Тержинан

Фармакологічна група: Акушерство та гінекологія

Класифікація: G01B F

Міжнародна назва: Tergynan

Діюча речовина: Тернідазол, Неоміцину сульфат, Ністатин, Преднізолону натрію метасульфобензоат

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 4.50 из 5)
Loading...

Деяка частина жінок час від часу стикається з таким неприємним явищем, як інфекції статевих органів. Вони шкодять загальному здоров’ю жінки, а також порушують ритм їх звичного та повноцінного життя. У переважних випадках такого роду інфекційні захворювання вимагають комплексного підходу, для чого сьогодні досить активно застосовується такий лікарський препарат, як Тержинан (Terzhinan, Tergynan). Цей засіб випускається безпосередньо в формі свічок, а також таблеток для вагінального застосування. Виробляється французькою фірмою «Лабораторії Бушара-Рекордаті» (Laboratoires Bouchara-Recordati).

Інструкція по застосуванню Тержинану

Препарат, що випускається у формі таблеток та свічок, призначений для лікування багатьох хвороб у жінок. В добу призначають, як правило, одну свічку, яку перед застосуванням рекомендується потримати у воді близько 30 секунд.

Ліки, незалежно від форми випуску, рекомендується вводити перед засинанням, щоб під час тривалого сну вони надавали більш тривалий вплив. Якщо ж супозиторій необхідно застосувати в денний час доби, то після проведення процедури рекомендується полежати не менше 15 хвилин. Іноді лікування може передбачати одночасне використання таблеток і супозиторіїв.

Курс лікування препаратом, як правило, становить 10 днів. При складних мікозах терапію слід продовжити до 20 днів. Препарат можна застосовувати навіть під час менструації.

Таблетки, як і Тержинан свічки, вводять в піхву. У добу можна застосовувати не більше 1 таблетки, яку вводять безпосередньо перед нічним сном. Ця форма випуску препарату також підходить для санації піхви перед пологами, абортом та перед проведенням хірургічних операцій в області піхви. Для цього 1 таблетку ліків необхідно ввести за 2 години до процедури.

Крім усього іншого, таблетки зазначеного препарату добре підходять і для чоловіків, у яких також виникає молочниця. Однак деяким ця форма ліків виявляється зовсім незручною в застосуванні – в подібних випадках слід звернути увагу на аналоги, що випускаються у формі мазі або крему.

Тержинан у формі свічок

Супозиторії – це більш поширена лікарська форма препарату, якщо порівнювати безпосередньо з таблетками. Вони призначені для місцевого вагінального застосування. За допомогою описуваного засобу можна позбутися не тільки від кандидозу, а й від багатьох інших проблем – від трихомонад, бактеріальних інфекцій та процесів запалення. Завдяки цьому свічки застосовують при багатьох хворобах жіночої статевої системи. Крім того, Тержинан у формі супозиторіїв діє досить м’яко, за рахунок чого мікрофлора піхви залишається незмінною. Слід зазначити, що деякі препарати схожої дії не відрізняються цією особливістю та після їх застосування мікрофлора в піхві трохи порушується.

Коли жінка виношує дитину, вона дуже схильна до появи будь-якого роду хвороб, в тому числі і в статевих органах. Застосування препарату під час вагітності не забороняється, однак, воно повинно відбуватися під чітким контролем гінеколога. Найбільш небезпечним вважається застосування свічок безпосередньо в першому триместрі, але під час другого та третього такого обмеження немає. Найбільш часто Terzhinan застосовують під час вагітності для лікування вагінітів, які характеризуються паралельною появою запальних процесів на м’яких тканинах, а також бактерій іта грибків.

Слід зазначити, що, застосовуючи препарат під час вагітності, можна не боятися, що він зашкодить майбутній дитині. Він не впливає на плід, а також не може викликати передозування.

Тержинан у формі таблеток

Крім свічок, антифунгальний засіб випускається й в таблетованій формі. Таблетки для зручності застосування мають довгасту форму, їх важко переплутати з іншими ліками, оскільки з обох сторін є буква «Т».

