Актовегін

Фармакологічна група: Дерматологія та регенерація

Класифікація: B06AB

Міжнародна назва: Actovegin

Діюча речовина: Актовегін

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Актовегін являє собою біологічну лікарську речовину, що володіє безліччю лікувальних властивостей. Препарат виділяють з субстрату тваринного походження – крові телят, за допомогою методу ультрафільтрації. В кінцевому продукті перебуває понад 200 біологічно активних субстанцій – амінокислоти, нуклеозиди, макро- та мікроелементи, холін, вітаміни, полісахариди та інші сполуки. Полікомпонентни складу Актовегіну зумовлюють його вплив на багато процесів метаболізму клітин різного походження. Ліки мають форму розчину для внутрішньом’язового та внутрішньовенного введення, таблеток для перорального прийому та мазі, крему, гелю для зовнішнього використання. Біологічне походження фармацевтичної субстанції препарату робить безпечним його застосування, що поряд з різноманіттям, які надають їм лікувальний вплив забезпечує успішне призначення речовини практично у всіх галузях медицини.

Інструкція до застосування Актовегіну

Показання до призначення

Безпечне та успішне застосування лікарського препарату в осіб різного віку – від новонароджених до людей похилого віку, визначає широкий спектр показань до його призначення. Інструкція до Актовегіну чітко регламентує, для лікування чого він призначений.

Показання такі:

  • Гострі та відновні періоди порушеного мозкового кровообігу, черепно-мозкової травми та постгіпоксичній енцефалопатії.
  • Хронічні органічні ураження ЦНС (діабетична енцефалопатія, судинна деменція, хвороба Альцгеймера, епілепсія, посттравматична хвороба головного мозку).
  • Поразки периферичної нервової системи з наявністю ішемії (діабетична полінейропатія, радикулопатії, травми).
  • Стани порушеної трофіки тканин (пролежні, виразки, варикозне розширення вен).
  • Опіки хімічні та термічні, радіаційні ураження. Профілактика опромінення.
  • Травми та опіки рогівки, склери.
  • Остеохондроз хребта (в комплексному лікуванні).

Протипоказання

Абсолютне протипоказання – непереносність компонентів ліків. З обережністю використовують при набряку легенів, асциті, декомпенсованих захворюваннях легенів та серцево-судинної системи, оліго – та анурії, у вагітних та під час лактації.

Побічні явища

Рідко при прийомі препарату відзначена поява алергічних реакцій – висипання, набряки, гіпертермія. Під час використання зовнішніх форм лікарського засобу (перш за все 20% гель) можлива поява локальної хворобливості та набряклості. Специфічної терапії небажані реакції не вимагають, рекомендовано вживання антигістамінних засобів.

Форми випуску

Актовегін має наступні форми випуску:

  • Для парентерального введення – розчин.
  • Для прийому всередину – таблетки.
  • Для використання зовнішньо – крем, мазь та гель.

Взаємодія з алкоголем

Вживання спиртного під час парентерального або перорального курсу Актовегіну протипоказано. Алкоголь, в силу протилежних препарату впливів на організм, знижує ефективність ліків. Лікування виявиться без результативним. Крім цього, спиртні напої підвищують ризик розвитку побічних впливів препарату.

Застосування Актовегіну в уколах

Ін’єкційна форма ліків представлена ​​розчином з концентрацією активної фармакологічної субстанції рівній 4% (40 мг/мл). Ампули мають об’єм 2 мл, 5 мл та 10 мл. Допоміжні речовини – фізіологічний розчин, вода для ін’єкцій. Ампули об’ємом 2 мл містять 80 мг чинного субстрату, 5 мл – 200 мг, 10 мл – 400 мг. Розчин прозорий, з легким жовтим відтінком, без домішок. У м’яз за одну ін’єкцію вводиться не більше 5 мл ліків. Для краплинного вливання у вену Актовегін розводять у великому обсязі інфузійного розчину (200-300 мл 5% розчину глюкози або ізотонічного розчину). Перед першим застосуванням необхідно зробити пробу на чутливість – ввести 2 мл в м’яз. Ін’єкційний препарат призначають при важких та середніх патологічних станах.

Режим дозування розчину Актовегіну:

  • У гострий період розладу кровообігу ЦНС – по 800-2000 мг (20-50 мл) на добу крапельно у вену протягом 10-14 днів. Потім – по 400-800 мг (10-20 мл) на добу крапельно у вену протягом 10-14 днів. Загальний курс – не менше 3-х тижнів. Після продовжують лікування пероральною формою.

Раннє застосування при інсульті знижує летальність у 2 рази. У гострий період ЧМТ на фоні прийому поліпшуються показники свідомості, що не супроводжується занепокоєнням, збудженням.

  • У реабілітаційний період та при хронічних розладах мозкового кровообігу – по 400-800 мг (10-20 мл) на добу крапельно у вену протягом 14 днів. Після продовжують лікування пероральної формою.

Поліпшуються когнітивні процеси та загальне самопочуття, знижується потреба в догляді. Сповільнюється прогресувальні розлади.

  • При захворюваннях периферичної нервової системи – по 160-400 мг (4-10 мл) на добу внутрішньом’язово або внутрішньовенно протягом 10-15 днів. При необхідності курс триває прийомом таблетованої форми.

Відзначається швидкий регрес больового синдрому, відновлення сухожильних рефлексів, поліпшення показників чутливості та рухової активності.

  • При діабетичній полінейропатії – по 2000 мг (50 мл) на добу крапельно у вену протягом 3-х тижнів. Далі продовжують лікування таблетованій формою.

