Рифампіцин

Фармакологічна група: Антибіотики

Класифікація: J04AB02

Міжнародна назва: Rifampicin

Діюча речовина: Рифампіцин

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Як відомо, туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Це відбувається, коли хвора людина на туберкульоз кашляє, говорить або навіть співає. Якщо при цьому в тому ж приміщенні, що і хворий, знаходяться й інші люди, то вони також можуть заразитися. Не варто дуже панікувати, якщо вам довелося контактувати з хворим на туберкульоз, перш, ніж ви дізналися про його діагноз – тільки третина людей, які контактували з зареженим, можуть набути цю хворобу. Не всі люди заражаються туберкульозом – до цього схильні більшою мірою ті особи, які мають проблеми з легенями або дихальною системою. Звичайно, найбільш ризиковано жити в одному будинку з хворим, але і тут не всі члени сім’ї можуть заразитися. Втім, при будь-якій підозрі на контакт з носієм туберкульозної палички варто звернутися за допомогою до лікаря та пройти медобстеження. Рифампіцин – ефективний протитуберкульозний препарат, який призначається при всіх формах туберкульозу, а також при деяких інших хворобах. Зверніть увагу, що рифампіциновий препарат має протипоказання, яким слід приділити належну увагу.

Інструкція по застосуванню Рифампіцину

Опис та склад препарату. Rifampicinum відноситься до групи протитуберкулезних препаратів першого ряду. За своєю суттю це напівсинтетичний антибіотик, який має широкий сперктор дій.

Випускається у вигляді капсул, головною речовиною у складі препарату є речовина, яка збігається з назвою – рифампіцин (Rifampicinum). Капсули мають характерну для цієї форми випуску твердість, оскільки їх оболонка випускається з вмістом натурального желатину. У складі оболонки є нештучні барвники, які здатні викликати спонтанні алергічні реакції.

Ліки приймають всередину, після чого вони незмінно швидко всмоктується в шлунково-кишковому тракті та починають робити свою пряму протитуберкульозну дію. Краще, якщо засіб буде прийматися натщесерце – так можна домогтися максимально допустимої біoдоступності препарату (до 95%). Якщо ж рифампіциновий засіб приймати разом з їжею, відразу до неї або після, то його біoдоступность значно падає.

Максимальна концентрація Рифaмпіцину в крові пацієнта спостерігається вже через дві години після прийому капсули (за умови, що ліки було прийнято натщесерце). Якщо ж прийняти капсулу після того, як поїли, то вона буде всмоктуватися у два рази повільніше та досягне кінцевої концентрації в крові тільки через чотири години.

Виведення рифампіцинових ліків відбувається разом з сечею та жовчю, а також трохи з фекаліями.

Показання до застосування. Rifampicinum зазвичай призначається в складі комплексної терапії хвороб лікарем після здійснення лабораторних досліджень. Антибіотик Рифампіцин призначається при:

 • Туберкульозі, незалежно від конкретної його локалізації (tubercular)
 • Туберкульозному менінгіті (tuberculous-MENINGITIS)
 • Атипових мікобактеріозах (atypical mycobacteriosis)
 • Хворобах інфекційно-запальної течії, які мають не туберкульозне походження та збудники, які чутливі до рифампіцінових ліків. Rifampicinum також призначається при стафілококових інфекціях, лепрі, бруцельозі, легіонельозі(Staphylococcacea infectionus, leprosy, brucellosis, Legionellia).
 • Носійство N. meningitidise, яке відрізняється відсутністю симптомів. Елімінaція менінгококів з носоглотки, а також профілактика менінгококового менінгіту також відбувається із застосуванням рифампіцинового засобу.
 • При бронхіті, але це відбувається виключно в крайніх випадках.

Протипоказання Рифампіцину? Перед тим як приймати Rifampicinum слід кілька разів проглянути очима по розділу «Протипоказання» в інструкції по застосуванню препарату, щоб не отримати ускладнення під час лікування. Рифампіциновий засіб не можна категорично приймати при:

 • Ознаках гіперчутливості, які виникають по відношенню до рифампіцину;
 • Жовтяничних поразок (regium extenuant);
 • Важких ускладненнях нирок (renalis laesioness);
 • Інфекційному гепатиті (pestifera Hepatitis), яким хворий перехворів менше 1 року тому;
 • Легенево-серцевій недостатності (pulmons defect cordis), що має важку ступінь тяжкості.

