Метилурацил

Фармакологічна група: Дерматологія та регенерація, Ранозагоювальні засоби

Класифікація: А14В

Міжнародна назва: Methyluracil

Діюча речовина: Метилурацил

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Метилурацил має досить широке застосування у медичній галузі, чому сприяє його головна властивість – прискорення регенерації. Його часто призначають після перенесення різних хвороб важкого ступеня, де препарат бере активну участь у швидкому відновленні організму. Завдяки кільком формам випуску Метилурацил можна застосовувати місцево, системно та зовнішньо. Перед початком застосування зазначеного засобу слід добре ознайомитися з інструкцією по його застосуванню.

Інструкція по застосуванню Метилурацилу

Завдяки цьому препарату добре зміцнюється тканинний та клітинний імунітет, що особливо стосується таблетованої форми. Саме таблетки діють системно на весь організм, при цьому запускається робота багатьох структур та органів. Це сприяє швидшому загоєнню різних ран.

Якщо вірити множинним відгукам досвідчених лікарів, Метилурацил у формі таблеток сприяє відновленню роботи абсолютно у всіх органах та системах організму. При цьому активна речовина препарату благотворно впливає навіть на тканину кісткового мозку, що особливо важливо при деяких захворюваннях. Метилурацил відноситься не тільки до імуномодуляторів, але й до імуностимуляторів.

Таблетки рекомендується приймати під час їжі, проте, якщо у пацієнта є проблеми із шлунково-кишковим трактом, то прийом препарату слід здійснити дещо пізніше (після прийому їжі). Вкрай не рекомендується приймати препарат на голодний шлунок, оскільки в цьому випадку речовини, що містяться у його складі, надаватимуть на його стінки негативний вплив.

Дітям від 14 років та дорослим пацієнтам рекомендується приймати за раз 500 мг препарату, що відповідає одній таблетці. У день призначають до 6 таблеток, що залежить, в першу чергу, від стану пацієнта.

Діти, вік яких становить від 8 до 14 років, приймають 500 мг препарату не більше 3 разів на день, що відповідає половині дози для дорослих. Що стосується дітей більш молодшого віку, а саме – від 3 до 8 років, то їм призначають 250 мг ліків (половина таблетки) три рази на день.

Максимальна доза для дорослих не повинна перевищувати 3 г на добу, що відповідає 6 таблеткам по 500 мг. Дітям від 3 до 14 років можна приймати на добу не більше 1,5 г ліків. Перевищення зазначених доз неприпустимо, тому що ймовірність появи побічних дій препарату різко зростає.

Курс терапії визначається захворюванням та станом пацієнта. Найбільш тривалим є курс лікування при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, який відповідає 30-40 дням.

Протипоказання та побічні ефекти

Перед застосуванням препарату слід вивчити його інструкцію, в якій є інформація про протипоказання та побічні дії. Препарат не слід приймати, якщо у пацієнта спостерігається:

  • Підвищена чутливість до компонентів, які присутні у складі препарату. Причому, це може бути як одна, так й декілька речовин.
  • Лейкоз, незалежно від стадії.
  • Гемобластози.
  • Злоякісні новоутворення, що представляють загрозу здоров’ю та життю пацієнта.
  • Лімфогранулематоз.

Метилурацил вкрай не рекомендовано приймати в комплексі з іншими препаратами, оскільки це може стати причиною зниження терапевтичного ефекту. Якщо ж для лікування досить серйозної хвороби вказаний медикаментозний засіб призначили в комплексі, то при виникненні будь-яких побічних діях слід завжди звертатися до лікаря.

Іноді прийом препарату різних форм випуску супроводжується деякими побічними діями. У більшості випадків вони виникають тоді, коли хворий не дотримувався прописаного лікарем дозування та перевищував її. В якості побічних дій у хворого можуть проявитися алергічні реакції, нудота, запаморочення, печія та головний біль. При появі тих чи інших негативних реакцій слід тут же припинити застосування ліків.

Метилурацил у формі мазі

У складі мазі присутня ідентична назва активної речовини, а також допоміжні компоненти (білий парафін, ланолін – вовняний віск, спеціальна вода). Представлена ​​лікарська форма препарату призначена для місцевого застосування. Мазь сприяє швидкому загоєнню пошкоджених тканин, при цьому має місцеву протизапальну дію. Незважаючи на те, що Метилурацил в цій формі випуску застосовується виключно місцево, невелика кількість препарату все ж потрапляє у кров.

Мазь показана для лікування ран, які дуже погано та довго гояться. Крім того, медикамент не менше ефективний та при лікуванні опіків будь-якого походження – хімічних, термічних та променевих. Дещо рідше Метилурацил призначають й проти бульозних дерматитах. Крім лікування, препарат у цій формі застосовують й для профілактики різних реакцій шкіри під час проведення такої процедури, як опромінення новоутворень.

Крім зазначених показань до застосування, мазь використовують й в інших ситуаціях. Це стосується радіоепітеліїта, а також обов’язково пізні променеві ушкодження стінок піхви, де препарат використовують вагінально виключно за допомогою тампонів з великою рихлістю.

