Піносол

Фармакологічна група: ГРВІ, застуда і грип, Засоби від нежитю

Класифікація: R01A

Міжнародна назва: Pinosol

Діюча речовина: Масло сосни звичайної, Олія евкаліптова, Альфа-токоферолу ацетат, Тимол, Олія м'яти перцевої, Гвайазулен

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Піносол – це рослинний лікарський засіб, зазвичай застосовується для боротьби із застудою та грипом. Як використовувати даний препарат? Чи підходить він вагітним та при ГВ? Які докази його ефективності? Відповіді на ці та інші запитання шукайте нижче.

Інструкція по застосуванню Піносолу в краплях

Спосіб застосування та належне дозування. Дорослим призначають від 2 до 3 крапель засобу кілька разів протягом доби. Краплі закапують у два носових проходи, спочатку кожну годину, потім роблять більш довгі інтервали. При використанні інгаляційних пристроїв слід розбавити 2 мілілітри ліків в літрі гарячої води й дихати інгалятором двічі на добу. Дітям (починаючи з 2-річного віку) призначають від 1 до 2 крапель засобу тричі-чотири рази на добу. Для дітей можна також використовувати ватний тампон – паличку з загорнутою ватою (обережно вводити його в ніс). У дитячому віці засіб потрібно використовувати з обережністю, оскільки він може призвести до виникнення бронхоспазмів.

Показання. Всі форми препарату застосовуються при запальних хворобах слизової носа / носоглотки в гострій або хронічній формі, а також в пост-операційному періоді після втручань у носовій порожнині. Піносол краплі також можуть використовуватися для інгаляцій при запальних хворобах верхніх дихальних шляхів, а саме при трахеїтах, бронхітах та запаленні гортані (ларингіт).

Протипоказання. Перелік протипоказань наступний:

  • дитячий вік до 2 років;
  • збільшена чутливість до будь-якого з інгредієнтів рослинного засобу;
  • запальні процеси в носі, які мають алергічне походження.

Побічні дії. Згідно з інструкцією до піносолу, препарат може викликати такі побічні ефекти:

  • підвищена чутливість у вигляді висипу, почервоніння, кропив’янки та ін.;
  • набряк слизової носа;
  • подразнення слизової оболонки, відчуття свербежу / печіння в носі;
  • звуження просвіту бронхів (бронхоспазм);
  • роздратування шкірного покриву;
  • подразнення очей.

Взаємодія. Про які-небудь взаємодії піносола з іншими медпрепаратами поки невідомо. При використанні будь-яких ліків одночасно з краплями / спреєм / маззю потрібно проконсультуватися з лікарем.

Піносол при вагітності та грудному вигодовуванні

Чи можна використовувати Піносол при вагітності? Інструкція до препарату говорить, що так. Аналогічно він не заборонений до застосування під час грудного вигодовування. Але слід мати на увазі, що засіб не можна капати дуже довго, особливо під час вагітності. Крім того, Піносол можна застосовувати для вагітних жінок й матерів, що годують тільки за показаннями та попередньо погодивши з лікарем.

Піносол краплі – опис складу

До складу препарату входить ефірна олія сосни (Pini silvestris etheroleum). Це одна з найдавніших рослин, що застосовуються в медичних цілях. Ще 5 тисячоліть тому давні шумери записали 15 рецептів, де використовувалася соснова смола. Стародавні слов’яни застосовували сосновий порошок для лікування ран, а смолу – проти екземи та лишаїв. У давньогрецькій й давньоримській державах (суміш терпеноїдів та терпенів з смол дерев хвойної породи) лікували застуди й «простріли». До складу ефірної олії входять пінен, кадинен, фелладрен, терпинеол та інші речовини.

Наступний діючий компонент – масло евкаліпта (Eucalypti etheroleum). Евкаліпт є вічнозеленим деревом з острова Тасманія. У європейських країнах він став відомий з 1788 року, коли його завезли до Франції. Засоби на його основі використовувалися для лікування дифтерії, малярії та інших захворювань. Ключовою активною речовиною евкаліптової олії виступає терпен цинеол. Крім цинеолу, в ньому містяться фенхен, різні види альдегідів (в т.ч. капронова, валеріанова), аміловий спирт та ін. Дані речовини зумовлюють антисептичний, відхаркувальний та протизапальний ефекти Eucalypti etheroleum.

У піносола міститься тимол (Thymolum). Це активний компонент тимьянового масла, яке отримують з чебрецю. Цілющі властивості чебрецю були описані ще Авиценной (Ібн Сіною). Давньоперсидський мудрець описував безліч корисних властивостей рослини.

Наступною складовою засобу є ефірне масло з м’яти перцевої (Menthae piperitae etheroleum). Його додають в спрей та краплі, тоді як мазь містить ментол – активний компонент даного масла. Ментол має слабку антисептичну дію, проте має виражений місцевоанестезуючий та рефлекторний ефекти.

