Флуконазол

Фармакологічна група: Протигрибкові препарати

Класифікація: J02AC01

Міжнародна назва: Fluconazole

Діюча речовина: Флуканазол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Досить багато жінок по всьому світу страждають таким захворюванням, як кандидоз, в простолюдді – молочниця, збудником якого є дріжджоподібні гриби роду Candida. Останнім часом ця проблема все частіше стосується також і осіб чоловічої статі.

Одним з найбільш призначуваних препаратів проти цієї недуги можна назвати такий лікарський засіб як Флюконазол. Сьогодні про нього і піде мова в нашій статті. Ви ознайомитеся з інструкцією із застосування, дізнаєтеся, від чого ще допомагає медикамент і про його переваги перед аналогами, схожими за своєю дією з Флуконазолом.

Інструкція до препарату: побічні ефекти і лікарська взаємодія

Перед використанням Флуконазола слід ознайомитися з побічними ефектами, які здатні викликати цей лікарський засіб. Для чого це потрібно? Щоб бути готовими до того, як відреагує ваш організм або ж попросити лікаря підібрати аналог, який викликає менше негативних наслідків для організму.

З боку серцево-судинної системи може спостерігатися мерехтіння шлуночків і збільшення інтервалу QT.

З боку кровоносної системи: нейтропенія, лейкопенія, агранулоцитоз, тромбоцитопенія.

З боку системи травлення: порушення смаку, зниження апетиту, нудота, блювота, діарея, підвищений метеоризм. Також можливі важкі порушення функцій печінки (гепатоцелюлярний некроз, гепатит і т.д.).

Алергічні реакції: кропив’янка, свербіж, мультиформна еритема, ангіоневротичний набряк, синдром Лайєлла.

У рідкісних випадках виникає порушення функцій нирок, гіпертригліцеридемія, алопеція, гіпокаліємія, гіперхолестеринемія.

При передозуванні Флуконазолом пацієнти можуть галлюцинувати і вести себе параноїдально.

Також може з’явитися блідість, нудота, блювота і діарея.

У цих випадках лікування повинно бути симптоматичним – промивання шлунка і прийняття сорбенту. У важких випадках потрібне лікування в стаціонарі, де хворий повинен отримати гемодіаліз, який знизить концентрацію Флуконазолу в плазмі.

Протипоказання до застосування – гостра чутливість до діючої речовини або до будь-якого з допоміжних компонентів медикаменту, а також дитячий вік до чотирьох років.

Лікарська взаємодія з іншими препаратами повинно бути ретельно вивчено вами. І якщо ви приймаєте хоча б однин з лікарських засобів, про які буде сказано нижче, то вам слід відмовитися від терапії Флуконазолом і попросити свого лікаря призначити вам альтернативний метод лікування.

Препарати, які заборонено приймати в один час з Флуконазолом і чим це небезпечно:

  • Терфенадин. При одночасному прийомі рівень терфенадину в плазмі значно збільшується.
  • Цизаприд, Хінідин, Пімозид, Астемізол. Виникають неприємні відчуття з боку серцево-судинної системи, такі, як пароксизмальна шлуночкова тахікардія.
  • Еритроміцин і галофантрина. Підвищується ризик розвитку кардіотоксичності, внаслідок чого може наступити летальний результат.

Пацієнтам, які застосовують зазначені нижче лікарські засоби, може знадобитися коригування дози цих препаратів або Флуконазола, при їх одночасному прийомі.

Рифампіцин скорочує на 20% період напіввиведення Флуконазолу, тому його дозу слід збільшити.

Альфентанілу, Амитриптилин, Нортриптилін – дозу цих медикаментів слід коригувати в ту чи іншу сторону (це робить лікар).

При використанні Флуконазола одночасно з антикоагулянтами можуть спостерігатися носові та шлунково-кишкові кровотечі, гематоми, мелени і гематурії. Необхідний суворий контроль протромбірованного часу.

При необхідності застосування бензодіазепінів, їх доза повинна бути зменшена і має проводитися контроль стану пацієнта.

