Гліцин

Фармакологічна група: Невралгія, Ноотропи

Класифікація: N06BX

Міжнародна назва: Glycine

Діюча речовина: Гліцин

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Синтетичні лікарські речовини, склад яких базується на відсутніх в біотичному кругообігу хімічних сполуках, по своїй суті вважаються чужорідними для організму. Такі препарати є результатом виключно промислового виробництва.

При попаданні в макроорганізм, опиняючись «нерідними» йому, крім лікувального ефекту вони здатні викликати масу побічних реакцій. Таким способом організм проявляє своє неприйняття «чужого» з’єднання.

Інший розвиток терапевтичного процесу відбувається при попаданні в організм так званих метаболітних препаратів, які в своєму складі мають ті ж самі амінокислоти, що присутні й в організмі. Метаболіти сприймаються по-іншому – як «свої», організм приймає їх «із задоволенням».

Спрямований вплив речовин реалізується шляхом усунення відхилень в роботі природним шляхом, з мінімально можливою появою несприятливих ефектів. Метаболітна терапія практично не має протипоказань та оптимально підходить для тих прикордонних патологій, коли порушення метаболізму грає провідну роль в патогенезі хвороби і для цього є всі передумови, щоб обійтися без застосування класичних ксенобіотичних лікарських засобів. Також її призначення є обгрунтованим в комплексному лікуванні багатьох захворювань.

Широко відомим й активно використовуваним в медичній практиці регулятором метаболізму є гліцин у вигляді сублінгвальних таблеток. Його розробкою, вивченням та виробництвом протягом багатьох років займається Російський медичний науково-виробничий комплекс «біотика». Також випускають гліцин ряд менш відомих фармакологічних компаній.

Інструкція по застосуванню гліцину

Застосування гліцину показано при багатьох патологічних станах в різних областях медицини, а саме:

Природність, натуральність препарату забезпечує безпеку його застосування в будь-яких вікових категоріях – від новонароджених до людей похилого віку; під час вагітності та годування груддю. Єдиним протипоказанням до його призначення виявляється індивідуальна непереносимість компонентів препарату.

Відсутність у амінокислоти здатності до накопичення в тканинах та рідинах, швидкий розпад та постійна потреба в ній метаболічних процесів організму практично виключає вірогідність розвитку токсичного передозування. Надлишок сполуки виводиться з організму без наслідків. Даний факт, поряд з дешевизною медикаменту, створює сприятливі умови для його «довічного» використання – курси дозволено повторювати до 6 разів за рік з інтервалами в 10-14 днів.

Застосування в дозуванні, рекомендованої лікарем та зазначеної в інструкції до засобу, не спричинить за собою несприятливих наслідків. Значне перевищення дози може вплинути на артеріальний тиск, знизивши його, й викликати сонливість. Виникнення алергічних реакцій при прийомі біотика служить непереносимістю на деякі його компоненти, тому використання потрібно припинити.

Одночасне вживання амінокислоти з алкоголем знижує токсичний вплив останнього на організм, від чого сп’яніння настає повільніше та згладжується його вираженість. Деякі фахівці рекомендують поєднувати вживання спиртних напоїв з гліцином, щоб уникнути сильного сп’яніння.

Однак, дана ситуація має підводні камені – на тривалі застілля або запій цей механізм не поширюється, може привести до розвитку алкогольного отруєння або стану наркотичного сп’яніння.

Гліцин та гліцин Біо: в чому відмінності монопрепаратов і як їх приймати

Препарати, що мають в своєму складі гліцин, як єдину активну речовину, випускаються різними фармакологічними фірмами. Мають пероральну форму таблеток для розсмоктування. Необхідно повне розчинення таблетки саме в ротовій порожнині – під язиком або за щокою. При такому способі прийому речовина швидше всмоктується через дрібні капіляри в кров, відбувається всмоктування в повному обсязі. При традиційній же схемі перорального прийому станеться тільки часткове всмоктування амінокислоти та плюс ще трансформація в печінці, що знизить її біодоступність. Родоначальником всіх медикаментів, що містять амінооцтову кислоту, є гліцин від НМПК «Біотики». Дозування таблеток єдине і дорівнює 100 мг фармсубстанцій. З такою ж дозою кислоти та в аналогічній формі випускається препарат іншими Російськими фірмами: «Мосхімфарм» – під назвою «Гліцин-МФХП», «Озон» – з найменуванням «Гліцин-Біо».

