Атаракс

Фармакологічна група: Заспокійливі засоби, Невралгія

Класифікація: N05BB01

Міжнародна назва: Atarax

Діюча речовина: Гідроксизин дигідрохлорид

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Безсоння і тривожні розлади на сьогоднішній день зустрічаються все частіше, цому сприяють різні причини. Дуже часто подібний стан організму вимагає застосування спеціальних препаратів, що діють на нервову систему і організм хворого як заспокійливе. Одним із дієвих препаратів в цій області є Атаракс. Крім безсоння, його застосовують в лікуванні багатьох захворювань нервової системи.

Опис атараксу і інструкція по його застосуванню

Атаракс є сильним транквілізатором, який виробляється однією бельгійською фармацевтичною компанією. Слід зазначити, що його почали випускати ще в далеких 50-х роках минулого століття. Разом з появою зазначеного препарату в медицині з’явилося і нове поняття – новий клас медикаментозних препаратів, які отримали назву атарактики.

Ліки, будучи транквілізатором, надають на організм седативний ефект, а також досить швидко усувають відчуття тривоги у хворого. Крім усього іншого, Атаракс володіє деякими антигістамінним ефектом, за рахунок чого його зрідка призначають для усунення алергічних реакцій. Зокрема, він здатний усувати або полегшувати симптоми таких алергічних захворювань, як екзема, дерматит і кропив’янка.

Відрізняється і протиблювотну дію. Вагома перевага препарату полягає в тому, що при будь-якій тривалості лікування у хворого не виникає до нього абсолютно ніякої психічної залежності.

Після того як пацієнт прийняв таблетку зазначеного препарату він відчуває його ефект вже через 15-30 хвилин. Потрібно сказати, що багато ліків подібної дії починають діяти тільки після тижня застосування. Як показали багаторічні дослідження, прийом ліків надає виключно хороший вплив на загальний стан нервової системи пацієнта. Крім того, після застосування у хворого спостерігаються поліпшення в роботі мозку, а також уваги і пам’яті. Атаракс володіє і розслаблюючою дією безпосередньо на гладку і скелетну мускулатуру людини.

Пройшовши необхідний курс лікування атараксії, хворий починає відчувати себе помітно краще. Проблеми із засипанням сходять нанівець, а число нічних пробуджень скорочується до мінімуму. Сон поліпшується навіть у разі одноразового прийому препарату в дозі 50 мг.

Незалежно від тривалості лікування представленим препаратом, у хворих в результаті такої терапії ніколи не спостерігалося синдрому відміни. Крім того, непорушними залишаються і когнітивні функції людини.

Таблетки слід приймати, безумовно, перорально. Лікарі рекомендують приймати Атаракс в мінімальній дозі, яка тільки буде ефективною в лікуванні пацієнта. Крім того, курс лікування по можливості повинен бути максимально коротким.

При тривожних станах у дорослої людини слід приймати від 50 до 100 мг ліки в добу. Це становить 2-4 таблетки, які бажано приймати безпосередньо перед сном.

Іноді Атаракс призначають перед проведенням хірургічного втручання. При цьому 50-200 мг препарату необхідно випити за годину до операції.

Якщо застосування зазначеного медикаментозного засобу призначається для усунення свербежу при алергічних реакціях, то тут, як правило, слід приймати від 30 до 100 мг на добу.

Дорослі, а також діти, чия вага складає більше 40 кг, можуть приймати не більше 100 мг препарату на добу. Зазначену дозу перевищувати вкрай не рекомендується. Спочатку лікар  прописує пацієнту мінімальну дозу атараксу. Якщо протягом короткого часу у нього не спостерігаються необхідні поліпшення стану здоров’я, то в такому випадку доза препарату поступово збільшується до тих пір, поки не стане ефективною в конкретному випадку.

