Церукал

Фармакологічна група: Лікування ШКТ, Препарати для шлунково-кишкового тракту

Класифікація: A03FA01

Міжнародна назва: Cerucal

Діюча речовина: Метоклопрамід

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Церукал є медпрепарат синтетичного типу, який використовується для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту. Ліки мають яскраво виражену дію від блювоти та гикавки. Відноситься до блокаторів дофамінів та рецепторів, на чому й заснований принцип його дії. Церукал досить потужний препарат, який має ряд протипоказань до застосування та побічні ефекти. Його застосування пов’язане з ризиками, тому всі його форми відпускаються за рецептом.

Церукал: інструкція із застосування

Ліки застосовують тільки за призначенням лікаря в точно зазначених дозах та формі випуску. В аптеках можна купити цей препарат у вигляді таблеток або розчину для ін’єкцій. Ефективність терапії прямо залежить від чіткого виконання лікарських приписів, включаючи відмову від речовин, які можуть тим чи іншим чином вплинути на роботу активної речовини препарату.

Таблетки Церукал

Застосування таблеток пов’язано з підвищеними ризиками побічних реакцій, тому їх призначають тільки на періоди короткочасної терапії – максимум на 5 діб. Таблетки приймають строго перед їжею та не розкушують. Терапевтична доза для дорослих становить 10 мг до 3 рази на день. Дітям призначається дозування виходячи з пропорції 0,1 мг на один кілограм маси тіла з аналогічною частотою застосування. Максимальна доза становить 0,5 мг препарату на один кілограм маси тіла дитини на добу.

Ампули Церукалу та дозування

Використання уколів Церукалу можливо як внутрішньом’язово, так й внутрішньовенно. Дорослим та дітям від 14 років призначають по одній ампулі 3 рази на добу. Дітям до 14 років препарат призначають виходячи з пропорцій 0,1 мг метоклопраміду на один кілограм маси тіла. При наявності ниркових захворювань, дозу необхідно підбирати індивідуально.

Аналоги Церукалу

Існує можливість купити препарати, аналогічні за складом та дією з Церукалом. В першу чергу до таких належить звичайний Метоклопрамід. Також серед аналогів можна виділити Домперидон та Пассажікс. Аналоги можуть коштувати трохи дешевше оригінального Церукалу, але при цьому можуть володіти деякими відмінностями в плані ефективності. З приводу вибору підходящого препарату необхідно порадитися зі фахівцем, що спостерігає перебіг хвороби пацієнта.

Аналоги та замінники препарату Церукалу можуть відрізнятися не тільки корисними властивостями, а й наявністю розширеного набору побічних ефектів. Також можлива наявність додаткових протипоказань. Як правило, замінники мають менш виражений терапевтичний ефект, але багато що залежить від правильного дозування та грамотного підходу до лікування.

Ціна Церукалу

Препарат відноситься до цінової категорії вище середньої, причому ампули з розчином коштують набагато дорожче таблеток. Це обумовлено більш яскравим ефектом від уколів, тому для лікування серйозних станів краще купити саме розчин для ін’єкцій. Якщо є бажання заощадити, можна скористатися пропозиціями аптек по аналогам та замінників оригінального Церукалу, але з обов’язковим погодженням лікуючого лікаря.

Фармакологічні властивості

Блокатор рецепторів Церукалу складається з метоклопраміду гідрохлориду з рядом допоміжних речовин. Він суттєво послаблює чутливість нервів, відповідальних за передачу імпульсів від дванадцятипалої кишки до блювотного центру мозку. Препарат надає регулюючу дію на активність верхнього відділу шлунково-кишкового тракту, підвищує тонус шлунка, сприяє прискоренню спорожнення кишківника, а також стимулює його перистальтику.

Застосування Церукалу перешкоджає розвитку гастростазу, допомагає нормалізувати жовчовиділення, а також знижує ризик розвитку жовтяниці. Протиблювотні властивості ліків виявляються виключно у вигляді блокування імпульсів нервів від шлунково-кишкового тракту, тому блювоту вестибулярного або психогенного характеру їм лікувати неможливо.

Терапевтична дія Церукалу досягається протягом 30-60 хвилин з моменту прийому. Ефект зберігається приблизно 12 годин. Виводиться з сечею.

