Нітрогліцерин

Фармакологічна група: Серцево-судинна система, Серцево-судинні препарати

Класифікація: C01DA02

Міжнародна назва: Nitroglycerin

Діюча речовина: Нітроглицерин

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Нітрогліцерин – один з найбільш потрібних препаратів в кардіологічній практиці, який дозволяє купірувати напади стенокардії та попереджає розвиток гострої ішемії серцевого м’яза. Препарат відноситься до групи нітратів, здатних надавати гальмівну дію на активацію спастичного тонусу кровоносних судин. Засіб дозволяє вже через 5-15 хвилин повністю купірувати гострий напад стенокардичного болю, але при цьому з часом викликає звикання і потребує постійної корекції адекватних в кожному конкретному клінічному випадку концентрацій.

Препарат не можна застосовувати без консультації кардіолога. Саме кваліфікований фахівець після ряду обстежень зуміє підібрати необхідне дозування лікарського засобу, спираючись на анатомічні особливості будови організму пацієнта, його вік, ступінь тяжкості патологічного стану та історію захворювання. Що собою являє препарат для пригнічення кардіального болю? Як правильно його приймати, щоб не нашкодити здоров’ю і не зіткнутися з побічними реакціями?

Інструкція по використанню

Препарат приймають за наступними показниками:

  • для швидкого купірування стенокардичних нападів різного ступеня складності;
  • для вирішення патологічного стану, пов’язаного з закупоркою артерій сітківки;
  • в процесі лікування дискінезії жовчовивідних шляхів;
  • під час лікування інфаркту та недостатності лівого шлуночка серця.

Нітрогліцеринові лікарські форми не призначаються пацієнтам, які страждають такими патологіями, як:

  • церебральні крововиливи;
  • стійке підвищення внутрішньочерепного тиску;
  • гіпотонічний стан;
  • високий внутрішньоочний тиск.

Протипоказання до застосування препарату:

  • Не можна застосовувати засіб особам, які мають схильність до розвитку алергічних реакцій після прийому нітратів. З обережністю речовина призначається категоріям пацієнтів, у яких діагностовано тиреотоксикоз та важкий варіант недокрів’я, ренальна і печінкова недостатність, зниження систолічного кардіального тиску. Крім цього, від вживання препарату слід відмовитися вагітним представницям прекрасної статі та молодим матусям, які практикують грудне вигодовування. Абсолютне протипоказання до прийому засобу – вік до вісімнадцяти років.
  • Нітрати здатні знижувати тиск, тому їх не включають в схеми терапії, складовими частинами яких є препарати ряду бета-блокаторів, інгібіторів АПФ, антидепресантами, а також етанол засобами. Спільний прийом з дигідроерготаміном здатний підвищувати концентрацію останнього в сироватці й провокувати підйом артеріального тиску. Препарат знижує терапевтичну активність гепарину, що слід враховувати при необхідності його введення.

Серед позитивних якостей препарату можна виділити:

  • здатність розширювати периферичні кровоносні магістралі;
  • розслаблення гладкої мускулатури в складі стінки жовчного міхура і холедоха;
  • усунення спастичних явищ в м’язовому шарі шлунка і тонкого кишечника;
  • зменшення швидкості повернення венозної крові до серця;
  • обмеження ішемічних зон;
  • прискорення течії метаболічних процесів в міокарді;
  • нормалізація потреб серцевого м’яза в кисні.

При самостійному і невмотивованому підвищенні дозувань або порушенні правил використання препарату розвиваються симптоми передозування:

  • падіння показників верхнього АТ нижче рівня 90 мм. рт. ст.;
  • розвиток головного болю і вираженого запаморочення;
  • переднепритомні стану і непритомність;
  • гіпертермія;
  • почастішання серцебиття;
  • поява вираженої слабкості й сонливості;
  • виступанні холодного поту й озноб.

При виникненні ознак передозування потрібно негайно відмовитися від застосування препарату і звернутися до кардіолога. При наданні потерпілому першої допомоги необхідно забезпечити йому горизонтальне положення і доступ свіжого повітря. Прийом високих концентрацій засобу може стати причиною колапсу, коли без кваліфікованої допомоги не обійтися. У стаціонарі таким хворим вводять плазмозамінники та симпатоміметики.

Зберігати ліки необхідно в прохолодному місці, де немає доступу прямих сонячних променів. Його не можна залишати там, де препарат можуть знайти маленькі діти. Термін придатності медикаменту становить три роки від дати виробництва, позначеної на упаковці.