Використання капсул Флуконазола в період вагітності заборонено, особливо в двох перших триместрах, так як активний компонент добре проникає крізь бар’єр плаценти. Якщо ж у жінки грибкова інфекція у важкій формі і може загрожувати її життю, допускається одноразове застосування ліків під суворим наглядом лікаря.

При грудному вигодовуванні неприпустимо використання ліків, тому що воно легко потрапляє в материнське молоко. Якщо лікування гостро необхідно, слід припинити годувати дитину грудьми на час лікування до повного виведення препарату з організму матері.

Особливі вказівки. При лікуванні Флуконазолом необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря і використовувати ліки до настання періоду ремісії, якщо ж припинити приймати медикамент раніше, може виникнути рецидив захворювання.

При тривалому лікуванні потрібно проводити контроль роботи внутрішніх органів (нирок, печінки) і проводити виміри показників крові.

Препарат не має седативного ефекту і не пригнічує ЦНС (при дотриманні дозування), тому пацієнтам, які використовують таблетки Флуконазол, можуть бути допущені до керування транспортними засобами або будь-якими іншими небезпечними або складними механізмами.

З алкоголем медикамент несумісний.

Зберігати його слід в місці, яке не доступно дітям, захищене від прямих сонячних променів при кімнатній температурі.

Флуконазол таблетки – фармакологічні властивості препарату

Молочниця – досить неприємне захворювання, воно виникає, коли гриби Кандіда, які в допустимій кількості є природними мешканцями слизових оболонок, активізуються і починяють активно розмножуватися внаслідок різних чинників – від дисбактеріозу кишечника до розвитку злоякісних пухлин.
Приводом до звернення до лікаря можуть стати:

  • свербіж і відчуття печіння в області статевих органів;
  • почервоніння і набряклість в області геніталій;
  • дискомфорт під час сечовипускання;
  • неприємні або хворобливі відчуття під час статевого акту;
  • білий наліт на слизовій оболонці.

Такі симптоми можуть виникати у пацієнтів обох статей, однак у жінок крім цього спостерігаються сирнистий виділення з піхви.

Симптоми, які з’являються під час молочниці, можуть також характеризувати і інші захворювання сечостатевої системи людини. Саме тому лікування Флуконазолом слід починати тільки після здачі спеціального аналізу і постановки точного діагнозу.

Фармакотерапевтична група, до якої належить препарат, – системні протигрибкові засоби, похідні триазолу.

У складі ліків одна активна речовина – флуконазол (fluconazole), а також додаткові компоненти: моногідрат лактози, безводний колоїдний діоксид кремнію, стеарат магнію, крохмаль картопляний.

Оболонка капсул складається з желатину, индигокармина блакитного (Е 312) та діоксиду титану (Е 171).

Форма випуску – капсули (таблетки) по 50 мг №10, 100 мг №10, 150 мг №1, які містять білий або жовтуватий порошок.

Яку лікарську форму вибрати – підкаже лікуючий лікар, це залежить від виду грибкової інфекції, а також від тяжкості захворювання.

Фармакодинаміка. Флуконазол – сильний селективний інгібітор ферментів грибів, які потрібні для синтезу ергостеролу. Сприяє порушення реплікації і росту мембрани грибкових клітин.

При застосуванні Флуконазолу в дозі 50 мг / добу протягом 28 днів не змінюється рівень тестостерону в плазмі крові у пацієнтів чоловічої статі і рівень ендогенних стероїдів у пацієнток, які перебувають в репродуктивному віці.

Також добова доза 200-400 мг Флуконазолу не робить клінічно важливого впливу на рівень ендогенних стероїдів або на зворотну реакцію на АКТГ у здорових чоловіків.

Флуконазол in vitro надає протигрибковий ефект на зустрічаються найбільш часто види грибів роду Кандида (в тому числі Candida tropicalis, Candida parapsilosis).

