Смекта

Фармакологічна група: Антидоти і ентеросорбенти, Лікування ШКТ

Класифікація: A07BC05

Міжнародна назва: Smecta

Діюча речовина: Діоктаедричний смектит

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Смекта® – це засіб з адсорбуючої дією. Ключовим діючим компонентом складу Смекти є смектит діоктаедричний, подвійний алюмосилікат (також він іменується діосмектитом). Він являє собою речовину природного походження – суміш силікату алюмінію та магнію (але дані різняться, іноді вказується що це змішаний оксид кремнію та алюмінію). Саме завдяки природності він підходить для пацієнтів всіх вікових категорій.

Засіб випускається у декількох смакових варіаціях: Ваніль, Полуниця, Апельсин-Ваніль. Від чого призначається препарат, як правильно його вживати та які існують аналоги в аптеках?

Смекта® – інструкція та спосіб застосування препарату

Як розводити, спосіб застосування та ефект. Візьміть один мініпакетик, висипте його вміст в стакан, налийте тепленької води (до половини) та розмішайте. Вживайте відразу після приготування. При гострій діареї дорослі пацієнти можуть пити лікувальний напій до шести разів на добу. У разі інших показань максимальна добова доза скорочується вдвічі (до трьох). Суспензію для дітей можуть застосовувати по-іншому (прокрутіть екран сторінки нижче).

Часто пацієнти ставлять собі резонне питання – до їжі або після пити Смекту? Згідно з анотацією, ліки є ентеросорбентом, тому повинні проявляти найкращу дію при застосуванні в інтервалах між їжею. Однак якщо ви страждаєте печією, краще використовуйте її безпосередньо після їди, це краще допоможе прибрати відчуття печіння.

Через скільки діють протидіарейні ліки? Як повідомляється, ефект настає досить швидко, якщо діарея негостра, вона може блокуватися в той же день. При цьому курс лікування повинен бути мінімум три дні, але не повинен перевищувати сім днів. Завдяки особливій структурі сполук, що входять до складу медикаменту, Смекта надає обволікаючий ефект, вона покриває бактерії та віруси, по суті адсорбує їх, а вони потім виходять зі шлунково-кишкового тракту природним шляхом – разом з калом. Більш того, вона має гастропротекторні властивості, оскільки формує полівалентні зв’язку зі слизовими глікопротеїнами, внаслідок чого на слизовій утворюється захисна оболонка, яка є захистом від впливу соляної кислоти, жовчних солей, різних токсичних речовин.

Побічні ефекти. Згідно з інструкцією із застосування, смектиту діоктаедричному можуть бути властиві такі побічні дії: закреп (але, як правило, при застосуванні надмірних доз – див. нижче), алергічні реакції (дуже рідко).

Взаємодії. З огляду на високу адсорбцію медикаменту, він може порушити процес всмоктування інших препаратів. Тому одночасний прийом Смекти та будь-якого іншого лікарського засобу протипоказаний. Якщо вам необхідно приймати ще інші ліки, порадьтеся з лікарем з приводу безпечного інтервалу.

Використання при ГВ та вагітності. Смекту дозволено приймати жінкам, які виношують дитину або годують груддю. Зменшення дозування не є необхідним.

Передозування. При передозуванні може виникнути сильний закреп, також можливе формування безоарного каменю з неперетравлених залишків їжі.

Від чого призначається Смекта®?

Існує кілька показань до прийому Смекти. Вона може застосовуватися:

  • при проносі (тобто діареї, викликаної різними причинами);
  • при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються діареєю (виразка, гастрит, коліт), в даному випадку засіб також допомагає позбутися від метеоризму, печії, дискомфортних відчуттів, здуття живота;
  • при блювоті та інших неприємних симптомах, викликаних гострими інфекційними захворюваннями – сальмонельоз, норовірусом, кампілобактеріозом та ін.;
  • при харчовому отруєнні та подальшій симптоматиці.

Окремо варто відзначити дієвість смектиту при ротавірусах, які часто погано лікуються за допомогою інших медикаментів.

Смекту не завжди можна використовувати, є ряд протипоказань, а саме:

  • збільшена чутливість до основних або додаткових компонентів ліків;
  • непрохідність кишківника;
  • глюкозно-галактозна мальабсорбція (тобто недостатність всмоктування глюкози/галактози);
  • недостатність сахарази-ізомальтази.

Важливо: Смекта є безрецептурним препаратом. Але якщо у вас важкі та/або підозрілі симптоми, може бути необхідним призначення більш серйозного лікування, для чого потрібно звернутися до лікаря.

Смекта® у вигляді суспензії – існує дитячий варіант?

Для дітей підходить звичайна Смекта у вигляді суспензії (продається в мініпакетиках). Дитяча версія Smecta не випускається.

Дітям препарат потрібно давати так само, як й дорослим, але якщо дитина відмовляється пити розчинений медикамент, можна трохи схитрувати та змішати смектит з картопляним пюре, молочною сумішшю, кашею (манною або вівсяною), узваром, компотом або соком. Але майте на увазі, що при важкому стані, коли дитині тимчасово не можна їсти, потрібно постаратися дати «чистий» препарат. Максимальна кількість пакетиків на добу – від 2 до 4 (в залежності від показань).

Засіб підходить навіть для новонароджених. Дозовані схеми немовлятам не відрізняються, вони такі ж, як й в цілому для дітей.

Вибираємо правильний аналог Смекти в аптеках

Існує кілька аналогів препарату Smekta в аптечних пунктах:

  • Апсорбін Саше. У складі Апсорбіну Саше – той же діючий компонент, який має стереометричну структуру та виражену пластичну в’язкість. Але показання трохи інші – Apsorbin призначений для корекції раціону, наприклад, при перевантаженні організму токсичними речовинами, ліками, неправильною їжею та ін.
  • Бента. Це теж повний аналог Смекти, випускається у вигляді порошку для приготування суспензії, упакованого в саше-пакетики.
  • Діосорб, Неосмектин, Смектит. Теж абсолютні аналоги по головному компоненту (Smectite dioctaedric), але для додаткового компонентного складу можуть використовуватися інші інгредієнти.

Цікаві факти

Смекта також корисна при базових захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Так, згідно з дослідженням Дегтярьової І., Опанасюка Н., Голоти О. та ін. (1994 р.), у пацієнтів з виразкою та передраковим станом нормалізувалися захисні властивості слизової шлунка/дванадцятипалої кишки. Добовий моніторинг внутрішньошлункового pH показав значний кислотонейтралізуючий ефект смектиту. Люди з неспецифічним виразковим колітом не відчували побічні дії внаслідок застосування салофальку. Крім того, поліпшувався склад кишкової флори, виявлена сприятлива дія на конформацію (внутрішню просторову побудову) елементів слизу та ін.

Згідно з дослідженням італійських вчених Guarino A, Bisceglia M, Castellucci G (Університет Федеріко II, Неаполь, 2001 р.), засіб зменшує тривалість діареї та запобігає тривалий перебіг. Тому він знижує витрати на лікування гастроентериту.


Увага!

Використання Смекта без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.