Окситоцин

Фармакологічна група: Гормональні препарати, Гормональні розлади

Класифікація: H01BB02

Міжнародна назва: Oxytocin

Діюча речовина: Окситоцин

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Окситоцин відноситься до синтетичним розробленим гормональним препаратам, чий вплив на організм дозволяє підвищити тонус і скоротливу активність міометрію. Він використовується в акушерстві та гінекології. Активний вплив гормон надає на матку, молочні залози, а також деякі області мозку. Вперше повний синтез окситоцину був проведений в 1958 році і цей період ознаменувався новою ерою розробки штучних біологічно активних гормонів і їх використанням в медичних цілях. Сьогодні безліч фармацевтичних компаній виробляють окситоцин в різних формах і практично кожна жінка, яка пережила пологи в тому чи іншому випадку використовує його.

Інструкція по застосуванню окситоцину

Перед початком застосування окситоцину слід вивчити що таке окситоцин і який вплив він здатний надати на організм жінки. Як вже зазначалося раніше, окситоцин – це штучно створений гормон гіпоталамуса, який має дуже специфічну область призначення. Його прописують жінкам у випадках:

  • затримки процесу зворотного скорочення матки до колишніх розмірів після пологів;
  • предменструальной хвороби, яка призводить до емоційних, вегетососудистіреакцій, гормональних порушень;
  • ускладнень після медичного аборту;
  • переношеної вагітності;
  • відсутність нормальної родової діяльності, яка призводить до неповного розкриття шийки матки і утрудняє просування дитини;
  • кровотеч, що виникли в результаті пологів;
  • після проведення операції кесарів розтин;
  • при загибелі плоду під час вагітності;
  • при порушенні лактації після пологів.

Перераховані проблеми мають різні причини і слід зазначити, що синтетичний окситоцин в більшості випадків не здатний усунути їх. В основному він сприяє усуненню виниклих наслідків.

Дія препарату базується на його здатності підвищувати тонус, посилювати м’язові скорочення матки стінок альвеол молочних залоз. Механізм роботи ліків полягає в периферичному впливі на деякі органи, в тому числі на мозок. Вельми специфічні рецептори окситоцину вивільняє окситоциновий нейрони в результаті чого відбувається скорочення гладкої мускулатури в другій і третій стадіях родової діяльності.

Одночасно з впливом на органи, окситоцин знижує рівень деяких цитокінів, чим викликає посилення позитивного соціального взаємодії між людьми, прискорює загоєння наявних ран, знімає запалення і робить жінку більш чутливою, уважною, спокійною. В кінцевому підсумку сукупність впливів гормону на організм жінки сприяє успішному розродження і розвитку прихильності між нею і новонародженим. У критичні моменти пологів почуття довіри пацієнтки до оточуючих людей зростає, а страх, навпаки, пропадає. Говорячи простою мовою можна відзначити, що природний і синтетичний окситоцин в однаковій мірі впливає на розвиток і прояв материнського інстинкту, який дозволяє жінці впоратися з больовими відчуттями і втомою під час пологів, а пізніше зі стресовою ситуацією в зв’язку з появою малюка.

Реакція організму на надходження синтетичного окситоцину виникає протягом декількох хвилин і триває кілька годин.

Протипоказання до застосування

Специфічне вплив на тіло жінок призводить до виникнення великої кількості протипоказань для застосування лікарського засобу. Найсерйознішими з них є: анатомічно вузький таз пацієнтки, неправильно положення плоду всередині матки, загроза настання передчасних пологів, ймовірність розриву матки, в тому числі що стосується попередніх пологів, розтягнення матки в результаті багаторазових вагітностей і пологів, повне або часткове передлежання плаценти, новоутворення шийки матки, підвищений матковий тонус і інші захворювання.

Деякі синтетичні аналоги окситоцину протипоказані також при наявності в організмі великої кількості токсичних речовин, різних ступенях гестозу вагітних, нефропатії. Потрібно уважне вивчення інструкції перед початком застосування препаратів.

Рішення про використання препарату повинно прийматися компетентним фахівцем з урахуванням всіх особливостей пацієнтки, її анамнезу і поточного стану. У випадках, коли призначення засобу проводиться в зв’язку з пологами, його застосування можливе виключно в стаціонарних умовах і під постійним медичним контролем, оскільки нерідко поява серйозних побічних ефектів, що впливають безпосередньо на стан вагітної жінки і плоду.

Найбільш частими серед них вважаються: нудота і блювота, аритмія і брадикардія матері або дитини, значне підвищення артеріального тиску. У період після пологів у дитини можуть спостерігатися алергічні реакції на препарат, жовтушність, бронхоспазм. У жінки тривале використання синтетичного окситоцину також викликає набряклість.