Однак деякі види Candida, наприклад, C. krusei стійкі до впливу флуконазолу, в подібних випадках слід звернутися до інших протигрибкових препаратів.

Фармакокінетика всіх лікарських форм медикаменту практично не має відмінностей.

Абсорбція флуконазолу висока, вживання їжі одночасно з прийомом ліків не робить ніякого впливу на його всмоктуваність. Гранична концентрація активної речовини в плазмі крові досягається від півгодини до півтори години після застосування ліків. Концентрація прямо пропорційна прийнятій дозі препарату.

Погано зв’язується з білками крові, обсяг розподілу в організмі дорівнює загальній кількості міститься в ньому рідини.

При застосуванні препарату він вільно проникає в усі рідини організму людини, показники його концентрації в слині можуть бути практично такими ж, як і в плазмі. Так, при застосуванні Флуконазолу для боротьби з грибковим менінгітом, його концентрація в рідині спинного мозку становить близько 80% від її змісту в плазмі.

Активна речовина накопичується в роговому шарі.

До 80% виводиться за допомогою нирок.

Флуконазол у дозі 50, 100 і 150 мг – показання до застосування

Флуконазол має досить широкий спектр дії, тому його призначають фахівці в різних напрямках медицини – від гінекології до дерматології.

Показання до застосування медикаменту можуть бути наступними:

  • Кандидоз слизових оболонок, включаючи грибкове ураження стравоходу, кандидурія, неінвазивний бронхолегеневий кандидоз, ураження грибами Кандида ротової порожнини і глотки, в тому числі атрофічний кандидоз порожнини рота, що виникає при носінні зубних протезів.
  • Кандидоз шкірних покривів.
  • Криптококоз, в тому числі і криптококовий менінгіт, а також інші ділянки, які можуть бути вражені цією інфекцією. Це стосується як пацієнтів з нормальним відповіддю імунної системи, так і хворих з різноманітними проявами імуносупресії (у пацієнтів зі СНІДом, а також при трансплантації внутрішніх органів).
  • Профілактика можливого рецидиву отофарінгітального кандидозу у ВІЛ-позитивних пацієнтів.
  • Хронічний вагінальний кандидоз і кандидоз в гострій формі.
  • Застосування з метою знизити частоти рецидивів генітального кандидозу при його прояві від трьох разів за рік.
  • Кандидозний баланіт.
  • Різні мікози шкірних покривів, в тому числі мікози стоп, тіла, дерматомікоз пахової області, а також різнобарвний лишай і оніхомікоз.
  • Складні ендемічні мікози, у тому числі паракокцидіомікоз, гістоплазмоз і споротрихоз у пацієнтів з хорошим імунітетом.
  • Профілактичне лікування грибкових інфекцій, які можуть проявлятися внаслідок променевої терапії або хіміотерапії цитостатиками у хворих із злоякісними пухлинами.

Також Флуконазол може застосовуватися для лікування криптококового менінгіту, а також для лікування кандидозу стравоходу, ротової порожнини і глотки у дітей.

Як застосовувати Флуконазол від молочниці і інших захворювань?

Перед тим, як приймати ту чи іншу дозу препарату, слід провести лабораторні дослідження для підтвердження діагнозу. Капсули слід приймати перорально, запиваючи чистою питною водою.

При молочниці у чоловіків і жінок, якщо захворювання виникло вперше, достатньо одноразового прийому капсули в дозуванні 150 мг. Через три дні слід знову прийняти препарат, проте, вже в дозуванні 50 мг.

Якщо генітальний кандидоз носить хронічну форму, то може бути призначена тривала терапія (від чотирьох місяців до року). В цьому випадку дозування ліків може становити до 100 мг 1 раз на тиждень, в залежності від тяжкості перебігу хвороби.

Прийому медикаменту в таблетках може бути недостатньо і тоді для використання в комплексі з таблетованій формою призначаються вагінальні свічки для жінок і мазь або крем з флуконазолом для чоловіків.

Рекомендовано проводити терапію Флуконазолом одночасно зі своїм партнером, щоб уникнути рецидиву захворювання.

