Преднізолон

Фармакологическая группа: Гормональні препарати, Гормональні розлади, Дерматологія і регенерація

Классификация: H02AB06

Осмотрено и одобрено 03.08.2018
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Одним із сучасних гормональних препаратів на сьогоднішній день є Преднізолон. Саме ці ліки застосовують у випадках, коли людині потрібно швидка невідкладна допомога при багатьох критичних станах. Він випускається в декількох лікарських формах. Застосування Преднізолону не рекомендується починати без консультації лікаря, так як вказаний медикаментозний засіб має протипоказання до застосування.

Інструкція по застосуванню Преднізолону

Преднізолон має виражену протиалергічну і протизапальну дію. Основна здатність препарату полягає в тому, щоб пригнічувати активність безпосередньо імунної системи. Тобто, найбільш часто цей препарат призначають для того, щоб пригнічувати аутоімунні реакції, що виникають в організмі людини. Крім того, Преднізолон використовують для усунення сильної і досить серйозною алергічної реакції, яка виникла з тієї чи іншої причини, а також у випадках, коли раніше призначена протизапальна терапія виявилася повністю неефективною.
Преднізолон має такі показання до застосування:

 • Колагенози. Захворювання такого характеру відрізняються такими симптомами, як стрімке і небезпечне для організму ураження сполучної, а також хрящової тканини. Крім того, при колагенозах у хворого присутній, і дуже серйозної поразки судин.
 • Гострі лейкози. Йдеться про такі види захворювання, як мієлобластний і лімфобластний лейкоз. Це захворювання онкологічного характеру, при яких багато імунні клітини в організмі людини отримують підвищений синтез. Завдяки преднізолон цей синтез отримує необхідне одужанню пригнічення.
 • Мононуклеоз. Захворювання вірусного походження, найнебезпечніші симптоми якого полягають у руйнуванні печінки, а також лімфовузлів.
 • Ревматизм. Зазначена хвороба суглобів носить запальний характер – коли вона розвивається, у пацієнта починається небезпечне ураження суглобів. Роль Преднізолону тут полягає безпосередньо в створенні базисної терапії.
 • Хвороба Аддісона. Основний симптом недуги полягає в недостатності кори надниркових залоз.
 • Постопераційний період в разі, коли пацієнт напередодні переніс трансплантацію органів. Тут препарат призначають для тих цілей, щоб здійснити профілактику відторгнення пересадженого органа. Для цього за допомогою Преднізолону знижується імунна активність.
 • Захворювання тонкого, а також товстого кишечника, що носять запальний характер.
 • Запальні недуги, що мають хронічний перебіг. Зокрема, мова йде безпосередньо про нефриті, простатиті, міокардит і т.д.
 • Алергічні хвороби, які практично не лікуються іншими лікарськими препаратами. Це контактний дерматит, набряк Квінке, цілорічний або сезонний нежить, схильність до анафілактичних реакцій.
 • Дерматологічні недуги, що супроводжуються хронічним перебігом.
 • Важкі захворювання печінки. Преднізолон перешкоджає руйнуванню печінки в процесі безлічі хвороб, в тому числі і при алкогольному гепатиті з енцефалопатією.
 • Захворювання нервової системи. Препарат ефективний при туберкульозному менінгіті з субарахноїдальним блоком, що розвивається розсіяному склерозі.
 • Хронічні недуги, які вразили органи дихання. Це стосується бронхіальної астми, туберкульозу легень деяких форм і інших захворювань.

Дозування Преднізолону розраховується в індивідуальному порядку, виходячи з особливостей організму хворого, а також з виду і характеру недуги, від якого він страждає. Не менш важливим вважається і присутність у пацієнта інших хронічних хвороб.

Кожне захворювання, яке було згадано вище, передбачає застосування певної дози препарату і необхідну тривалість лікування.
Для лікування гострої надниркової недостатності застосовують 100-200 мг препарату за раз протягом 3-16 днів. За цей час стан хворого має значно покращитися.

Бронхіальна астма вимагає застосування від 75 до 675 мг ліків на добу. Тривалість лікування в даному випадку також становить від 3 до 16 днів, що залежить безпосередньо від тяжкості хвороби.

