Борна кислота

Фармакологічна група: Антисептики і дезинфікуючі засоби

Класифікація: D08AD

Міжнародна назва: Boric acid

Діюча речовина: Борна кислота

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Фармакологічна група: антисептики та дезинфікуючі засоби.
Борна кислота – нетиповий фармацевтичний засіб, його використовують не тільки в лікувальних цілях як антисептик, але й як інсектицид, широко застосовуваний в домашніх умовах, на городі, в інших місцях. Дія препарату не однозначна. Якщо ще пару десятків років назад цей засіб вважали абсолютно безпечним для використання людьми, то зараз деякі фахівці остерігаються його призначення. На сьогоднішній день фармацевтика знає набагато ефективніші протимікробні засоби, ніж борна кислота, тому використання її в лікувальних цілях усередині медичних закладів звелася до нуля. У домашніх же умовах зустріти порошок ще можна, хоча й не для застосування на відкритих ранах.

Застосування борної кислоти

Борна кислота в медичній сфері використовується при лікуванні педикульозу та фторіазу, кон’юнктивіту, отиту різної етіології, піодермії, дерматиту, при деяких шкірних інфекціях, а також запальних процесах зовнішніх статевих органів. Дія речовини ґрунтується на його здатності коагулювати білки патогенних мікробів та порушувати проникність їх клітинної оболонки. При цьому надмірне використання препарату часто викликає токсичний ефект, що призводить до порушень роботи нирок, метаболічного ацидозу, гіпотонії. Гострий токсичний ефект проявляється у вигляді нудоти, блювоти, діареї, шкірних реакцій, головного болю, порушеннями свідомості та іншими симптомами. У зв’язку з цим застосування борної кислоти в медичних засобах слід обмежувати, особливо коли є можливість значного всмоктування активної речовини. Нанесення препарату можливе тільки на неушкоджені ділянки шкіри.

Протипоказання до застосування борної кислоти

Не рекомендується використовувати будь-яку форму препарату під час вагітності та подальшого годування грудьми, в дитячому віці до 1 року, а також особам, які мають індивідуальну негативну реакцію на компоненти лікарського засобу та особам, що страждають хронічною нирковою недостатністю.

Спосіб застосування

Спосіб застосування та дозування залежать від хвороби, загального стану хворого. Так, при кон’юнктивітах різного походження рекомендується промивати кон’юнктивальний мішок водним розчином борної кислоти. При педикульозі на волосяну частину голови одноразово наносять мазь борної кислоти, а приблизно через пів години її змивають.

Тривале використання речовини не рекомендується, оскільки вона має здатність накопичуватися в організмі та дуже повільно виводиться з нього. В результаті може статися передозування, що характеризується тими ж токсичними ефектами, що й при всмоктуванні препарату в слизові.

Застосування борної кислоти в домашньому побуті та промисловості

У немедичній сфері борна кислота використовується дуже широко:

  • В якості добрива для огірків, для помідор, капусти, інших овочевих культур. В результаті обприскування городніх культур борною кислотою, посилюється їх зростання, підвищуються показники врожайності, забезпечується ефективний захист від різноманітних шкідників. Щоб досягти високого результату, слід розводити 1 грам порошку борної кислоти в 2 л теплої води та отриманим розчином обприскувати овочі. Примітно, що користуватися борною кислотою для овочевих культур слід ще на стадії пагонів, а потім при появі перших плодів.
  • В якості інсектицид від тарганів, від мурах, інших комах, що зустрічаються в місцях життя людей. Для боротьби з ними досить розсипати порошок бору там, де найбільш часто помічалися шкідники. Можна змішати засіб з деякою кількістю борошна, щоб змусити комах з’їсти речовину. Такий спосіб знищення шкідників набагато безпечніший, ніж сучасні хімічні засоби. Деякі відзначають, що борна кислота не здатна впоратися з великою кількістю комах. Якщо зараження квартири сталося давно та комахи активно розмножилися, доцільніше буде придбати більш дорогий засіб, здатний отруїти велику кількість шкідників відразу.
  • У деяких європейських країнах борна кислота реалізується в харчовій промисловості під виглядом добавки Е284 як консервант м’ясної та молочної продукції, пива, ікри. На території більшості країн СНД вона не вважається безпечною для вживання, а тому заборонена до застосування. Всьому виною її здатність накопичуватися в органах та тканинах, особливо при проникненні через слизові.
  • Також борна кислота використовується в промисловості. Вона потрібна при виробництві кераміки, оптоволокна, скла, деяких інших речовин та матеріалів.
  • Ще одна унікальна область застосування борної кислоти пов’язана з деревною промисловістю. Її додають в антипірени, здатні ефективно захистити дерево від вогню.

Використання борної кислоти від прищів

Багато хто знає для чого потрібна борна кислота в косметології. Саме вона є найпростішим, дешевим, але ефективним засобом від прищів на шкірі. Показаннями до застосування в цьому стають будь-які прищі, а також вугрі й надмірно жирна шкіра обличчя. Борна кислота володіє властивостями, які здатні глибоко очистити шкіру, буквально випалюючи прищі, дезинфікуючи закриті пори. Така агресивна дія може не підійти людям з чутливою шкірою. При виникненні сильного роздратування, неприємних відчуттів, слід переглянути необхідність використання борної кислоти.

