Лоперамід

Фармакологічна група: Лікування ШКТ, Препарати для шлунково-кишкового тракту

Класифікація: A07DA03

Міжнародна назва: Loperamide

Діюча речовина: Лоперамід гідрохлорид

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Часом найчудовіший день може зіпсувати раптовий приступ діареї. Її може спровокувати що завгодно – від нервового перенапруження перед важливим співбесідою до «синдрому мандрівника», коли організм адаптується до нового клімату, незнайомій їжі і воді. На сьогоднішній день розроблені різні лікарські засоби, здатні заспокоїти кишечник, і про один з них ми і поговоримо в нашій статті. Це препарат був синтезований в лабораторії відомої фармацевтичної компанії Janssen Pharmaceutical, і відомий він як Лоперамід. Ви дізнаєтеся про те, як правильно його вживати, а також про протипоказання і наявності побічних реакцій.

Інструкція по застосуванню: чи небезпечна передозування, і які є протипоказання?

Передозування може виникнути при порушенні правил прийому ліків, а також при ігноруванні рекомендацій лікарів.

При збільшенні дози медикаменту пацієнт може зіткнутися з такими реакціями організму, як:

  • міоз;
  • розсіяна увага;
  • порушення пам’яті;
  • сильне запаморочення;
  • утруднене дихання;
  • ступор;
  • дезорієнтація в просторі і часі;
  • порушення зору;
  • підвищення м’язового тонусу.

Такі порушення з боку центральної і периферичної нервової системи можуть перетекти в більш серйозні ускладнення, такі як: втрата свідомості, зупинка дихання і навіть коматозний стан.

Також можуть бути реакції з боку сечостатевої та видільної системи:

  • статева дисфункція;
  • порушення лібідо;
  • утруднене потовиділення;
  • труднощі з сечовипусканням.

З боку системи травлення передозування може проявлятися сухістю в роті і зниженням (або навіть відсутністю) апетиту.

При наявності будь-якого з таких симптомів негайно промийте шлунок, прийміть активоване вугілля або інший сорбент і зверніться за допомогою до медичного закладу. Бажано використовувати антидот – Налоксон. Можливо, буде потрібно повторити його введення, тому що тривалість впливу Лопераміду перевищує тривалість впливу Налоксону.

Побічних ефектів, які здатний викликати діючий компонент, досить багато, тому перед вживанням слід ознайомитися з їх можливими проявами.

Якщо у вас так звана діарея мандрівників, то ліки можуть стати причиною підвищення температури тіла.

Небажані реакції організму можуть спостерігатися з боку шлунково-кишкового тракту, нервової системи: порушена координація рухів, пригнічена свідомість, непритомність, стан ступору, сонливість, запаморочення, нудота і блювота, болі в епігастральній ділянці, здуття живота, сухість в порожнині рота і запори.

А також шкірні та анафілактоїдні симптоми: синдром Стівенса-Джонсона, свербіж, кропив’янка, поліморфна еритема і токсичний епідермальний некроліз, ангіоневротичний набряк, загальна слабкість організму, анафілактичний шок.

Якщо ви помітили хоча б один прояв побічних дій Лопераміду, його слід негайно припинити приймати, а також звернутися до найближчої лікарні або викликати швидку медичну допомогу.

Не варто забувати про те, що в результаті частого рідкого стулу, організм втрачає важливі мікроелементи і рідину. Тому необхідно паралельно з ліками від діареї використовувати медикаменти, що заповнюють втрачену рідину і електроліти.

В якості одного з таких засобів підійде Регидрон. Крім медикаментозного заповнення мікроелементів слід дотримуватися суворої дієти, яку може призначити лікуючий лікар.

Перед тим, як ви вирішите приймати ліки, переконайтеся, що ви не використовуєте препарати, чиї активні компоненти несумісні з діючою речовиною Loperamide.

Прийом Лопераміду і опіоїдних анальгетиків, які впливають на перистальтику кишечника, в один і той же період може спровокувати сильний запор.

Також його використання заборонено одночасно з інгібіторами гістамінових рецепторів, а також під час лікування такими антибіотиками, як еритроміцин, кларитроміцин.

Заборонено паралельний прийом з протигрибковими і антиаритміками, тому що це може стати причиною зупинки дихання пацієнта.