Терапія тиреотоксичного кризу передбачає застосування 200-300 мг препарату на добу, де разова доза повинна становити 100 мг. Якщо хворий знаходиться у вкрай важкому стані, то добова доза препарату збільшується до 1000 мг. Йдеться про внутрішньовенному і внутрішньовенно-краплинному введенні препарату, тривалість лікування яким в цьому випадку не перевищує 6 днів.

Для лікування анафілактичного шоку, яка не усувається іншими препаратами, преднізолон спочатку вводиться струйно, а потім потрібно крапельне його введення. В результаті введення препарату вже протягом 10-20 хвилин артеріальний тиск повинен підвищитися, проте, якщо цього не відбувається, то процедуру струминного введення ліків повторюють. Коли пацієнт виходить з шокового стану, введення засобу не припиняється – воно здійснюється до тих пір, поки тиск пацієнта повністю не відновиться. Для усунення шокового стану разова доза може становити від 50 до 150 мг препарату (якщо випадок дуже важкий, то максимальна доза може відповідати 400 мг). Інтервал між введенням препарату повинен становити не менше 3-4 годин.

Преднізолон в формі мазі

Преднізолон в представленій формі випуску застосовується безпосередньо для лікування багатьох дерматологічних захворювань. Це стосується тих хвороб, які мають неінфекціонне походження – себорейний дерматит, червоний вовчак, екзема, псоріаз, де препарат найчастіше застосовують у складі комплексної терапії.

Спочатку лікування вищевказаних захворювань описуваної маззю слід застосовувати мінімально ефективні дози, що рекомендується здійснювати також і в мінімальні терміни. Після того, як потрібний терапевтичний ефект буде досягнутий відміняти препарат строго поступово. Справа в тому, що при різкому припиненні лікування маззю хвороба може загостритися, а стан пацієнта різко погіршитися.

Перед тим як почати лікування із застосуванням зазначеного препарату потрібно дізнатися, які протипоказання він має. Преднізолон не можна застосовувати при таких шкірних недугах, як атрофічний дерматит, оперізуючий лишай, герпес будь-якого типу, вітряна віспа, поствакцинальний період, вугри (прості і рожеві), туберкульоз шкіри, дуже висока чутливість безпосередньо до компонентів препарату.

Рецепт Преднізолону

Як правило, рецепти препаратів для їх покупки і застосування в подальшому виписуються лікарем на латинській мові. При цьому назва ліків може бути не тільки комерційна, а й міжнародна. Для правильного лікування лікар повинен виписати рецепт якомога простіше і зрозуміліше для пацієнта. Така деталь, як тривалість лікування в рецепті не вказується. Тому при призначенні Преднізолону пацієнту слід уточнити, якої тривалості лікування дотримуватися, а отриману інформацію обов’язково записати.

Якщо рецепт на представлений лікарський засіб був загублений, що сьогодні трапляється нерідко, то пацієнту варто відразу ж звернутися до лікаря за новим. Преднізолон ні в якому разі не можна замінювати іншим препаратом, аналогічним за дією, але безрецептурних.

Преднізолон в ампулах для уколів

Медикамент, що випускається в ампулах, призначений безпосередньо для ін’єкцій, які вводяться як внутрішньом’язово, так і внутрішньовенно (струминно і крапельно). Розчин являє собою безбарвну рідину, що має специфічний запах.
В 1 мл описуваного розчину є 25 або 30 мг активної речовини, а саме – преднізолону натрію. У комплекті може бути 3, 5, 25 або 50 ампул.
Ін’єкції Преднізолону найчастіше застосовуються в тих випадках, коли хворому необхідно надати невідкладну медичну допомогу, наприклад, при анафілактичному шоковому стані. Після того, як стан пацієнта стабілізувався, терапію можна продовжити іншою формою ліків – таблетками.

Преднізолон в формі ін’єкційного розчину застосовується виключно в стаціонарних умовах, так як ставити в домашніх умовах уколи і крапельниці досить важко. Крім того, виникнення у хворого будь-якого гострого стану повинно завжди означати терміновий виклик швидкої допомоги.

Іноді у хворого в результаті тривалого лікування препаратом шляхом внутрішньом’язового введення можуть виникати місцеві реакції тканин. Вони проявляються почервонінням місця уколу і свербінням, а також печіння і болем, що проходить лише через деякий час.

