Метформін

Фармакологічна група: Гіпоглікемічні засоби, Цукровий діабет (лікування)

Класифікація: A10BA02

Міжнародна назва: Metformin

Діюча речовина: Метформін

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Метформін протягом декількох десятиліть використовується як гіпоглікемічний лікарський засіб. Він ефективно знижує рівень цукру в крові та особливо добре підходить діабетикам 2-го типу, у яких вже проявилося ожиріння. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала препарат одним з найважливіших в лікуванні діабету.

Але в останні роки спектр дії Метформіну почав розширюватися. Відомий російський лікар та телеведуча Олена Малишева навіть назвала його засобом, здатним впоратися з ознаками старіння та зайвою вагою.

Інструкція по застосуванню Метформіну

Дія активної речовини препарату ґрунтується на його здатності знижувати рівень глюкози в крові. Це відбувається шляхом пригнічення процесу появи глюкози в печінці та збільшення загальної чутливості організму до інсуліну. В результаті кількості холестерину та ліпопротеїдів низької щільності знижується, а загальна маса тіла зменшується. Засіб призначають в комплексній терапії лікування цукрового діабету 2-го типу, при виникненні переддіабетичного стану, гестаційного діабету, а також для лікування синдрому полікістозних яєчників.

Серед протипоказань до застосування ліків виділяють особливу чутливість до його компонентів, різні захворювання нирок та печінки в анамнезі, стани, що супроводжуються гострою серцевою та дихальною недостатністю, інфекції, хронічний алкоголізм, ацидоз, вагітність, період лактації. Якщо вагітність настала на тлі прийому ліків, його треба негайно скасовувати та замінити інсуліном.

Крім цього додатковими обмеженнями на використання препарату вважаються дитячий та літній вік, важка фізична праця пацієнта.

У рідкісних випадках у результаті прийому Метформіну можливі появи анорексії, блювоти, абдомінальних болів, анемії, алергічних реакцій. При виявленні побічних ефектів лікар приймає рішення про повне скасування прийому або зниженні призначеного дозування.

Як приймати ліки

Метформін випускається у вигляді таблеток з вмістом діючої речовини 500, 850 або 1000 мг в кожній штуці. Приймати їх слід під час їжі або відразу після неї. Не розжовуючи та запиваючи достатньою кількістю рідини. Звичайне дозування при лікуванні цукрового діабету становить 500-850 мг за прийом 2-3 рази на день на першому етапі, а потім поступово знижується. Для дітей з 10 років доза становить 500-850 мг на добу.

Через два тижні після початку вживання препарату проводиться додаткове обстеження пацієнта та коригується лікування.

Взаємодія з іншими ліками

Ефективність Метформіну істотно знижується при одночасному прийомі з діуретиками, кортикостероїдами, гормональними препаратами, протизаплідними таблетками та деякими іншими лікарськими засобами. У зв’язку з цим курс прийому повинен бути обраний з урахуванням додаткового впливу на організм пацієнта перерахованих препаратів.

Одночасне застосування засобу з інсуліном можливо тільки в стаціонарних умовах й під постійним наглядом медиків. З обережністю дозволяється застосовувати препарат в поєднанні з алкоголем, даназолом, хлорпромазином. Ознайомитися з повним списком можливих взаємодій ліків можна в офіційній інструкції із застосування або на особистій консультації з лікарем.

Особливі вказівки

При постійному вживанні Метформіну потрібне проходження регулярних оглядів у фахівців на предмет контролю нормального функціонування нирок, загального рівня глюкози, кількості вітаміну В12 в організмі пацієнта. Крім цього кілька разів на рік проводиться аналіз на визначення рівня лактату. Варто зазначити, що подібні аналізи та обстеження присутні в житті цукрового діабетика навіть при виборі інших методів лікування.

Якщо має бути хірургічне втручання, прийом Метформіну має бути припинено не пізніше, ніж за дві доби до нього. Відновлення вживання ліків можливо через дві доби після операції. Цього ж правила слід дотримуватися при необхідності участі в медичному обстеженні з діагностичними цілями.

Призначена фахівцем дієта не повинна змінюватися під час прийому препарату. Дуже важливо отримувати не менше 1000 ккал на добу. Погане харчування посилить гіпоглікемічний ефект препарату та неминуче призведе до негативних наслідків.

Використання Метформіну для схуднення

Багато хто цікавиться як приймати Метформін, щоб схуднути та не нашкодити своєму здоров’ю. Препарат дійсно здатний допомогти знизити вагу та поліпшити загальне самопочуття навіть у здорових людей. Річ у тому, що активна речовина, що міститься в таблетках, дозволяє посилити хімічні реакції оксиленія жирових клітин. Одночасно з цим відбувається зниження кількості засвоєння вуглеводів. По суті Метформін пригнічує відчуття голоду у пацієнта, але не робить негативного впливу на організм при правильному використанні.

