Вікасол

Фармакологічна група: Гемостатичні засоби (препарати), Захворювання крові (Кровоносна система)

Класифікація: В02В А02

Міжнародна назва: Vicasol

Діюча речовина: Менадіона натрія бісульфи

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Нестача вітаміну К в організмі – це одна з головних причин появи захворювань, пов’язаних безпосередньо з виникненням кровотеч. Для заповнення цього вітаміну в організмі лікарі часто призначають своїм пацієнтам Вікасол. Цей лікарський засіб є вітаміном К синтетичного походження. Тобто, це повністю штучний замінник натурального вітаміну К. Прийом зазначеного полівітаміну необхідно здійснювати лише в тому випадку, якщо його прописав лікар. Справа в тому, що Вікасол має деякі протипоказання та побічні дії.

Інструкція по застосуванню вікасолу

Представлене полівітамінний засіб випускається у формі таблеток, а також у формі ампул для уколів. Отже, різні лікарські форми препарату передбачає різний спосіб застосування.

Вікасол у формі розчину призначений безпосередньо для введення. Для дорослих разова доза вікасолу становить 10 мг. Залежно від тяжкості захворювання, вона може доходити й до 15 мг. В добу при цьому можна застосовувати не більше 30 мг препарату, що може відповідати 2 або 3 введенням вікасолу внутрішньом’язово. Терапевтичний курс при цьому не повинен перевищувати 3-4 дня. Як правило, після закінчення курсу лікування робиться 4-денна перерва, а потім курс повторюють, якщо в цьому є гостра необхідність.

Якщо планується проведення хірургічного втручання у пацієнта, то йому вводять Вікасол за 2-3 дня перед операцією. Це допоможе уникнути сильної паренхіматозної кровотечі в ході процедури.

Вікасол також застосовується й дітям для лікування, а також профілактики нестачі вітаміну К безпосередньо в організмі. При цьому доза ліків визначається віком дитини. Дітям від 1 до 18 років вводять від 2 до 15 мг препарату на добу.

Такий синтетичний препарат, як Вікасол, нерідко вводять й новонародженим для профілактики гіпотромбінемії. Однак в цьому випадку він може виявитися дуже небезпечним – високі дози препарату, що вводиться новонародженій дитині, може викликати у нього пошкодження крові, мозку та печінки.

Вікасол в таблетованій формі призначений, звичайно, для внутрішнього прийому. Дорослим показано застосування 15-30 мг препарату на добу, а дітям – 2-15 мг на добу. Беручи таблетки, слід запивати їх водою дуже рясно. Розкушувати та розжовувати їх при цьому вкрай не рекомендується – необхідно, щоб таблетка потрапила в шлунково-кишковий тракт цілою.

Вікасол у формі таблеток

Таблетована форма препарату дуже зручна для його застосування безпосередньо в домашніх умовах. В одній таблетці міститься 15 мг менадіона, яка виконує роль активної речовини. Невід’ємними компонентами в складі препарату є цукор-рафінад, крохмаль, натрію дісульфіт, кальцію стеарат.

Таблетки фасуються не тільки в пластикові блістери по 10 штук, а й в скляні банки. У другому випадку кількість таблеток трохи більше – в банці їх міститься 30 штук. Далі ліки обов’язково фасуються в картонні упаковки по 30 штук (1 банка або 3 блістери).

Показання до застосування вікасолу

Пацієнти часто цікавляться – від чого допомагає цей синтетичний замінник необхідного організму вітаміну К? У найпершу чергу, препарат відновлює нормальний процес згортання крові. Показання до застосування препарату наступні:

  • Жовтяниця. Йдеться про ту форму хвороби, коли жовч в кишківнику надходить з великими затримками.
  • Гепатити гострого перебігу.
  • Кровотечі безпосередньо у внутрішніх органах, а також капілярні кровотечі. Дуже часто для їх профілактики ліки призначають перед хірургічними операціями та обов’язково після них.
  • Захворювання шлунково-кишкового тракту, при яких присутні кровотечі.
  • Променева хвороба.
  • Сильна нестача вітаміну К.
  • Кровотечі з носових ходів, а також гемороїдальні кровотечі. Друга проблема з’являється з тієї причини, що в прямій кишці розширилися вени.
  • При вагітності (на її пізніх строках). Це іноді необхідно для того, щоб попередити кровотечі у новонароджених, а також під час пологів. Слід зазначити, що особливий ризик кровотеч присутній при багатоплідній вагітності.
  • Кровотечі, пов’язані безпосередньо з туберкульозом легень, а також захворюваннях септичного характеру.

Крім того, іноді Вікасол застосовують при місячних, коли вони супроводжуються сильною кровотечею. У таких випадках рекомендують пити таблетки безпосередньо під час менструації, не перевищуючи при цьому рекомендованих доз.

Незважаючи на те, що Вікасол, будучи штучним замінником вітаміну К, здатним підвищити згортання крові, він є неефективним при деяких характерних захворюваннях. Йдеться про такі недугах, як гемофілія, коли кров має знижену здатність згущуватися, а також хвороба Верльгофа.

Захворювання, що характеризується, як тромбопенічна пурпура, також не лікується вікасолом. Вона з’являється з тієї причини, що в крові значно знижується рівень тромбоцитів. В результаті цього у хворого з’являється велика кількість крововиливів під шкірою та на різних слизових оболонках.

