Подорожник та Подорожник великий

Фармакологічна група: Лікарські рослини (трави)

Класифікація: R05CA

Міжнародна назва: Plantago

Діюча речовина: Подорожника великого листя

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Лікування хвороб травами практикували ще багато десятиліть тому, й в сучасних реаліях це все ще залишається актуальним. Відкриваються нові види рослин, досліджуються їх властивості та можливість надавати терапевтичну дію відносно ряду захворювань. Наш предмет розгляду сьогодні – подорожник та його види, які використовуються в сучасній медицині. Для чого застосовується трава, як правильно вживати та яка її вартість – ось основні теми нашого матеріалу.

Як виглядає трава Подорожник та чому у неї така назва?

Подорожник – трава, що належить сімейству Подорожникові. Ця рослина відрізняється невибагливістю, приживається практично в будь-якому кліматі, тому територіальність її зростання не поширюється лише на два континенти – Антарктиду та Африку.

Трава росте на лісових галявинах, вистилається килимом на галявинах та полях, але найчастіше її можна зустріти на узбіччях автотрас, стежок та доріжок, ось чому рослину Подорожник так названо.

Як виглядає Подорожник, знають багато з дитинства. Впав з велосипеда та пошкодив коліно – приклади подорожника листочок, й ранка перестане кровоточити. Саме так нам говорили наші бабусі.

Травка нагадую кущик, який схожий на розетку. Листя мають яйцеподібну форму та обрамляють стрілковидні стебла, які після закінчення періоду цвітіння обростають насінням. Прожилки на листках вертикальні, рослина має соковито-зелений колір. Для зацікавлених в інтернеті викладені фото, які пропонує Вікіпедія та інші інформаційні ресурси мережі.

Відомо кілька різновидів травички:

  • Ланцетолистний подорожник – у цього виду листки трішки довші звичайного та мають злегка загострену верхівку, прожилки дугоподібної форми. Сік подорожника ланцетолистого придатні для лікування коклюшу та бронхітів.
  • Блошиний подорожник , він же середній – вид більш рідкісний. Ця трава воліє менше потрапляти людям на очі. Територія поширення переважно Кавказ. Насіння даного виду багате на вітамін С, слиз та глікозиди, благотворно впливають на кишечник. Тому він використовується в якості сировинного матеріалу при виробництві проносних препаратів.
  • Подорожник великий – найбільш поширений вид та широко застосовується в медичній сфері. Його лікувальні властивості перевершують своїх побратимів, ефект від дії цієї трави по істині вражає.

Лікарську культуру стали вирощувати в штучних умовах у виробничих масштабах. При бажанні можливо виростити подорожник самостійно. Розмножується він як насінням, так й шляхом висаджування кореневих відростків в лунки пухкої злегка зволоженої землі.

Які лікувальні властивості, притаманні рослині Подорожник?

Листочки та сік подорожника, насіння та псиліум (лушпиння) – істинно цінні для медицини. Прикладений до садини листик швидко зніме набряклість та хворобливість в місці удару, проте в повній мірі лікарська цінність проявляється при вживанні трави всередину у вигляді відварів та настоїв.

Показання до застосування та корисні властивості Подорожника:

