Постинор

Фармакологічна група: Акушерство та гінекологія, Контрацептиви

Класифікація: G03A СОЗ

Міжнародна назва: Postinor

Діюча речовина: Левоноргестрел

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 4.50 из 5)
Loading...

Україна займає одне з лідируючих місць за кількістю штучно перерваних небажаних вагітностей. Проведені дослідження вказують, що у разі, коли вагітність виявляється незапланованою, близько 10% вагітних вирішують її зберегти, інші роблять аборт. Серед останньої категорії жінок значну питому вагу займають ті, у яких вагітність наступила внаслідок неефективної дії екстреної контрацепції. Екстрена контрацепція — це «терміновий» спосіб попередити зачаття та розвиток вагітності після статевого акту, який не був захищений або Ви не впевнені в використовуваних протизаплідних методах. Практично у кожної жінки хоча б раз протягом життя виникає необхідність в застосуванні такого посткоїтального засобу контрацепції. З цією метою активно застосовується гормональний монокомпонентний препарат — Постинор в таблетках (або його аналоги), який можна вільно купити в будь-якій аптеці. Для того, щоб ефект протизаплідної дії гормону став максимальним, а небажані наслідки мінімальними, потрібне дотримання ряду певних умов його прийому.

Таблетки Постинор — інструкція із застосування

В одній таблетці Постинору міститься 0,75 мг левоноргестрелу. Після прийому всмоктується швидко до 100% речовини. Вже через 1,6 години в крові виявляється максимальна концентрація сполуки. Речовина володіє практично 100% біодоступністю.

Єдине показання до прийому таблеток — термінова посткоїтальна контрацепція, коли мав місце незахищений статевий акт або потрібний додатковий захист від зачаття.

Додаткова екстрена контрацепція на тлі використання стандартних методів може знадобитися в наступних ситуаціях:

  • Неправильний прийом КОК (пропуск більше 3-х таблеток, пізній початок схеми), одночасний прийом медикаментів, що знижують їх ефективність.
  • Закінчився термін дії внутрішньоматкової протизаплідної системи або мимоволі відбулося її видалення.
  • Презерватив використовувався неправильно, зісковзнув або порушилася його цілісність.
  • Ковпачок або діафрагма змістилися під час коїтусу.
  • Був порушений порядок використання сперміцидного засобу.

Протипоказаний прийом препарату при нестабільному гормональному фоні (підлітковий вік, період клімаксу), непереносимості компонентів медикаменту, при хворобах печінки та жовчних шляхів (у тому числі й в анамнезі), перенесеної жовтяниці (в тому числі під час вагітності), годуванні груддю, важкої печінкової недостатності, лактазної недостатності та непереносимості лактози.

Постинор застосовується перорально за такою схемою: 2 таблетки протягом перших 3-х діб після коїтусу (чим раніше, тим вище ефект). Таблетки приймаються з проміжком в 12 годин, максимально допустимий проміжок 16 годин. У разі виникнення блювоти протягом трьох годин після прийому (першого або другого), обов’язково потрібно вжити ще одну таблетку. На 4-5 добу з’являються місячні кров’янисті виділення. Для відновлення колишнього циклу може знадобитися від 3 до 6 місяців. За цей час можливі незначні виділення між циклами. У ситуаціях, коли затримка настання менструації перевищує 5 днів або спостерігається поява нетипових менструальних кровотеч, рекомендовано звернутися до гінеколога для виключення наявності ектопічної вагітності. Через високу дозу гормональної речовини, не рекомендується вдаватися до використання препарату понад 1-3 разів на протязі року. Частий прийом гормону загрожує розвитком грубих порушень менструального циклу.

Частими небажаними явищами при прийомі Постинору є нудота, болі в животі, диспепсичні розлади, загальне нездужання, запаморочення, головний біль, апатія. Нерідко жінки відзначають набухання, хворобливість молочних залоз та поява виділень з них. Відстроченими небажаними наслідками вживання можуть бути ациклічні кровотечі, прибавка у вазі, поява набряків, вугрової висипки.