Представлений лікарський засіб призначають не тільки дорослим пацієнтам, а й дітям від 3 років і обов’язково масою тіла більше 15 кг. Як правило, пацієнтам дитячого віку Атаракс призначають виключно для усунення свербежу при турбуючих алергічних реакціях. При цьому вкрай важливо дотримуватися необхідної добової дози:

  • Діти 3-4 років (вага 12,5-17 кг) – від 0,5 до 1 таблетки;
  • Діти 4-7 років (вага 17-3 кг) – 1-1,5 таблетки;
  • Діти 7-9 років (вага 23-28 кг) – 1-2 таблетки;
  • Діти 9-12 років (вага 28-40 кг) – 1-3 таблетки;
  • Діти старше 12 років (вага понад 40 кг) – 1-4 таблетки.

Вищевказана інформація стосується таблеток в дозуванні активної речовини 25 мг.
Якщо Атаракс був призначений пацієнту похилого віку, яким понад 65 років, то в такому випадку добова доза не повинна перевищувати 50 мг. При нирковій недостатності слід приймати половину дози препарату, а при печінковій – меншу стандартної на третину.

Атаракс в формі таблеток

Атаракс випускається в двох лікарських формах – розчин безпосередньо для внутрішньом’язового введення, а також обов’язково таблетки. Суміш призначена для лікування гострих станів, що вимагають негайного усунення симптомів. Що стосується таблеток, то вони є більш частими в застосуванні за рахунок зручності. Справа в тому, що таблетки, на відміну від ін’єкцій, завжди можна застосовувати і в домашніх умовах.

У складі 1 таблетки міститься 25 мг гідроксизину гідрохлориду, що виступає в ролі активного речовини. Крім того, в препараті даної лікарської форми є й інші компоненти – магнію стеарат, лактоза, мікрокристали целюлози і т. д.

Як було згадано вище, Атаракс в таблетованій формі, а також в ампулах без рецепта лікаря придбати не можна. У разі відсутності рецепта можна підібрати той аналог ліки, що відпускається без нього, однак, тут дуже важлива консультація лікаря.

Побічні дії атараксу

Як правило, побічні ефекти в результаті прийому зазначеного медикаментозного препарату пов’язані безпосередньо з пригніченням ЦНС. Найбільш схильними до виникнення таких реакцій схильні діти раннього віку – у дорослих пацієнтів вони спостерігаються значно рідше. Крім того, дуже часто побічні ефекти в результаті прийому представленого транквілізатора виникають і у пацієнтів похилого віку.

Переважно часто побічних реакцій проходить сама собою після скасування ліків або зниження його дозування і не несе хворому будь-якої загрози.

Найбільш частими побічними ефектами препарату є такі стани хворого:

  • Затримка сечі в організмі;
  • Нудота;
  • Головний біль;
  • Седация;
  • Сухість безпосередньо в ротовій порожнині;
  • Постійне відчуття втоми;
  • Сонливість на постійній основі.

Рідше пацієнти стикаються з:

  • Судомами;
  • Сплутаністю свідомості;
  • Дезорієнтацією;
  • Дискінезією;
  • Реакціями гіперчутливості;
  • Нечіткістю зорового сприйняття;
  • Зниженням артеріального тиску;
  • Алергічними реакціями;
  • Блювотою;
  • Запором.

При виникненні перерахованих вище явищ слід обов’язково звернутися до лікаря за допомогою і терміново скасувати препарат. Слід зазначити, що побічні реакції організму в результаті прийому зазначених коштів проходять не відразу після його скасування, а поступово, протягом декількох днів. Іноді додаткові реакції можуть виникати вже після відміни препарату.

Протипоказання

Атаракс, як і будь-який лікарський препарат, має свої протипоказання. До них слід віднести:

  • Вагітність. За результатами спеціальних досліджень на тваринах з’ясувалося, що Атаракс здатний проникати безпосередньо через плацентарний бар’єр при вагітності і може завдати серйозної шкоди незрілому плоду. Уже після народження у дитини можуть спостерігатися різні патології, а також мимовільні рухи, клонічні судоми, знижений артеріальний тиск і т. д.
  • Лактацію. Активна речовина здатна проникати в грудне молоко і діяти на грудничка вкрай негативним чином.
  • Алкоголізм. Потрібно сказати, що Атаракс і алкоголь є несумісними з тієї причини, що седативний ефект препарату значно посилюється. Одночасний їх прийом може викликати безліч серйозних побічних ефектів.
  • Непереносимість галактози спадкового характеру. Це протипоказання пояснюється наявністю лактози цей препарат.

