Пантенол

Фармакологічна група: Дерматологія та регенерація, Препарати для зовнішнього застосування

Класифікація: A11HA30, D03AX03, S01XA12

Міжнародна назва: Panthenol

Діюча речовина: Декспантенол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Хто за все свідоме життя не стикався з ушкодженнями на шкірі, що мають найрізноманітніший характер тяжкості? Напевно, кожен. Подібного роду порушення цілісності шкірного покриву доставляють великий дискомфорт, а часом і сильний больовий синдром. У наші дні в аптечних мережах провізори пропонують велику лінійку товарів від подібних ушкодждень. Але самим всесвітньо відомим лікарським засобом в індустрії «здоров’я» визнається Пантенол на основі декспантенола (dexpanthenol, C9H19NO4). Останній добре переноситься і практично не асоційований з ризиком запалення і сенситизації (Ebner F., Heller A., ​​тощо., 2002).

Пантенол отримав всесвітню славу серед пацієнтів і лікарів за рахунок своєї високої результативності, а головне абсолютної безпеки для людського організму. Даний медикамент відновлює пошкоджену шкіру і до всього знімає запальні процеси.

Детальна інструкція по використанню Пантенол у вигляді спрею (аерозоль)

Спрей знайомий кожному, у кого з’являлися ушкодження шкірного покриву. Активний інгредієнт сприяє швидкому загоєнню ран різного ступеня тяжкості шляхом активізації процесу реепітелізації. До всього, Пантенол володіє швидким болезаспокійливим ефектом. Так як лікарський засіб є абсолютно безпечним, його можна використовувати як дорослій категорії людей, так і дитячій категорії.

Активна складова частина – декспантенол, який усуває больовий синдром і відновлює пошкоджені тканини. Другорядними сполуками виступають:

 • Спирт цетилстеариловий;
 • Віск рідкий;
 • Кислота надуксусна;
 • Пропеллент;
 • Парафін рідкий.

Спрей являє собою піну білого кольору з яскравим кислим запахом.

При безпосередньому контакті з людським організмом активний інгредієнт перетворюється на вітамін В5 (пантотенова кислота). Дане з’єднання бере участь у вуглеводному і жировому обмінному процесі, а саме виробляє синтез порфіринів і ацетилхоліну. Активна складова частина приводить в норму пошкоджені ділянки шкіри, відновлює процес метаболізму. При нанесенні спрею на вогнище ураження він негайно проникає в шкіру і трансформується в вітамін В5, вступаючи при цьому у взаємодію з білками плазми. Аналгізуючий ефект настає після закінчення півгодини.

Питання, яке часто задається переважною більшістю пацієнтів: «Для чого?». Пантенол виписується лікуючими фахівцями хворим при подальших станах:

 • Пролежні, виразкові ураження шкірного покриву хронічного перебігу.
 • Певні різновиди герпесу.
 • Для лікування, а також з метою профілактики попрілостей у новонароджених.
 • Мікротріщини на сосках жіночих грудей (зокрема це стосується початкового періоду грудного вигодовування немовляти).
 • Рани після перенесеного хірургічного втручання.
 • Рани різного походження.
 • Дерматит.

Варто зазначити, що даний лікарський засіб допомагає позбутися від прищів, а також від опіків, причому отриманих в результаті тривалого перебування на сонці, а також в результаті термічної дії.

Для досягнення максимальної терапевтичної результативності в процесі застосування даного різновиду медикаменту слід попередньо очистити шкіру від виділяємого жиру, а також від бруду. В анотації зазначено, що перед безпосереднім використанням флакона, в якому знаходиться аерозоль, слід його трохи потрясти. Потім на очищену і суху шкіру розпорошувати спрей, тримаючи флакон на відстані двадцяти п’яти сантиметрів від ураженого місця, тричі – чотири рази в день. Довгостроковість терапії варіюється в залежності від стадії перебігу хвороби.

Незважаючи на той факт, що склад даного лікарського засобу простий, він вважається дуже результативним медикаментом при терапевтичному лікуванні різноманітних опіків. Активні інгредієнти сприяють швидкому загоєнню шкіри, по максимуму купирують больовий синдром. У 95% випадків препарат виписується фахівцями пацієнтам, які отримали опіки різного ступеня тяжкості. Застосування аерозолю в подібних обставинах дозволяється до п’яти разів на добу.

Роздратована шкіра і попрілості часто з’являються у новонароджених малюків. Пантенол відмінно справляється з цими недугами самостійно без втручання другорядних косметичних засобів. Для досягнення максимальної результативності слід систематично покривати шкіру немовляти даним препаратом.

