Пустирник

Фармакологічна група: Заспокійливі засоби, Ліки для нервової системи, Настойки і екстракти, Невралгія

Класифікація: N05CM

Міжнародна назва: Leonuri

Діюча речовина: Собача кропива

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Терапія неврозів та інших психоневрологічних патологій не обходиться без використання фітотерапевтичних препаратів, приготовлених на основі собачої кропиви – рослини, в якій є багато біохімічно активних субстанцій, які реалізують досить яскравий седативний ефект. Причому він позитивно позначається не тільки на роботі вищих відділів ЦНС та психіці, а й на функціонуванні серця та судин, тому як має місце пригнічення ефектів симпатоадреналової системи.

Фармпрепарати, синтезовані на основі сировини цієї трави представлені у різноманітних фармакологічних варіаціях – є  краплі та таблетовані форми. Це зроблено для зручності використання. Але потрібно пам’ятати про те, що споживані фітопрепарати на основі цієї рослини можуть тільки доповнювати вплив синтетичних медикаментів, результативність дії яких підтверджується офіційною медициною.

Пустирник  Форте

Підвищена результативність цього ЛЗ (лікарського засобу) в порівнянні з усіма іншими препаратами пояснюється тим, що в таблетки виробництва фармкомпанії «Евалар» (альтернативною назвою цього фармпрепарата є «Пустирник- Преміум») включений не тільки екстракт трави цієї рослини, але ще й вітаміни групи В та магнію карбонат, клінічний вплив яких позитивно позначається на роботі серця та периферичної НС.

Рекомендаціями до призначення є практично всі неврологічні й психічні патології (починаючи від наслідків перенесеного стресу і закінчуючи епілепсією), а також психосоматичні нозології. Перорально пити треба по 1-2 т. 2 рази на добу., незалежно від прийому їжі або ж використання інших препаратів синтетичного походження, які характеризують схожий медикаментозний ефект і які використовуються у вигляді основної методики лікування.

Використання таблеток зазвичай актуально в тому варіанті, коли настій цієї трави, приготований самостійно, виявляється неефективним. Вся справа в тому, що біодоступність у таблетованій рецептурній формі, отриманої в штучних умовах, на кілька порядків вище, ніж у звичайного настою, який був приготований вдома.

Не застосовується ЛЗ в педіатричній практиці – до 14 років цей фармпрепарат не рекомендується апріорі, а також не рекомендується він під час лактації й на будь-якому гестаційному періоді, причому незалежно від термінів гестації. Немає даних щодо того, що ці таблетовані ЛЗ не можна призначати разом з якимись іншими препаратами синтетичного походження – втім, як і з будь-якими фітопрепаратами, що володіють аналогічною фармакодинамікою.

Крім того, відносними протипоказаннями (ситуаціями, коли цей ЛЗ допустимо рекомендувати тільки вкрай обережно) є стани:

 • артеріальна гіпотензія (можна сказати, що кожен фітопрепарат, приготований на основі цієї трави, відносно може вважатися серцевим);
 • підвищена сонливість;
 • аритмія суправентрикулярного характеру.

Абсолютним протипоказанням до пиття всіх препаратів з цієї трави є наявність алергії на якісь би то не було фітопрепарати, причому незалежно від того, на яку рослину спровокована реакція (не виключається ймовірність перехресної відповіді). У всіх інших ситуаціях використання ЛЗ дозволяється.

Але навіть при відносній безпеці розглянутого ЛЗ, виключається апріорі його використання без попередньої консультації з особистим лікарем. Це пояснюється тим, що можуть бути якісь приховані патології, про існування яких він навіть може і не підозрювати. Але тим не менше, їх наявність є відносним або ж абсолютним протипоказанням до призначення, і дана особливість має бути врахована при визначенні тактики ведення хворого. Так що тільки особистий лікар може дати рекомендації в плані того, як пити цей ЛЗ.

У плані того, як виглядає цей фармпрепарат – його капсули по своїм морфометричним характеристикам відрізняються в залежності від фірми-виробника.

Де застосовується настойка пустирника?

Настоянка  пустирника – це прекрасний седативний ЛЗ, який демонструє значний результат при виліковуванні патологій нервово-психічного характеру. Готується вона шляхом настоювання трави на спирту, але все-таки краще купувати її в рецептурному відділі вже приготовленою. Як монотерапія (тобто, при виліковуванні виключно 1 препаратом) може бути застосована вельми й вельми рідко – тільки в тій ситуації, якщо є потреба заспокоїтися і заснути після перенесеної напередодні нервово-психічної перенапруги. Як правило, ЛЗ, виготовлені на основі цієї рослини, застосовуються для комплексного виліковування – в терапевтичні схеми, крім цього фітопрепарату, входять ще й синтетичні ЛЗ, причому їх вплив буде домінантний.

У комбінації з нейролептиками й транквілізаторами настоянка цієї трави чудово допомагає заспокоїтися навіть після перенесеного тривалого нервово-психічного перенапруження і зняти емоційний стрес. Патологіями, які є “залізобетонним” приводом для використання цього лікарського зілля, є перелічені нижче стани:

 • невроз;
 • стабільно піднесений АТ – так звана гіпертонія есенціального або симптоматичного характеру. Призначення разом з гіпотензивними седативними ЛЗ показано з тієї причини, що вони допомагають купірувати інтенсивність проявів підвищеної активності симпатичної НС.
 • аритмії вентрикулярного і суправентрикулярного походження;
 • нозології, що стосується функціонування вісцеральних систем;
 • патології гуморальної регуляції;
 • нейроциркуляторна дистонія за гіпертонічним типом;
 • міксідема;
 • БА інтермітуючого типу на всіх стадіях.

