Цикорій

Фармакологічна група: Лікарські рослини (трави)

Класифікація: A10X X

Міжнародна назва: Cichorii

Діюча речовина: Цикорію корені

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Напевно, немає такої людини, яка б не пробував цикорій. Одним він припадає до смаку, інші віддають перевагу іншим напоям, треті беруть цикорій для отримання користі здоров’ю. Мало кому відомо, що ця рослина має безліч корисних властивостей. Однак перед тим як придбати цикорій в тому чи іншому вигляді необхідно поцікавитися, які показання та протипоказання він має.

Що таке цикорій?

Цикорій – це всім знайома рослина, з якої готується корисний напій. Стебла цикорію можна зустріти практично повсюдно – вони мешкають в полях, вздовж доріг та навіть на клумбах, за якими погано доглядають. Його можна використовувати як замінник кави, оскільки цикорій є більш корисним для здоров’я людини. Саме на цей напій звертають увагу ті люди, які прагнуть до здорового способу життя. Справа в тому, що ця рослина має безліч корисних елементів, які необхідні людському організму для нормального функціонування та гарного самопочуття.

В якості сировини сьогодні використовують в основному кореневище квітки під назвою цикорій звичайний. Після збору й очищення він піддається різним способам переробки й в підсумку можна отримати три види готового продукту:

Слід зазначити, що сьогодні існує два види цикорію – «бур’янистий» та «окультурений». Другий вид часто застосовується в кулінарії – листя цикорію можна класти в салат, а також інші кулінарні страви.

Властивості цикорію

Багато хто цікавиться – чим корисний цикорій? Насправді він має численні властивості, завдяки яким цикорій в тому чи іншому вигляді використовують у народній медицині.

Цикорій вважається простим бур’яном, однак, його так називають повністю незаслужено – рослина володіє величезною кількістю корисних якостей. Наприклад, в його складі міститься така речовина, як полісахарид інуліну – саме його в харчовій промисловості часто використовують безпосередньо в якості замінника цукру. За рахунок оптимального вмісту цукру напій з цикорію не потрібно підсолоджувати, та він дозволений навіть діабетикам, тому що в результаті прийому такого напою рівень глюкози в крові не піднімається. З тієї причини, що в складі цієї рослини є величезна кількість білкових речовин він здатний забезпечити організм необхідною бадьорістю.

У цикорії присутні такі речовини:

  • Тіамін. Він вкрай корисний безпосередньо для роботи серця, а також системи травлення та нервової системи.
  • Вітамін В2. Інша назва цієї корисної речовини – рибофлавін. Він грає важливу роль в репродуктивній функції людини, а також сприяє поліпшенню стану волосся, нігтів та шкіри.
  • Вітамін С. Активує імунну систему.
  • Каротин. Цей вітамін важливий для хорошої роботи пам’яті, зору, а також для підтримки шкіри в молодому та пружному стані.

Користь та шкода цикорію

Користь цикорію
Як було згадано раніше, цикорій має безліч корисних вітамінів та мінералів у своєму складі. У народній медицині цикорій часто призначають як потогінний, сечогінний таобов’язково жовчогінний засіб. Завдяки загальнозміцнюючим властивостям його нерідко застосовують в лікуванні такого недугу, як недокрів’я. Не менш корисним цикорій вважається й в лікуванні інфекційних та вірусних захворювань.

Цикорій, що має на своєму стеблі чарівну блакитну квітку, застосовується не тільки в якості напою – з рослини можна приготувати спиртову настойку, за допомогою якої добре лікуються різного роду рани та алергія, що виникла після укусу комахи.

Лікарі іноді призначають напій з цикорію тим людям, які страждають від нервових зривів, безсоння та постійних головних болів. Завдяки наявності в складі цього засобу інуліну цикорій рекомендують приймати також пацієнтам, що страждають від цукрового діабету. Справа в тому, що інулін сприяє зниженню рівня цукру безпосередньо в крові.

Крім усього іншого, цикорій приводить функцію підшлункової залози в норму. Дуже корисними вважаються його в’яжучі та судинорозширювальні властивості. Мало кому відомо, що корінь цикорію також володіє слабовираженим протипухлинним та жарознижувальним ефектом.

Корисні властивості цикорію дозволяють використовувати його й тим пацієнтам, які страждають від серйозних проблем з системою травлення. Багато років тому, цю цілющу рослину почали застосовувати в тих випадках, коли необхідно привести в норму мікрофлору кишківника. Крім того, завдяки особливим властивостям цикорію він використовується для профілактики запальних процесів безпосередньо в системі травлення. Ця рослина благотворним чином впливає й на зростання корисних біфідобактерій, а також на засвоєння кальцію в організмі. Нерідко цикорій приймають разом з шипшиною – таким способом ефективність засобу тільки збільшується.