В результаті численних випробувань вчені не виявили несприятливих наслідків Пантенола на зростаючий в утробі матері ембріон. Внаслідок цього він дозволений до застосування у жінок, які виношують дитину.

Крім усього, лікарський засіб можна використовувати в період грудного вигодовування при утворенні мікротріщин на сосках молочних залоз. Для цього слід попередньо помити груди й розподілити аерозоль навколо соска і дочекатися абсолютного вбирання. Таку процедуру необхідно проробляти по закінченню кожного годування.

При використанні даного лікарського засобу слід врахувати деякі рекомендації, такі як:

 • Так як флакон з піною перебуває під певним тиском, слід тримати його подалі від сонячних променів і від температури, рівень якої більше п’ятдесяти градусів Цельсія.
 • При виникненні алергії на компоненти лікарського засобу терапію слід без зволікання перервати.
 • Протипоказань по використанню медикаменту для людей похилого віку та для малюків немає.

У медицині даний лікарський засіб використовується вже більше двадцяти років. За цей тривалий період всі властивості медикаменту повністю вивчені. Встановлено, що при довгостроковому застосуванні Пантенолу небажані реакції у хворих не виявляються. Лише у виняткових випадках можуть розвинутися небажані явища ледь відчутного розміру (всього один відсоток). Обставинами перевищення допустимого дозування медична промисловість не володіє.

Провідні лікарі-дерматологи багатьох країн СНД в один голос стверджують, що обмежень у використанні даного лікарського засобу немає. В середньому препарат коштує недорого.
При необхідності знайти замінник аерозолю, можна використовувати подальші аналоги:

 • Олазоль (Olasol) від Стома AT – проводиться у формі аерозолю, використовується зовнішньо. Має протимікробний ефект. Сприяє швидкій регенерації тканин.
 • Гипозоль (Hyposol) від ФК Здоров’я – також проводиться у формі аерозолю. Показання до застосування ідентичні попередньому заміннику. Засіб дозволяється використовувати жінкам в положенні й годуючим грудним молоком.

Лікувальна форма Пантенол у вигляді крему

Незамінний «помічник» Пантенол виготовляється виробниками в формі п’ятивідсоткового крему. Являє собою гомогенну, білу структуру, що має характерний запах. Володіє високою результативністю в подальших обставинах:

 • Гнійні запалення.
 • Обмороження в зимовий період (за рахунок своєї легкої консистенції негайно всмоктується в шкірний покрив).
 • Суха шкіра. Зокрема це стосується обивателів найбільших міст, оскільки через різноманіття промислових підприємств в атмосферу надходять шкідливі сполуки, за рахунок яких шкіра втрачає здатність чинити опір.
 • Пошкодження цілісності вагінальної шийки матки (ерозія).

Широке застосування крем отримав в області косметології. Систематичне застосування крему робить шкіру пружною, розгладжує зморшки на обличчі. Даний різновид Пантенолу можна використовувати цілий рік, незалежно від типу шкіри.

Специфіка застосування крему безпосередньо пов’язана з обставинами, за якими він використовується:

 • При заражених шкірний покрив слід попередньо очистити та продезінфікувати, а потім наносити крем.
 • Якщо Пантенол використовується у вигляді крему для обличчя, то шкіра повинна бути сухою ретельно промита водою.
 • В якості терапії та в профілактичних цілях такого діагнозу як дерматит пелюшковий у малюків, після зміни памперса розподілити невеликим шаром крем на очищену шкіру дитини.
 • При опіках незначна кількість крему наноситься на вогнище ураження.

Як правило, цю форму препарату застосовують двічі на добу на щоденній основі, поки не пройде вся симптоматика захворювання. Вартість лікарського засобу цілком прийнятна.

Керівництво по використанню Д-Пантенол у формі мазі

Мазь загоює невеликі рани, пошкоджені тканини, а також позбавляє шкіру від лущення. Являє собою гомогенну структуру жовтуватого відтінку. Другорядними сполуками виступають: масло вазеліну, пропілат гідроксибензойної кислоти, ізопропілата міристинової кислоти, а також ланолін, за рахунок якого мазь має його яскраво виражений аромат. Призначення Д-версії абсолютно ідентично крему Пантенол, але не допускається застосування на мокрі ділянки шкірного покриву. Відзначається висока потреба і результативність даного різновиду лікарського засобу саме в області педіатрії, зокрема в якості терапії нейродерміту дифузного у малюків до дворічного віку. Оскільки D-Пантенол має жирну консистенцію, то фахівці рекомендують її застосовувати при таких діагнозах, як: інтертриго, еритема сіднична. Багато жінок використовують мазь в профілактичних цілях після  роздратування  в епіляції.