Також перед тим, як почати лікування будь-якої з лікарських форм медикаменту, пацієнтам слід вивчити протипоказання і обмеження щодо застосування, щоб не погіршити поточний стан або не спровокувати ускладнення хронічних захворювань.

Вагітним жінкам на першому триместрі Лоперамід строго протипоказаний, на другому і третьому триместрах ліки все ж може бути використано, але лише під суворим лікарським контролем стану майбутньої матері.

Так як в материнське молоко активна речовина проникає досить легко, то в період грудного вигодовування дитини не можна застосовувати описуваний антидіарейний препарат.

Також одне з протипоказань – це дитячий вік до трьох років. Таке обмеження пов’язане з тим, що ліки можуть викликати у маленьких дітей важке ускладнення – параліч м’язів кишечника. Так як діти до восьмирічного віку можуть приймати не більше 1 мг за один раз, то слід давати їм препарат не в капсулах, а в таблетках, які можна розділити надвоє, отримавши необхідну дозу.

Також не можна приймати ліки в наступних випадках:

  • Наявність в анамнезі, алергії на активну речовину і допоміжні складові;
  • У калових масах присутня кров;
  • Якщо дисбактеріоз і рідкий стілець викликаний прийомом антибіотиків;
  • При непрохідності кишечника;
  • Пацієнтам з ВІЛ / СНІД;
  • При виразці шлунка і / або дванадцятипалої кишки;
  • Гостра печінкова недостатність;
  • Важкі порушення функцій нирок.

Так як Лоперамід чинить гальмівну дію на нервову систему, то пацієнти, які для лікування використовують цей лікарський засіб, не можуть бути допущені до керування транспортними засобами, а також їм забороняється працювати зі складними і небезпечними механізмами щоб уникнути нещасних випадків і аварій.

Ліки випускається під такими торговими марками Ларемід, Ентнробене, Суперілоп, Діара, Лопедіум, Діарол і т.п. Всі ці препарати мають одно такий же вплив на організм, як і описуваний медикамент. Повним аналогом вважається оригінальний препарат – Імодіум, який відноситься до бюджетних медичних препаратів, як і Лоперамід.

Відпустка з аптек дозволений без рецепта.

Зберігати необхідно в сухому місці, захищеному від попадання прямих сонячних променів при температурі, що не перевищує 25 градусів.

Термін придатності – 24 місяці, початкова та кінцева дата вказана на упаковці. Застосовувати препарат після закінчення цього періоду суворо забороняється.

Від чого призначають Лоперамід, його склад і фармакологічні властивості

Вперша речовина Loperamide справили в Бельгії в шістдесятих роках минулого століття, а з 1973 року фармацевтична компанія-розробник стала продавати його під торговою маркою Імодіум. А в 2013 році таблетований Лоперамід був внесений до списку основних лікарських препаратів Всесвітньої Організації Охорони здоров’я.

Фармакологічна група, до якої відносять Лоперамід, – протидіарейні засоби.
У складі однієї таблетки (капсули) міститься активна речовина – лопераміду гідрохлорид 2 мг.

Також присутні і такі допоміжні компоненти: стеарат кальцію, картопляний крохмаль, лактоза.

Фармакологічна дія ліків направлено на позбавлення від діареї.

Фармакодинаміка. Протидіарейний ефект досягається завдяки високій здатності активного компонента зв’язуватися з опіоїдними рецепторами в стінках кишечника, від чого відбувається стимуляція адренергічних і холінергічних нервових закінчень.

Моторика і тонус гладких кишкових м’язів зменшується за рахунок пригнічення вивільнення ацетилхоліну та простагландинів. Діюча речовина надає переважна вплив на перистальтику кишечника, внаслідок чого сповільнюється рух його вмісту до анального отвору.

Завдяки дії ліків в товстій кишці зменшується гіперсекреція слизу, а також збільшується час всмоктування електролітів і води.

Також препарат зменшує частоту позивів до спорожнення кишечника за рахунок збільшення тонусу сфінктера. Ефект досягається за лічені хвилини і триває до шести годин.

Слід знати, що медикамент не робить знеболюючу дію і не впливає на причину виникнення діареї. Для позбавлення від бактерій, токсинів і вірусів слід в комплексі приймати інші ліки. Лоперамід лише знімає симптоми, нормалізує стул.