Цикорій дуже корисний гіпертонікам – він здатний усунути таку проблему, як підвищений артеріальний тиск. Для цього можна використовувати мелений корінь рослини, а також його листя та квіти.

Цикорій при вагітності

Цикорій є дуже корисним напоєм й при вагітності, коли організму необхідно багато вітамінів та корисних речовин. Головне – це помірний прийом напою, оскільки цикорій в великих кількостях може навіть нашкодити. Цей засіб корисний під час вагітності тим, що має тонізуючу властивість, здатний виводити зайву рідину та токсини безпосередньо з організму. Крім того, цикорій здатний також усунути нудоту та печію, з якою стикаються практично всі жінки в цьому періоді. Напій можна вживати в чистому вигляді, а також додавати в молоко, яке завдяки великому вмісту кальцію корисне майбутній матері.

На відміну від вагітності, при грудному вигодовуванні цикорій приймати не рекомендують. Справа в тому, що він проникає в молоко та може викликати у дитини дуже сильну й серйозну алергію. Крім того, рослина також негативно впливає на лактацію в цілому, знижуючи її.

Діти повинні приймати цикорій у вигляді напою дуже обережно, оскільки він здатний викликати алергію.

Цикорій для зниження ваги

З тієї причини, що цикорій має низьку калорійність, його часто використовують для зниження ваги. У ньому є природний цукрозамінник, який також сприяє схудненню. Крім того, для схуднення необхідна й така деталь, як виведення токсинів та шлаків з організму, а також очищення крові.

Для ефективного зниження ваги за допомогою цикорію рекомендується дотримуватися правильного харчування. Хороші результати здатний принести такий спосіб приготування напою: 1 чайну ложку мелених коренів рослини необхідно залити 0,5 л окропу та тримати відвар на слабкому вогні не більше 10 хвилин. Далі відвар слід ретельно процідити за допомогою сита або марлі, а потім остудити. Прийом отриманого напою необхідно здійснювати не частіше 3 разів на день за півгодини до їди в кількості 100 грам за раз. Такий спосіб буде найбільш ефективним в боротьбі із зайвими кілограмами.

Шкода цикорію

Крім користі, цикорій може принести організму й деяку шкоду. Зокрема, це стосується тих випадків, коли людина зловживає цим напоєм та приймає його в дуже великих кількостях. Крім того, цикорій може принести шкоду тим людям, які мають певні хронічні недуги.

Протипоказання до застосування цикорію

Перед тим як пити цикорій необхідно поцікавитися, які протипоказання він має. Можна також порадитися зі своїм лікарем, який має досвід призначення цього засобу при певних недугах. Адже ця рослина є корисною далеко не для всіх людей. Якщо напій з цикорію буде приймати особа з хронічною хворобою, то незабаром він може зіткнутися з неприємними наслідками такого лікування. Цикорій не можна приймати в таких випадках:

  • дитячий вік до 3 років;
  • період лактації;
  • бронхіальна астма;
  • гострий або хронічний бронхіт;
  • захворювання, пов’язані з роботою судин;
  • варикозне розширення вен;
  • проблеми з функціонуванням жовчного міхура;
  • жовчокам’яна хвороба;
  • серцева недостатність та інші проблеми з роботою серцевого м’яза;
  • гіпотонія (цикорій сприяє зниженню тиску);
  • геморой;
  • виразки в ШКТ;
  • схильність до алергічних реакцій (в складі цикорію міститься велика кількість вітаміну С);
  • хронічний кашель;
  • різного роду захворювання печінки (це стосується інтенсивного прийому рідкого концентрованого продукту);
  • проблеми з психікою.

Пацієнт, який після вживання напою з цикорію почав скаржитися на погане самопочуття, слід відразу ж припинити його застосування та при необхідності звернутися до лікаря. Особливої ​​уваги вимагають такі стани, як виникнення раптової слабкості, запаморочення, прискорене серцебиття та нудота. Як правило, подібні явища виникають в тих випадках, коли у пацієнта є протипоказання до застосування напою.

Потрібно сказати, що не можна зробити однозначний висновок про шкідливість та корисність напою з такої рослини, як цикорій. Проте, негативні випадки впливу цикорію на організм людини практично невідомі. Люди, які брали його, кажуть виключно про користь цикорію для організму.


Увага!

Використання Цикорій без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.