Саме мазь Д-Пантенол використовується для волосся (причому всіх типів) переважною більшістю слабкої статі. Вона зміцнює волосяну структуру не тільки зовні, але і всередині. Таким чином, даний різновид Пантенолу благотворно впливає на волосся, а саме:

 • Має високу ефективність при діагностуванні екземи та грибків;
 • Купірує свербіж;
 • Успішно використовується в цілях профілактики лупи та раптової втрати волосся;
 • Активізує ріст волосся на голові;
 • Приводить в норму роботу сальних залоз;
 • Запобігає від ламкості волосся і сухості;
 • Підвищує здатність до опору волосистої частини голови до несприятливих впливів;
 • Реанімує волосся, які піддавалися будь-яким негативним пошкодженням;
 • Нормалізує процес метаболізму шкіри.

За рахунок вищевикладених факторів волосся стає міцним й збільшуються в обсязі. В наші дні практично всі товари косметології містять в своєму складі д-пантенол (різноманітні маски для волосся, бальзами – кондиціонери та багато інших).

Мазь розподіляють на уражену ділянку один раз – чотири рази в день. У разі необхідності лікуючий фахівець може збільшити кількість застосувань. Довгостроковість терапії також визначається лікарем.

На полицях аптечної мережі можна побачити мазь під назвою Пантенол-Тева. Так в чому ж різниця між Д-пантенолом і Пантенолом-Тева? Насправді істотних відмінностей немає, механізм дії цих двох різновидів лікарських засобів ідентичний. Різниця тільки в виробника. Також можна сказати і про крем, який випускається ще під назвою Пантенол-Ево, оскільки активним інгредієнтом в складі всіх різновидів Пантенол виступає один і той же компонент. Ціна на мазь відносно недорога. Всі вищевикладені лікарські різновиди відпускаються провізорами аптечних мереж без рецептури.

Аналоги у мазі та крему такі:

 • Бепантен (Bepanten) від GP Grenzach Produktions- має широке застосування в галузі педіатрії. Підходить для регулярного використання, в тому числі в складі комплексної терапії з іншими медикаментами для зовнішнього застосування. Вартість прийнятна.
 • Пантодерм (Pantoderm) від AO “Акрихин” – прискорює загоєння ран, сприяє зняттю запального процесу. Препарат є дешевим.
 • Корнерегель (Corneregel Fluid) від Др. Герхард Манн – має широке застосування в галузі офтальмології.

Варто відзначити, що всі ці замінники містять в своєму складі активний інгредієнт декспантенол. Якщо ви завзятий турист або мандрівник, або просто перебуваєте в бізнес-поїздці і вирішили засмагнути на пляжі, повернувшись звідти з красною спиною, варто знайти аналогічні засоби в закордонних аптеках. Ось що ви можете прикупити:

 • Apipanten (Апіпантен) від Ampimed в Латвії;
 • Mar Plus від STADA в Гонг-Конгу і Тайвані;
 • Aquasol-A (Аквазол-А) на основі ретинолу і декспантенола від перуанського Медідерма;
 • Panthenol Muller (Пантенол Мюллер) від Dr.Muller Pharma в Латвії;
 • Panthenol-Creme LAW (Пантенол-Крем ЛО) від Riemser Pharma в Німеччині;
 • Pantho 5% (Панто 5%) від Eva в Єгипті;
 • Pasquam (пасквілі) від індонезійського СанБім;
 • Marplus (Марплюс) від Yuhan в Південній Кореї;
 • Ilopan (Ілопан) від Adria в Америці;
 • Pantothen Pharmaselect 5% (ПАНТОТ Фармаселект 5%) від Pharmaselect в Австрії;
 • Dexpanol (Декспанол) від OPP в Омані;
 • Dexpanthenol Arrow 5% (Декспантенол Ерроу 5%) від Arrow у Франції;
 • Hepalpan (Хепалпан) на основі декспантенола і гепарину від Galenika в Сербії;
 • Pantenol Labesfal (Пантенол Лабесфал) від Labesfal в Португалії;
 • Dermopanten від Chema-Elektromet в Польщі;
 • Pelsana Med (Персан Мед) від Dr. A. & L. Schmidgall в Австрії;
 • Lactene (Лактене) від Laboratorios Cero в Колумбії;
 • Dermacalm-d (Дермакальм-Д) від Bayer Schweiz в Швейцарії.

Цікавий факт: засіб на основі декспантенола і левокарнітіна знайшов своє застосування і в ветеринарії, але не для терапії опіків. EQ-Fuel (Ікью-Фьюел) від CiplaVet надає адитивну дію на м’язовий відгук після забігів і допомагає поліпшити спортивні результати у коней.


Увага!

Використання Пантенол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.