Ністатин

Фармакологічна група: Протигрибкові препарати

Класифікація: A07AA02 D01AA01 G01AA01

Міжнародна назва: Nystatin

Діюча речовина: Ністатин

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Препарат Ністатин відноситься до числа антимикотичних лікарських засобів, які прийнято застосовувати відносно кандидозів різної локалізації (переважно вагінального). Медикамент застосовується для усунення слідів грибкового ураження шкірних покривів і слизових оболонок, розташованих в роті, піхві, травному тракті, тощо. Ліки в крихітних концентраціях всмоктується в кров’яне русло та діють на мікозні агенти локально без ризику появи ознак передозування. На бактеріальну мікрофлору речовина не діє.

Лікарська речовина робить згубний вплив на грибки роду Candida, руйнуючи їх клітинні оболонки й різко пригнічуючи життєдіяльність даних мікроорганізмів. Рідко провокує розвиток резистентності, тому може використовуватися тривалими курсами. Медикамент має кілька варіантів випуску та може використовуватися в якості місцевого, а також загального лікування. Він відрізняється низькою токсичністю, непогано поєднується з більшістю сучасних ліків і не потребує особливих схемах застосування. Єдиними протипоказаннями до його використання є непереносимість компонентів лікарського з’єднання і період виношування дитини.

Інструкція по застосуванню

Серед показань до застосування слід виділити:

  • попередження появи симптомів кандидозного інфікування внутрішніх органів та шкіри після тривалого використання антибактеріальних засобів;
  • профілактика кандидозних мікозів в післяопераційному періоді;
  • усунення симптомів молочниці у жінок і чоловіків;
  • терапія патологічних станів, пов’язаних етіологічно з кандидозним ураженням слизових поверхонь та шкірних покривів.

Строгими протипоказаннями до застосування медикаменту є:

  • гестаційний період;
  • грудне годування;
  • панкреатит, який має гострий перебіг або в фазі загострення при хронічному варіанті хвороби;
  • виразки слизових оболонок шлунка і тонкого кишківника;
  • дисфункція печінки;
  • алергічні реакції на компоненти лікарської речовини.

Побічні ефекти при використанні різних форм препарату можуть бути наступними:

  • гіперреактивність з боку імунної системи у вигляді алергії при наявності індивідуальної непереносимості медикаментозного з’єднання і його компонентів;
  • сильна нудота та періодична блювота при прийомі всередину;
  • болю в області черевної порожнини й епігастральній зоні;
  • розвиток резистентності до препарату після тривалого його застосування.

При виникненні небажаних симптомів людині потрібно звернутися до фахівців для зміни основного терапевтичного препарату і корекції схеми лікування. У таких випадках антигрибковий засіб слід змінити на інший, який не провокує розвиток алергії або стійкості до препарату. Всі побічні ефекти є досить рідкісним явищем і легко піддаються виправленню за допомогою симптоматичної терапії.

Ліки успішно використовується в педіатрії для усунення кандидозних уражень у маленьких пацієнтів різного віку. Завдяки тому, що дана речовина при зовнішньому застосуванні практично не потрапляє в кровотік, воно являє собою досить продуктивний в терапевтичному плані препарат для лікування дітей. Широке застосування має зовнішнє використання для ліквідації проявів кандидозов шкіри та слизових оболонок (молочниці), оскільки діти досить часто хворіють цими грибковими патологіями.

Для терапії кандидозів шкіри в дитячому віці може застосовуватися мазь. При необхідності її можна придбати в аптеках або ж перейти на застосування приготовленої з таблеток суспензії, яку потім наносять на місця ураження. Для приготування складу необхідно взяти одну пігулку і розчинити її в неповній склянці чистої води. Такий засіб використовується для полоскання рота і горла. Ще один варіант приготованого самостійно засобу – змішування розтертої таблеткий одного мілілітра цианокобаламіна з ампулою. Якщо немає можливості дістати останній препарат, можна використовувати воду для ін’єкцій.

Дозування ліків в дитячому віці залежить від кількості років пацієнта. Для розрахунку дози користуються наступною схемою:

  • немовлятам – по половині таблетки (дозування 250 тис. од.) тричі на добу;
  • від 12 до 36 міс. – по 250 тис. од. чотири рази на день;
  • від 3-х до 13-ти років – призначають по 250 або 400 тис. од. 3-4 рази на добу;
  • підлітки старше 13-ти років приймають дорослу дозу препарату.