Знижується вираженість патологічних симптомів.

  • З метою прискорення репаративних процесів – по 400 мг (10 мл) внутрішньовенно або 200 мг (5 мл) внутрішньом’язово на добу. Курс індивідуальний – у міру загоєння.
  • Опромінення радіацією – по 200 мг (5 мл) у вену або в м’яз на протязі 2-х тижнів.

Застосування Актовегіну в таблетках

Тверда пероральна форма лікарського препарату представлена ​​таблетками, вкритими оболонкою, блідо жовтого кольору з зеленуватим відтінком. Таблетки містять 200 мг діючої субстанції. Призначається при середньому та легкого ступеня тяжкості станів.

Режим дозування таблетованого Актовегіну:

  • У гострий період ЧМТ або інсульту – починаючи з третього тижня лікування після введення ін’єкційної форми по 400 мг тричі на добу. Курс – до 6 місяців.

Прискорюється процес відновлення функцій пам’яті, мислення, уваги.

  • При хронічних цереброваскулярних розладах з помірною психо-органічною симптоматикою та для профілактики розвитку деменції – по 400-600 мг тричі на добу. Курс – від 12 до 20 тижнів.

Спостерігається регрес когнітивних порушень, поліпшується побутова та соціальна орієнтація пацієнтів.

  • При хворобах периферичної нервової системи та діабетичної полінейропатії – по 200-600 мг тричі на добу. Тривалість лікування – мінімум 2 тижні, потім у міру поліпшення стану можливий прийом протягом декількох місяців.

Знижується інтенсивність больового синдрому, поліпшується рухова активність, чутливість. Зменшується відсоток повторних госпіталізацій.

  • При остеохондрозі – по 200-400 мг тричі на добу. Мінімальний курс – 10 днів.

У комбінованій з НПЗП терапії відбувається більш швидке купірування болю, відновлення неврологічних порушень, скорочується частота загострень.

Мазь Актовегін та її ціна

Препарат для місцевого лікування уражень шкірного покриву представлений трьома формами – 20% гель, 5% крем та 5% мазь. Туби містять 20, 30, 50 або 100 г ліки. Ідентичні показання до застосування зовнішніх форм Актовегіну створюють передумови до їх взаємозамінності, відмінності полягають в ціні на ці форми.

Гель має найвищу концентрацію лікарського засобу, сприяє очищенню поверхонь, тому з нього рекомендують починати процес терапії ран та виразок, призначають на короткий період. Мазь та крем застосовують переважно на чистих ранах з метою прискорення процесу їх загоєння.

Використовують:

  • для профілактики та лікуванні пролежнів;
  • для терапії опіків від опромінення онкологічних хворих;
  • для лікування трофічних та інших виразок;
  • для прискорення регенерації опікової поверхні.

У перші дні терапії можлива поява печіння, припухлості, що проходить без лікування та не потребує скасувати препарат.

В офтальмології використовується очний гель з 20% концентрацією активної речовини при лікуванні опіків та травм рогівки, кератитів, для усунення подразнень від носіння лінз, при терапії та для профілактики опромінень рогівки. Призначений для тривалого використання. 1-2 краплі закапують в кожне око до 3-х раз на добу.

Актовегін: Механізм впливу

Популярність лікарського препарату пов’язана з широким спектром його впливів на організм людини. Той чи інший його лікувальний ефект має на увазі під собою конкретний процес, який відбувається внаслідок функціонування компонентів екстракту на клітинному рівні. Актовегін стимулює клітинний метаболізм, впливаючи на всі його етапи – синтезу та розпаду речовин.

Основні ефекти лікарського препарату:

  • Підсилює переміщення глюкози та кисню всередину клітини. Завдяки цьому, зберігається процес аеробного гліколізу та достатнього вироблення клітинної енергії. Клітини стають стійкі до умов гіпоксії та ішемії, продовжуючи нормально функціонувати в умовах стресу. Що особливо актуально для клітин головного мозку, які більшою мірою, ніж інші тканини, схильні до пошкодження або загибелі внаслідок гіпоксії. Тому Актовегін в першу чергу є нейро-метаболічним засобом.
  • Активізує роботу ферментів окисного фосфорилювання та стимулює обмін фосфатів. За рахунок цього відновлюється фізіологічний енергетичний баланс тканин.
  • Зберігає кислотно-лужну рівновагу клітини за рахунок прискорення розпаду лактату та гідроксибутирата.
  • Збільшує швидкість нейротрансмисії шляхом стимуляції обміну нейромедіаторів.
  • Має антиоксидантну дію, завдяки здатності окремих його елементів зв’язувати вільні радикали та пригнічувати їх утворення (шляхом активації ферменту супероксиддисмутази).
  • Прискорює процеси відновлення порушеної цілісності тканин, клітин. Репаративна функція препарату обумовлена ​​наявністю в препараті субстанцій, які виступають субстратом для біосинтезу, та здатністю підтримувати процес утворення нових клітинних структур необхідною енергією. Тобто актовегін забезпечує процеси загоєння, «будматеріалом» та енергією.
  • Сприяє посиленню вироблення оксиду азоту мікросудинним ендотелієм, що знижує тонус його гладеньком’язового апарату. Наслідок цього – ослаблення периферичного опору судин.

Основною точкою докладання лікарського препарату є лікування неврологічних та психічних розладів. Також активно використовується в кардіології, дерматології, офтальмології, хірургії, педіатрії та акушерстві.


Увага!

Використання Актовегін без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.