Фортранс

Фармакологічна група: Лікування ШКТ, Проносні засоби

Класифікація: А06А D65

Міжнародна назва: Fortrans

Діюча речовина: Макрогол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Фортранс є проносним засобом, який дуже часто призначається при запорах. Особливо це стосується тих випадків, коли запор є тривалим, важким та не піддається лікуванню іншими ліками. Крім того, зазначений препарат рекомендують приймати перед деякими медичними дослідженнями та призначають при підготовці до оперативних втручань. Як і будь-який медикаментозний засіб, Фортранс має деякі протипоказання, при яких його приймати категорично не можна.

Інструкція по застосуванню Фортрансу

Форма випуску препарату – порошок, який необхідно розчиняти в воді й приймати всередину. Один пакетик ліків призначений для 1 літра чистої питної води, в якій ліки повинні бути розчинено повністю.

Ефективність Фортрансу пояснюється тим, що в його склад входять такі обов’язкові компоненти:

 • Натрію сульфат безводний;
 • Натріюбікарбонат;
 • Натрію хлорид;
 • Калію хлорид;
 • Поліетиленгліколь 4000 (макрогол);
 • Натрію сахарин (допоміжний компонент).

Фортранс – це досить відомий сьогодні проносний засіб, який можна застосовувати виключно дорослим пацієнтам. Його дозування встановлюється в індивідуальному порядку – на 15-20 кг маси тіла пацієнта припадає 1 літр ліків. Тобто, в середньому пацієнт повинен випити 3-4 літри розчину в два етапи (між прийомами можна зробити 1 годину перерви).

Підготовка до медичних досліджень може бути як одноетапною, так і двоетапною. При одноетапній підготовці пацієнт повинен випити 3-4 літри ліків ввечері перед процедурою (якщо процедура проводиться вранці наступного дня). Якщо хворому складно прийняти ліки відразу, що трапляється дуже часто, то він може розділити його на два прийоми по 1,5-2 літра.

Що стосується двоетапної підготовки до медичних досліджень, то вона дещо відрізняється від одноетапної. Увечері перед проведенням процедури пацієнт повинен випити 2-3 літри препарату, а другу його половину слід прийняти вранці наступного дня (1-2 літри). Слід зазначити, що останній стакан препарату повинен бути прийнятий не менше, ніж за 3-4 години до дослідження.

У нормі пацієнт повинен приймати 1-1,5 літра ліків в годину. Насправді це не складно, як може здатися на перший погляд – хворому таким чином потрібно приймати приблизно 1 склянку (250 мл) кожні 10-15 хвилин.

Якщо у хворого присутні певні захворювання, то лікар може коригувати дозування ліків і частоту його прийому.

Як було сказано раніше, препарат призначають тільки дорослим. Все пояснюється тим, що для хворих до 18 років Фортранс може виявитися небезпечним та малоефективним.

Особливість Фортрансу полягає в тому, що він не всмоктується в організм і, відповідно, не надходить в кров. Виведення препарату відбувається через пряму кишку в повністю незмінному вигляді.

Особливості застосування Фортрансу

Літні пацієнти повинні застосовувати ці ліки тільки під наглядом лікаря, оскільки пити його самостійно не рекомендують через можливість несприятливих наслідків. Особливо це стосується тих випадків, коли пацієнт похилого віку має досить слабке здоров’я.

Під час прийому Фортрансу слід враховувати, що через діарею, яку він викликає, може значно порушуватися всмоктування інших лікарських засобів. Також не потрібно забувати, що під час застосування ліків хворий може зіткнутися з побічними реакціями у вигляді алергії. Йдеться про анафілактичний шок, висипу, кропивниці та набряку Квінке. При найменших симптомах алергії на препарат слід терміново звертатися за медичною допомогою – деякі стани є вкрай небезпечними для життя і здоров’я пацієнта.

Якщо хворий страждає від електролітних аномалій, то йому ці ліки приймати не можна до тих пір, як вони не будуть усунені. При використанні лікарських засобів, що порушують водно-електролітний баланс, також не варто застосовувати Фортранс і його замінники.

Фортранс слід з великою обережністю застосовувати тим людям, які страждають від порушення ниркової функції або серцевої недостатності – через зайву воду, яка надходить в організм, у них може виникнути гострий набряк легенів. Це також стосується пацієнтів, які страждають неврологічними хворобами або розладами моторики – в іншому випадку можливе виникнення такого небезпечного для здоров’я та життя пацієнта явища, як аспіраційна пневмонія. При наявності таких проблем зі здоров’ям використання ліків має суворо контролюватися лікарем. Пацієнтам, які страждають на неврологічні та моторні захворювання, препарат вводять виключно через назогастральний зонд в той час, як вони займають сидяче або лежаче положення.

Застосування препарату під час вагітності, а також годування груддю, не рекомендовано. Річ в тому, що на сьогоднішній день немає достатньої кількості даних, що підтверджують безпеку препарату в першому та в другому випадку.

Протипоказання до застосування Фортрансу

Фортранс не можна назвати нешкідливим проносним засобом, оскільки його можна застосовувати далеко не всім. Перед застосуванням слід поцікавитися, які протипоказання має цей медикамент. В іншому випадку можна витратити гроші даремно або зовсім зіткнутися з серйозними наслідками у вигляді прояву побічних реакцій, що іноді становить неабияку небезпеку здоров’ю.

