Цитрамон

Фармакологічна група: Анальгетики (Болезаспокійливі), Знеболюючі. Анестетики і спазмолітики

Класифікація: N02BA71

Міжнародна назва: Citramon

Діюча речовина: Ацетилсаліцилова кислота, Кофеїн, Парацетамол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Цитрамон – відомий комбінований знеболювальний засіб, що надає не тільки аналгетичний, а й жарознижуючий, протизапальний ефект. Препарат користується великою популярністю серед населення. Перед вживанням необхідно знати всі особливості цього засобу, його протипоказання, негативні реакції.

Таблетки Цитрамон: інструкція для застосування

Хоча Цитрамон вважається безрецептурним препаратом і вільно реалізується, не варто безконтрольно вживати його без рекомендації лікаря. Засіб слід приймати суворо за інструкцією, виконуючи всі вказівки терапевта.

Як правило, схема лікування у дорослих і дітей від 14-15 років передбачає вживання 1-2 таблеток після їжі з невеликою кількістю води. Препарат приймають не частіше ніж один раз на 6-8 годин. В добу можливе застосування до 6 таблеток ліків без істотної шкоди.

Якщо препарат приймається як засіб для боротьби з лихоманкою, його можна пити до 3 днів, а якщо як анальгетичний – не більше 5 днів. Категорично заборонено збільшення дозувань Цитрамону вище рекомендованих, крім випадків, якщо подібні дії приписані лікарем. Слід зазначити, що якщо намагатися лікувати головний біль Цитрамон більше допустимого терміну, то вона тільки посилиться.

Беручи Цитрамон, пацієнти повинні враховувати ряд особливостей цього препарату, які будуть розглянуті нижче.

Склад Цитрамону

Існує багато виробників, які випускають Цитрамон.

У них дещо відрізняється склад, але завжди залишаються базовими наступні речовини:

  • Ацетилсаліцилова кислота в кількості 0,24 г. Це протизапальна речовина нестероїдного типу, що знімає запалення, яке знижує проникність капілярів, прямо впливає на гіпоталамічний центр терморегуляції, робить кров рідшою, зменшує біль.
  • Парацетамол – 0,18. м Раніше використовувався фенацетин, але після заборони цієї речовини він був замінений на парацетамол, який ще більше підсилює жарознижуючий ефект і знижує біль.
  • Кофеїн – 0,03 м. З огляду на цю речовину у складі, багато хто ставить питання: підвищує або знижує тиск Цитрамон? Адже цей алкалоїд підсилює серцебиття, підвищує тонус судин, стимулює ЦНС, а й розширює судини. Дослідження вказують, що завдяки кофеїну тиск підвищується лише незначно.

Цитрамон: від чого можна приймати препарат

Таблетки Цитрамон – ненаркотичні анальгетики. Вони знижують температуру, запалення, біль. Крім того, за рахунок наявності кофеїну знижується втома, підвищується працездатність.

Зважаючи на це препарат показаний при наступних випадках:

  • головний біль;
  • невралгія;
  • біль в м’язах, суглобах;
  • хронічна мігрень;
  • ломота в тілі при грипі, застуді;
  • лихоманка;
  • біль при менструації та ін.

Якщо у пацієнта сильний біль, Цитрамон йому не допоможе, оскільки він може усунути лише слабкі прояви больового синдрому.

Цитрамон П та інші аналоги препарату

На сьогодні існує кілька аналогів Цитрамону, що мають ідентичний, а також дещо видозмінений склад. Розглянемо їх докладніше:

  1. Цитрамон П. Ці ліки на основі базових компонентів Цитрамону. Завдяки вдалому поєднанню кофеїн прискорює ефект НПЗЗ. Але потрібно завжди пам’ятати, що дітям засіб протипоказано аж до 15 років через наявність в ньому АСК. Дорослим показано 1-2 таблетки препарату тричі на добу з перервою в 6 годин.
  2. Цитрамон Форте. Цей препарат відрізняється підвищеним вмістом діючих речовин. Використовується для швидкого зняття сильного болю. Зазвичай його приймають по 2 таб. Наприклад, в лікарні можуть прописати Цитрамон Форте від зубного болю або головний. Препарат відрізняється тим, що дозування всіх розміщених в ньому речовин збільшена в 1,5 рази.
  3. Цитрамон-Дарниця. Один з найбільш популярних аналогів. У цього Цитрамону інструкція аналогічна, як і в інших, але склад препарат трохи відрізняється. Крім зазначених раніше речовин тут є і лимонна кислота в дозуванні 0,006 м
  4. Цитрамон Ультра. Це таблетки, які покриті оболонкою зі спеціальної плівки (їх ще називають капсулами).
  5. Цитрамон Боримед. Ще один аналог Цитрамон, який також можна пити не більше 7 днів по 3-4 таблетки на добу. Його призначають при слабкому і середньому болю.
  6. Цитрамон Лект. Ще одна безрецептурних альтернатива Цитрамон, який протипоказаний дітям, а дорослі його можуть застосовувати при головному або зубному болі.