Препарат застосовують навіть у дитячому віці, починаючи з 3 років. Також Метилурацил можна використовувати під час вагітності та лактації, проте лікування повинен призначати лікар. Дуже важливо, щоб на протязі всього курсу лікування цим препаратом під час вагітності та годування за пацієнткою спостерігав лікар.

Незалежно від виду та характеру хвороби, від 5 до 20 г мазі слід наносити дуже тонким шаром безпосередньо на хворі ділянки один раз на добу. Залежно від занедбаності хвороби, курс лікування може тривати від 2 до 4 тижнів.

Передозування препаратом у зазначеній лікарській формі практично неможливе, особливо, якщо застосовувати його правильно. Вкрай рідко пацієнти при лікуванні цим препаратом скаржаться на виникнення побічних реакцій, які проявляються у вигляді висипки на шкірних покривах (переважно в місцях застосування мазі), почервоніння, шкірного роздратування, не сильного печіння та свербіння.

Метилурацил у формі свічок

Ця форма випуску ліків часто використовується в гінекології, де позбавляє пацієнтів від багатьох неприємних хвороб. У складі одного супозиторія міститься 0,5 г активного компонента (метилурацилу), а також обов’язково спеціальна основа для створення цієї форми випуску.

В інструкції із застосування супозиторіїв сказано, що вони призначені для ректального застосування – про те, що їх можна використовувати й вагінально, інформації немає. Проте, гінекологи часто призначають своїм пацієнткам Метилурацил саме у цій формі випуску та препарат показує свою ефективність під час застосування.

Перед ректальним застосуванням описуваних свічок слід поставити клізму та зробити дефекацію, тому що у противному випадку при наступній дефекації можлива поява неприємних больових відчуттів. Застосовуючи Метилурацил ректально, слід дотримуватися такої рекомендованої дози:

  • Дорослим слід застосовувати 1-2 свічки 3-4 рази на добу, що відповідає 500-1000 мг препарату;
  • Дітям від 8 до 14 років показана 1 свічка на добу;
  • Дітям від 3 до 8 років, як правило, призначають по пів свічки на добу.

Терапевтичний курс залежить від стадії хвороби та загального здоров’я пацієнта. Для повного одужання може знадобитися від 1 до 16 тижнів (4 місяця).

Як було сказано вище, Метилурацил нерідко призначають й при проблемах гінекологічного характеру. Це стосується тих випадків, коли необхідно прискорити процеси репарації піхви, а також шийки матки. При такому захворюванні, як ерозія шийки матки, Метилурацил у вигляді супозиторіїв призначають двічі на день. Свічки необхідно ставити з ранку, а також увечері (перед сном) протягом 10-14 днів. За допомогою цього препарату також проводиться лікування кольпітів та вульвітів, де препарат вводять 1 рази на день – все залежить від того, на якій стадії захворювання. Курс лікування при цьому слід продовжувати не менше 10 днів. Слід зазначити, що Метилурацил шляхом вагінального введення при необхідності застосовують до 30 днів, якщо цього вимагає стан хворої.

Перед тим як ввести свічку безпосередньо в піхву слід провести спринцювання. Для цього можна використовувати розчин харчової соди, настою ромашки (низки), хлоргексидину. Після цієї процедури необхідно ввести свічку глибоко у піхву. Далі рекомендується надіти таку білизну, яку не шкода забруднити. Річ у тому, що навіть при горизонтальному положенні хворого, свічка після розплавлення всередині піхви починає витікати назовні. Якщо застосування супозиторія планується в денний час доби, то після такої процедури слід полежати не менше півгодини – це забезпечить кращий вплив препарату на організм.

Метилурацил у формі таблеток

Таблетки призначені для перорального прийому. Вони необхідні для системного впливу, через що їх часто застосовують у лікуванні досить важких хвороб. Багато серйозних хвороб вимагають швидкого відновлення тканин клітин та структур внутрішніх органів. В одній таблетці міститься 500 мг згаданої раніше активної речовини.

Як правило, препарат у таблетованій формі призначають при таких захворюваннях:

  • Знижена кількість лейкоцитів у крові. Таке буває після хіміотерапії, необхідної для усунення пухлин, а також інших хвороб.
  • Недолік заліза у крові.
  • Агранулоцитарна ангіна.
  • Алейкія алементарно-токсичного типу.
  • Симптоми отруєння такою речовиною, як бензол.
  • Недолік тромбоцитів уу крові, кількість яких знизилася в результаті деяких захворювань.
  • Променева хвороба.
  • Виразки в шлунково-кишковому тракті.
  • Реабілітаційний період, який необхідний після важких інфекційних хвороб.
  • Рани на будь-якій ділянці тіла, які заживають дуже повільно. Тут можна використовувати таблетки разом з маззю, чітко дотримуючись при цьому необхідного режиму дозування препарату.
  • Опіки різного ступеня.
  • Панкреатити.

Від чого б не був призначений Метилурацил в таблетованій формі, рекомендаціями лікаря з приводу його прийому нехтувати не варто. Слід застосовувати медикамент в такій кількості, як це було призначено фахівцем.