Крім того, рифампіциновий засіб не застосовують разом з Саквінавіром та Ритонавіром (saquinavir, ritonaviri). Ліки мають величезний список особливих взаємодій з іншими засобами. Вивчати його не потрібно, тільки якщо ви лікуєтеся від будь-якої іншої хвороби, то повідомте свого лікаря про те, які засоби в результаті приймаєте.

Інструкція по застосуванню. Рифампіциновий засіб зазвичай приймають під ретельним контролем лікаря. Не варто застосовувати його в якості монотеpапіі туберкульозу – такі дії часто сприяють тому, що в результаті в організмі хворого розвиваються стійкі до ліків форми мікобактерій (Mycobacterius). З цієї простої причини Rifampicinum ніколи не призначають поодинці та завжди разом з ним призначають інший засіб протитуберкульозної категорії – ізоніазид, етамбутол та ін.

Рифампіциновий засіб приймають за півгодини до їжі або через 2 години після неї. При запиванні капсули варто вживати побільше води.

Дорослим пацієнтам призначають Rifampicinum в дозі, що відповідає 8-12 мг на 1 кг маси тіла. При масі тіла до 50 кг призначають 450 мг на добу, якщо маса більше 50 кг – 600 мг на добу. Дітям 6-12 років препарат призначають в дозі 10-20 мг на 1 кг маси тіла. Але в добу дитина не повинна приймати більше 600 мг препарату. Тривалість лікування препаратом залежить від туберкульозної автолокалізації, терапевтичної відповіді та інших якостей. Воно може складати також рік або навіть більше, якщо це вимагає стан хворого.

Дозування препарату не повинно перевищуватися, оскільки можуть проявитися його побічні дії.

Чи потрібен рецепт для покупки капсул Рифампіцин?

Rifampicinum – це рецептурний препарат, оскільки він є протитуберкульозним. Варто відзначити, що всі ліки, що входять в цю групу, також продаються за рецептом. Тому, якщо у вас немає спеціального вкладиша від лікаря з призначенням рифампіцинового засобу, то вам, швидше за все, совісно відмовлять в його продажу.

Насправді рецепт рифампіцинового препарату виглядає подібним чином:

Rp .: Rifampiсini 0,15
D. t. d; N. 30 in caps.
S. По 1 капсулі З рази на добу за 30-60 хв до їди

Яка ціна Рифампіцину в аптеках сьогодні?

Нагальне питання – скільки коштує рифампіциновий антибіотик? Перед тим як купити його практично всі пацієнти цікавляться його вартістю, адже це питання важливе ще й тому, що лікування препаратом зазвичай тривале.

На щастя, вартість даного препарату бюджетна та невисока. За період тривалого лікування вона і потягне чимало грошей, але це терпимо, в порівнянні з деякими іншими протитуберкульозними засобами більш високу вартість. Призначати дорогі протитуберкульозні препарати пацієнтам – це марна справа: багато хворих з цим діагнозом не потягнуть лікування фінансово та просто не будуть купувати капсули, а це тягне за собою небезпеку у вигляді носійства хвороби та масового зараження людей.

Для шкірних форм туберкульозу та інших хвороб підійде рифампіцінова, яка також має невисоку вартість.

Підбір аналога Рифампіцину

Рифампіциновий препарат, як і будь-який інший сьогодні, має дженерики – аналоги. Їх виробником може бути Україна, Росія, Молдова та інші країни. Засіб можна замінити на:

 • Macox (Макокс);
 • Rifampinum (Рифампін);
 • Pifacine (Рифацин);
 • Kapocin (Капоцин);
 • Kapreomicine (Капреоміцин);
 • Koxerine (Коксерін);
 • Helpocerine (Хелпосерін);
 • Mdserine (МДсерін);
 • Micobutine (Рифабутин);
 • Farbutin (Фарбутин);
 • Rifapentin (Рифапентин);
 • Rifonat (Рифонат);
 • Rifapex (Рифаплекс);
 • R-butin (Р-бутин);
 • R-cinex (Р-цінекс);
 • Rifabutine (Рифабутин);
 • Ciclocеrin-Rh (Циклоцeрин-Рх);
 • Clozerine (Клозерін).

Увага!

Використання Рифампіцин без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.