Преднізолон

Фармакологічна група: Гормональні препарати, Гормональні розлади, Дерматологія та регенерація

Класифікація: H02AB06

Міжнародна назва: Prednisolon

Діюча речовина: Преднізолон

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Одним із сучасних гормональних препаратів на сьогоднішній день є Преднізолон. Саме ці ліки застосовують у випадках, коли людині потрібно швидка невідкладна допомога при багатьох критичних станах. Він випускається в декількох лікарських формах. Застосування Преднізолону не рекомендується починати без консультації лікаря, так як вказаний медикаментозний засіб має протипоказання до застосування.

Препарат-кортикостероїд був винайдений на початку п’ятдесятих років минулого століття мікробіологом Артуром Нобіле (Arthur Nobile) з Шеррінга. Випущений корпораціями Шерінг (Schering) і Апджон (Upjohn) в 1955 під ім’ям Delta-Cortef (Дельта-Кортеф), міцно укорінився в медпрактиці в шістдесятих.

Інструкція по застосуванню Преднізолону

Преднізолоновий препарат має виражену протиалергійну і протизапальну дію. Основна його здатність полягає в тому, щоб пригнічувати активність імунної системи. Тобто, найбільш часто цей препарат призначають для того, щоб пригнічувати аутоімунні реакції, що виникають в організмі людини. Крім того, преднізолоновий засіб використовують для усунення сильної та серйозної алергічної реакції, яка виникла з тієї чи іншої причини, а також у випадках, коли раніше призначена протизапальна терапія виявилася повністю неефективною.

Преднізолон має такі показання до застосування:

Дозування медикаменту-кортикостероїда розраховується в індивідуальному порядку, виходячи з особливостей організму хворого, а також з виду і характеру недугу, від якого він страждає. Не менш важливим вважається і присутність у пацієнта інших хронічних хвороб.

Кожне захворювання, яке було згадано вище, передбачає застосування певної дози препарату і необхідну тривалість лікування.

Для лікування гострої надниркової недостатності застосовують 100-200 мг препарату за раз протягом 3-16 днів. За цей час стан хворого має значно покращитися.

Бронхіальна астма вимагає застосування від 75 до 675 мг ліків на добу. Тривалість лікування в даному випадку також становить від 3 до 16 днів, що залежить від тяжкості хвороби.

Терапія тиреотоксичного кризу передбачає застосування 200-300 мг препарату на добу, де разова доза повинна становити 100 мг. Якщо хворий знаходиться у вкрай важкому стані, то добова доза збільшується до 1000 мг. Йдеться про внутрішньовенний і внутрішньовенно-крапельному введенні, тривалість лікування яким в цьому випадку не перевищує 6 днів.

Для лікування анафілактичного шоку, який не усувається іншими препаратами, преднізолоновий препарат спочатку вводиться струменево, а потім потрібне крапельне його введення. В результаті введення вже протягом 10-20 хвилин артеріальний тиск повинен підвищитися, проте, якщо цього не відбувається, то процедуру повторюють. Коли пацієнт виходить з шокового стану, введення кортикостероїдного  препарату не припиняється – воно здійснюється до тих пір, поки тиск пацієнта повністю не відновиться. Для усунення шокового стану разова доза може становити від 50 до 150 мг (якщо випадок дуже важкий, то максимальна доза може відповідати 400 мг). Інтервал між введенням кортикостероїдного препарату повинен становити не менше 3-4 годин.

Преднізолон у формі таблеток

Преднізолон Нікомед – це лікарський препарат, який обов’язково випускається в таблетованій формі. У складі препарату є така активна речовина, як преднізолон. В одній таблетці міститься 5 мг цієї речовини, а також лактоза, желатин і інші компоненти. Таблетки випускаються в декількох варіантах – по 10, 20, 30, 50, 60 і 100 штук в упаковці.

Таблетки – це одна з найбільш зручних форм випуску преднізолонових ліків, так як їх можна приймати навіть в домашніх умовах. Необхідність домашнього лікування – це часте явище в терапії безлічі хвороб.

Преднізолон в формі мазі

Преднізолон у представленій формі випуску застосовується для лікування багатьох дерматологічних захворювань. Це стосується тих хвороб, які мають неінфекційне походження – себорейний дерматит, червоний вовчак (хвороба Лібмана – Сакса), екзема, псоріаз, де препарат найчастіше застосовують в складі комбо-терапії.