Дітям дуже часто призначаються не таблетки, а гранульовані форми лікарського засобу. З огляду на те, що в одній гранулі міститься 100 тис. од. активної речовини. До 12-ти місячного віку можна використовувати одну таку форму три рази на добу.

Останнім часом препарат практично не призначається вагітним жінкам. Це пов’язано з тим, що сьогодні існує чимало ефективних засобів, які потенційно не можуть нашкодити плоду. Якщо немає, чим замінити препарат, тоді його застосовують в більш низьких концентраціях, ніж у жінок без ознак вагітності. Єдина нетоксична форма медикаменту під час гестації – мазь для зовнішнього нанесення, яка не всмоктується в кров і не викликає інтоксикації у малюків раннього віку або ще ненароджених діточок.

Ністатинове лікування молочниці зводиться до призначення таблетованих форм препарату, застосування мазі або свічок для інтравагінального введення. Останні два варіанти засобу дозволяють домогтися вираженого локального ефекту, але часом цього виявляється недостатньо і пацієнту необхідний загальний прийом ліків. Для призначення максимально ефективних дозувань перед початком лікування у людини беруть мазок на аналіз, щоб переконатися в природі збудника, оцінити його кількість і активність. При запущених формах молочниці рекомендований спільний прийом місцевих форм препарату і таблеток для внутрішнього застосування. Курсова терапія триває від 10 до 14 днів. При необхідності її можна повторити через чотири тижні. Препарат зазвичай не призначається майбутнім матерям і жінкам у яких менструація.

В процесі лікування захворювання доцільно застосовувати препарат обом статевим партнерам, навіть якщо в одного з пари не виявлені симптоми захворювання. Перед вживанням медикаменту важливо переконатися у відсутності обмежень до такого прийому. Чоловіки п’ють таблетки або застосовують мазь, яку слід наносити на головку статевого члена тонким шаром двічі на день. Дуже часто саме представники сильної статі переносять грибки роду Кандида, хоча самі хворіють вкрай рідко. Якщо лікувати тільки партнерку, тоді постійно при сексуальної близькості відбуватиметься реінфіцирування з розвитком розгорнутої форми патологічного стану.

Таблетки – застосування

Концентрація в такому випадку становить по 250 і 500 тис. од. Округлі таблетки укладені в блістерну смужку по десять штук в кожну. Лікарська речовина в таблетках може бути використана для попередження і ліквідації симптомів мікозних поразок, спровокованих грибками основних пологів. Воно також є субстратом для приготування суспензії, якою полощуть горло і рот.

Таблетки приймають поза незалежності від основних прийомів їжі. Не рекомендується подрібнювати або жувати їх, а тільки вживати в цілому вигляді шляхом проковтування. Щоб відчути терапевтичний ефект від терапії, потрібно приймати засіб від 10 до 14 днів за схемою. У виняткових випадках фахівці рекомендують відходити від загальноприйнятих рамок і призначають такі плани лікування:

  • при кандидозной інфільтрації ротової порожнини таблетку радять закладати за щоку до повного розчинення (засіб приймають 4 рази на день після гігієни зубного ряду і вживання їжі);
  • рецидиви та генералізація мікозного процесу в роті потребує повторення курсу нистатинової терапії в кількості два поспіль з двотижневою перервою.

Ністатин у формі випуску супозиторії (свічки)

Існують в двох варіантах: для ректального та інтравагінального застосування:

  • засіб в ректальний отвір має дозування по 500 тисяч одиниць, розфасоване по 10 супозиторій в упаковці;
  • супозиторії для інтравагінального використання – по 250 або 500 тисяч одиниць, по 10 одиниць в блістері.

Свічки включають в себе, крім активного антигрибкового компонента, ряд додаткових хімічних сполук, які роблять їх більш придатними для лікування кандидозних запалень вагінальної зони та дистальних відділів абдомінального тракту. Ставити супозиторії слід після гігієнічного очищення області промежини, дотримуючись всіх порад фахівців.

Свічки застосовують щодо піхви або ректума двічі на добу. Перед процедурою слід ретельно вимити руки з милом і провести туалет зовнішніх статевих органів і зони промежини в області ануса. Лікування не повинно тривати менше десяти днів. Максимальна тривалість прийому повинна становити два тижні, згідно з рекомендаціями фахівців.