Фармакокінетика. Активний інгредієнт всмоктується в шлунково-кишковому тракті слабо, лише на 40%, максимальна концентрація його в плазмі може бути досягнута через 2,5 години.

Зв’язується з білками плазми на 97 відсотків. Метаболізм ліків відбувається в печінці, не проникає крізь гематоенцефалічний бар’єр. Здебільшого виводиться каловими масами і жовчю у вигляді кон’югатів, мала частина – з сечею.

На вітчизняний ринок препарат випускають кілька фармацевтичних компаній, але не всі з них виготовляють Лоперамід у всіх можливих лікарських формах:

  • краплі;
  • таблетки;
  • шипучі таблетки для приготування розчину;
  • сироп;
  • капсули.

Нижче ми представимо інструкцію по застосуванню і розповімо докладніше про двох лікарських формах – капсулах і таблетках.

Таблетки Лоперамід і капсули Лоперамід-Акрихин – чи є різниця?

Медикамент можна зустріти в абсолютно будь-якій аптеці, він в більшості своїй представлений у формі круглих таблеток білого або ж практично білого кольору, з плоскою поверхнею і фаскою.

Лоперамід-Акрихин випускає хіміко-фармацевтичний комбінат Акрихин (Росія), ці ліки представлено тільки в одній формі – в желатинових капсулах жовтого кольору (№4), всередині білий або блідо-жовтий порошок.

Різниці за змістом чинного компонента в одній капсулі і в одній таблетці абсолютно ніякої немає, як і в способі застосування – і те, і інше слід покласти в рот і, не розжовуючи, проковтнути, запивши чистою питною водою. Тому вибирати слід виходячи з того, що вам зручніше проковтнути – невелику таблетку або довгасту капсулу.

Літнім людям з утрудненим ковтальним рефлексом і маленьким дітям краще давати ліки в таблетованій вигляді, тому що в цьому випадку ризик того, що пацієнт може вдавитися, практично нульовий.

Також випускаються лінгвальні таблетки, які мають ті ж властивості, їх використовують в тому ж дозуванні, що і звичайні, але вони ще простіше в застосуванні. Лінгвальна таблетка кладеться на язик, далі вона сама розпадеться за лічені секунди, запивати її не потрібно. У цьому випадку дія препарату настає швидше.

Показання до застосування Лопераміду в будь-якому вигляді наступні:

  • Діарея хронічного чи гострого характеру;
  • Діарея алергічної етіології;
  • Медикаментозна діарея;
  • Діарея емоційного генезу;
  • Синдром роздратованого кишечника, що супроводжується діареєю;
  • Діарея «мандрівників».

Також використання препарату може бути рекомендовано лікарем пацієнтам з ілеостомою для зменшення частоти випорожнень і обсягу калових мас, а також з метою надання щільності їх консистенції.

Дозування Лопераміду-Акрихіну і препарату в таблетках не має відмінностей, максимальна доза залежить і від вікової категорії пацієнтів.

Дорослі та діти старше дванадцяти років приймають під час гострої діареї по дві таблетки або капсули за один прийом (4 мг). Далі препарат показано пити після кожного рідкого випорожнення кишечника аж до нормалізації стільця або ж до його повної відсутності протягом дванадцяти годин по 2 мг (по одній капсулі або таблетці).

Якщо терапевтичний ефект за 48 годин так і не настав, слід припинити використання медикаменту і в терміновому порядку звернутися за медичною допомогою.

При діареї хронічного характеру належить пити по 4 мг в день.

Максимальна добова норма становить 16 мг. Більше 8 таблеток (капсул) протягом 24 годин приймати заборонено.

Дітям від дев’яти до дванадцяти років належить пити не більше 2 мг ліки за раз, допустима добова норма – 10 мг.

При хронічній діареї у дітей дозволено приймати по 2 мг Лопераміду на добу.
Дітям від трьох до восьми років при гострій формі діареї слід давати не більше 1 мг препарату одноразово, а також не перевищувати добовий ліміт – 4 мг. Курс лікування препаратом – максимум три дні, далі варто звертатися до фахівця.


Увага!

Використання Лоперамід без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.