Препарат випускається в картонній упаковці, а самі таблетки містяться в алюмінієвому блістері (6 штук).

Так само, як й супозиторій, таблетку перед введенням слід потримати в склянці з водою протягом 30 секунд – так її дія почнеться значно швидше. Засіб в представленій лікарській формі слід використовувати перед сном.

Описувані таблетки дозволені до застосування навіть в період вагітності та лактації.

Показання до застосування Тержинану

Tergynan – це лікарський засіб, який має досить широкий спектр дії. Тому його дуже часто призначають при таких хворобах:

 • Запальні процеси в піхві, головна причина яких – трихомонади;
 • Молочниця, що має абсолютно будь-яку стадію;
 • Вагініти бактеріального походження;
 • Вагініти змішаного типу;
 • Мікози;
 • Кольпіти;
 • Проведення санації піхви;
 • Профілактика запальних захворювань після пологів, аборту та маніпуляцій діагностичного характеру.

Тержинан не годиться для лікування циститу.

Ціна тержинану

Terzhinan є досить дорогим лікарським препаратом, який можна купити в будь-якій аптеці. Потрібно сказати, що різні форми випуску препарату мають різну вартість, що обов’язково потрібно враховувати безпосередньо під час вибору та покупки засобу.

Покупку тержинану слід здійснювати тільки після того, як цей препарат буде призначений лікарем на основі поставленого діагнозу. В іншому випадку можна зробити марну трату, якщо, наприклад, пацієнт поставить неправильний діагноз самостійно (деякі люди через відсутність можливості відвідати лікаря вдаються до самолікування).

Аналоги Тержинану

Багато пацієнтів вважають за краще вибрати аналог Тержинану- доступніший з фінансової точки зору, проте, не менш ефективний. Terzhinan можна назвати унікальним препаратом, чому сприяють всі його складові. Отже, цей засіб не має прямих аналогів, проте, можна підібрати близький за дією препарат, в складі якого є ідентичні оригіналу компоненти.

Найбільш часто замість тержинану вибирають такі засоби:

 • Поліжинакс (Polygynax). Це дуже ефективний лікарський препарат, який є найближчим замінником тержинану. Поліжинакс практично не має побічних ефектів, а його склад відрізняється декількома речовинами, які також є в оригінальному засобі. Головною відмінністю цього препарату є те, що в його складі немає такої речовини, як тернідазол. Отже, Поліжинакс не підходить для лікування такої хвороби жіночих статевих органів, як трихомонадний кольпіт. Також македонські вчені Goran D, Vesna A, Adela S, Biljana TK, Snezana M в 2004 р. з’ясували, що Polygynax ефективний для лікування фунгального (грибкового) вагініту.
 • Пімафуцин. Він відноситься безпосередньо до протигрибкових засобів, які використовуються для лікування багатьох хвороб. Пімафуцин зручний тим, що випускається відразу в декількох лікарських формах – супозиторії, мазь та таблетки. Перевага цього протигрибкового препарату полягає в тому, що під час терапії з його застосуванням можна не відмовлятися від статевого життя. Іноді пацієнтки скаржаться на виникнення таких побічних дій Пімафуціна, як печіння, нудота та блювота (зазвичай вони виявляються в перші дні лікування).
 • Мератин Комбі (Meratin Combi). Має виражений терапевтичний ефект, який проявляється протягом короткого часу. Активні компоненти – орнідазол (ornidazol), а також неоміцин сульфат, ністатин та преднізолон. Крім антимікробної, Meratin Combi надає кортикостероїдну та антисептичну дію. Він випускається безпосередньо в формі вагінальних таблеток, які ефективні в лікуванні переважаючого відсотка вагінітів. Завдяки особливому складу цей засіб часто використовують безпосередньо для санації піхви, яка проводиться перед проведенням аборту або пологами. Якщо говорити про таку деталь, як вартість мератин Комбі, то вона практично не відрізняється від тержинану. Цей замінник вкрай не рекомендується застосовувати в комплексі з іншими препаратами, а особливо – з гормональними засобами.
 • Клотримазол. Засіб має синтетичне походження та успішно бореться з грибковими хворобами піхви. Клотримазол практично не має побічних ефектів, за винятком несерйозних алергічних проявів. Препарат має деякі протипоказання, одне з яких – ранній термін вагітності.