Дозування Преднізолону і особливості застосування ліків

Під час терапії Преднізолоном слід застосовувати ті дози препарату, які прописав лікар. Як правило, добова доза ліків визначається індивідуально, виходячи зі стану здоров’я хворого і ступеня тяжкості захворювання, яким він страждає. Підвищення терапевтичної дози повинно відбуватися тільки під ретельним контролем лікаря, інакше хворий може зіткнутися з багатьма небажаними реакціями.

Для більшої безпеки лікування в його процесі слід в обов’язковому порядку контролювати рівень цукру безпосередньо в крові. Крім того, вкрай важливо стежити за показниками артеріального тиску. Не менш важливим є і часте проведення аналізів крові та сечі. Вони покажуть, в якому стані знаходяться нирки зараз, а також те, яким є електролітний баланс. Особливо важливим є рівень калію в крові хворого.

Преднізолон в формі таблеток

Преднізолон Нікомед – це той лікарський препарат, який обов’язково випускається в таблетованій формі. У складі препарату є така активна речовина, як преднізолон. В одній таблетці міститься 5 мг цієї речовини, а також лактоза, желатин і інші компоненти. Таблетки випускаються в декількох варіантах – по 10, 20, 30, 50, 60 і 100 штук безпосередньо в упаковці.

Таблетки – це одна з найбільш зручних форм випуску представлених ліків, так як їх можна приймати навіть в домашніх умовах. Необхідність домашнього лікування – це часте явище в терапії безлічі хвороб.

Побічні ефекти Преднізолону

Іноді після досить тривалого застосування Преднізолону у хворого можуть виникнути негативні симптоми. Вони виглядають наступним чином:

 • підвищення маси тіла, при якому жирова клітковина відкладається переважно на верхній частині тіла;
 • зниження статевого потягу і активності;
 • виразка шлунку;
 • внутрішні кровотечі, що виникають в органах шлунково-кишкового тракту;
 • значне зниження рівня цукру безпосередньо в крові хворого;
 • підвищення артеріального тиску;
 • рівень кальцію падає, а в наслідку у хворого значно підвищується ламкість кісток;
 • панкреатит геморагічний;
 • якщо у пацієнта є хронічні захворювання, то в результаті тривалого прийому Преднізолону вони можуть активізуватися;
 • проблеми безпосередньо в функціонуванні серцево-судинної системи – в особливо важких випадках може розвинутися навіть виражена серцева недостатність;
 • відхилення психічного характеру;
 • проблеми зі шкірою (можлива поява вугрової висипки, а також пігментних плям на шкірних покривах.

Ціна Преднізолону

На відміну від інших препаратів, які мають аналогічні показання до застосування, Преднізолон є недорогим лікарським засобом. Однак з тієї причини, що ліки відноситься до групи глюкокортикостероїдів, його можна купити виключно за рецептом від лікаря.

Слід зазначити, що на те, скільки в підсумку буде коштувати препарат, обов’язково впливає його форма випуску. Не менш важливою вважається і дозування активної речовини в ліках.

Аналоги Преднізолону

Буває так, що Преднізолон досить важко купити в аптеці через відсутність в ній препарату. У таких випадках можна вибрати дієвий аналог вказаного лікарського засобу. Преднізолон можна замінити такими засобами:

 • Медопред;
 • Преднізол;
 • Преднізолону гемисукцината;
 • Гідрокортизон;
 • Дексаметазон;
 • Депо-медрол;
 • Дексон;
 • Кеналог;
 • Корт-с;
 • Медрол;
 • Метилпреднізолон;
 • Метипред;
 • Прімакорт;
 • Ректодельт;
 • Солу-КОРТЕФ;
 • Флостерон;
 • Целестон.

Вибравши певний замінник призначеного лікарем препарату, слід обов’язково звернутися до нього за консультацією. Справа в тому, що зазначені вище препарати можуть мати досить серйозні протипоказання, а також побічні ефекти.


Увага!

Використання Преднізолон без призначення лікаря або без дотримання його точних рекомендацій може призвести до різкого погіршення Вашого здоров’я. Прагніть вживати той чи інший препарат тільки після консультації з фахівцем. У разі виявлення побічних ефектів негайно припиніть прийом ліків і зверніться по кваліфіковану допомогу.