Показання, протипоказання, області, вікові категорії та способи застосування у них ідентичні. Як їх приймати залежить від причини, що послужила приводом до призначення гліцину, і віку пацієнта:

  • При ураженнях ЦНС з емоційною лабільністю та підвищеною збудливістю, при вегето-судинній дистонії, невротичних розладах, психоемоційних напруженнях, розладах адаптації, зниженні працездатності фізичної та розумової, дітям старше 3 років із затримкою психічного розвитку та підліткам з афективними розладами, девіантною поведінкою – по 100 мг 2-3 рази на день, протягом 14-30 днів. Добова доза становить 300 мг, на курс – 4,2 – 9г.
  • При порушеннях сну – по 50-100 мг за 20-30 хв до сну або безпосередньо перед сном.
  • Дітям у віці до 3 років при різних показаннях призначають по 50-100 мг 2-3 рази за день протягом 7-14 днів, в наступні 7-10 днів – по 50 мг 1 раз на добу. Добова доза дорівнює 100-400 мг, курсова – 2-2,6г.
  • При наявності клінічної  гострої церебральної ішемії протягом 6 годин від появи перших симптомів одномоментно поміщають сублінгвально або трансбуккально 10 таблеток гліцину. Протягом наступних 5 днів – 10 таблеток на добу за кілька прийомів, наступні 30 днів – по 100 мг тричі на добу.
  • При стані алкогольної абстиненції – по 100-200 мг на прийом кожні 1,5 години, не більше 1 г речовини на добу. Курс – від 7 днів до 1 місяця.
  • Для зниження тяги до спиртних напоїв, наркотичних речовин – по 100 мг двічі або тричі на добу протягом 30 днів, через 7-14 днів можливе повторення курсу.

«Гліцин-Канон» – монопрепарат, що містить 250 мг амінокислоти, випускається російською фармакологічною організацією «Канонфарма». Показання аналогічні іншим гліцинним препаратам, але через більший вміст активної речовини має дещо інший режим дозування та курс застосування.

Гліцин Форте: в чому особливість засобу та як його приймати

Гліцин Форте проводиться російським фармацевтичним підприємством «Евалар» та позиціонується, як біологічно активна харчова добавка. Додатково слово «форте» в найменуванні засобу вказує на більш «потужний» склад. Це дійсно так. БАД має більш високе дозування самого гліцину – 300 або 500 мг, та доповнений комбінацією вітамінів з групи B – B1, B6 і B12. Таке поєднання не випадкове.

Саме ці вітаміни володіють нейротропним впливом, а при спільному застосуванні підсилюють дію один одного, надаючи більш виражений ефект, ніж від застосування окремо. Зазначені вітаміни беруть участь в побудові тіл та відростків нейронів, мієлінової оболонки нервових волокон; беруть участь у здійсненні нейротрансмісії; беруть участь у метаболізмі нейромедіаторів. Тому комбіноване застосування аміноуксусної кислоти з нейротропними вітамінами обіцяє високу ефективність лікування.

Гліцин Форте має форму таблеток для розсмоктування, які відрізняються дозою амінокислоти – 300 або 500 мг, та кількістю в упаковці – 20 або 60 шт. Показання до застосування БАДа аналогічні таким для Гліцину, описаним вище. Через розширення складу збільшується коло побічних явищ та протипоказань, від чого інколи зменшуються можливості використання.

Застосування його протипоказано не тільки при непереносимості аміноуксусної кислоти, але і при гіперчутливості до вітамінів групи B, що зустрічається частіше. Знову ж, саме через вітамінні добавки збільшується ймовірність розвитку несприятливих явищ, в тому числі при передозуванні, у вигляді алергічних та диспепсичних реакцій. Також можливе падіння артеріального тиску та сонливість. Спосіб застосування та дозування відрізняються від монопрепаратов Гліцину (по 0,1 г) використанням меншої кількості таблеток на разовий, добовий та курсовий прийом. Прийом здійснюється під час їжі. Дозволена харчова добавка до застосування у дітей різного віку, вагітних та жінок, що годують тільки після консультації з лікарем.

Фармакологічні ефекти метаболізму гліцину

Гліцин – це медпрепарат, діюча речовина якого представлена аналогом природної амінокислоти (аміноуксусної). Фармакологічна субстанція виходить в промисловому виробництві за допомогою вилучення з білкових гідролізатів (соєвого або хрящового від великої рогатої худоби); методом біологічного або хімічного синтезу. Властивості з’єднання повністю ідентичні властивостям замінної аміноуксусної кислоти. Засіб виступає метаболітом, відновлюючи кількісний недолік амінокислоти та регулюючи її природне утворення в організмі. Заповнюючи дефіцит аміноуксусної кислоти, оптимізує всі метаболічні процеси, в яких вона бере участь.

Гліцин бере участь в синтезі наступних речовин:

  • Порфіринів – гемоглобін, цитохроми, каталази та ін.
  • Глутатіону. У складі антиоксидантної системи глутатіон нейтралізує вільні радикали; регулює баланс окисно-відновних процесів в клітці; підвищує ефективність енергетичного балансу клітин; сприяє виробленню ферментів печінкою; бере участь у захисті клітин від негативного впливу токсинів, канцерогенів.
  • Пуринових нуклеотидів. Підтримка їх оптимальної концентрації необхідна для своєчасного оновлення нуклеїнових кислот та білків, тобто для правильного росту тканин.
  • Кератину – білка кісткової, хрящової тканини; та колагену, еластину – білків епідермісу.
  • Фосфоліпідів, які є будівельним матеріалом для всіх клітинних мембран.