Таблетки

У блістері знаходиться по 40 таблетованих форм препарату, дозуванням 0,5 мг діючої речовини. Препарат приймається сублінгвально, тобто шляхом поміщення його під язик. Як правило, пацієнтам для усунення больових відчуттів ішемічного походження досить ½ таблетки. В такому випадку засіб починає діяти вже з першої хвилини та досягає свого максимального ефекту через п’ять хвилин.

Якщо таблетки ковтати або розжовувати, тоді ефект від їх застосування різко знижується. Тому робити це з ліками настійно не рекомендують.

Спрей

Дана форма випуску медикаменту є найсучаснішою. Вона дає можливість домогтися практично негайного ефекту, оскільки розпорошує лікарський засіб в достатній кількості безпосередньо на слизові оболонки, де він всмоктується.

Одна доза засобу містить 400 мкг діючої речовини і являє собою аерозоль у вигляді прозорої рідини. Спрей показаний виключно при стенокардіальному болю. Алгоритм дій при введенні препарату наступний:

  • засіб необхідно розпорошувати в сидячому положенні (якщо немає такої можливості, відмовлятися від прийому медикаменту не слід);
  • для цього потрібно натиснути на дозуючий клапан та нанести дозу засобу на язик або під нього;
  • далі необхідно закрити рот і затримати дихання приблизно на півхвилини;
  • по закінченню зазначеного часу дихати в звичному режимі;
  • при необхідності через 10 хвилин процедуру можна повторити.

Максимально можна вводити три дози препарату підряд. Більш високі його концентрації провокують появу небажаних наслідків. Якщо після трьох доз, введених протягом 15-20 хвилин, полегшення у людини так і не настало, йому потрібна негайна госпіталізація і диференціальна діагностика стану з гострим інфарктом міокарда.

Засіб вводять не тільки з метою купірування больового синдрому, але і для попередження його розвитку на фоні фізичних навантажень. В такому випадку препарат необхідно розпорошувати в кількості однієї терапевтичної дози безпосередньо перед фізичними навантаженнями, що дозволить зменшити тиск на коронарні судини. Важливо пам’ятати, що перед натисканням на клапан, балон необхідно добре струснути, а безпосередньо в процесі використання – тримати у вертикальному положенні.

Як приймати нітрогліцерин правильно

В необхідності приймати препарат найбільш часто стикаються пацієнти, які страждають хронічними хворобами серця, спровокованими ішемією міокарда. Кардіологи таким хворим пропонують завжди носити блістер засобу біля себе або запастися їм, розмістивши в домашній аптечці.

Мало кому відомо, але після призначення препарату лікар зобов’язаний провести обов’язковий інструктаж з правил його застосування, розповівши про дозування засобу, необхідного для купірування нападу та способи його зберігання. Найчастіше пацієнтам пропонуються таблетки, але іноді фахівець може прийняти рішення про призначення інших форм лікарського засобу, зокрема, спрею.

Раніше популярністю користувався спиртовий розчин препарату, тоді як сьогодні багато хто віддає перевагу пігулкам або капсулам. Краплі медикаменту за звичкою продовжують приймати представники старшого покоління, які звикли при розвитку симптомів ішемії міокарда капати собі під язик по дві краплі розчину. Для зручності і при можливості дві краплі рідини можна нанести на чайну ложечку цукру.

Під час застосування засобу потрібно строго дотримуватися рекомендацій лікаря і слідувати інформації з анотації до препарату. Тільки чітке виконання всіх правил прийому дозволить зберегти людині здоров’я і попередити появу ознак передозування.

Ціна

Що стосується даного медикаментозного засобу, то сьогодні його може дозволити придбати кожен охочий, незалежно від рівня достатку. Препарат відпускається в аптеках без рецептурного бланка, але це не виключає необхідності в попередній консультації у фахівця кардіологічного профілю. Медикамент має величезну кількість аналогів вітчизняного та закордонного виробництва, більшість з яких мають набагато вищу ринкову вартість. Це не означає, що дані препарати краще свого відомого замінника. За ефективністю всі вони знаходяться на одному рівні, відрізняючись тільки ступенем очищення лікарської речовини. Тому купувати при відсутності матеріального достатку дорогі препарати немає особливого сенсу.


Увага!

Використання Нітрогліцерин без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.