Інші відомості про препарат Цитрамон: ціна, умови зберігання, відгуки

Цитрамон вважається одним із самих бюджетних препаратів. Це одна з причин його популярності. Продається засіб в блістерах по 6 таблеток, які мають коричневу неоднорідну структуру (за рахунок включень какао). Таблетки необхідно зберігати в темному прохолодному місці, яке віддалене від дітей.

Цитрамон не рекомендується приймати тривалий час. Якщо ж лікар призначає препарат курсом, необхідно регулярно виконувати аналіз крові, приходити на огляд, контролювати стан печінки та артеріальний тиск.

Крім того, компоненти цього препарату можуть впливати на дію інших лікарських засобів. А це означає, що перед призначенням Цитрамону, варто повідомити лікаря про інші захворювання, які є в анамнезі. Наприклад, якщо приймати Цитрамону з протизгортаючими препаратами, дія останніх буде посилено. Препарат пригнічує ефект гіпотензивних, протиподагричних та сечогінних речовин. Також Цитрамон збільшує кількість і вираженість побічних ефектів глюкокортикостероїдів.

Якщо одночасно приймати Цитрамон та чай з кавою, можливо прояв симптомів передозування кофеїном, оскільки ця речовина надійде у кров в надмірній кількості. Зважаючи на це під час лікування препаратом варто відмовитися від цих напоїв, а замість цього запивати таблетки лужною мінеральною водою.

Також слід пам’ятати, що Цитрамон підсилює ефект препаратів, що зменшують згортання крові та агрегацію тромбоцитів, збільшує кількість побічних ефектів від прийому метотрексату та сульфонілсечовини. Цитрамон не рекомендується вживати разом з барбітуратами, протисудомними препаратами, саліцилатами, Рифампіцином.

Крім того, несумісний з Цитрамоном й алкоголь. Якщо ці дві речовини приймати разом, ймовірність шлунково-кишкової кровотечі значно підвищиться.

В цілому, пацієнти досить позитивно відгукуються про ефективність і безпеку Цитрамону, а також препаратів з аналогічним змістом. Крім того, даний засіб досить популярний завдяки своїй доступній ціні. Його можуть дозволити собі будь-які категорії населення, навіть найбідніші. А це означає, що Цитрамон – ефективний та недорогий лікарський засіб, який дозволяє зняти слабкий та середній біль у різних частинах тіла.

Вплив Цитрамону на тиск

Часто пацієнти цікавляться, як Цитрамон впливає на тиск у кровоносних судинах, адже він містить кофеїн, тонізуючий стінки судин та збуджуючий симпатичну периферичну систему. І дійсно, часто цей препарат викликає гіпертензію у незначних кількостях. Особливо уважними варто бути тим, хто п’є багато кави або чаю та паралельно приймає Цитрамон. В їх організм кофеїн надходить в більш високій кількості.

Що ж стосується тих, хто страждає від зниженого тиску, при відсутності протипоказань вони можуть навіть вжити таблетку даного засобу для приведення тонусу судин в норму.

Цитрамон при вагітності

Ще одна особливість препарату – його вплив на вагітність. Адже жінки в цей час не менше страждають від головного болю. Інструкція вказує, що в 1 і 3 триместрі Цитрамон протипоказаний, оскільки можливий негативний вплив на плід.

Так, в перший триместр всі органи дитини тільки починають формуватися. І якщо з кров’ю в дитячий організм надійде ацетилсаліцилова кислота, можливий розвиток тератогенних ефектів. Дитина народиться з аномаліями – вовчою пащею, заячою губою та іншими можливими проблемами.

У другому триместрі, який не вказано в переліку протипоказань, препарат також важливо приймати обережно. Лікар його може призначити тільки у тому випадку, якщо ризик виправданий, адже органи як і раніше продовжують формуватися. А Цитрамон може розріджувати кров та знижувати швидкість її згортання.