Ціна атаракс

Атаракс – це той препарат, який має середню вартість. Безумовно, існують інші лікарські засоби з більш низькою ціною, проте, Атаракс є одним з найбільш ефективних серед них.

Представлений лікарський засіб можна купити практично в будь-якій аптеці, але для цього спочатку необхідно надати фармацевту відповідний рецепт від лікаря. Справа в тому, що Атаракс відноситься безпосередньо до седативних препаратів і його можна придбати тільки за рецептом.

Аналоги атаракс

У разі, якщо Атаракс по тій або іншій причині не підійшов пацієнтові лікар рекомендує йому ефективні аналоги представленого препарату. Подібні ліки можуть мати меншу кількість протипоказань та побічних ефектів. У деяких випадках їх вартість є нижчою, ніж вартість оригіналу. Найбільш поширеними замінниками атаракс є такі препарати:

  • Феназепам. Зазначений заспокійливий засіб відноситься безпосередньо до ряду бензодіазепінових препаратів. Володіє досить сильний транквілізуйочий ефект, що перевершує більшість подібних препаратів. Крім заспокійливого, Феназепам має також виражену протисудомну, снодійною і обов’язково міорелаксуючою дією. Випускається не тільки в таблетках з різною дозуванням активної речовини, а й у формі розчину для ін’єкцій. Цей транквілізатор не можна приймати до 18 років, під час виношування плоду та годування дитини груддю, а також при наявності інших протипоказань
  • Фенибут. Застосування зазначеного засобу здатне поліпшити стан пацієнта і його сон, прибрати нервову напругу, а також привести його в стан необхідної рівноваги. Це заспокійливе має множинні показання до застосування, серед них – тики і заїкання в дитячому віці (від 8 років). У вкрай рідкісних випадках Фенибут викликає побічні реакції організму, серед яких – алергія, блювота, нудота, постійна сонливість.
  • Гидроксизин Канон. У його складі міститься ідентичне Атаракс діюча речовина. Як правило, Гидроксизин Канон призначають хворим в тих же дозах, що і оригінал. Головна відмінність цього препарату від оригіналу – це більш низька вартість в аптеках.
  • Афобазол. Зазначене засіб випускається в таблетованій формі. При цьому в складі 1 таблетки є 10 мг активного компонента, а в одній упаковці міститься від 10 до 120 таблеток. Ефект від прийому препарату можна помітити не відразу, а лише через тиждень після початку курсу лікування. Афобазол показаний тим пацієнтам, які страждають від емоційної нестабільності, частого почуття тривоги, зайвої недовірливості. Крім того, ліки часто призначають і при синдромі відміни етанолу, а також в період, коли пацієнт кидає курити. На відміну від інших аналогів, Афобазол не здатний викликати у хворого сонливість, завдяки чому препарат можна без сумнівів використовувати навіть тим людям, чия діяльність пов’язана безпосередньо з управлінням автомобіля або іншого механізму.
  • Тераліджен. Більш дорогий замінник атаракс на основі алімемазін. Ця речовина є ефективним нейролептиком, який має виражену седативну і антигістаміну дію. Тераліджен нерідко призначають для усунення тривожно-депресивних станів, при порушеннях сну і т. д.
  • Трава меліси лікарської. Препарат має повністю природне походження, так як в його складі є виключно висушена трава м’яти лимонної. При правильному застосуванні вона здатна поліпшити сон, усунути блювоту, а також перешкоджати виникненню судом.

Увага!

Використання Атаракс без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.