Беродуал

Фармакологічна група: Дихальна система (захворювання)

Класифікація: R03AL01

Міжнародна назва: Berodual

Діюча речовина: Іпратропій бромід, Фенотерол гідробромід

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Одним з найуспішніших бронхорозширюючих засобів в останні 3 десятиліття є препарат Беродуал. Його використовують у багатьох країнах світу для лікування величезної кількості захворювань дихальної системи. Унікальний лікувальний вплив на організм обумовлено ретельним підбором компонентів, які увійшли до складу лікарського засобу. Його основу складають іпратропрія бромід та фенотерол, поєднання яких давно визнано життєво-необхідним та найважливішим у лікуванні бронхолегеневих хвороб. При цьому вкрай мало повних аналогів препарату, велика частина з них різниться по одному або декількох діючих речовин, хоча доведено численними клінічними випробуваннями, що найуспішніша формула криється у складі Беродуала.

Інструкція по застосуванню Беродуалу

Дія препарату базується на бронхолітичних властивостях речовин, що входять до складу засобу. Фенотерол призводить в збудження бета-1 адренорецептори бронхів, чим збільшує кількість та силу скорочень серця, ніж стимулює дихання пацієнта. У той же час речовина розслаблює гладку мускулатуру бронхів, ніж знижує ризик розвитку бронхоспазму та підсилює мукоциліарний кліренс, очищає дихальні шляхи.

Іпратропію бромід, у свою чергу, знімає вже виникший бронхоспазм та зменшує секрецію залоз, розширює просвіт бронхів, чим збільшує кількість поступаємого в легені повітря. Позитивний ефект досягається вже в перші 15 хвилин після введення ліків за допомогою інгаляції та зберігається до 6 годин.

Показаннями до застосування Беродуала в першу чергу вважаються бронхіальна астма різної етіології, обструктивний бронхіт (в тому числі хронічний), пневмонія, хронічна обструктивна хвороба легень, емфізема, туберкульоз, інші захворювання дихальних шляхів. Крім цього, лікар може призначити прийом препарату при необхідності підготувати дихальні шляхи для введення інших лікарських засобів за допомогою інгаляції.

Протипоказаннями до призначення лікарського засобу зазвичай стають коронарна недостатність, артеріальна гіпертензія, цукровий діабет, перенесений в минулому інфаркт міокарда та деякі інші важкі захворювання серцево-судинної системи. Не рекомендується використовувати беродуал жінкам, в першому триместрі вагітності та годуючим матерям.

Як правило, препарат дуже добре переноситься пацієнтами, розвиток побічних ефектів настає в кількох випадках. Серед них особливо небезпечними вважаються підвищення тиску, аритмія, проблеми шлунково-кишкового тракту. Тому перед початком прийому Беродуала потрібно уважно ознайомитися з інструкцією із застосування.

Рекомендоване дозування препарату

Дозування визначається діагнозом пацієнта, його загальним станом, формою лікарського засобу. При використанні розчину для інгаляцій дорослими та дітьми від 12 років призначається від 1 до 4 мл беродуала 3-4 рази на добу, дітям від 6 до 12 років призначається 0,5-1 мл речовини на одну процедуру. Дітям молодше 6 років – приблизно 10 крапель препарату. Лікарський засіб змішується з фізіологічним розчином до одержання загального обсягу приблизно в 4 мл. Інгаляція триває 5-7 хвилин. Розчин готується безпосередньо перед процедурою і не зберігається в готовому вигляді.

При використанні аерозолю рекомендоване дозування препарату становить 2 стандартні дози 3 рази на добу для дорослих та дітей старше 6 років. Якщо цей обсяг ліків не почали допомагати через 5 хвилин після введення, дозування можна повторити. Якщо й це не привело до належного ефекту, слід звернутися за допомогою до найближчого медичного закладу або швидку допомогу. Тривалість курсу залежить від початкового захворювання та стану пацієнта.

При неправильному визначенні дозування або занадто частого використанні препарату може наступити передозування, що характеризується тахікардією, зміною артеріального тиску, аритмією, тремором та іншими симптомами. У цьому випадку слід почати лікування седативними засобами, транквілізаторами, іншими лікарськими засобами в залежності від вираженості симптомів.