Ще один компонент, який міститься в краплях Піносол, – це гвайазулен, який отримують з рослин Dipterocarpus, поширених на Шрі-Ланці, Сейшелах, в Індокитаї, на Малайських островах, в екваторіальному регіоні Африки та ін. Гвайазулен входить в групу азуленом, специфічних ароматичних речовин. Він є антисептиком, має регенеруючий й протизапальний ефект.

Всі форми засобу містять вітамін Е – α-токоферолу ацетат. Це класичний протизапальний засіб, що має антиоксидантні властивості. Він призводить до нормалізації проникності та усунення ламкості капілярів.

При цьому в інструкції зазначено, що фармакологічні властивості деяких інгредієнтів препарату в повній мірі не з’ясовані.

Опис лікарської форми Піносол спрей

Основні компоненти спрею практично не відрізняються від попередньої форми препарату, проте тут немає гвайазулену. Перед застосуванням Піносолу спрею рекомендується зробити два пробних вприскування (але обережно, щоб не потрапив в очі), а потім вже в ніс. Засіб може використовуватися дорослими та дітьми (з 12-річного віку), роблячи по одному впорскуванню в кожен з носових проходів три-шість разів на добу.

Опис лікарських форм Піносол мазь та Піносол крем

Піносол мазь наносять по чуть-чуть (десь 0,5 см з тюбика) на передню ділянку слизової носа. Для застосування можна використовувати гігієнічні палички.

Ключові компоненти мазі такі ж, як і в спреї (але замість ефірного масла м’яти тут міститься ментол, як зазначалося вище). Також тут є спеціальні додаткові компоненти – вазелін, віск, та ін., – які дозволяють отримати потрібну консистенцію.

Якщо у пацієнта є алергія на ментол, слід вибрати іншу форму препарату – крем. У ньому не міститься м’яти перцевої та ментолу.

Ціна Піносолу в аптеках

Піносол – це недорогий препарат. Найдешевша форма випуску – краплі. Ціна піносола в формі спрею та мазі приблизно в півтора (майже в два) рази дорожче. Також вартість варіюється від виробника, наприклад, засіб від компанії Лечіва (Чехія) одне з найдорожчих. Якщо хочете трохи заощадити, спробуйте скористатися послугами інтернет-аптек. Слід зазначити, що знайти повний аналог піносолу неможливо. Є тільки препарати подібної дії з іншими інгредієнтами, наприклад, Адріанол (трамазолін + фенілефрин), мазь Бороментол (борна кислота + ментол) та ін.

Питання ефективності

Крижна С.І., Київська Ю.О., Козар В.В., Багмут І.Ю. ( “Актуальні проблеми транспортної медицини” 2017, №2-48) проводили дослідження-порівняння гелю Імбірол з Піносолом. Було з’ясовано, що Імбірол надає більш виражену протизапальну активність в порівнянні з референтним препаратом Піносол.

Карпова Е.П., Вагіна Е.Е. ( “Регулярні випуски” РМЗ “№24 від 27.09.2012) вивчали застосування Pinosol в комплексній терапії ГРЗ у дітей. Препарат був описаний з позитивного боку. Було відзначено, що його можливо рекомендувати для використання ультразвукових та компресорних інгаляторів.

Згідно Тарасової Г.Д. ( “Ефективна фармакотерапія. Пульмонологія та оториноларингологія”, №3-2011) препарат може бути рекомендований до широкого застосування для лікування деяких форм хронічного риніту з метою заміни зазвичай використовуваних деконгестантів.

А як йдуть справи з англомовними дослідженнями? Якщо ви відкриєте найбільшу світову базу медичних статей Pub Med, виявиться, що за запитом Pinosol там нічого немає. І це не помилка. Там дійсно немає жодної статті про препарат. Як відзначають експерти сайту Indicator, існують лише дослідження його окремих складових, але багато з них не вселяють надію. Наприклад, канадці Effie J Pereira (Еффі Дж. Перейра), Lauren Sim (Лаурен Сім), Helen S Driver (Хелен С. Драйвер), Chris M Parker (Кріс М. Паркер) та Michael F Fitzpatrick (Майкл Ф. Фітзпатрік) з’ясували, що ментолові інгаляції не впливають на високу резистентність дихальних шляхів (утруднене дихання). Але учасників експерименту було лише 10 (Canadian Respiratory Journal, 2013).

Словацькі дослідники S. Gavliakova (С. Гавлякова), Z. Biringerova, (З. Бірінгезова) T. Buday (Т. Будай), M. Brozmanova (М. Брозманова), V. Calkovsky (В. Цалковскі) і ін. В журналі Respiratory Physiology & Neurobiology (червень 2013) з’ясували, що тимол трохи знижує тривалість кашлю, однак останній був викликаний штучно. Експеримент не дав відповідь на питання, чи дієвий тимол при простудних захворюваннях.

У будь-якому випадку, вибір залишається за пацієнтом та його лікарем.


Увага!

Використання Піносол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.