Ітраконазол

Фармакологічна група: Протигрибкові препарати

Класифікація: J02AC02

Міжнародна назва: Itraconazole

Діюча речовина: Ітраконазол

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Ітраконазол (Itraconazole, Itraconazolum) – препарат з вираженим антигрибковим ефектом широкого спектру дії. Хоча в даний час доступні нові протигрибкові препарати, Ітраконазол залишається корисним препаратом для лікування алергічних та інвазивних мікозів (недуг, викликаних паразитарними грибками) у всьому світі. Як пити цей засіб? Як він діє? Це антибіотик чи ні? Прокручуйте вниз, щоб отримати відповіді на ці та інші питання.

Інструкція по застосуванню Ітраконазолу

Як приймати. Загальне правило: капсули п’ють безпосередньо після їжі. Не розжовувати їх, ковтайте цілими. Дозування та періодичність вживання (раз або два на добу) варіюються в залежності від хвороби, яку слід лікувати. При терапії деяких недуг можливе комбінування системного Ітраконазолу з місцевою маззю або кремом.

Показання. Медикамент може призначатися при різних грибкових захворюваннях. Зокрема, перелік показань включає:

  • кандидоз;
  • ротовий кандидоз;
  • дерматомікоз (дерматофітія стоп, шкіри тулуба);
  • кератомікоз (ураження рогового шару епідермісу);
  • оніхомікози (ураження нігтьової пластинки та/або нігтьового ложа);
  • аспергільоз або кандидоз системного характеру;
  • криптококоз (системне ураження дріжджовими грибами Cryptococcus neoformans);
  • споротрихоз (сапрофітна інфекція шкіри);
  • інші хвороби грибкової природи (системні, що рідко зустрічаються, тропічні).

Протипоказання. Протигрибковий продукт не можна застосовувати при ряді обставин (з огляду на його небажаність для організму в даних випадках):

  • застійна серцева недостатність та інші шлуночкові серцеві дисфункції;
  • підвищена чутливість до будь-якого з компонентів лікарського засобу;
  • анормальні показники печінкових тестів;
  • периферична нейропатія, якщо вона була заподіяна вживанням Ітраконазолу;
  • виражена видима затримка води в організмі;
  • хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ).

Важливо! При наявності будь-якого супутнього захворювання порадьтеся з лікарем. Враховуйте, що Ітраконазол є рецептурним, тобто завжди перед його покупкою потрібно брати відповідний документ у лікаря.

Взаємодії. Найважливіший момент – дана речовина є інгібітором ізоферменту CYP3A4. Зокрема, Ітраконазол може викликати зміни фармакокінетики (біологічних, хімічних процесів, що відбуваються з медикаментом) після вживання силденафілу (Віагри), варденафілу (Левітри), тадалафілу (Сіалісу), аванафілу (Стендри). Але це далеко не повний перелік, існує багато інших медикаментів, концентрація яких в крові може збільшуватися при комбінуванні з Ітраконазолом, це, наприклад, пімозид, хінідин, триазолам, фелодипін, нізолдіпін, ловаститін, тікагрелор. Тому з ретельною уважністю прочитайте вкладиш або повну інструкцію онлайн, щоб уникнути потенційно небезпечних взаємодій.

Наукові дані. Згідно з дослідженням G.E. Piérard, J.E. Arrese та ін. (Університетський медичний центр Льєжа, Бельгія, 2000), якщо мова йде про глибокі мікози, то клінічний досвід використання Ітраконазолу є менш повним. Незважаючи на це, результати застосування даного антигрибкового засобу при системному кандидозі (грибок Candida), споротрихозі (шкірної інфекції, викликаної сапрофітною цвіллю Sporothrix schenckii), бластомікозі (північноамериканському захворюванні, заподіяний Blastomyces dermatitidis), паракокцидіоїдомікозі (хвороби Лютца-сплендор-Алмейди, переважно південноамериканської, деяких типах гістоплазмозу (грибок Histoplasma capsulatum) та аспергільозу (ряду хвороб, спричинених грибами роду Aspergillus) надзвичайно обнадійливі. Ітраконазол надає менш виражений ефект при лікуванні хромомікозу (глибокого мікозу, викликаного Hormodendrumpedrocei) та кокцидіоїдомікоза ( “каліфорнійської лихоманки” – Coccidioides immitis та C. posadasii).