Для обробки шкіри обличчя від прищів найкраще використовувати спиртовий розчин борної кислоти. Зазвичай достатньо протирати проблемні ділянки лікарським засобом один раз на добу. При більш частому використанні шкіра ризикую стати сухою та роздратованою.

Протипоказаннями для такого лікування шкіри вважаються хвороби нирок. Так само не слід використовувати препарат на великій ділянці шкіри, оскільки це може привести до симптомів інтоксикації, описаним вище.

Важливий момент, після першого застосування борної кислоти в якості засобу для чищення шкіри, кількість прищів на ній може дещо зрости. Це нормальна реакція та при продовженні лікування вона проходить.

Використання борної кислоти для вух

Досить часто лікарський препарат призначається при отиті: як зовнішньому, так й середнього вуха. Для лікування потрібно закопувати борну кислоту безпосередньо в вуха, що зручніше робити зі спиртовим або водним розчином лікарського засобу. Якщо ж під рукою є тільки порошок борної кислоти, розчин можна приготувати самостійно. Для цього потрібно 1 столова ложка речовини й 118 мл дистильованої води. Виникає питання: як відміряти таку кількість? Якщо зі 100 мл все більш-менш зрозуміло, то як виміряти ще 18? Тут все просто. Додайте в уже отримані 100 мл ще дві столові ложки води та отримаєте приблизно потрібну кількість. Клінічні дослідження показали, що ефективність такого домашнього розчину не поступається готовим за медичними показниками.

Зазвичай для лікування отиту буває досить капати 2-3 краплі розчину в хворе вухо вранці та ввечері протягом декількох днів. Однак слід пам’ятати, що борна кислота не повинна використовуватися без іншого комплексного лікування, призначити який слід лікарю-отоларингологу. В іншому випадку, гостра форма хвороби може перейти в хронічну та продовжать з’являтися в майбутньому. Лікування отиту борною кислотою не рекомендується дітям до 1 року. Для цього краще використовувати інші безпечні препарати, розроблені спеціально для лікування вушних інфекцій. Фахівці відзначають, що борна кислота особливо добре допомагає при захворюваннях вушного проходу та барабанної перетинки.

При виникненні на тлі лікування отиту борною кислотою будь-яких побічних ефектів або посилення симптомів інфекції, слід припинити використання лікарського засобу та звернутися за медичною допомогою до лікувальної установи. В іншому випадку високий ризик виникнення незворотних порушень слуху.

Незважаючи на тривалу історію існування, борна кислота на сьогоднішній день є суперечливим лікарським препаратом і її використання повинно бути погоджено з лікарем. Токсикологи не дарма відносять борну кислоту до групи загальноклітинних отрут. Справа в тому, що відхилення її кількості в організмі від стандартної норми практично відразу призводить до розвитку дуже серйозних побічних ефектів. Для цього достатньо змінити час застосування препарату на кілька годин. Результатом стане накопичення у внутрішніх органах надмірно великої кількості діючої речовини, вивести яку самостійно організму не під силу. Тому протягом усього курсу лікування кон’юнктивітів, отитів, інших інфекційних захворювань лікарським засобом борної кислоти, дотримуйтеся стабільного графіка. Не використовуйте препарат без рекомендації лікаря або довшго періоду, який був призначений фахівцем. У разі правильного використання борної кислоти ви можете розраховувати на надійний стійкий результат, що не виявляє істотного впливу на здоров’я.

Сучасна медицина знає безліч випадків, коли отруєння борною кислотою призводило до летального результату. Для цього виявлялося достатньо використовувати лікарський засіб протягом усього 5 днів. Уважно стежте за власним самопочуттям або станом хворого, який піддається лікуванню за допомогою борної кислоти. Важливо не упустити появу токсичних ефектів та вчасно відмінити препарат. Якщо вважаєте, що ризик застосування борної кислоти занадто великий та не окупається дешевизною препарату, проконсультуйтеся з фахівцем з питання призначення нової схеми лікування, що використовує в своїй основі більш сучасні антимікробні засоби. Борну ж кислоту використовуйте на дачі, де вона може бути по-справжньому корисною.

Ціна препарату борна кислота

Порошок та розчин борної кислоти проводиться багатьма фармацевтичними підприємствами, в тому числі Ярославською фармфабрикою, компанією Оновлення ПФК. Тому питання де купити препарат зазвичай не виникає. Знайти засіб можна в звичайних аптеках. Крім цього, виробництвом борної кислоти займаються й промислові підприємства, які здійснюють продаж оптом. В цьому випадку борна кислота використовується в металургійній промисловості, ливарному виробництві.

Сам по собі препарат відноситься до недорогих лікарських засобів, доступним кожній людині. Можливо саме з цим пов’язаний той факт, що борна кислота, як й раніше присутня в домашній аптечці як антисептик. Однак, по можливості, від придбання цього засобу в лікувальних цілях краще відмовитися на користь більш сучасних та безпечних засобів, серед яких є приблизно рівні за вартістю антимікробні препарати.

Щоб відповісти на питання скільки коштує борна кислота, слід врахувати, що головним ціноутворюючим фактором є форма випуску лікарського засобу. Порошок борної кислоти коштує трохи дешевше, ніж спиртовий розчин для зовнішнього застосування. У продажу також можна зустріти мазь з борною кислотою. Її ціна трохи вище, ніж у інших форм випуску препарату, але вона зручна для лікування деяких захворювань.


Увага!

Використання Борна кислота без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.