Цікавий факт. Українські дослідники-фармацевти І.В. Сайко, О.А. Манський, К.С. Павленко в 2012 р. написали статтю, що описує ситуацію вдосконалення виробництва таблеток метилурацила 0,5 г, що випускаються АТ «Лекхім-Харків». Це було пов’язано з заміною виробника субстанції метилурацила. Через високу вартість німецької субстанції метилурацила (від Noveon Pharma GmhH & CO. KG) та з огляду на вплив існуючої економічної кризи та зниження платоспроможності населення, підприємство було змушене поміняти виробника-постачальника. При виробництві таблеток з субстанцією з КНР (від High Норe Intl Group Jiangsu Medicines & Health

Products Import & Export corp. Ltd) були отримані значні обсяги сировини, які не відповідають вимогам нормативної документації. Дослідники-фармацевти провели роботу по поліпшенню композиції таблеток, запропонувавши використовувати натрію кроскармелози марки Vivasol німецької фірми «JRS Рharma» як дезінтегрант; поміняти Крохмальний наповнювач на мінікристалічну целюлозу Н 101 та ін. Зразки таблеток вивчалися на стійкість до роздавлювання на приладі «ХНІХФІ», стираність на лабораторному приладі від Pharma-test типу PTF10E-ER (барабан з одною лопатою) та час розпаду на лабораторному приладі Pharma- test DIST-3. Було вироблено два оптимальних склада для виробництва, один з яких став “обраним” – на його основі випустили 25,000 шт. таблеток.

Ціна Метилурацилу

Вартість Метилурацилу є досить низькою, що дозволяє назвати цей препарат дійсно бюджетним. При цьому купити його можна в будь-якому аптечному пункті без рецепта від лікаря.

Слід зазначити, що ціна на таблетки, мазь та свічки дещо різниться – це потрібно враховувати при виборі ліків.

Хоч препарат і є бюджетним, деякі пацієнти шукають в аптеках його аналоги. Річ у тому, що іноді ці ліки просто відсутні в аптеках й, щоб почати лікування, доводиться шукати дієвий замінник Метилурацилу.

Дані досліджень

Метилурацил в дозах від 1 до 50 мкг/мл збільшував загальний вміст нуклеїнової кислоти в білку у цитоплазмі клітин HEp-2. (VI Rusakov – 1975, Bulletin of Experimental Biology and Medicine, January 1975, Volume 79, Issue 1).

П’ятдесят пацієнтів з природно-вогнищевим захворюванням під назвою лейшманіоз (leishmaniasis cutis) отримували 250 тис. од. мономиціна (monomycin) внутрішньом’язово протягом кожного 8-годинного періоду та 0,5 г Метилурацилу орально двічі на день протягом загального 10-денного терміну. Спостереження за пацієнтами, що страждали на лейшманіоз, протягом 12-місячного періоду показало перманентну ефективність лікування без появи будь-яких ознак та симптомів так званого металейшманіозу (leishmaniasis recidivans). (Hossain MZ. Int J Dermatol. Тисяча дев’ятсот вісімдесят вісім Dec; 27).

Дослідження на тваринах “Effects of 4-methyluracil and carnosine on healing of skin wounds in rats” (Silaeva SA, Guliaeva NV, Khatsernova BIa, Onufriev MV, Nikolaev AIa, Biull Eksp Biol Med. 1990 Feb; 109 (2): 180 2) показало ранозагоювальний ефект засобу.

Порівняльні дослідження, проведені в рамках написання дисертації, показали, що по лікувальній антиязвенній дії ефекти когітуму (Cogitum) справді перевищують результати препаратів в порівнянні з ранитидином, метилурацилом, обліпиховою олією та аспаркамом (Іван Андрійович Савенко, “Вивчення гастропротекторних дій когітуму при експериментальній гастропатії ‘” , дис. канд. фарм. наук по спец. “14.03.06”, П’ятигорськ, 2012). Зокрема тому methyluracil особливо не використовують при виразках шлунка. Однак він поширено застосовувався в зазначених цілях за радянських часів. Зараз в англомовному інтернеті можна знайти дані про це, наприклад, на веб-сайті US National Library of Medicine є інформація про статті:

  • “Clinical role of methyluracil in combined treatment of patients with peptic ulcer” (Asauliuk IK, Zhdan PP. Vrach Delo. 1983 Jul; (7): 32-5);
  • “Methyluracil treatment effectiveness in peptic ulcer” (Gil’fer II., Vrach Delo. Тисяча дев’ятсот вісімдесят один May; (5): 38-40);
  • Treatment of peptic ulcer with methyluracil (Agapova EN, Krutovskaia OV, Afaunova VI, Nikolaeva SA. Vrach Delo. 1974 Jan; (1): 74-6.);
  • Use of ultrasound and methyluracil in the complex therapy of tuberculosis of the urinary system (Mazaev MB, Tamadaeva GN. Probl Tuberk. 1983 Mar; (3): 41-3.).

Як видно з їхніх назв, матеріали були присвячені саме вивченню метилурацила в аспекті лікування виразок та крім того, лікування урінарного туберкульозу.


Увага!

Використання Метилурацил без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.