Слід зазначити, що деякі замінники тержинану є більш ефективними. Це можна пояснити тим, що вони володіють значно більшою агресивністю, а, відповідно, і ймовірністю виникнення побічних реакцій. Саме з цієї причини заміну препарату не рекомендується проводити без відома свого лікаря-гінеколога.

Докази ефективності, думки вчених-медиків

У статті Мороза Володимира Анатолійовича з Національного фармацевтичного університету (Харків), опублікованій в науково-практичному журналі “Дерматовенерологія. Косметологія. Сексопатологія “(2010), зазначено, що в окремих нозологіях дієвість тержинану становить 94,4%. Крім того, вчений-медик пише, що даннний комбо-засіб має всі властивості 5-нітроімідазолів, але не має протипоказань до місцевого застосування, тому що не володіє біодоступністю в такому випадку. Це є ключовою “родзинкою” комбінованого препарату тернідазол-неоміцин-ністатину (в деталях четвірку компонентів розкрито нижче). Засіб виявляє синергічну антимікробну, антипротозойну та фунгіцидну дію, не приводячи до порушення кількісного та якісного складу нормобіоту піхви в загальному. Використання тержинану регламентовано, в тому числі, наказами МОЗ України №286 від 07.06.2004 та №96 від 27.12.2007.

Вчені-фармакологи Віталій Йосипович Мамчур (д.мед.н.) та Сергій Миколайович Дронов (к.мед.н.) в статті в журналі “Медичні аспекти здоров’я жінки” (2015) описують деякі переваги комбо-засобу: компактна подовжено-плеската форма таблетки, що збільшує площу контакту зі слизовою; гладко глянцева поверхня та округлість країв, що запобігає роздратуванню; попередженню росту грибів, зокрема, в результаті нераціональної антибіотикотерапії; велика комплаентність (добровільне проходження призначеного режиму); наявність 4-х базових речовин в складі, що попереджає поліпрагмазію (медикаментозне навантаження).

Іраїда Степанівна Сидорова та Катерина Ігорівна Боровкова в статті в журналі
«Російський вісник акушера-гінеколога» (2007) провели експеримент в порівнянні тержинану, Нео-Пенотрану (Neo-Penotran), Далацину (Dalacin) та БЕТАДИНУ (Betadine®). Тержинановий засіб забезпечив 98-відсоткову виліковуваність поряд з Нео-Пенотраном. Також він відзначився найбільш оперативною дією, позитивним ефектом на мікроциркуляції.

Савічева Алевтина Михайлівна, Спасібова Олена Володимирівна в 2017 році ( “Журнал акушерства та жіночих хвороб) провели випробування тержинанового засобу in vitro на мікроорганізмах типу Кандиди спп., Ентеробактерій, Atopobium vaginae тощо. Препарат показав високу ефективність щодо домінуючої частини мікробів.

Савічева Алевтина Михайлівна, Захаревич Наталія Миколаївна, Міхніна Е.А. з НДІ акушерства та гінекології ім. Отта, Санкт-Петербург, визначили ефективність комбо-засобу в 93,8% та 100% при вагінальному кандидозі для невагітних та вагітних відповідно.

Крім того, в інтернеті можна знайти брошуру компанії «Лабораторії Бушара-Рекордаті» (Laboratoires Bouchara-Recordati), що містить результати досліджень тержинану поруч з вченими, в тому числі Новікової С.В., Левашової І.І., Логутова Л.С., Леуш С.С., Дзюбанчук Т.В., Дубоссарською З.М., Коханевич Є.В., Коноплянко В.В. та ін.