При цьому одного прийому препарату недостатньо для того, щоб вага почала знижуватися. Обов’язково потрібно дотримуватися дієти, займатися спортом. Як правило з раціону видаляються продукти, що містять в собі занадто велику кількість цукру. До них відносяться банани, виноград, картопля, борошняні вироби, рис, вівсянка. Дієтологи рекомендують дотримуватися саме низьковуглеводної, а не низькокалорійної або інших видів дієт.

Дозування, необхідне для схуднення становить близько 500 мг за один прийом тричі на день. Курс триває трохи більш як 20 днів. Після цього організму необхідно дати відпочити протягом пари місяців. В іншому випадку можливий розвиток звикання до препарату. Після цього курс можна повторити ще раз з тими ж умовами прийому ліків.

Навіть якщо в анамнезі відсутні хронічні захворювання, перед початком використання Метформіну для зниження ваги, необхідно проконсультуватися з фахівцем.

Неправильне дозування, порушення режиму прийому або харчування можуть призвести до непоправних наслідків та завдати величезної шкоди організму. В цілому відгуки про ефективність препарату позитивні.

Деякі вважають, що Метформін в майбутньому може стати справжніми ліками проти старості. Дослідження на тему уповільнення процесу старіння під впливом лікарського засобу дійсно проводяться. Сьогодні доведено, що вживання Метформіну захищає мозок, активізуючи та стимулюючи виробництво нових нейронів, знижує запальні процеси, захищає серцево-судинну систему шляхом зменшення рівня холестерину, знижує ризик розвитку деяких видів раку. Але використання препарату для омолодження на даному етапі здоровими недоцільно, у всякому разі без зміни рівня життя. Кому засіб дійсно може продовжити життя, так це особам, які хворіють на цукровий діабет, але шляхом свого звичайного впливу на організм.

Ціна на препарат Метформін

Лікарський засіб настільки популярний, що його виробництвом займаються провідні фармацевтичні компанії, в тому числі російська Канонфарма, ізраїльська Тева та угорська Гедеон Ріхтер. Вони відомі своєю високою ціновою політикою, але при цьому Метформін залишається доступним для простої людини засобом. Найдешевше препарат продає фірма Канон, на другому місці за вартістю виявляється угорський варіант, найдорожчим є Метформін-Тева. Остаточна ціна встановлюється безпосередньо аптеками та залежить багато в чому від зовнішніх факторів: цінової політики аптечної мережі, доступності, бренду. Купити препарат можна тільки при наявності рецепта від лікаря.

Аналоги препарату Метформін

Існує безліч аналогічних лікарських засобів, дія якого засновано на Метформіні. Найпоширенішими з них є: Глюкофаж, Метфогама, Форметин, Софамет.

Французький препарат Глюкофаж вважається найефективнішим у цій групі ліків. Як й Метформін, він випускається у вигляді таблеток та в тих же самих дозах. Він цілком доступний за ціною, хоча поступається вітчизняному препарату за ціною. Має додаткову форму випуску Глюкофаж лонг. Ця форма володіє більш тривалим періодом впливу на організм. Правда прийому цього засобу набагато частіше пов’язана з виникненням такого побічного ефекту як діарея або інші розлади шлунково-кишкового тракту.

Німецький препарат Метфогама є найдорожчим аналогом Метформіну. Можливо тому він не такий популярний в нашій країні, як інші лікарські засоби.

Форметин є ще одним російським варіантом препарату. Склад засобу дозволяє замінити Метформін на нього без зміни самопочуття хворого.

Софамет виробляється в Болгарії, але на території СНД цей варіант Метформіну абсолютно не поширений та знайти його в аптеці буває вкрай важко.

Якщо скласти загальний рейтинг ліків, на основі Метформіну, то крім класичного варіанту в першу п’ятірку увійдуть Глюкофаж, Сиофор, Гліформін. При необхідності покупки лікарського засобу слід уточнювати у фармацевта про наявність цих продуктів та порівнювати їх вартість.

Всупереч тому, що область застосування Метформіну інтенсивно зростає. А вчені приписують йому все нові унікальні властивості, що роблять препарат життєво-необхідним практично для кожної людини, відноситься до нього слід тверезо оцінюючи всі позитивні та можливі негативні наслідки. Не варто самостійно приймати рішення про вжиття лікарського засобу, особливо якщо воно використовується не в якості препарату для лікування цукрового діабету, а з іншими цілями. Дослідження, які проводились по відношенню впливу Метформіну на інші захворювання, були досить успішні, але не всі медичні фахівці згодні з тим, що це найбезпечніший спосіб боротьби із зайвою вагою або іншими симптомами.

Що стосується застосування засобу діабетиками, то в цьому випадку курс не обмежується декількома днями або тижнями. Як правило, приймати препарат доводиться протягом багатьох років, коригуючи дозу та регулярно обстежуємо на предмет розвитку побічних ефектів. Дотримання рекомендацій лікаря, дієти, здорового способу життя здатні на довгі роки знизити або повністю усунути патологічний вплив цукру на організм пацієнта.


Увага!

Використання Метформін без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.