Мазь

Мазь випускається в тубах по 15 або 30 г, де в кожному грамі препарату міститься 100 тисяч одиниць активної речовини. Засіб призначений для місцевого застосування. Його слід наносити на шкіру вульви й заднього проходу за допомогою пальця після ретельного миття рук і гігієни області промежини.

Мазь наноситься тонким шаром двічі на день. Не варто наносити її багато, так як це не посилить терапевтичний ефект препарату. Засіб рекомендується наносити не тільки на уражені ділянки шкіри, але і на сусідні зони.

Ціна

Препарат відноситься до числа дуже дешевих лікарських засобів, дозволити собі купити який може навіть людина з невисоким рівнем матеріального достатку. Найбільш доступними є таблетовані форми лікарського засобу, які можна придбати в будь-якій аптеці без рецепта.

Сьогодні лікарський препарат знаходиться у вільному продажі в аптечній мережі. Також його нескладно замовити через інтернет, але тут слід враховувати витрати на доставку і поцікавитися у продавця про наявність сертифікатів якості та відповідність термінів придатності ліків.

Аналоги

Препарат має величезну кількість аналогів, які володіють протигрибковою активністю. Серед найпопулярніших антимикотичених засобів виділяють:

Флуконазол (аналог російського виробництва) – противомікозний засіб з високою антигрибковою активністю, дія якого спрямована на гальмування синтезу стеролу в грибкових клітинних структурах. Призначений для ліквідації інфекцій, спровокованих грибковими агентами різного роду, включаючи, кандидоз. Серед основних показань до використання медикаментозної форми виділяють микотичні ураження шкірних покривів, грибкові інфекції урогенітальної сфери, мікози вісцеральних органів і слизових оболонок ротової порожнини. Речовина легко проникає крізь гематоенцефалічний бар’єр, що слід враховувати при призначенні його в період гестації. Випускається в капсулах по 50 мг і 150 мг.

Тербінафін – замінник відомого препарату вітчизняного виробництва, який має кілька форм випуску, а саме таблетки, мазь, крем і спрей. Ліки роблять згубний вплив на дерматофіти, які є збудниками величезного числа грибкових захворювань, включаючи, молочницю. Засіб має високу ефективність, що підтверджено численними позитивними відгуками, лікарів та пацієнтів, а також науковими дослідженнями в даній області. На жаль, препарат відрізняється підвищеною алергенністю, а тому нерідко є причиною розвитку симптомів анафілаксії, ангіоневротичного набряку, шкірних алергічних проявів, системного свербіння тощо. Незважаючи на те, що дія медикаменту на плід не вивчалася, фахівці не застосовують його в період вагітності.

Екзодерил – противомікозной засіб, який відноситься до ряду сучасних препаратів для лікування мікозів різної етіології. Цей медикамент має кілька форм випуску, а саме краплі та мазь. У більшості клінічних випадків фахівці рекомендують застосовувати препарат при грибкових ураженнях шкіри ступень і нігтьової пластинки. Головна діюча речовина легко проникає вглиб нігтя і діє там, де іншим не під силу.

Ліварол – свічки для інтравагінального введення, які призначаються пацієнткам, які страждають молочницею кандидозного походження. Препарат чудово сприймається та переноситься організмом, дозволяє досягти швидких результатів і попереджає рецидиви захворювання. Цей засіб сьогодні широко використовується в гінекологічній практиці та зарекомендував себе, як ефективний препарат з фунгіцидною активністю, що володіє мінімальною кількістю протипоказань та побічних дій.

Пімафуцин є одним з найвідоміших закордонних аналогів препарату, який має три форми випуску: крем, свічки вагінальні та таблетки. Ці ліки, незалежно від способу застосування, роблять сильну фунгіцидну дію та здатні в лічені дні призупинити патологічний процес, викликаний активністю грибків роду Кандида, іншими дерматофітами. Засіб показано для лікування мікозів шкіри й слизових оболонок різної локалізації, а також може використовуватися в терапії оніхомікозів. Медикаментозна форма відрізняється низькою токсичністю, але нерідко провокує розвиток гіперчутливих реакцій. Можливо призначення ліків в період вагітності й грудного вигодовування.


Увага!

Використання Ністатин без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.