Показання та протипоказання

В першу чергу серед показань до застосування цього препарату виділяють нудоту та блювоту різного генезу.

Також препарат призначають за наявності таких недуг:

  • Парез шлунка внаслідок цукрового діабету;
  • Дискінезія жовчовивідних шляхів;
  • Атонія та гіпотонія шлунково-кишкового тракту в тому числі і як результат хірургічного втручання;
  • Функціональний стеноз воротаря, рефлюкс-езофагіт.

Також ліки призначають з метою посилення перистальтики для проведення досліджень шлунково-кишкового тракту, а також для спорожнення кишківника з метою полегшення зондування. В цьому випадку препарат призначають в малих дозах приблизно за один день до проведення досліджень.

Церукал має суттєвий ряд протипоказань та обмежень. Серед основних відзначаються кровотечі у відділах шлунково-кишкового тракту, непрохідність та перфорація. Не слід призначати препарат особам з високою чутливістю до метоклопраміду, а також пацієнтам, які страждають на епілепсію та рухові розлади. Серйозним протипоказанням вважається наявність пролактинзалежної пухлини. Ряд протипоказань досить великий, причому для окремих категорій пацієнтів, таких як підлітки або люди похилого віку, деякі протипоказання можуть бути критично серйозними.

Препарат не призначають жінкам у перший триместр вагітності, а також годуючим матерям й дітям у віці до 2 років. З обережністю призначають ліки дітям від 2 до 14 років, особам з підвищеною чутливістю до прокаїну, що страждають артеріальною гіпертензією, хворим на бронхіальну астму, а також пацієнтам з різноманітними патологіями в роботі печінки. Зниження функції нирок не є протипоказанням, але таким пацієнтам призначають істотно зменшені дози.

Застосування Церукалу може викликати деякі побічні ефекти, наприклад, втома, запаморочення, безсоння, головний біль та неспокій. У пацієнтів молодшого віку можливі мимовільні скорочення м’язів обличчя та шиї (дискінетичний синдром). Можлива поява спазмів м’язів, гіпертонусу, спастичної кривошиї. У хворих похилого віку в одиничних випадках спостерігається розвиток нейролептичного синдрому важкої стадії, а також паркінсонізму (при тривалому прийомі).

В якості побічних ефектів спостерігається тахікардія, гіпотензія та гіпертензія. Можливий розвиток запору або діареї. Тривале застосування Церукалу може викликати порушення менструального циклу у жінок та порушення ерекції у чоловіків. При виникненні подібних симптомів препарат скасовують. При виникненні будь-яких побічних ефектів необхідно відразу ж проконсультуватися з фахівцем, щоб уникнути розвитку патологічних станів.

Взаємодія з іншими препаратами

Застосування Церукалу серйозно знижує швидкість абсорбції інших препаратів, таких як Циметидин та Дігоксин, й навпаки, прискорює абсорбцію етанолу, парацетамолу та ряду антибіотиків. Застосування антихолінергічних препаратів знижують ефективність вже самого Церукалу, точніше його діючої речовини метоклопраміду. За великим рахунком, застосування будь-яких ліків під час лікування необхідно обов’язково погоджувати з лікарем.

Ліки змінюють активність антидепресантів та симпатоміметиків, його не призначають одночасно з седативними препаратами та нейролептиками. В час лікування слід виключити вживання алкоголю, в тому числі й в складі інших фармакологічних засобів.

Зберігання та особливі вказівки

Зберігають Церукалу в сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 30 градусів. Препарат відпускається лише за рецептом лікаря. Термін придатності ліків становить 5 років з моменту випуску. Вживання препарату з вичерпаним терміном придатності заборонено.

Під час лікування препаратом Церукал слід утриматися від роботи з машинами та механізмами, зокрема утриматися від керування автотранспортом. Не рекомендується приступати до робіт, які вимагають високого ступеня зосередження та швидкості реакції.

Під категорію пацієнтів, яким потрібна особлива увага під час застосування цих ліків потрапляють підлітки та особи з розладами в роботі нирок. Застосування Церукалу може бути пов’язано зі спотворенням лабораторних даних при дослідженні роботи печінки.


Увага!

Використання Церукал без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.