Залежність ефективності Постинору від особливостей застосування

Проведені дослідження ефективності посткоїтальної контрацепції Постинору виявили ряд умов, від яких він буде залежати. Умови такі:

  • Часовий фактор. Проміжок між статевим актом та прийомом таблетки. Результати дослідження підкреслюють, що це найважливіша умова результативності контрацепції, яка змінюється з плином часу. Якщо необхідна доза левоноргестрела (1,5 мг) надійшла в організм протягом першої доби, то ефективність досягає 95%, протягом другої – 85%, третьої — всього лише 58%.
  • Фаза менструального циклу. Найоптимальнішим періодом для успішної реалізації протизаплідної дії левоноргестрелу вважається період за 3 дні до овуляції, коли домінуючий фолікул не досяг 17 мм. Застосування препарату в фазі овуляції може виявитися повністю неефективним.
  • ІМТ жінки. Окремі дослідження відзначають, що це може вплинути на результат екстреної контрацепції Постинору. При ІМТ понад 25 кг / м 2 ефективність знижується майже у 2 рази. При ІМТ понад 30 кг / м² – знижується в 4 рази. Таким чином, при застосуванні речовини жінками з ожирінням ймовірність його неефективності вище, ніж у струнких та худих жінок.

Механізм протизаплідної дії Постинору

Постинор є оральним контрацептивом, що містить один статевий гормон. Діючою речовиною є левоноргестрел — синтезований синтетичним шляхом статевий гормон, який аналогічний за дією прогестину. При введенні в організм здійснює виражене пригнічення роботи репродуктивної системи шляхом придушення овуляції та процесу зачаття. Левоноргестрел впливає на рецептори гіпофіза та гіпоталамуса, ніж пригнічує синтез гонадотропних гормонів — ФСГ та ЛТ. В умовах нестачі цих гормонів блокується овуляторний цикл — процес дозрівання яйцеклітини загасає, гальмується овуляція. Речовина пригнічує секрецію прогестерону яєчниками, порушує функціонування стероїдних рецепторів ендометрії, в результаті чого ендометрій залишається тонким, не відповідає для імплантації зародка. Також левоноргестрел здатний підвищувати в’язкість слизу шийки матки, що буде перешкоджати проходженню через неї сперматозоїдів, їх потрапляння в матку до яйцеклітини та завершення запліднення. Таким чином, ефективне застосування Постинору обмежене в часі, є виправданим до настання овуляції та імплантації.

Аналоги Постинору

Гестагенмісткий препарат Постинор випускається Угорською фармацевтичною компанією ГедеонРіхтер. Одна упаковка медикаменту містить 2 таблетки левоноргестрелу по 0,75 мг. Коли неможливо купити Постинор, слід вибрати йому гідну заміну для екстреної контрацепції. Повними його аналогами є:

  • Ескапел. Він ідентичний Постинору за складом діючої речовини та механізму протизаплідного впливу. Упаковка містить 1 таблетку з дозою левоноргестрела в 1,5 мг. Тобто схема прийому на увазі одноразового прийому препарату.
  • Моделль 911. Копія від Ізраїльського фармакологічного підприємства Тева з 1,5 мг діючої речовини.
  • Ескінор-Ф від Індійської компанії Фамі Кер Лі. Випускаються таблетки по 0,75 мг та 1,5 мг левоноргестрелу.

Значної різниці у вартості представлений ряд препаратів не має.

Аналогами Постинору за дією на організм жінки та процесом зачаття є антигестагенні екстрені контрацептиви:

  • Женале. Виробляє російська фармакологічна компанія Ізварине Фарма. Містить 10 мг міфепристону — антигестаген синтетичного походження. В упаковці вміщено 1 або 2 таблетки, на прийом потрібна одна.
  • Гінепристон. Випускається вітчизняним виробником Нижфарм. Упаковка містить 1 або 2 таблетки з 10 мг міфепристону. Схема застосування – 1 таблетка одноразово.

Термін прийому Женале та Гінепристону ідентичні Постинору — протягом 72 годин після коїтусу. Засоби мають дещо інші протипоказання та можливі наслідки. Виявлені дослідження показали, що вплив тимчасового чинника, фази циклу та маси тіла жінки на результативність антигестагенів виражено меншою мірою, ніж у левоноргестрелу. Ціна Женале та Гінепристону приблизно однакова, трохи вище левоноргестрелових засобів.

Постинор є оригінальним препаратом, прабатьком всієї лінійки екстрених контрацептивів. Заявлені характеристики сучасних аналогів обіцяють їх кращу переносимість та найвищу безпеку, в порівнянні з оригіналом. Клінічна практика показує, що ці показники суто індивідуальні в кожному конкретному випадку застосування.


Увага!

Використання Постинор без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.