Ессенціалє Н та Ессенціалє форте Н

Фармакологічна група: Гепатопротектори, Препарати для печінки

Класифікація: A05BA

Міжнародна назва: Essentiale N

Діюча речовина: Фосфоліпіди

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 4.00 из 5)
Loading...

Лідируюче місце в ряду гепатопротекторів займають препарати фосфоліпідної групи. Їх популярність пояснюється ефективністю та безпекою використання у різних вікових категоріях. Фосфоліпіди, що становлять основу лікарських засобів, мають особливий набір компонентів, завдяки чому позиціонуються, як незамінні для клітин організму — Ессенціальні. Провідним представником групи ессенціальних фосфоліпідів, що застосовуються для внутрішньовенного та перорального лікування різних патологічних станів печінки, є Ессенціалє Н та Ессенціалє форте Н.

Інструкція по застосуванню Ессенціалє Н та Ессенціалє форте Н

Виходячи з широкого кола терапевтичних ефектів ессенціальних фосфоліпідів, стану, при яких буде показано призначення лікарського засобу, можна об’єднати в 3 основні групи:

  • Хвороби печінки та її токсичне ураження. Сюди відносяться хронічні гепатити вірусного та іншого генезу, цироз та стеатоз печінки, печінкова кома, алкогольна хвороба печінки (гепатит гострий та хронічний, цироз, жирова дистрофія печінки), жовчнокам’яна хвороба (профілактика рецидивів). Під токсичною зміною печінки розуміється зміна її структури та функцій від прийому медикаментів, алкоголю, наркотичних речовин, летких розчинників.

На тлі лікування Ессенціалє відновлюється нормальна структура клітинних мембран та органел, скорочується кількість ділянок некрозу та фіброзу, жирова дистрофія печінки регресує, біохімічні показники роботи печінки приходять в норму. При лікуванні печінкової коми знижується летальність. При терапії ЖКХ скорочується вірогідність повторної прояви біліарного осаду або каменів, зменшується дискінезія жовчного міхура.

  • Вторинне ураження печінки на тлі захворювань інших органів та систем. Цукровий діабет, псоріаз, радіаційний синдром, важкі харчові отруєння. У вагітних жінок застосування Ессенціале показано при наявності ожиріння, супутньої патології, при багатоплідній вагітності та токсикозі. Він покращує витривалість печінки в умовах підвищеного навантаження.
  • Профілактичне використання під час вживання медикаментів та інших хімічних агентів, що володіють гепатотоксичністю.

Ефективно підтримує нормальну роботу печінки на тлі прийому протитуберкульозних препаратів, тетрацикліну, парацетамолу та хіміотерапії онкологічних захворювань.

Протипоказано використання лікарського препарату при наявності непереносимості його компонентів. З обережністю призначають в період грудного вигодовування. Капсули не призначають дітям молодше 12 років. Ін’єкційна форма препарату протипоказана дітям до 3-х років.

Препарат переноситься добре, розвиток побічних явищ зустрічається вкрай рідко у вигляді диспепсичних розладів та алергічних висипань. Поява алергії є приводом для відказу прийому ліків.

Хвороби та інтоксикації печінки часто супроводжуються порушеним всмоктуванням речовин (в тому числі медикаментів) в шлунково-кишковому тракті. З цієї причини при середніх важких ураженнях печінки, в комплексній терапії псоріазу, при гестозі вагітних доцільна традиційна схема призначення: спочатку парентеральна форма Ессенціалє, потім — пероральна.

Дозування залежить від тяжкості перебігу та віку:

  • Дорослим та дітям старше 12 років при важкому ступені ураження печінки призначають по 500-1000 мг розчину на добу. При легкому ступені та середньої тяжкості – 250-500 мг розчину на добу. Одномоментно заборонено вводити понад 10 мл розчину.
  • Дітям від 6 до 12 років призначають по 100-250 мг розчину один раз на добу.
  • Дітям від 3 до 6 років призначають по 100 мг розчину один раз на добу.

Тривалість курсу внутрішньовенної терапії – 10-14 днів. Залежно від динаміки стану курс може бути продовжений до 30 днів.

Ессенціалє Н вводять тільки в вену повільно струйно, змішавши з венозною кров’ю пацієнта рівноцінного обсягу (наприклад, на 5 мл ліків 5 мл крові). При необхідності замість крові можна розбавити ліки 5% розчином глюкози або 10% розчином глюкози.

По закінченню парентеральної терапії переходять на прийом капсул — по 6-8 капсул на добу за 3 прийоми. Мінімальний курс – 3 місяці. Тривалість прийому інструкцією не обмежена. Можливо безперервне застосування протягом декількох місяців або років, наприклад, у разі алкогольної хвороби печінки при багаторічному зловживанні спиртним.

