Іхтіол

Фармакологічна група: Геморой (лікування), Дерматит, сухість шкіри, псоріаз, екзема, Дерматологія та регенерація, Ранозагоювальні засоби

Класифікація: D10BX01

Міжнародна назва: Ichthyol

Діюча речовина: Іхтіол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Екзема, ревматизм, розтягнення зв’язок, мастит – всі ці захворювання вимагають застосування засобів, які усувають біль, знімають свербіж та запалення в короткий термін. Найбільш ефективними виявляються медикаменти, які містять іхтіол. Безліч фармацевтичних заводів випускають мазі та супозиторії під торговими назвами Іхтіол. Розглянемо, що це за речовина, в яких випадках варто скористатися супозиторною формою, а коли краще допоможе мазь.

Іхтіол – що це таке?

Основним діючим компонентом іхтіолових свічок та мазі є іхтіол (інакше – іхтаммол). Це водорозчинна сірчана речовина, що отримується шляхом перегонки сланцевих смол, що містять частинки викопних риб.

В медицині речовину іхтіол почали використовувати в кінці 19 століття для полегшення гострих станів при подагрі та нашкірних ураженнях, з розвитком науки засіб набув ширшого застосування.

У 20 столітті стали застосовувати ветеринарний Іхтіол для лікування тварин від шкірних паразитів, екзем та інших захворювань, що локалізуються на шкірі.

Іхтіол: склад, фармакологічна дія, особливості

Іхтіол випускають тільки у формі ректальних свічок та мазі для зовнішнього застосування.

До складу одного супозиторія масою 1,23 г входить:

  • іхтаммол – 200 мг;
  • вітепсол.

Вітепсол міститься в кількості, необхідній для досягнення встановленої маси свічки.

В контурний осередок упаковки поміщено 5 чорно-коричневих свічок з характерним ароматом. В одній коробці 2 пластинки, загалом 10 супозиторіїв.

Іхтіолова мазь випускається в тубах по 25 г, вона буває 10% та 20% відповідно:

  • іхтаммол – 10 г (20 г);
  • вазелін – 90 г (80 г).

Іхтаммолові засоби спрямовані на усунення запалень в місцях ураження. Вони мають кератопластичну, місцеву дію, здатні до знезараження, тобто можуть виступати у ролі антисептика.

Іхтіол при прямому контакті зі слизовими оболонками слабо діє на нервові закінчення, поступово знижуючи їх чутливість. При впливі активної речовини молекули білка піддаються денатурації, відновлюється периферичне кровопостачання, нормалізується тонус судин.

Взаємодія

Не можна поєднувати іхтіолові препарати з солями важких металів, йодистою сіллю та алкалоїдними речовинами.

Завдяки здатності ліків захищати шкіру від УФ-випромінювання, посилюється ефект фотопротекторних засобів. Через несумісності з оксидом цинку не можна проводити спільну фотозахисну терапію з кремами та лосьйонами, що містять цю речовину.

Від чого допомагають свічки та мазь Іхтіол?

Супозиторії не призначаються при тих же проблемах, що й мазь. Показання лікарських форм відрізняються.

Мазь

Іхтіолову мазь призначають при дерматологічних патологіях:

  • Екзема та сонячна екзема.
  • Сикоз.
  • Трихофітія та мікроспорія в інфільтративній гнійній формі.
  • Виразки шкіри.
  • Гідраденіт.
  • Імпетиго.
  • Бешихове ураження.
  • Остіофолікуліт.
  • Дискоїдний червоний вовчак (для полегшення стану).

Іхтіол знайшов застосування в домашній косметології. Мазь використовують для очищення обличчя від прищів та чорних крапок.

Аплікації з маззю, яку в народі прозвали Іхтіолка, швидко витягують гній з наривів та фурункулів. У порівнянні з маззю Вишневського, засіб з іхтаммолом справляється швидше та ефективніше.

При артритах та невралгіях показано наносити мазь на хворі ділянки. Місцева подразнювальна дія засобу відчувається у вигляді легкої гіперемії в місцях аплікацій. Тіофенольні складові Іхтіола активують терморецептори епідермісу, створюючи парниковий ефект.

Біль вщухає через годину після нанесення одночасно з досягненням протисвербіжного ефекту.

Свічки

Ректальними супозиторіями з іхтаммолом користуються при запальних процесах в малому тазу.

В урології та проктології іхтіолові свічки застосовуються:

  • від геморою;
  • при хронічному неспецифічному простатиті.

Найбільш часте застосування Іхтіолу знаходять в гінекології при таких захворюваннях:

  • параметрит;
  • ендометрит;
  • метрит;
  • сальпінгіт;
  • сальпінгоофорит.

Протипоказанням для Іхтіола є тільки гіперсприйнятливість до складових компонентів медикаменту.

Побічний ефект – алергія.

Інструкція по застосуванню говорить про те, що при вагітності допустимо використання іхтіолу в терапевтичних дозах під медичним контролем.

Іхтіол – спосіб застосування та дозування

Мазь. При артритах та невралгічних нападах змащують хворі місця 1-3 рази на день, видавивши горошину мазі на долоню. Наносять неквапливими втираючими рухами, після чого при необхідності перебинтовувують змащені ділянки.

При бешисі та інших шкірних ураженнях проробляють ту ж процедуру двічі на день, закриваючи оброблену шкіру спеціальною пов’язкою.

Важливо! Іхтіолку не можна мазати на відкриті гнійники або рани, що кровоточать та фурункули, які розкрились. Попередньо їх слід обробити перекисом водню, йодовим розчином або зеленкою, промокнуть стерильною серветкою та через неї накласти мазь. Зверху щільно закріпити пов’язку. 

Супозиторії. Запалення органів малого таза вимагає комплексного лікування із застосуванням іхтіолових свічок. Курс від 5 до 10 днів в залежності від генезу та тяжкості хвороби.

Попередньо слід підготувати кишківник до введення свічки, поставивши клізму. Можна провести очисну процедуру, наповнивши кишківник водою, або вдатися до більш зручного та швидкого способу – мікроклізми Мікролакс.

Після відходження калових мас потрібно підмитися, витертися насухо та лягти на бік, підігнувши ноги колінами до підборіддя. За допомогою вказівного пальця акуратно ввести звільнену від пакувальної плівки свічку в задній прохід. Маніпуляції проводяться 1-2 рази на день.

Які аналоги мають свічки Іхтіол та мазь?

Серед безлічі препаратів ефективністю виділяються деякі засоби, які мають схожі показання:

  • Нова проктит (свічки).
  • Екстракт Красавки (суп.).
  • Постерізан (мазь, ректальні свічки).
  • Поліректин (суп.).
  • Реліф (мазь, суп.).

При непереносимості іхтаммолу можна скористатися маззю Вишневського, вона також дезінфікує рану, справляється з нагноєннями та запаленнями, однак її ефект дещо слабше, ніж від іхтіолової мазі.

Свічки та мазь з іхтіолом – ціна

В аптеки Києва надходять засоби на основі іхтіолу від різних виробників, вартість залежить від форми випуску, однак значних цінових відмінностей немає. Для придбання медикаменту рецепт не потрібний.

Купити свічки та мазь Іхтіол можна за вигідною ціною, вибравши торгову марку, якій ви довіряєте.


Увага!

Використання Іхтіол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.