У третьому триместрі прийом препарату протипоказаний через те, що дія ацетилсаліцилової кислоти може викликати кровотечу і сильну втрату крові. Крім того, прийом Цитрамону може привести до закриття аортальної протоки або до слабкої родової діяльності. З огляду на все вищесказаного даний препарат категорично не рекомендується для вживання вагітними.

Цитрамон при грудному вигодовуванні

Жінкам, які вигодовують дітей грудним молоком, не варто вживати Цитрамон. Адже ацетилсаліцилова кислота проникає і в молоко, передаючись разом з ним немовляті. В результаті у нього можуть спостерігатися проблеми з синтезом тромбоцитів, спонтанні кровотечі, проблеми з роботою печінки, блювота та інші порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, синдром Рея, алергія та інші проблеми.

Саме тому Аспірин та інші препарати на основі відомої АСК, заборонено приймати дітям молодше 14-15 років.

Що стосується кофеїну, то цей алкалоїд викликає у дитини всілякі порушення сну, надлишкову збудливість, занепокоєння, зригування. Таким чином, Цитрамон не варто вживати вагітним, якщо вони хочуть позбутися від головного болю. Замість цього можна застосовувати масаж, ароматерапію та інші засоби. В крайньому разі можна випити Парацетамол.

Цитрамон дітям

Як вже було неодноразово зазначено, дітям до 14 років категорично заборонено приймати Цитрамон, оскільки він може надати виражений негативний ефект. Так, найважчим наслідком подібного лікування може бути розвиток синдрому Рея. Це пов’язано з попаданням всередину АСК при циркулюванні вірусних збудників у кровотоці (грип, вітрянка, застуда та ін.).

Синдром Рея відомий тим, що при ньому значно вражається печінка та ЦНС. Значно пригнічується синтез тромбоцитів, що призводить до частих кровотеч та розвитку геморагічного діатезу. При цій хворобі утворюються плями у вигляді точкових крововиливів у внутрішніх органах, шкірі та підшкірній клітковині. Також ацетилсаліцилова кислота призводить до появи виразок у слизовій шлунково-кишкового тракту. З огляду на таку велику кількість різних побічних ефектів не варто приймати Цитрамон в дитячому віці, а краще замінити його на інші знеболюючі препарати.

Протипоказання та побічні ефекти Цитрамона

Інструкція по застосуванню забороняє вживати Цитрамон в таких випадках:

  • недолік згортання крові, гемофілія, гіпопротромбінемія, геморагічний діатез та інші проблеми зі згортанням;
  • підвищена чутливість до компонентів препарату;
  • наявність бронхіальної астми та поліпозу носа;
  • подагра;
  • глаукома;
  • ниркова недостатність;
  • портальна гіпертензія;
  • недавно перенесена операція з втратою крові;
  • авітаміноз К;
  • вагітність, лактація;
  • ерозії, виразки та інші ураження шлунково-кишкового тракту, шлунково-кишкові кровотечі;
  • ішемічна хвороба серця, що протікає у важкій формі, виражена артеріальна гіпертензія;
  • вік до 14 або 15 років через імовірність розвитку важкого синдрому Рея у дітей, у яких циркулюють віруси в крові та підвищена температура;
  • дефіцит вироблення лактази, глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, непереносимість лактози, глюкозо-галактозна мальабсорбція та інші подібні патології;
  • агорафобія, паніка, клаустрофобія та інші тривожні розлади, підвищена збудливість, порушення сну.

Що стосується побічних дій, то Цитрамон в більшості випадків добре переноситься пацієнтами та не викликає негативних явищ.

Але в деяких випадках можливе наступне:

  • бронхоспазм;
  • нудота, блювота, біль у шлунку, виразкові та шлунково-кишкові кровотечі, а також інші проблеми зі шлунково-кишкового тракту;
  • шум у вухах;
  • шкірна алергічна реакція і навіть набряк Квінке;
  • розвиток печінкової та ниркової недостатності;
  • проблеми з зором.

У разі передозування побічні ефекти збільшуються. Так, хворого турбує нудота, блювота, біль у шлунку, дзвін у вухах, блідість шкіри, тахікардія, підвищена пітливість. У більш важкій формі спостерігаються судоми, загальмованість, колапс, сонливість, сильні кровотечі, спазм бронхів та ін.


Увага!

Використання Цитрамон без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.