Хлорид натрію

Фармакологічна група: Інші препарати, Плазмозамінники (розчини)

Класифікація: B05CB01

Міжнародна назва: Sodium chloride

Діюча речовина: Хлорид натрію

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Багато захворювань характеризуються тим, що з організму людини випаровується волога. Як ми знаємо, втрата рідини може бути дуже небезпечною та навіть згубною для організму, особливо, якщо це триває довгий час. На допомогу при рідинних втрат приходить фізрозчин під назвою хлорид натрію. Його вводять переважно внутрішньовенно-крапельним шляхом, але цей розчин має й інші області застосування в мед. галузі. Прочитання інструкції обов’язкове та настійна, оскільки навіть такий, здавалося б, простий засіб має протипоказання та обмеження відносно користування.

Опис фізрозчину натрію хлорид

Натрію хлорид – це водно-сольовий розчин, простіше кажучи, кухонна сіль після ретельного очищення, розчинена в потрібній кількості води. Фізіологічний розчин є в кожному організмі, а зокрема – в тканинах та плазмі крові людини, що забезпечує електроліз. Існують узгоджені норми, які передбачають вживання кухонної солі щодня в потрібній кількості – продукт нормалізує осмотичний тиск в клітинних рідинах організму.

Підсумувавши дані, можна зрозуміти, що дефіцитний стан натрію хлориду в організмі розвивається не тільки через мінуси в засвоюваності солі, але й внаслідок таких патологій:

 • Блювота незупинного характеру;
 • Широкомасштабний опік на тілі ті ін. Опіки значної площі;
 • Діарейний стан, внаслідок якого йдуть неабиякі втрати рідини;
 • Холера (в нашому поясі не зустрічається, оскільки цьому заважає хороший санітарний стан та щеплення загального імунітету);
 • Непрохідність в порожнині кишківника;
 • Гіпонатріемія (нестача натрію);
 • Гіпохлоремія (нестача хлору).

Фізрозчин має концентрацію солей 0,9%, що дорівнює їх концентрації в клітинах організму – отже, натрію хлорид є фізіологічним розчином. Оцінивши все вищеописане, можна зрозуміти, що ізотонічний натрію хлорид – це невід’ємний компонент, присутній в плазмі крові.

Серйозний та тривалий недолік солей в організмі надає першочергове згущення крові, далі йде провокація судом та спазмів м’язів, значні проблеми з роботою нервової системи аж до патологічних змін, а система кровообігу отримує найнебезпечніші для подальшого життя зміни.

Формула хлориду натрію виглядає просто – NaCl, безумовно, її пам’ятає більшість зі шкільної лави й уроків хімії. Фізрозчин вводять внутрішньовенно крапельно, що допомагає тимчасово збагатити організм найважливішими солями, поки хворий готується до більш глобального та масштабного лікування того чи іншого патологічного стану або переживає операцію. Сольовий розчин на час замінює плазму, а також часто застосовується для дезінтоксикації.

Головний недолік солевмісткого розчину, про який нерідко доводиться шкодувати – це обмеженість дії й наявності в крові. Вже через 60 хвилин кількість натрієве-хлорового розчину в крові зменшується рівно в два рази.

Натрієво-хлоровий розчин невід’ємний при проведенні різнопланових хірургічних операцій, а також в період після них, що протистоїть втраті та браку плазми крові.

Інструкція по застосуванню хлориду натрію

Застосування солевмісткого фізрозчину відбувається не тільки шляхом внутрішньовенно-крапельного введення – його часто використовують й в інших цілях. З його допомогою проводять промивання носа у дітей та дорослих при нежиті – густі соплі розріджуються та випливають назовні (це показано перед використанням нозальних крапель та для полегшення носового дихання). Для цього натрій сульфат в розчині продається в маленьких бутилечках по 10-20 мл зі зручною крапельною кришечкою.

При інфекційно-запальних недугах, що вражають дихальні шляхи, все частіше стали призначати інгаляції з використанням сольового розчину. Вони дозволяють пом’якшити кашель, який частенько роздратовує горло до болю, а також надає  допомогу у виведенні слизу. Для проведення інгаляційних процедур рекомендують використовувати відповідний пристрій, який знайдеться в будь-якому будинку з дітьми – небулайзер.

За допомогою розчину також проводять клізми перед різними медманіпуляціями, для чого його вводять в пряму кишку в потрібній кількості. Розчин може становити від 75 до 100 мл сольової рідини.

При серйозних натрієво-хлорових втратах в стаціонарних умовах ставлять крапельницю хворому, за допомогою якої йому вводять до 3 л розчину на добу (іноді й більше), в залежності від глобальності проблеми. Швидкість вкапування засобу повинна становити 4-10 мл / кг за годину – це також залежить від клінічної картини.

Дітям, які отримали шокову рідинну втрату вводять в терміновому порядку 20-30 мл розчину на 1 кг маси тіла навіть без попередньо проведених лабораторних аналізів. Після отримання результатів аналізів доза сольного розчину коригується відповідно до них.

Крім усього, натрієвий розчин використовується й при промиванні ран та опікових областей для профілактики їх інфікування. Далі пошкодження обробляються іншими подальшими засобами.