Спочатку лікування вищевказаних захворювань маззю слід застосовувати в мінімально ефективній дозі, що рекомендується здійснювати також й в мінімальний термін. Після того, як терапевтичний ефект буде досягнутий скасовувати препарат потрібно строго поступово. Річ у тому, що при різкому припиненні лікування маззю хвороба може загостритися, а стан пацієнта різко погіршитися.

Перед тим як почати лікування із застосуванням преднізолонового препарату потрібно дізнатися, які протипоказання він має. Преднізолон не можна застосовувати при таких шкірних недугах, як атрофічний дерматит, оперізуючий лишай, герпес будь-якого типу, вітряна віспа, поствакцинальний період, вугрі (прості та рожеві), туберкульоз шкіри, дуже висока чутливість до компонентів препарату.

Рецепт Преднізолону

Як правило, рецепти препаратів для їх покупки й застосування надалі виписуються лікарем латинською мовою, в даному випадку:

  • Rp: Sol. Prednisoloni 0,025 -1ml. Dtd. № 1 in ampull.
  • Rp: Tab. Prednisoloni 0,005. Dtd: №30 in tab.

При цьому назва ліків може бути не тільки комерційною, а й міжнародною. Для вірного лікування лікар повинен виписати рецепт якомога простіше і зрозуміліше для пацієнта. Така деталь, як тривалість лікування в рецепті не вказується. Тому при призначенні медикаменту-кортикостероїда пацієнту слід уточнити, якої тривалості лікування дотримуватися, а отриману інформацію обов’язково записати.

Якщо рецепт на представлений лікарський засіб був загублений, що сьогодні трапляється нерідко, то пацієнту варто відразу ж звернутися до лікаря за новим. Преднізолон ні в якому разі не можна замінювати іншим препаратом, аналогічним за дією, але безрецептурних.

Преднізолон в ампулах для уколів

Медикамент, що випускається в ампулах, призначений для ін’єкцій, які вводяться як внутрішньом’язово, так і внутрішньовенно (струменево і крапельно). Розчин являє собою безбарвну рідину, що має специфічний запах.

В 1 мл описуваного розчину є 25 або 30 мг активної речовини, а саме – преднізолону натрію. У комплекті може бути 3, 5, 25 або 50 ампул.

Преднізолонова ін’єкція найчастіше застосовуються в тих випадках, коли хворому необхідно надати невідкладну медичну допомогу, наприклад, при анафілактичному шоковому стані. Після того, як стан пацієнта стабілізувався, терапію можна продовжити іншою формою ліків – таблетками.

Преднізолонова ін’єкція застосовується виключно в стаціонарних умовах, так як ставити в домашніх умовах уколи та крапельниці досить важко. Крім того, виникнення у хворого будь-якого гострого стану повинно завжди означати терміновий виклик швидкої допомоги.

Іноді у хворого в результаті тривалого лікування препаратом шляхом внутрішньом’язового введення можуть виникати місцеві реакції тканин. Вони проявляються почервонінням місця уколу і свербінням, а також печіння і болем, що проходить лише через деякий час.

Дозування Преднізолону та особливості застосування ліків

Під час терапії Преднізолоном слід застосовувати ті дози препарату, які прописав лікар. Як правило, добова доза визначається індивідуально, виходячи зі стану здоров’я хворого і ступеня тяжкості захворювання. Підвищення терапевтичної дози повинно відбуватися тільки під ретельним контролем лікаря, інакше хворий може зіткнутися з багатьма небажаними реакціями.

Для більшої безпеки лікування в його процесі слід в обов’язковому порядку контролювати рівень цукру в крові. Крім того, вкрай важливо стежити за показниками артеріального тиску. Не менш важливим є і часте проведення аналізів крові та сечі. Вони покажуть, в якому стані знаходяться нирки зараз, а також те, яким є електролітний баланс. Особливо важливим є рівень калію в крові хворого.