Препарат має такі протипоказання:

 • Серцева недостатність, що протікає у важкій стадії. Крім того, препарат не можна приймати та при наявності інших серйозних проблем безпосередньо в роботі серця.
 • Зневоднення, розвивається в будь-якій стадії.
 • Наявність такої патології, як повна кишкова непрохідність.
 • Розвинена карцинома.
 • Будь-які захворювання, пов’язані безпосередньо з порушеннями в роботі кишківника. Це стосується навіть найлегших захворювань, які супроводжуються будь-якими пошкодженнями цілісності слизової оболонки кишківника. До хвороб, які характеризуються ушкодженнями слизової кишківника, слід віднести неспецифічний виразковий коліт і обов’язково хвороба Крона.
 • Вік пацієнта до 18 років.
 • Зайва чутливість до компонентів препарату.
 • Больовий синдром в животі пацієнта, який виник з незрозумілої причини.
 • Перфорації в шлунково-кишковому тракті, а також їх загроза.
 • Коліт токсичного характеру, а також токсичний мегаколон.

Ціна Фортрансу

Фортранс є досить дорогим проносним препаратом, якщо порівнювати безпосередньо з іншими засобами аналогічної дії. Однак його висока ціна повністю виправдана ефективністю лікування – препарат діє швидко і м’яко.

Зазначений медикаментозний засіб можна купити в будь-якій аптеці, а також в онлайн-аптеці. Якщо його вартість виявилася для пацієнта дуже високою, то він завжди може підібрати дешевший замінник Фортрансу. При підборі проносного вкрай важливо звертати увагу на розділ «протипоказання» в інструкції по застосуванню, адже такого роду засоби можна приймати далеко не всім.

Аналоги Фортрансу

Фортранс є сучасним проносним засобом, за допомогою якого можна очистити кишечник без шкоди для водно-електролітного балансу в організмі. За рахунок цього його нерідко використовують і для схуднення. Якщо вірити відгукам, то Фортранс, очищаючи організм, позбавляє людину від зайвих кілограмів.

Незважаючи на таку ефективність і дієвість препарату, багато пацієнтів все ж вважають за краще вибирати його аналоги. Цьому можуть служити найрізноманітніші причини, головні з яких:

 • Специфічний смак препарату, який не всі переносять;
 • Висока вартість;
 • Наявність деяких протипоказань до застосування ліків, в тому числі й неможливість використовувати його безпосередньо в педіатрії.

До аналогів описуваного препарату відносяться ті засоби, в яких макрогол об’єднується безпосередньо з солями натрію і калію. Це необхідно для того, щоб під час очищення кишечника організм пацієнта не постраждав від будь-яких електролітних порушень. Якщо в складі проносних препаратів будуть відсутні такі речовини, то іони калію, хлору й натрію будуть просто вимиватися з організму, після чого їх необхідно заповнювати шляхом прийому спеціальних сольових розчинів.

Найбільш популярними аналогами Фортрансу є такі препарати:

Форлакс. Цей препарат є більш дешевим, якщо порівнювати безпосередньо з оригіналом. Разом з цим він має таку ж ефективність під час лікування, як і Фортранс. Форлакс має такі переваги: ​​низька вартість (майже в 2 рази), приємний цитрусовий смак і аромат, можливість застосування в педіатричній практиці.
Лавакол. Зазначений структурний аналог препарату також має нижчу вартість. Разом з цим, Лавакол має перелік протипоказань, серед яких – перфорації шлунково-кишкового тракту. Слід зазначити, що препарат може негативно позначитися на організмі вагітної, впливаючи також і на плід. Тобто, при вагітності його приймати не варто.
Фортеза Ромфарм. Даний замінник Фортрансу має ще нижчу вартість, ніж попередні варіанти. Він має такі ж показання до застосування, як і оригінал. Перед тим як приймати Фортезу Ромфарм слід поцікавитися, які протипоказання має цей препарат.
Осмоголь, Макрогол, Реалаксан, Транзіпег. Ці засоби також мають в своєму складі таку речовину, як макрогол. Крім того, їх показання і протипоказання практично ідентичні оригіналу. За рахунок цього представлені аналоги можна застосовувати при заборі, а також перед медичними дослідженнями та хірургічними операціями. Велика частина цих препаратів випускається у вигляді водорозчинного порошку, з якого необхідно готувати розчин безпосередньо перед вживанням.

Основна частина вищевказаних замінників Фортрансу не дозволена до застосування в дитячому віці, але деякі з них все ж показані дітям, починаючи від піврічного віку.

Фортранс, а також багато його замінників, мають побічні ефекти в результаті застосування. Якщо пацієнт під час прийому одного із зазначених ліків зіткнувся з ними, то він може скористатися іншими проносними препаратами, склад яких дещо відрізняється. Незважаючи на різницю в складі, такі препарати надають на організм той же проносний ефект. Це стосується наступних ліків:

 • Дуфалак;
 • Лактувіт;
 • Біофлоракс.

Застосовуючи Фортранс або його замінник, вкрай важливо дотримуватися всіх правил розведення та прийому препарату. Це стосується і проміжків часу між прийомами ліків. Крім того, під час використання проносного не слід застосовувати інші фармакологічні засоби (оскільки можна зіткнутися з передозуванням) та очисні клізми.


Увага!

Використання Фортранс без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.