Також вивчення засобу проводили Калугіна Л.В., Татарчук Т.Ф., Шакало І.М., Герман Д.Г., Кузнєцова А.В., Калугіна Л.В., Липова Є.В., Хрзаян Р.С ., Кузнєцова О.М., Ілларіонова Е.А., Іскра А.І., Білоусов О.О., Білоусова О.В., Петренко С.Ю., Попкова С.М., Добровольського Л.М., Чичул Н.С. Тому його можна вважати високовивченним.

Склад Тержинану

Ефективність препарату досягається завдяки його особливому складу, який включає в себе відразу три антибіотика. Це стосується будь-якої форми випуску. Якщо говорити більш конкретно, то препарат містить четвірку наступних компонентів:

 • Тернідазол (Ternidazole, C7H12ClN3O3). Це антибіотик синтетичного походження, який є представником групи нітроімідазолів. Є похідним імідазолу. Ефективний виключно при місцевому застосуванні. Ternidazole успішно бореться з різними представниками бактерій, зокрема Гарднерела вагіналіс, а також найпростіших.
 • Неоміцин (Neomycin, C23H46N6O13). Є комплексною антибактеріальною речовиною та аміноглікозидами, які відрізняється бактерицидною дією. Був відкритий ще в 1949 р. в лабораторії єврейсько-українсько-американського біохіміка та винахідника Зельмана Абрахама Ваксмана (Selman Abraham Waksman). Цей антибіотик за короткий час бореться з стафілококами, стрептококами та іншими інфекціями, в той час, як в боротьбі з грибками він безсилий.
 • Ністатин (C47H75NO17). Був відкритий в 1950 році жінками-хіміками Рейчел Фуллер Браун (Rachel Fuller Brown) та Елізабет Лі Хейзен (Elizabeth Lee Hazen). Це також антибіотик, який бореться з грибками. Саме ністатиновий засіб відповідає за лікування кандидозу статевих органів. Він відноситься безпосередньо до антибіотиків-Полієнів, а це значить, що ністатин здатний трохи підвищити загальну проникність тих клітин, які є шкідливими.
 • Преднізолон (C21H28O5). Дана речовина є аналогом гідрокортизону. Вона була відкрита в середині п’ятдесятих років минулого століття в процесі хімічних дослідів з Корінебактеріум симплекс  ацетил-група). Це ефективний гормон, який відповідає безпосередньо за зниження запалення під час місцевого застосування. Крім того, преднізолон виконує й протиалергічну функцію.

Залежно від форми випуску ліків, препарат має і допоміжні компоненти, які надають засобу форму таблетки / супозиторія.

Завдяки такому складу лікування того чи іншого захворювання відбувається досить швидко. При цьому цілісність слизової оболонки піхви не стає порушеною, так само, як і рН.

Особливості застосування

Тержинан протипоказаний в перший триместр вагітності, а також заборонено його застосування у віці менше 16 років. Під час використання цього препарату слід повністю припинити статеве життя. Головна причина такої необхідності – це ймовірність руйнування презерватива під дією одного з компонентів препарату (ністатину).

Такі захворювання, як вагініти та трихомоніаз вимагають одночасного лікування не тільки жінці, а й чоловікові. Справа в тому, що якщо один з партнерів не буде проходити необхідний курс лікування, то інший обов’язково заразиться повторно.

Одною з можливих побічних дій препарату є запаморочення. Саме з цієї причини його не слід застосовувати тим особам, робота яких пов’язана безпосередньо з управлінням автомобільного транспорту або іншого механізму.

Пацієнтам, які мають інші хронічні хвороби, під час лікування Тержинаном слід ретельно стежити з своїм здоров’ям. Наявність такого роду хвороб передбачає досить часту здачу необхідних аналізів та спеціальних досліджень. Це стосується таких захворювань:

 • Підвищений артеріальний тиск;
 • Туберкульоз;
 • Остеопороз;
 • Цукровий діабет будь-якого типу;
 • Серцева або печінкова недостатність;
 • Епілепсія;
 • Міопатія;
 • Глаукома.

Увага!

Використання Тержинан без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.