Препарат Беродуал для інгаляцій

Найбільш часто беродуал призначається пульмонологами та терапевтами у вигляді розчину для інгаляцій, але в продажу є й більш зручна для домашнього використання форма випуску – аерозоль. Обидві форми мають доведену клінічну ефективність й в повній мірі виконують заявлені завдання, але власне інгаляції, що проводяться з фізіологічним розчином за допомогою небулайзера можуть використовуватися для лікування зовсім маленьких дітей або осіб, нездатних правильно користуватися аерозольним варіантом.

Кожен мілілітр розчину для інгаляцій містить в собі 500 мкг фенотеролу гідроброміду та 250 мкг іпратропію броміду. Інгалятор аерозольної форми беродуал містить менш концентроване дозування. Воно становить 50 мкг фенотеролу та 21 мкг іпратропію на кожен 1 мл засобу. Цього вистачає на 200 доз.

Вибір форми випуску залежить від частоти проведених за допомогою препарату інгаляцій, віку та загального стану хворого, а також наявності або відсутності у доступності сучасного небулайзера. Якщо  обрана аерозольна форма, пацієнта необхідно проінструктувати про те, як правильно приймати препарат.

Правила застосування аерозолю Беродуал:

  • Зняти захисний ковпачок з аерозольного балона.
  • При первинному використанні або після тривалый перервы перевірити інгалятор на працездатність шляхом профілактичного натискання на спусковий механізм.
  • Зробити максимальний видих.
  • Переверныть інгалятор мундштуком вниз та щільно обхопіть його ротом.
  • Натисніть на спусковий механізм та зробіть максимальний вдих.

При цьому не допускається заміна мундштука на аналогічний, але використовуваний для прийому іншого препарату. В цілому можна відзначити, що розчин для інгаляцій найкращим чином підходить для лікування у стаціонарах, для використання маленькими дітьми, яким досить у звичному темпі дихати підготовленими ліками.

Вважається, що потрапляння в бронхи та легені лікарського засобу у вигляді розчину вище, ніж при використанні аерозольного інгалятора, тому при особливо важких приступах захворювання перевагу слід віддавати саме цій формі випуску препарату.

Особливі вказівки

При необхідності тривалого використання Беродуала у зв’язку з астмою або хронічними обструктивними захворюваннями безпечніше симптоматичне лікування. Тобто застосування лікарського засобу безпосередньо в період загострення хвороби. При цьому обов’язково потрібно проводити додаткову протизапальну терапію дихальних шляхів.

У вкрай рідкісних випадках застосування препарату призводить до ускладнень, пов’язаних із зором. Це можливо при неправильному застосуванні аерозолю та попаданні речовини на слизову оболонку очей. Тому кожна людина, що використовує аерозольну форму препарату повинна дотримуватися інструкції з безпечного приймання лікарського засобу, а в разі появи негативних ефектів з боку очей негайно звертатися за допомогою.

Як правильно використовувати Беродуал при різних захворюваннях

Під час лікування бронхіту, що супроводжується обструкцією та порушеннями вдиху лікар може призначити одночасне інгалювання Беродуалом та лікарським засобом на основі будесоніду. У цьому випадку спочатку проводиться процедура з використанням Беродуалу, а через 15 хвилин – з застосуванням будесоніду. При лікуванні пневмонії Беродуал призначають для зняття бронхоспазму, яким часто супроводжується це захворювання, та для підготовки організму до прийому антибіотиків.

При ларингіті Беродуал може привести до звуження судин та загального зниження м’язового тонусу дихальної системи, але впоратися з набряком та запальним процесом без використання додаткових стероїдних засобів Беродуал не в силах. Тому замість нього для лікування краще вибрати ліки на основі будесоніду. При сухому кашлі Беродуал показаний тільки у разі, якщо його основа криється в бронхіальній астмі. Напади сухого кашлю, мають у своїй основі інші захворювання, швидше за все купірувати Беродуалом не вдасться.