Доза і курс лікування спиртовою настоянкою встановлюється в залежності від діагнозу і тяжкості перебігу нозології:

 • При вентрикулярних і суправентрикулярних аритміях рекомендується споживати по 25 кап. настойки, які розмішуються в 3-х ст. ложках кип’яченої води.
 • При кардіалгії загальний обсяг фітопрепарата підвищується до 30-ти крапель.
 • Для проведення комплексних зцілень нервової системи хворому рекомендується 3-х разовий прийом ЛЗ – за умови того, що одна доза включає 40 крапель настоянки, розмішати в половині склянки теплої води.

В упаковці є інструкція з приймання, проте навіть якщо її дотримуватися неухильно, все одно без лікарських рекомендацій домогтися успіху не завжди виходить, тому як в кожному окремо взятому варіанті можуть бути певні корективи.

Протипоказання

Доказова медицина не бере до уваги фітопрепарати, а це значить те, що офіційно до практичного призначення даного ЛЗ немає абсолютних протипоказань – за винятком, мабуть, індивідуальної непереносимості. Разом з тим, є кілька категорій хворих, яким настійно не рекомендується споживати per os спиртову настойку, приготовлену з цієї рослини систематично, тому що це може спровокувати ряд небажаних ефектів. До таких категорій відносяться:

 • Хворі – хронічні гіпотоніки (не плутайте, при підвищеному стабільному АТ, при ГВ, рекомендується використання седативних фітопрепаратів, зокрема – пустирника, а ось при зниженому – навпаки);
 • Страждаючі від хронічної ЯБЖ і / або від гастриту. Настійно не рекомендується народними цілителями пити це зілля при загостренні будь-яких гастроентерологічних патологій;
 • Обмежити використання Пустирникової настоянки є сенс при клінічній маніфестації брадикардії;
 • Водіям, і всім тим, хто працює з дрібними деталями, не варто приймати цей фітопрепарат, тому що його дія значно знижує увагу і викликає сонливість.

Утриматися від вживання настоянки радять жінкам, які відносно недавно перенесли аборт або викидень.

В ідеалі, починати прийом навіть цього фітопрепарату, що здається абсолютно нешкідливим і безпечним, слід тільки після попередньої консультації з грамотним терапевтом. Це можна легко пояснити тим, що недотримання дозувань загрожує дуже неприємними в прогностичному плані наслідками: нудотою, запамороченням, а також різними проявами диспепсичного синдрому.

Самостійне застосування в педіатричній практиці строго заборонено, так як фітопрепарат має вікові обмеження. Найчастіше педіатри призначають строго в індивідуальному порядку гіперактивним діткам цей препарат в мізерно малих дозах, які визначаються у кожного пацієнта суто індивідуально, тому як дія ліків відбивається на активності симпатики.

Пустирник в таблетках

Таблетована лікарська форма екстракту цієї трави (в даному аспекті розглядається звичайний екстракт, а не Пустирник Ф) має ряд переваг перед спиртовою настоянкою:

 • через те, що в складі цього ЛЗ не міститься етилового спирту, його можна сміливо використовувати водіям і тим категоріям пацієнтів, робота яких пов’язана з підвищеною увагою. Але все одно, роблячи поправку на досить виражену седацію, рекомендується заздалегідь порадитися щодо дозування та кратності прийому зі своїм лікуючим лікарем;
 • щодо всіх інших обмежень щодо застосування – залишається справедливим тільки виключення рекомендації цього фітопрепарату при наявності алергії в принципі, і обмеження за віком. Навіть в таблетованій формі ліки в педіатричній практиці не можуть бути використані за визначенням.

Може бути як плановий курс лікування, так і одноразовий прийом після перенесеного стресу або ж нервово-психічного перенапруження, в той час як настойка для планового прийому практично ніколи лікарями не призначається тому що дія таблетованого препарату відзначається набагато довше. Важливий момент в плані того, як пити ліки, якщо ж порушено функціонування нирок і / або печінки. Необхідно взяти до уваги функціональні показники – креатинін і АЛТ відповідно, і вже оцінивши ступінь вираженості ниркової / печінкової недостатності підбирати курс лікування.

Відносно правил прийому – точно також, як і таблетки препарату Пустирник Forte, звичайні капсули екстракту приймаються двічі на день по 1 штуці без будь-якої прив’язки до прийому їжі й вживання інших ЛЗ.

Ціна препаратів пустирника

Як і будь-який інший фітопрепарат, настоянка і таблетки, приготовані з цієї рослини, коштують відносно недорого, проте озвучувати якусь конкретну суму складно з наступних причин:

 • різна цінова політика в різних аптечних мережах;
 • ціна залежить від кількості таблеток в блістері й в упаковці, а також має значення й обсяг флакона з краплями;
 • вартість Пустирника Forte зазвичай в 2-3 рази вище, ніж ціна звичайних капсул екстракту, однак приблизно в стільки ж буде вищою і його ефективність.

Так що краще в відношенні кожного пацієнта уточнювати вартість окремо, так як вона може значно відрізнятися. Але можна зате з упевненістю сказати одне – в інтернет-аптеках замовляти  засіб (власне, як і всі інші) набагато вигідніше, тому що не доводиться переплачувати за всілякі накрутки, присутність яких зовсім не обґрунтоване роздрібною торговельною мережею.


Увага!

Використання Пустирник без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.