Ітраконазол більш ніж на 99% зв’язується з білками в організмі та практично не проникає в спинномозкову рідину. Тому його не слід використовувати для лікування менінгіту або інших інфекційних захворювань ЦНС. Згідно керівництву Johns Hopkins Abx (Unbound Medicine, Вірджинія, США), у препараті спостерігається «незначне проникнення в спинномозкову рідину, однак лікування було успішним при криптококовому та кокцидіодному менінгіті»

Як працюють Ітраконазол капсули (таблетки)?

Засіб випускається переважно в капсулах, та не факт, що ви знайдете на полицях аптек таблетовану форму, хоча вона можлива, наприклад Ітраконазол, який містить продукт Onmel (Онмел) за кордоном.

Механізм дії активної речовини препарату при грибку подібний до інших антифунгальних медикаментів (фунгіцидів) азольної групи. Ітраконазол забезпечує інгібування ланостерол-14α-деметилази, що каталізує трансформування речовини ланостерола в ергостерол – базовий структурний елемент грибкової мембрани. Це призводить до вираженого протигрибкового ефекту.

Ціна Ітраконазолу в аптечних пунктах

Вартість препарату варіюється в залежності від виробника (вітчизняний або зарубіжний). В Україні він виробляється компанією Київмедпрепарат, в Росії – фармкомпаніями Озон, Біоком, АВВА РУС, в інших країнах: Янссен Фармацевтика Н.В. (Бельгія), Ratiopharm, Dermapharm (Німеччина), Pliva (Хорватія), Adwia (Єгипет) та ін.

Купити можна у фізичних точках, а також можливо забронювати капсули онлайн в Києві, Харкові та інших містах України.

Аналоги Ітраконазолу, доступні на ринку

На ринку існують такі брендові найменування Ітраконазолу (аналогічна діюча речовина):

  • Ітрамікол (Itramicol);
  • Ітракон (Itrakon);
  • Оруна (Orunit);
  • Ітраконазол-ратіофарм (Itraconazole-ratiopharm);
  • Кандітрал (Canditral);
  • Текназол (Teknasol);
  • Орунгамін (Orungamin);
  • Орунгал (Orungal);
  • Ірунін (Irunine/Irunin) інтравагінальні таблетки (свічки);
  • Румікоз (Rumycoz);
  • Ітразол (Itrazole).

Існує таке поняття як індекс Вишківського, він відображає ступінь затребуваності та зацікавленості людей в медикаменті. Даний маркетинговий показник був розроблений фахівцями компанії РЛС на чолі з професором Г. Вишковським. Так ось, найбільш затребуваним, мабуть, є бренд Ітразол, дженерикове ім’я Ітраконазол – теж дуже затребуване.

Історична довідка

Ітраконазол був запатентований у 1978 році. Однак форма препарату для орального застосування в медицині була офіційно схвалена тільки через двадцять чотири роки – в 1994 р. Дозвіл на випуск отримала компанія Janssen Pharmaceutica, пізніше з’явилися дженерики. Як повідомляє J.A.Maertens з University Hospital Gasthuisberg (Бельгія, 2004 р.), з моменту своєї появи на ринку Ітраконазол поступово замінював Кетоконазол в якості лікування вибору для неменінгеальних, не загрожуючих життю випадків гістоплазмозу, бластомікозу та паракокцидіоїдомікозу. У питанні – що краще: Ітраконазол або Кетоконазол, перемагає перший препарат, якщо оцінювати їх за ефективністю та кількоістю побічних ефектів.


Увага!

Використання Ітраконазол без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.