Побічні ефекти Преднізолону

Іноді після досить тривалого застосування Преднізолону у хворого можуть виникнути негативні симптоми. Вони виглядають наступним чином:

  • підвищення маси тіла, при якому жирова клітковина відкладається переважно на верхній частині тіла;
  • зниження статевого потягу та активності;
  • виразка шлунку;
  • внутрішні кровотечі, що виникають в органах шлунково-кишкового тракту;
  • значне зниження рівня цукру в крові хворого;
  • підвищення артеріального тиску;
  • рівень кальцію падає, а в наслідок у хворого значно підвищується ламкість кісток;
  • панкреатит геморагічний;
  • якщо у пацієнта є хронічні захворювання, то в результаті тривалого прийому препарату-кортикостероїда вони можуть “сколихнутися”;
  • проблеми у функціонуванні серцево-судинної системи – в особливо важких випадках може розвинутися навіть виражена серцева недостатність;
  • відхилення психічного характеру;
  • проблеми зі шкірою (можлива поява вугрової висипки, а також пігментних плям на шкірних покривах).

Ціна Преднізолону

На відміну від інших препаратів, які мають аналогічні показання до застосування, Преднізолон є недорогим лікарським засобом. Однак з тієї причини, що ліки відноситься до групи глюкокортикостероїдів, його можна купити виключно за рецептом від лікаря.

Слід зазначити, що на те, скільки в підсумку буде коштувати препарат-кортикостероїд, обов’язково впливає його форма випуску. Не менш важливою вважається і дозування активної речовини в ліках.

аналоги Преднізолону

Буває так, що препарат-кортикостероїд досить важко купити в аптеці через відсутність в ній препарату. У таких випадках можна вибрати дієвий аналог преднізолонового лікарського засобу. Преднізолон можна замінити такими засобами:

  • Медопред (Medopred) від кіпрського виробника Medochemie Ltd;
  • Преднізол (Prednisole) від Массачуссетського Аджіо Фармацевтікалз Лтд;
  • Преднізолону гемисукцината (Prednisolone hemisuccinate) від російських Акрихин ХФК, Бринцалов, Мосхімфармпрепарати ім. Н.А. Семашко, Ферейн і литовського Санітас;
  • Депо-медрол (Depo-Medrol) від відомого Пфайзер Менюфекчуринг Бельгія;
  • Дексон (Dexona) від індійського Кадила Хелткер Лтд. / Cadila Healthcare Ltd .;
  • Кеналог (Kenalog, Triamcinolone) від словенського КРКА, дд .;
  • Корт-з (Cort S) від індійського Неон Лабраторіс Лімітд;
  • Медрол (Medrol) від італійського підрозділу Пфайзер, він же Депо-Медрол і Солю-Медрол;
  • Метилпреднізолон (Methylprednisolone), Метилпреднізолон-Нортон (Methylprednisolone-Norton) від мумбайського Напрод Лайф Саінсіс Пвт.Лтд. або Вінус Ремедіс Лімітед (Панчкула);
  • Бетаметазон-Нортон (Betamethasone-Norton) від мумбайського Напрод Лайф Саінсіс Пвт.Лтд .;
  • Дипроспан (Diprospan) від бельгійського Шерінг-Плау Сентрал Іст АГ або французького Ерувіль Сент Клер (Herouville Saint Clair);
  • Лоракорт (Loracort) від іранського Ексір Фармасьютикал Ко .;
  • Целестон (Celestone) від бельгійського Шерінг-Плау Сентрал Іст АГ;
  • Полькортолон (Polcortolon) від польського Пабьяніцкого фармзаводу “Польфа” (Polfa);
  • Метипред (Metypred) від фінської Оріон Корпорейшн / Orion Corporation;
  • Прімакорт (Primacort) від мумбайського Маклеодс Фармасьютікел Лімітд;
  • Ректодельт (Rectodelt) від німецького Троммсдорфф (Pharma-Hersteller Trommsdorff);
  • Солу-КОРТЕФ (Solu Cortef) від Пфайзер Менюфекчуринг Бельгія;
  • Флостерон (Flosteron) від словенського KRKA dd;
  • Целестон (Celestone Soluspan) від бельгійського Шерінг-Плау Лабо Н.В. (Schering-Plough Labo NV);
  • Юніпред (Unipred) від тайського Osoth Inter Lab.

Вибравши замінник призначеного кортикостероїдного препарату, слід обов’язково звернутися за лікарською консультацією. Річ у тому, що зазначені вище препарати можуть мати досить серйозні протипоказання, а також побічні ефекти.


Увага!

Використання Преднізолон без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.