Ессенціалє форте Н або його аналоги? Ціна питання

У Ессенціалє форте Н та Ессенціалє Н існує ряд аналогів, які позиціонуються як ідентичні за складом та ефективністю. Найвідоміші — Есслівер форте, Бренціале, Ессел форте. Ціна на них, як правило, нижча, ніж на оригінальний препарат. Тому їх курсовий прийом виявиться матеріально вигіднішим в порівнянні з використанням прародителя. Однак, не завжди копії мають 100% відповідність по складу та якості заявленим характеристикам, що може супроводжуватися низькою ефективністю та високою частотою розвитку побічних ефектів. Наприклад, дослідження Есслівер форте виявили, що ессенціальних фосфоліпідів у ньому міститься майже у 2 рази менше, ніж в Ессенціалє форте Н. А субстратом для його виробництва є неочищений соєвий лецитин.

Виходячи з цього, вирішувати самостійно, купити оригінальний препарат та його копію, не варто. Заміну оригіналу на аналог слід проводити тільки за погодженням з лікуючим лікарем.

Склад та форми випуску

Лікарський препарат представлений 4 видами, які відрізняються формою випуску та мають різний склад. Ессенціалє є полікомпонентними ліками, що містять ессенціальні фосфоліпіди, жирні кислоти (олеїнова, лінолева та ліноленова) та вітаміни (В1, В2, В6, В12, РР та Е). Наукові дослідження показали, що лікувальні властивості ліків обумовлені фракцією фосфоліпідів. Наявність у складі вітамінів накладають обмеження на застосування — скорочують добову дозу та тривалість курсу (не більше 3-х місяців) через небезпеку розвитку гіпервітамінозу, є причиною розвитку ряду небажаних ефектів (алергія та диспепсія). У зв’язку з цим були створені форми ліків без вітамінів. Буква Н в назві препарату вказує на те, що склад не має вітамінної добавки. Останнім часом перевага лікарів віддається саме таким формам — Ессенціалє Н та Ессенціалє форте Н.

Ессенціалє Н є парентеральною формою — розчин для внутрішньовенного введення в ампулах по 5 мл по 5 шт. в упаковці. Одна ампула містить 250 мг активної фармакологічної субстанції.

Ессенціалє форте Н є пероральною формою — тверді желатинові капсули з 300 мг активної фармакологічної субстанції в упаковках різної кількості.

Терапевтичні ефекти та механізми дії

Ессенціалє є високо очищеним екстрактом рослинного походження. Основну частину ессенціальних фосфоліпідів добувають з соєвих бобів. На отримання 1 упаковки препарату в ампулах або капсулах потрібно близько 125 кг субстрату — сої. До 96% всіх фосфоліпідів становить поліненасичений фосфатидилхолін. Його фракції створюють більшість ефектів препарату. Ліки можна визначити, як «мембранний» засіб, оскільки основною точкою докладання його впливу є клітинна мембрана. Саме від стану цієї структури залежить робота печінки, 80% якої займають мембрани. Їх цілісність та функціональна повноцінність забезпечують правильну роботу кожного гепатоцита та всього органу в цілому. Ессенціальні фосфоліпіди відновлюють організацію та функції клітинних мембран. Тому призначення даного гепатопротектора є патогенетично обґрунтованим.

Фосфоліпідний компонент препарату має наступні механізми дії та терапевтичні ефекти:

  • Ессенціальні фосфоліпіди займають щілини в пошкоджених мембранах клітин. Вона стає безперервною (без дефектів), більш гнучкою та текучою. Внаслідок цього підвищується стійкість мембран до пошкоджень, зростають детоксикаційні, екскреторні та метаболічні потенціали клітин.
  • Уповільнюють процес утворення прозапальних цитокінів, що веде за собою згасання синтезу вільних радикалів. Також фосфоліпідні молекули захоплюють та інактивують надлишок агресивних форм кисню. Таким шляхом запобігає розвиток руйнівного для клітин оксидативного стресу та реалізується антиоксидантна властивість препарату.
  • Впливають на інсулінові рецептори, роблячи їх більш чутливими. Завдяки цьому, здійснюється гіпоглікемічні та гіполіпідемічні ефекти.
  • Нормалізують процес вироблення антитіл до гіаліну алкоголю та до інших антигенів, які з’являються при наявності в організмі патологічного процесу (наприклад, новоутворення). Таким чином реалізується імуномодулюючий ефект препарату.
  • Пригнічують проліферацію колагену продукуючих клітин, пригнічують продукцію колагену, стимулюють роботу ферменту колагенази. На гістологічному рівні це проявляється гальмуванням розростання сполучної тканини в органі — запобігає розвиток цирозу печінки.
  • Активізують ферменти гепатоцитів, що відповідають за переміщення жирових клітин в кровоносне русло. Завдяки цій властивості, препарат гальмує процес розвитку жирової дистрофії печінки.
  • Коректують фізичні та хімічні властивості жовчі, що знижує ризик розвитку жовчних каменів, підвищує стійкість до харчових навантажень. Стимулюють абсорбцію холестерину зі шлунково-кишкового тракту та виведення з жовчю, чим запобігають його накопиченню. Внаслідок цього знижується ризик розвитку атеросклерозу.

Увага!

Використання Ессенціалє Н та Ессенціалє форте Н без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.