чайну ложку меду змішуємо з 2 мл ампулової «аскорбінки» і з невеликою кількістю косметичної глини (вона може бути блакитною / рожевою / зеленою). Маску наносимо на обличчя та витримуємо 15 хвилин, після чого змиваємо теплою водою. При роботі з аскорбіновою кислотою під час приготування суміші для обличчя / волосся, важливо використовувати неметалевий посуд, оскільки в противному випадку вітамін окислиться та користі вже не дасть.

Опис Аскорбінової кислоти з глюкозою

Існує також «аскорбінка» з глюкозою, форма випуску якої – таблетки, драже. Це корисний вітамінний засіб, який бере активну участь в метаболізмі людини, відновлює найважливіші відновно-окисні процеси, вуглеводний обмін, синтезує стероїдні гормони, а також впливає на потребу в вітамінах В1 / В2 / А / Е, а також в фолієвої / пантотенової кислоти.

Склад глюкози-яка містить «аскорбінки» простий – на одну таблетку доводиться 100 мг вітаміну С та 877 мг глюкози. Також в препараті присутній крохмаль з картоплі, тальк та інші допоміжні компоненти.

Дітям до 3 років вітамін давати вкрай небажано, але, якщо вимагає стан здоров’я дитини й це порадив лікар-імунолог / інфекціоніст / лор, то доза засобу не повинна бути перевищена ні в якому разі. Також дозування не повинно перевищуватися і в будь-якому іншому віці. Безмірне застосування вітаміну С може пошкодити мовну поверхню – у зловживаючих «аскорбінкой» (а це, найчастіше, діти) лимонна кислота  роз’їдає язик, що викликає помітне пощипування язика й доставляє незручності в процесі їжі. На питання, «що буде якщо з’їсти багато аскорбінки?» Немає однозначної відповіді, оскільки тут грає роль, наскільки «багато» вітаміну з’їла людина. Якщо ж доза з’їденого вітаміну занадто велика (скажімо, кілька таблеток або зовсім упаковок), то, швидше за все, наступить передозування вітаміном, симптоми якго такі:

  • Головна / мігренева біль;
  • Прояви шлунково-кишкового тракту (нудота / блювання / гастрит / діарея / ульцерація слизової шлунково-кишкового тракту);
  • Погіршення трофічних можливостей тканин внаслідок зниження проникності капілярів, що викликає підвищення тиску / гіперкоагуляцію / мікроангіопатію;
  • Збудження нервової системи / безсоння;
  • Нефролітаз;
  • Інші симптоми.

При появі вищевказаних симптомів та незрозумілого стану, невластивого для типового самопочуття, варто викликати швидку для проведення симптоматичної терапії з промиваючими заходами, спрямованими на виведення останніх прийнятих доз вітаміну С шляхом промивання шлунка.

Аскорбінова кислота у вигляді драже

Користь «аскорбінки» безумовна, але, як було сказано вище, потрібно дотримуватися дозування. Якщо взяти драже, в формі якого також випускається вітамін, то при його прийомі важко зупинитися й можна не помітити, як незабаром зникне одна упаковка – справа в тому, що ці драже маленькі та смачні. У їх складі є не тільки безпосередньо вітамін С, але й апельсиновий ароматизатор, цукор, крохмальна патока та ін. На вигляд ці апельсинові драже в точності, як кульки в дитячому пістолеті – маленькі жовтенькі кульки. Але жовті вони не повністю, а лише зверху, тому при розсмоктуванні верхній шар з’їдається й драже поступово зменшуються та стають все менші.

Багато хто не знає, чи можна вагітним такі солодко-кислі кулясті драже. Але тут все індивідуально, бажано, щоб перед тим як приймати вітамін вагітна порадилася з лікарем.

Ціна Аскорбінової кислоти в аптеках сьогодні

Вартість Vitamine-C в різних формах різниться. Наприклад, у вигляді таблеток й драже (в т. ч. з глюкозою в складі) вони коштують зовсім недорого. Їх доступність дозволяє всім верствам населення, незалежно від розміру та товщини гаманця, регулярно проводити профілактику дефіцитів вітаміну С або включати їх в лікування захворювань (наприклад, при застуді). Розчин Vitamine-C для внутрішньовенного введення коштує трохи дорожче, але, в цілому, вартість «не б’є» по кишені.

Купити «аскорбінку» можна в будь-якій аптеці в будь-який час доби. Для цього навіть не потрібен рецепт.

Варто зазначити, що існує також водно-розчинний порошок Vitamine-C. Його вартість також невисока.

Історичне відкриття вітаміну

Хімічна його структура була встановлена ​​в 1923 році вченим на ім’я Глен Кінг, не зайнявшись далі його повним відкриттям. Через п’ять років біохімік-лікар Альберт Сент-Дьордь виділив вітамін першим, назвавши його спочатку гексуроновою кислотою. У 1933 р дослідники зі Швейцарії відкрили аскорбінову кислоту. Назва життєво-необхідного з’єднання походить від грецької + латинської мови – від давньо-грецького «не-» + латинського scorbutus «цинга». Особливо поширеною цинга була у моряків, які місяцями не бачили фруктів, перебуваючи в далекому плаванні, внаслідок чого захворювали. А ось лікування цинги відбувалося / іноді відбувається й зараз за допомогою “аскорбінки” та аскорбінових фруктів-цитрусів.


Увага!

Використання Аскорбінова кислота без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.