Вікасол в ампулах

Як було сказано раніше, Вікасол виробляється й в формі розчину, який призначений для внутрішньом’язового введення. Головною речовиною в його складі є менадион, а в ролі додаткових виступають такі компоненти, як спеціальна ін’єкційна вода, соляна кислота, а також обов’язково натрію метабісульфіт.

Розчин, поміщений в ампули, схожий на воду – він прозорий або забарвлений в легкий жовтуватий колір.

Особливості застосування вікасолу

Вікасол дуже часто вводиться новонародженим дітям для того, щоб попередити виникнення геморагічної хвороби. Однак замість цього засобу все ж краще застосовувати фітоменадіон, оскілька ця речовина практично не викликає у дітей побічні реакції. Як правило, вони проявляються у вигляді гемолітичної анемії, а також гіпербілірубінемії.

Захворювання, в результаті яких порушується відтік жовчі, передбачають застосування вікасолу в формі ін’єкційного розчину. Така форма випуску препарату буде більш ефективною, ніж таблетки.

Вагітність та лактація

Вікасол небажаний до прийому в період вагітності, а особливо в перші два триместри. Це можливо лише в крайніх випадках, коли у жінки є серйозні проблеми зі здоров’ям. Як було сказано раніше, в третьому триместрі цей препарат можуть призначати для профілактики виникнення кровотеч. При цьому він погано проникає через плацентарний бар’єр.

Під час грудного вигодовування прийом вікасолу вкрай небажаний, оскільки речовини, які в ньому є, проникають в молоко. Отже, вони можуть потрапити в організм немовляти й принести йому серйозної шкоди. Якщо лікування відкласти не можна, то на час прийому препарату рекомендується відмінити грудне вигодовування.

Керування автомобілем або іншим механізмом під час лікування

Як правило, терапія із застосуванням вікасолу не стає перешкодою управління автомобілем. Однак іноді пацієнти скаржаться на виникнення такої побічної реакції засобу, як запаморочення. У такому випадку рекомендується утриматися від керування автомобілем та будь-якого іншого транспорту до тих пір, поки не закінчиться лікування.

Протипоказання

Вікасол перестав бути безневинним натуральним вітаміном, який можна приймати без суворого дотримання доз. Крім того, препарат можна використовувати далеко не всім пацієнтам – у деяких є певні протипоказання до використання вікасолу. Зокрема, маються на увазі такі протипоказання:

  • Зайва чутливість до одного або ж відразу до декількох складових медикаменту;
  • Наявність у пацієнта підвищеної коагуляції;
  • Гемофілія, а також хвороба Верльгофа (препарат під час лікування цих недуг практично неефективний);
  • Печінкова недостатність тяжкого перебігу;
  • Гемолітична хвороба, що виникла безпосередньо у новонародженої дитини;
  • Ранній термін вагітності;
  • Лактація.

Якщо знехтувати цими вказівками, то можна зіткнутися з досить неприємними, а іноді загрозливими життю станами.

Побічні реакції та передозування

Іноді пацієнти, які застосовують описуваний вітамін К синтетичного походження, стикаються з таким явищем, як побічні реакції препарату. Найчастіше ці реакції проявляються у вигляді алергії – сильного набряку обличчя, появі кропив’янки, свербежу та небезпечного бронхоспазму.

Також у хворого може виникнути гемолітична анемія. У новонароджених іноді виникає гемоліз, однак, це зустрічається у тих дітей, які страждають від вроджених дефіцитом глюкозо-6-дегідрогенази.

Більш рідкозустрічаємими побічними діями ліків є:

  • Гіпербілирубінемія;
  • Жовтяниця (також може виникнути вкрай небезпечна ядерна жовтяниця у немовлят);
  • Постійне зниження тиску;
  • Періодично з’являються запаморочення;
  • Безпричинні зміни смакового сприйняття.

Якщо під час лікування вікасолом в будь-якій лікарській формі нехтувати рекомендаціями, які стосуються дозування препарату, то згодом можна постраждати від передозування. Він представляє велику небезпеку для життя та здоров’я пацієнта, а особливо це стосується новонароджених та дітей старшого віку.

При попаданні в організм пацієнта великих доз препарату, ніж це потрібно, у нього можуть виникнути симптоми гіпервітамінозу К. Іноді він може стати причиною виникнення судом у дітей. Крім того, у хворих виникає гіперпротромбінемія, гіпербілірубінемія, інтенсивна жовтяниця. Унаслідок підвищення активності безпосередньо печінкових ферментів у хворих дуже часто спостерігаються сильні болі в області живота, що супроводжуються запором або діареєю.

При появі найменшої ознаки передозування слід відразу звертатися за медичною допомогою. Лікування передозування зазначеним медикаментозним препаратом повинно, в першу чергу, включати повне скасування препарату. Далі лікарі призначають пацієнтові особливі антикоагулянти, пильно стежачи за його загальним станом здоров’я. Виписка хворого зі стаціонару можлива лише в тому випадку, якщо його стан повністю стабілізувався, й він має відмінне самопочуття.

Ціна вікасолу

Вікасол – це відомі ліки синтетичного походження, яке має невисоку вартість. Це є вагомою перевагою представленого медикаменту, так як деякі його аналоги не відносяться до бюджетних коштів. Він продається в будь-якій аптеці, однак, придбати Вікасол можна лише в тому випадку, якщо у пацієнта є відповідний рецепт від лікаря.

Слід зазначити, що Вікасол можна придбати не тільки в стандартному аптечному пункті. Сьогодні набирає популярність таке явище, як онлайн-аптека, однак, при її виборі слід бути дуже уважним.


Увага!

Використання Вікасол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.