Правила застосування та дозування

Дозування і спосіб введення препарату залежить від причин, за якими було призначено засіб. Так, для початку активної родової діяльності призначається інфузійна терапія окситоцином із застосуванням інфузійної помпи. Крім цього проводиться спостереження за посиленням скорочень матки і контроль серцебиття плоду, наприклад, за допомогою кардіотокографії. До початку введення препарату породіллі ставиться крапельниця з фізіологічним розчином. Тільки після цього готується розчин окситоцину. Як правило призначається застосування однієї ампули, змішаної з літрами не гидратирующие рідини. Швидкість виставляється на 2-16 крапель за хвилину і поступово збільшується до тих пір, поки матка не починає скорочуватися з достатньою силою, щоб розкритися на 5 см. Після цього швидкість введення поступово знижується до початкової.

Для лікування післяпологових кровотеч кількість препарату, що вводиться в крапельницю, збільшується до 2-8 ампул або замінюється на внутрішньом’язове введення дозуванням 5 МО / мл.

При використанні окситоцину після операції кесарів розчин препарату вводиться безпосередньо в стінку матки. Для посилення лактації або зняття симптомів передменструального синдрому ліки можуть бути введено за допомогою піпетки через ніс. Дозування підбирається індивідуально для кожної пацієнтки.

Деякі фахівці покладаються на синтетичний окситоцин в разі необхідності здійснення медичного аборту на ранніх стадіях вагітності (до 5 тижнів) або в ситуаціях, коли аборт трапився мимовільно, але не завершився до кінця. На відміну від медикаментозних абортів, здійснюваних за допомогою стероїдних антігестагенов ліків, окситоцин не можна використовувати вдома без додаткового контролю.

Як правило тривалість застосування препарату не перевищує декількох днів, причому дозування протягом усього періоду лікування може змінюватися.

При неправильному застосуванні препарату можливий розвиток передозування. Її основними симптомами є: дискоординація родової діяльності, розриви, що триває кровотеча після завершення пологів, плацентарна недостатність, гіпергідротаціі, судоми та інші. Лікування проводиться повним скасуванням засобу і ліквідацією симптомів передозування в залежності від їх природи.

Особливі вказівки

Існує кілька додаткових особливих правил, які повинні бути виконані при необхідності використання синтетичного окситоцину. По-перше, перед призначенням препарату лікар повинен співвіднести можливий позитивний ефект і ризики, пов’язані з його використанням. Тільки в тому випадку, коли користь для пацієнтки і майбутньої дитини істотно перевищує потенційні ризики, пов’язані із застосуванням препарату, він може бути призначений.

По-друге, якщо лікарський засіб використовується з метою додаткової стимуляції пологів, слід дочекатися моменту, коли головка дитини опуститься в таз і буде розташовуватися поруч зі входом. В іншому випадку застосовувати окситоцин забороняється.

Взаємодія з іншими ліками

Відомі випадки негативного спільного впливу окситоцину і інших препаратів. Так, препарати для наркозу, що поставляються в організм інгаляційно істотно знижують скоротливу діяльність гормону, підвищують ризик розвитку гіпотензії. Простагландини навпаки посилюють стимуляційне вплив окситоцину на організм породіллі, тому при їх одночасному застосуванні дозування останнього повинна бути переглянута.

При наявності у пацієнтки гіпотензії, гіпертензії або ризику їх виникнення, можливість використання синтетичного гормону ставиться під сумнів. Ліки, які призначаються для стабілізації артеріального тиску, погано взаємодіють з окситоцином.

В цілому застосування препарату на основі синтетичного окситоцину супроводжується позитивними відгуками як лікарів, так і фахівців протягом кількох десятиліть. При цьому побічні ефекти спостерігаються вкрай рідко і в основному в результаті неправильного призначення або недостатнього вивчення анамнезу. На кількість природного окситоцину в крові можуть впливати рівень естрогенів, прогестерону, кортизолу та інших гормонів. Синтетичний препарат також безпосередньо пов’язаний з ними, тому необхідність його застосування під час пологів можна спрогнозувати, грунтуючись на фактах порушення гормонального фону майбутньої матері в анамнезі.

Експерименти по створенню інших аналогів окситоцину проводяться регулярно, але жоден з них не є успішним. Перевага досі залишається за класичним синтетичним засобом.

Ціна на окситоцин

Препарат є одним з найдешевших серед синтетичних гормонів. Найбільш часто його випускають у вигляді ампул з розчином для ін’єкцій і крапельниць. У цьому випадку лікування окситоцином проводиться в умовах гінекологічного стаціонару або пологового будинку. У таблетках випускається тільки аналог окситоцину – Дезаміноокситоцин. Він є набагато більш дорогим лікарським засобом, але в деяких випадках його призначення можливе в домашніх умовах. Купити окситоцин можна в аптеці при наявності рецепта від лікаря, але в основному він входить в список ліків, що надаються в рамках безкоштовного медичного обслуговування.

Окситоцин виробляється в Росії, Угорщині, Латвії. Російські версії є найдешевшими на фармацевтичному ринку, але в лікарській практиці частіше використовується угорська препарат Окситоцин Ріхтер. Він відрізняється більш високою ціною, в порівнянні з іншими лікарськими засобами групи. Насправді ж відмінності між препаратами присутні вкрай незначні і стосуються в основному допоміжних речовин, що використовуються у виробництві.


Увага!

Використання Окситоцин без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.