Крапельниця зі застосуванням натрію хлориду

Для внутрішньовенного введення медичного сольового розчину завжди необхідна крапельниця. Описаний розчин може використовуватися не тільки в чистому вигляді, але й в формі розчинної речовини – з ним ліки будуть діяти швидше та ефективніше. Крапельницю з фізіологічним розчином, крім стандартних причин, пов’язаних з рідинними втратами в організмі, призначають з метою профілактики таких хвороб, як тахікардія та аритмія.

Дозування будь-якого препарату, в тому числі й такого найпростішого засобу, як сольовий розчин, повинне бути розраховано індивідуально й вкрай точно. В іншому випадку може статися наступне:

 • При завищених дозах хлориду відбувається звуження коронарних судин;
 • При введенні засобу шляхом ін’єкцій мінімальними дозами розширюються корональні судини.

Застосування рідинно-місткісних препаратів (тобто у формі розчину) передбачає їх розведення в 0,9% фізіологічному розчині, або в 0,5% розчині глюкози. Той або інший варіант розчину вибирається, виходячи з хвороби та особливостей організму.

Пацієнт, якому збираються ставити солевмістку крапельницю, повинен усвідомити, що це явище потрібно вивчити з усіх боків:

 • Натрій хлорид не вводять холодним – перед постановкою крапельного обладнання його обов’язково гріють до 37-38 градусів;
 • Дозування при всяких обставинах регулюється та контролюється фахівцем з досвідом, оскільки різні стани вимагають різної дози засобу – наприклад, при помірному зневодненні на добу вводиться не більше одного літра солоного розчину;
 • Отруєння з наявністю тяжкої блювоти й проносу може потребувати до 3 літрів хлориду на добу;
 • Невід’ємним моментом повинна бути й швидкість введення універсальної рідини, яка також залежить від стану хворого;
 • Для промивання шлунка при отруєннях та передозуванні ліками використовують чотиривідсотковий фізрозчин;
 • При наявності важкого та тривалого запору застосовують клізму з п’ятипроцентним препаратом;
 • У дітей при зневодненні падає артеріальний тиск, тому термінові заходи повинні прийматися як можна раніше;
 • Кровотечі внутрішніх органів вимагають застосування десятипроцентного розчину.

Крапельниці із застосуванням фізіологічного розчину часто призначають при вагітності, що зазвичай відбувається в таких поширених випадках:

 • Рідинній втраті в результаті впливу різнобічно-діючих факторів. Іноді це потрібно для зниження токсичності речовин в крові при різно-типових інтоксикаціях.
 • Застосування інших ліків внутрішньовенно, які можна вводити тільки з розчинником.
 • При зниженні тиску під час пологів, коли використовується епідуральна аналгезія, також вводять описаний розчин. Він допомагає привести тиск в норму.

Ціна натрію хлориду та доступність розчину в аптеках

Вартість солевмісного натрієвого розчину є вкрай низькою та навіть бюджетною, оскільки в його складі немає дорогих компонентів. У будь-якій концентрації його можна купити в кожній аптеці завжди – проблем з наявністю засобу зазвичай не виникає.

Для використання засобу в домашніх умовах його можна приготувати своїми силами, для чого знадобиться кип’ячена, відстояна вода та сіль. Для промивання носа дорослим в отриману рідину іноді додають краплю-дві йоду.

Самостійно приготований розчин доведеться дуже доречний при отруєнні, коли найближча аптека далеко або вона закритата та ін. Його п’ють помалу, але часто. Також їм можна промивати рани, ставити з його використанням клізми, промивати ніс.

Чи існують аналоги хлориду натрію?

Потрібно сказати, що такий засіб, як натрій хлорид, не має аналогів за своїм простим складом. Але він випускається великою кількістю фарм-виробничих заводів, тому в аптеці завжди знайдеться цей розчин.

Солона рідина випускається в різних ємностях та процентною концентрацією, яку важливо згадувати при покупці.

Протипоказання до застосування

Простий склад натрію хлориду зовсім не означає, що засіб не відрізняється обов’язково розглянутими протипоказаннями до застосування, що виглядають наступне:

 • Гіпергідратація внаслідок найрізноманітніших причин;
 • Надлишок сполук хлору та його чистого змісту в організмі;
 • Надлишок солей натрію;
 • Хлорідний ацидоз;
 • Небезпека розвитку легеневого набрякання та схильність до нього;
 • Проведення операцій на очах.

З великою обережністю та наглядом спеціального лікаря солевмісний медпрепарат використовують при захворюваннях нирок та печінки, а також з серцевими вадами декомпенсованого виду. З величезною обережністю слід застосовувати його жінкам, які годують немовля грудним молоком, оскільки калієві препарати здатні зменшувати та навіть пригнічувати лактацію.

Безконтрольне застосування розчину послідовно – в результаті можливий розвиток важких станів: хлоридного ацидозу, перенасичення калієм та натрієм. Тут навіть не враховується той факт, що вивід з організму розчину відбувається надзвичайно швидко.


Увага!

Використання Хлорид натрію без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.