Плаквеніл

Фармакологічна група: Антибактеріальні препарати, Імуномодулятори, Противірусні препарати

Класифікація: P01BA02

Міжнародна назва: Plaquenil®

Діюча речовина: Гидроксихлорохин (Hydroxychloroquine)

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Плаквеніл (Plaquenil) – медикамент на основі активної речовини гідроксихлорохіну, що використовується для профілактики і лікування малярії, а також терапії деяких автоімунних захворювань. Про Плаквеніл також посилено заговорили в 2020 році на фоні спалаху коронавірусної інфекції, оскільки він показав ефективність у ряді випадків. Виробником Плаквенілу є британська компанія Санофі-Сінтелабо Лтд і відпускається цей мультифункціональний засіб за рецептом.

Інструкція по застосуванню і ключові властивості Плаквенілу

Як правильно застосовувати Плаквеніл? Залежно від показань, але в будь-якому випадку рекомендується мінімально ефективне дозування. Воно не повинно бути вище, ніж 6,5 мг на 1 кг ваги (в розрахунку на ідеальну по росту, а не фактичну масу тіла) протягом доби і складає або 200, або 400 міліграм. При гострих нападах малярії можливий початок лікування з ударної дози 800 мг, іноді її буває достатньо. Таблетку споживають під час їжі або запивають молоком.

Також антималярійний засіб може застосовуватися в профілактичних цілях. Згідно з рекомендаціями американського Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC), дорослі і діти повинні приймати одну дозу гідроксихлорохіну щотижня, починаючи, принаймні, за 1 тиждень до подорожі в регіон, де можливе зараження малярією. Цю схему потрібно не припиняти під час перебування в небезпечному районі і потім продовжувати протягом чотиритижневого періоду після того, як вони покинуть його. Щотижнева доза для дорослих дорівнює 400 мг, а для маленьких пацієнтів вона розраховується лікарем на основі даних про масу тіла.

Також були вироблені експериментальні схеми застосування гідроксихлорохінового препарату при коронавирусной інфекції (SARS-CoV-2). Отже, американські клініцисти давали його пацієнтам з COVID в різних конфігураціях:

1) 400 мг двічі в перший день, потім щоденно 5 днів;

2) 400 мг двічі на день – 1 день, потім 200 мг два рази на день;

3) 600 мг два рази на день – 1-й день, потім 400 мг щодня в дні 2-5.

Про прив’язки до фактичної ваги не повідомлялося. Відомо, що до Плаквенілу та інших ліків з ідентичним активним агентом вдаються при важких формах коронавірусу. При загостренні епідемічної ситуації в Україні були проведені поставки ліків для лікування хворих.

Показання. Допомагає в нижченаведених випадках:

  • малярія, викликана штамами P. alciparum, P. ovale і P. malariae і плазмодієм vivax;
  • ревматоїдний артрит;
  • дерматит, викликаний впливом сонячних променів;
  • системний червоний вовчак (СЧВ);
  • коронавірус (в тестовому режимі).

Протипоказання. Ліки Плаквеніл не можна призначати в таких випадках:

  • дитячий вік до шести років (якщо вага менше тридцяти одного кілограма застосовувати в будь-якому випадку не можна) або при необхідності тривалого застосування;
  • синдроми, пов’язані з непереносимістю або мальабсорбцією лактози;
  • наявні ретинопатії (ураження сітківки очного яблука) або макулопатіі (важкі ускладнення патологічної короткозорості);
  • підвищена чутливість до похідних 4-амінохіноліну.

Також існують стани, які не є абсолютними протипоказаннями, але вказують на необхідність підвищених запобіжних заходів при лікуванні Плаквенілом. Це, зокрема, деякі гематологічні та печінкові захворювання.

Плаквеніл і алкоголь. В анотації не міститься попереджень про можливі небезпечні взаємодії Плаквенілу і алкогольних напоїв. Однак повідомляється, що спиртне може збільшити ризик ураження печінки при прийомі антималярійного препарату, особливо у випадку надлишкового споживання. Тому або уникайте, або мінімізуйте споживання алкоголю під час терапії.

Плаквеніл, годування грудьми і вагітність. Жінкам, які виношують дитину, слід уникати засобу, застосування можливе тільки у виняткових випадках при наявності санкції лікаря. При терапії годування грудьми потрібно призупинити.

Механізм впливу. По механізму впливу, фармакокінетиці і метаболізму гідроксихлорохіновий засіб подібний до хлорохіну. Він має антималярійний ефект, виявляє протизапальну дію при автоімунних патологіях завдяки помірному імуносупресивному впливу.

Вчені з’ясували, що Plaquenil безпосередньо впливає на лікування коронавірусної інфекції, істотно збільшує шанси на одужання і прискорює його. Точний механізм впливу на COVID невідомий, але припускається, що він пов’язаний з імуномодулюючою дією hydroxychloroquine і взяттям під контроль цитокінового шторму, потенційно летальної реакції імунної системи, що виникає у людей з критичною стадією хвороби COVID-2019.

Особливості зберігання. Потрібно зберігати таблетки при температурі повітря строго не більше 25 градусів. Це пов’язано з тим, що температурні коливання можуть негативно впливати на властивості препарату. Згідно з інструкцією, термін придатності становить 48 місяців з дати виготовлення.

Які у Плаквенілу є побічні дії (ефекти)?

Засіб може викликати ряд побічних дій, серед яких:

  • ністагм (мимовільні коливальні рухи очних яблук високої частоти);
  • запаморочення, нестійкість в емоційному плані, суїцидальна поведінка;
  • шкірні реакції і знебарвлення волосся;
  • м’язова дистрофія та нейроміопатія, яка може привести до зниження сили і атрофії проксимальних м’язів (розташованих близько до центру тіла, зокрема, шийного відділу і лопатки);
  • нудота, інші шлунково-кишкові проблеми;
  • кардіоміопатії;
  • рідко – пригнічення функції спинного мозку.

Найнебезпечніший небажаний ефект – перманентне погіршення зору через набряклість і помутніння рогівки. Тому ні в якому разі не перевищуйте призначене дозування і тривалість терапії Плаквенілом, адже зір може бути порушено з підвищеними ризиками. Більш того, передозування може призвести до серцево-судинного колапсу, гіпокаліємії (пониженого вмісту кальцію в крові), порушень провідності і серцевого ритму, що загрожує таким наслідком, як летальна зупинка дихання.

Ціна Плаквенілу (200 мг) і доступність препарату

Ціну препарату можна назвати вищою за середню. Однак на тлі новин про пандемію коронавируса і дієвості Плаквенілу (200мг) його знесли з полиць аптек. Через це деякі люди з автоімунними недугами (вовчак та артрит) залишилися без можливості придбати звичне лікування.

Аналоги Плаквенілу в аптечних пунктах

Повними аналогами Плаквенілу є:

  • Гідроксихлорохін від російського виробника Біоком;
  • Гідроксихлорохін від канадської компанії Nu-Pharm;
  • Іммард виробництва індійської фірми IPCA Laboratories.

Також існують групові аналоги медикаменту, які містять активні речовини з подібним механізмом дії:

  • хлорохін (chloroquine) – брендові найменування Резохин, Dawaquin і Ларіаго;
  • мепакрин (mepacrine) – Атебрін, Акрихін, Mecaprine;
  • хлорохіну фосфат (Делагіл).

 


Увага!

Використання Плаквеніл без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.