Використання лікарського засобу при інших захворюваннях припускають іншу дозування і тривалість лікування.

При менінгіті пацієнтам з масою тіла понад 45 кг належить прийняти 400 мг ліки в першу добу терапії (8 капсул по 50 мг). На другий і наступні дні слід знизити добову дозу до 200 мг. Курс лікування в цьому випадку може становити до 8 тижнів.

При орофарингеальному кандидозі призначається прийом капсул по 50 мг 1-3 рази на добу протягом одного-двох тижнів. Для профілактики цього захворювання у хворих на СНІД – по 150 мг один раз на тиждень.

Для лікування грибкової інфекції на нігтях рук або ніг покладена доза в 150 мг на тиждень протягом від трьох місяців до півроку.

При атрофічному кандидозі ротової порожнини слід вживати по 50 мг на добу протягом двох тижнів одночасно з місцевими антисептиками для обробки зубних протезів.

При кандидемії і дисемінованому кандидозі або ж інших інвазивних інфекціях, викликаних грибами Candida, в першу добу лікування необхідно прийняти 400мг ЛЗ, потім доза знижується до 200 мг, проте при необхідності може бути знову збільшена до початкової. Тривалість терапії встановлюється індивідуально.

При баланіте призначається одноразове застосування капсули 150 мг.

При різних кандидозах (кандидурії, езофагіті, ураженні шкіри і слизових оболонок, за винятком генітального кандидозу) слід використовувати добову дозу препарату 150 мг. Лікування може проходити від 14 днів до місяця.

При шкірних мікозах може бути призначено або 50 мг на добу або 150 мг на тиждень, в залежності від клінічного ефекту. Тривалість терапії 14-28 днів, при мікозах стоп може бути збільшена до шести тижнів.

При різнобарвному (отрубевидном) лишаї покладена доза – 300 мг на тиждень протягом двох тижнів. В окремих випадках потрібно продовжити лікування ще на тиждень.

При грибкових ураженнях у дітей тривалість терапії залежить від клінічного ефекту. Добова доза не повинна перевищувати 400 мг, вона призначається індивідуально для кожної дитини.

Яка ціна на Флуконазол і чи можна його замінити?

Купити Флуконазол в аптеці можна без рецепта, вартість його невелика, вона варіюється в залежності від дозування, а також від фірми-виробника (Тева, Дарниця, Штада). Але, не дивлячись на те, що препарат знаходиться у вільному продажі, займатися самолікуванням і призначати препарат собі самостійно все ж не рекомендується. Через безліч побічних ефектів і без точно поставленого діагнозу це може бути небезпечно для здоров’я.

Те ж саме стосується і замінників Флуконазола. Вони повинні бути підібрані тільки фахівцем.

Нижче наведені аналоги лікарського засобу, ви можете з ними ознайомитися і задати питання по ним свого лікаря, щоб разом підібрати те, що підходить саме вам.

Серед препаратів, що призначаються при молочниці і інших проявах кандидозу, одними з найбільш популярних вважаються такі:

  • Дифлюкан – випускається у формі капсул, таблеток або порошку для комплексного застосування з іншими протигрибковими препаратами.
  • Флукомабол – розчин для інфузій. Можна застосовувати підліткам, починаючи з 12 років.
  • Ітраконазол – застосовується для лікування грибкових вульвовагинитов.
  • Вагісепт – надає як протигрибковий, так і протівотріхомонадних ефект.
  • Флюкостат – один з найбільш призначуваних медикаментів, випускається в капсулах і в формі розчину.
  • Кетозорал – може бути призначений при сепсисі, себореї і вагінальному кандидозі.
  • Ізол – ефективно впливає на грибкові інфекції очей, шкіри, ротоглотки.
  • Мікогель – гелевидний засіб, що застосовується зовнішньо при різних мікозах.

Ці ліки не є повними аналогами Флуконазола, можливо їх доведеться застосовувати з ним в комплексі.


Увага!

Використання Флуконазол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.