  • 1. Хронічні закрепи. За усунення запорів відповідає псиліум. Він здатний вбирати воду з кишкового тракту та виростати в об’ємі, перетворюючись на подібність щітки. Волокна лушпиння дбайливо зчищають зі стінок кишки накопичені шлаки та залишки недопереваренної їжі, стимулюючи перистальтику. Важливо збільшити споживання рідини мінімум в 2 рази, щоб домогтися потрібного ефекту.
  • 2. Дисбактеріоз, газоутворення та діарея. Перемогти цю проблему може все те ж лушпиння насіння. Йому властиво вбирати токсини, які утворюються при травленні.
  • 3. Ожиріння та надлишкова маса тіла. Скинути кілька кілограмів допоможуть очищуючі властивості Подорожника. Позбавивши організм від зашлакованості, пацієнт відразу побачить бажаний вплив. Такий метод схуднення розрахований на кілька днів та не може застосовуватися тривалий час, оскільки без дотримання правильного раціону та здорового способу життя, вага зависне на одній позначці та стрілка вагів не зрушиться вниз.
  • 4. Гастрити, печія. У комплексній терапії даних захворювань беруть участь насіння рослини. Слиз, який міститься в них м’яко обволікає пошкоджені кислотним середовищем стінки шлунково-кишкового тракту та не дозволяє їжі дратівливо впливати на травний тракт, прискорюючи клітинну регенерацію.
  • 5. Зниження потенції, знижена активність сперматозоїдів та гормональні патології у чоловіків. Листкові відвари та настої позитивно впливають на роботу ендокринної системи, приводячи в порядок гормони. На тлі терапії посилюється лібідо та статева витривалість чоловіка, потенція росте. Здатність до запліднення зростає за рахунок підвищення сперматозоїдної рухливості.
  • 6. Захворювання жіночої репродуктивної системи. Застосування Подорожника актуально при спайкових процесах в малому тазу у жінок з діагнозом «непрохідність маткових труб». Після пройденого лікування підвищуються шанси на вагітність, налагоджується менструальний цикл.
  • 7. Простудні захворювання, туберкульоз та трахеїт. Флавоноїди та сапоніни, що містяться в рослині, полегшують відхаркування при сухому та продуктивному видах кашлю, перешкоджаючи роздратуванню дихальних шляхів.
  • 8. Псоріаз, екзема та інші шкірні ураження. Подорожник наділений потужними бактерицидними властивостями. Його екстракт включений до складу різних лікувальних та косметичних кремів й мазей, сироваток та лосьйонів. Добре використовувати засіб з витягами рослини проти фурункульозу, а також для нормалізації роботи сальних залоз пацієнтам з проблемною та жирною шкірою.

Настояні суцвіття та листя Подорожника використовуються красунями для зміцнення волосся та надання йому шовковистості та діамантового блиску. Проти набряклості лиця іта для зменшення ефекту «гусячих лапок» використовуються відвари з травою, попередньо розлиті по формах для льоду та заморожені.

Як застосовувати та правильно настоювати Подорожник великий?

Як й у всіх лікарських препаратів, у Подорожника є протипоказання:

  • гіперацидні гастрити;
  • виразкові ураження дванадцятипалої кишки;
  • гіперсприйнятливість до ліків;
  • виразка шлунка;
  • дитячий вік до 3 років;
  • гіперсекреція шлункового соку.

Дозволено застосовувати вагітним, які пройшли консультацію у лікаря.

Підготовка травички до використання та дозування

Для початку 3 г висушеного листя відправляють в емальовану миску та заливають половиною склянки крутого кип’ятка. Потім накривають кришечкою та настоюють 15-20 хвилин.

Як тільки час вийшов, проціджують настій та додають таку кількість кип’яченої води, щоб загальний обсяг отриманої рідини дорівнював 100 грамам. Теплий Подорожник готовий до застосування.

За один прийом належить випивати:

  • Дітям від 3 до 6 років – по чверті склянки;
  • Дітям з 7 до 12 років – по третині склянки;
  • Підліткам та дорослим – по половині склянки.

Якщо настоянка охолола, її потрібно трішки підігріти до теплого стану. Вживати потрібно десятиденним курсом по 2-3 рази на добу, почекавши 30 хвилин після прийому їжі.

Краще уникати прийому відхаркувальних медикаментів паралельно з Подорожником.

Рідко хворі скаржаться на такий побічний ефект, як алергічний висип.

Подорожник: ціна та форми випуску

Подорожник купити легко в будь-якій аптеці, це не дефіцитний товар, при цьому вартість упаковки невелика та підходить під будь-який гаманець.

Можна придбати травичку розсипом в п’ятдесяти-грамовій картонній коробці. Або віддати перевагу більш зручному варіанту, де Подорожник розфасований по маленьких пакетиках, схожих на чайні, по 1,5 г (20 штук в упаковці).

Фасовані листя зручніше заварювати – проціджування не знадобиться, потрібно буде просто віджати пакетики.

Якщо передбачається лікування кашлю, то можна звернутися до сиропів на основі Подорожника:

  • Сироп подорожника Гербіон;
  • Сироп мати-й-мачухи та подорожника Евалар;
  • Сироп Доктора Тайсса тощо.

Готові засоби будуть коштувати дорожче, однак вони дають хороший ефект та зручні у використанні.


Увага!

Використання Подорожник та Подорожник великий без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.