Слід зазначити, що Беродуал сам по собі не є лікарським препаратом, здатним вилікувати кашель, він запобігає та бореться з вже наявним бронхоспазмом. Але полегшити вологий кашель він цілком може, за рахунок інших своїх здібностей. При цьому не зайвим є й прийом муколітичних препаратів. Допускається застосування Беродуалу саме в комплексній терапії.

Взаємодія з іншими ліками

Під час одночасного прийому Беродуала з іншими лікарськими засобами від захворювань бронхолегеневої системи може серйозно посилитися бронхорозширюючий вплив та одночасно з цим підвищується ризик розвитку побічних ефектів, передозування. Тому комплексне лікування повинно бути уважно погоджено лікуючим лікарем. Одночасне застосування з бета-адреноблокаторами навпаки істотно знижує здатність Беродуалу до розширення бронхів та відповідно ускладнює проникнення достатньої кількості повітря в легені.

Лікування пацієнтів препаратами, заснованими на ксантинових похідних, кортикостероїдів, діуретиків спільно з Беродуалом може виникнути або посилитися гіпокаліємія, яка в свою чергу призводить до аритмії. Тому рекомендується проводити контроль крові на кількість калію.

Беродуал є дуже популярним засобом серед населення та це часто призводить до неправильного використання препарату та застосування його без попередньої консультації лікаря. Для того щоб уникнути негативних ефектів рекомендується проконсультуватися з фахівцем перед початком інгалювання лікарським препаратом. У багатьох випадках симптоми бронхолегеневого захворювання знаходиться на такому рівні, коли досить буде використовувати наявні засоби на основі амброксолу або інших менш небезпечних ліків.

Починати прийом беродуала без попереднього схвалення лікуючого лікаря можуть тільки особи, які мають в анамнезі хронічні обструктивні захворювання, бронхіальну астму. При цьому найкраще використовувати препарат саме в періоди чергової обструкції, а не як профілактичний засіб. Не рекомендується занадто тривалий курс лікування. Навіть в найважчому випадку інгалювання Беродуалом слід не більше двох тижнів. Якщо симптоми обструкції не зникають, краще звернутися за стаціонарною або амбулаторною допомогою до медичного закладу.

Правильне та своєчасне використання препарату здатне надати цілий ряд позитивних ефектів на організм, у тому числі: зняття запального процесу, знеболювання, нормалізацію секреторної функції бронхів, поліпшення дренажу бронхів. Пацієнт практично відразу відчуває зменшення нападів кашлю, полегшення дихання, зникнення хрипів в бронхах. При цьому повна відсутність у складі препарату гормональної складової запобігає розвитку гормонального дисбалансу.

Ціна на препарат Беродуал

Препарат Беродуал безумовно не можна віднести до дешевих лікарських засобів, але багато його аналогів коштують значно дорожче, тому в цілому поєднання ціни та якості можна вважати успішним, що й робить його популярним у людей, змушених регулярно проводити лікувально-профілактичні заходи дихальної системи. Дешевше коштує Беродуал у вигляді розчину для інгаляцій, але об’єктивно його вистачає на більш короткий термін лікування, особливо якщо він проводиться у відношенні дорослої людини, якій потрібна велика кількість крапель препарату на одну процедуру. Ціна на Беродуалу у вигляді аерозолю досить висока, але, як уже згадувалося вище, такого засобу вистачає на 200 доз. Можна сказати, що у разі короткочасного лікування бронхолегеневих захворювань досить придбати розчин для інгаляцій. Якщо ж терапія потрібна постійно й не тільки в домашніх умовах, то зручніше купити аерозольну форму.

Існує ряд аналогів, які відрізняються за ціною від власне беродуалу. Трохи дешевше коштує російський іпратерол-Натів, що містить у своїй основі ті ж активні компоненти й також випускається у двох формах.

Крім цього в аптеках можна знайти аналоги Беродуалу за принципом впливу на організм. Найдоступнішими за ціною серед них є Серетид, Біастен, Сальбутамол. Слід пам’ятати, що інша активна речовина у складі цих лікарських засобів може надати інший ефект на організм хворого, тому призначати його та визначати дозування повинен лікар пацієнта. У деяких випадках заміна Беродуалу на інші препарати неприпустима.


Увага!

Використання Беродуал без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.