Завдяки комплексу загальнометаболічних та центральних впливів гліцину, проявляються такі фармакологічні ефекти препарату:

  • Антігіпоксантним. В умовах недостатнього надходження кисню в клітину блокується ферментний комплекс дихального ланцюга, вироблення енергії клітиною скорочується, розвивається енергодефіцит. Гліцин активізує ферментну систему, знімаючи блокаду, та нормалізує окисне фосфорилювання, відновлюючи необхідний тканинний біоенергетичний рівень.
  • Детоксикаційний. Гліцин має здатність неспецифічної кон’югації токсичних речовин. В результаті взаємодії амінокислоти з токсинами утворюються менш токсичні продукти.
  • Антиоксидантний. Реалізується завдяки участі в синтезі глутатіону, який в перших рядах стоїть на захисті клітини від дії вільних радикалів. При надходженні гліцину в організм також скорочуються обсяги утворення вільних радикалів за рахунок гальмування вільнорадикального окислення ліпідів шляхом активації антиоксидантних ферментів. Здатність клітин протистояти умовам окисного стресу зростає.
  • Анксиолітичний. Кислота має властивість центрального гальмування. Будучи центральним нейромедіатором гальмівного типу дії, кислота зв’язується з гліциновими рецепторами, пригнічуючи нейротрансмісію. Пригнічується адренергічна активність структур головного та спинного мозку за рахунок активації постсинаптичного гальмування. На ділі механізм проявляється протитривожними та нормотимічними ефектами.
  • Ноотропний. Реалізується завдяки здатності гліцину надавати стимуляцію глутаматних NMDA-рецепторів, які відіграють істотну роль в процесах навчання та запам’ятовування. Також ноотропний ефект доповнюється за рахунок загальнометаболічного впливу речовини шляхом підвищення енергетичного балансу клітин.
  • Гальмівний вплив на спинномозкову трансмісію проявляється усуненням м’язового гіпертонусу та гіперкінезів.

Різноманіття терапевтичних ефектів природньої для людського організму кислоти визначає активне використання гліцину в психіатричній та неврологічній практиці, наркології, педіатрії, кардіології та загальнолікарської практиці. Застосування його обгрунтовано як засіб, що обмежує негативний вплив стресу та підвищує адаптаційні здатності клітин та макроорганізму в цілому.

Ціна на препарати гліцину

Скільки коштує той чи інший засіб, активною субстанцією якого є гліцин, залежить від складу препарату та обсягу упаковки. Монопрепарати гліцину від різних виробників мають невисоку та практично однакову ціну. Наявність в складі вітамінної добавки помітно збільшує вартість речовини – Гліцин Форте в кілька разів дорожче простого Гліцину, наприклад, від «Озону». Дешевшим аналогом комбінації гліцину з вітамінами є «Гліцин Екстра» від «Фармстандарт», що містить в 1 таблетці 600 мг амінокислоти та вітамін B1, B6 і B12. При його курсовому застосуванні ціна лікування виявиться вигіднішою.

Аналоги препарату

  • Інстенон. Найчастіше використовується в зв’язку з лікуванням захворювань головного мозку. Також допомагає впоратися з виниклими проблемами, викликаним старінням людського організму. До його особливостей можна віднести те, що препарат купується тільки за рецептом, прописаному практикуючим фахівцем. Середня ціна на ліки цілком по кишені пересічному українцю і не вдарить по його гаманцю протягом всього курсу терапії.
  • Афобазол. Препарат знижує почуття тривоги, при цьому нормалізує загальний стан людини. Перед тим як приймати засіб необхідно проконсультуватися з лікарем. Категорично забороняється використання Афобазолу під час виношування дитини та в період грудного вигодовування. В аптеках Афобазол відпускається без рецепта. Ціна незначно вища, ніж у препарату Інстенон, але також по кишені простому покупцеві.
  • Елтацін. Має значно менший спектр впливу на людський організм, ніж ліки Гліцин Форте. До складу препарату входять аналоги синтетичного Гліцину. Купити його може дозволити собі кожен.
  • Антифронт. Зазвичай призначається людям, які відчувають наслідки негативних реакцій на зміну погодних умов. Антифронт має м’яку та заспокійливу дію. Найчастіше застосовується при появі сонливості та погіршення самопочуття. Винятковою особливістю Антифронту є те, що його можна придбати тільки в інтерактивному просторі, тобто в інтернет аптеках. Ціна на препарат значно вища, ніж у всіх замінників Гліцин Форте. Чи не кожен росіянин може собі дозволити даний лікарський засіб і не кожен знає, як оформляються замовлення в інтернет аптеках.
  • Гліцисед. Допомагає при нормалізації сну, моментально прибирає стан тривожності. Ціновий аспект вражає своєю доступністю.
  • Глютамінова кислота. Найчастіше використовується при явних пошкодженнях головного мозку. Відмінною рисою в порівнянні з Гліцин Форте можна назвати його цінову доступність навіть для людини з низьким матеріальним достатком.

Увага!

Використання Гліцин без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.